Výměna zadního odpružení Forester SG

Uživatelský avatar
Cliffer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1754
Registrován: sob lis 21, 2015 6:24 pm
Jméno a příjmení: Tadeáš Pospíchal
Bydliště: Praha

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od Cliffer »

Ze zkušenosti z výměnou zadních tlumičů na Outbackovi to "vylisování" díry v horním uložení opravdu není fabrický ale "obtisk" pružiny. Takže doporučuju nové vrchní uložení.

Jestě bych doplnil k tomu, že se hrne auto tak měníš brzdy a podvozek - co pneu? Protože jak víme pneu je jediné spojení mezi autem a silnicí. Treba i větší brzdy nezvýší brzdný účinek jen oddálí vadnutí. Protože brzdný přenos síly mezi autem a silnicí opět přenáší jen guma. Takže nový auto na špatných gumách má stále špatné jízdní vlastnosti.
Taky je důležité zamyslet se nad samotnou pneu, krom vzorku, směsi, šírce a výšky profilu i nad celkovým typem. Na AT nebo zimákách prostě auto nepojede jak na semi-slikách. Zase semi-sliky prorazíš na polňačce, nebo si na nízkoprofilech dodrbáš na poli ráfky.

V poslední řadě bych rád připomněl, ze nikdo z nás tu neni McRae a silnice nejsou uzavřené speciálky. Takže jezdit na hraně možností auta v provozu (i když to je na Šumavě, Jeseníkách nebo kdekoliv) je nezodpovědné s v nejlepším případě zrakvíš auto, v horším sebe a v nejhorším vezmeš někoho s sebou.
Subaru Outback 3.0R "Démon"
- Skotsko 2022 (5567 km)
- Rumunsko 2021 (3574 km)
- Norsko 2020 (7007 km)
- Ukrajina 2019 (4060 km)
Subaru Outback 2.5i-prodán
- Balkán 2018 (4457 km)
- Balkán 2017 (5884 km)
- Skandinávie 2016 (8300 km)
Š.Felda 1.6
- Istanbul 2012 (6100 km)
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49211
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od VDC »

Aha, tak v tom případě vyměň to horní uložení
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Patrik14
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 84
Registrován: pon lis 08, 2021 9:39 am
Jméno a příjmení: PATRIK HLOBIL
Bydliště: Zlín

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od Patrik14 »

To bude asi ten problem, objednam nove horni ulozeni a uvidim, stejne nebylo to stare v nejlepsim stavu, uz se tam zacala tlacit rez.

Brzdy tam mam vetrane zimmermany, snazil sem se tam dat to nejlepsi abych nemusel menit trmeny.

Pneu zimni vraniky 215/60r16, ale jak uz jsem psal vyse, od zimnich pneumatik ocekavam dobre vlastnosti na snehu, ne ve velkych rychlostech na asfaltu. Proto jsem psal ze udelam zadni tlumice, dam letni pneu a pak uvidim. Letni pneu mam michelin primacy 3 215/55r17, ty budu dojizdet a uz mam doma nachystane goodyear efficientgrip performance 2, takze letni pneu nejsou spatne ne?

Jinak v poslednim odstavci s tebou plne souhlasim. Rad jezdim rychleji ale presto porad bezpecne a snazim se predpovidat kazde potencialni nebezpeci. Tzn ze pokud vidim ze do protivky v zatacce jede auto tak ji nepreriznu jak hovado ale rozume projedu a pokud do zatacky nevidim tal jedu jen tak abych byl schopny zastavit kdyby tam nekdo neco bylo, s tim ale prave souvisi to, ze auto chci mit v dobrem stavu, tudiz nechci, aby se mi pri dupnuti na brzdu vlnilo a houpalo :)

Dekuji za tvuj nazor :)
Forester 2.5XT AT 2006
XV 2.0 CVT 2013
Uživatelský avatar
Cliffer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1754
Registrován: sob lis 21, 2015 6:24 pm
Jméno a příjmení: Tadeáš Pospíchal
Bydliště: Praha

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od Cliffer »

Neber to prosímtě špatně pravda že jsem ráno měl naročný. Stojím si za tím, ale nemyslel jsem to zle.
Mít auto co nejvíc v cajku, tomu rozumím, sám se i to snažím jak to jem situace dovoluje :-)
Subaru Outback 3.0R "Démon"
- Skotsko 2022 (5567 km)
- Rumunsko 2021 (3574 km)
- Norsko 2020 (7007 km)
- Ukrajina 2019 (4060 km)
Subaru Outback 2.5i-prodán
- Balkán 2018 (4457 km)
- Balkán 2017 (5884 km)
- Skandinávie 2016 (8300 km)
Š.Felda 1.6
- Istanbul 2012 (6100 km)
Patrik14
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 84
Registrován: pon lis 08, 2021 9:39 am
Jméno a příjmení: PATRIK HLOBIL
Bydliště: Zlín

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od Patrik14 »

Vubec jsem to nevzal spatne :)
Forester 2.5XT AT 2006
XV 2.0 CVT 2013
zhor
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2720
Registrován: pon srp 26, 2013 2:38 pm
Jméno a příjmení: Standa H.
Bydliště: Šumperk/Ostrava

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od zhor »

nechybí ti tam prachovky na tom složeném tlumiči? Na otočení pružiny to asi nebude mít vliv, ale bude to tam chybět.

A ta pružina se mi moc nezdá. Tam je kulatý drát až nahoru, že? Na zadní pružině by měl zabroušený, ať ta horní strana tvoří rovnou dosedací plochu. Tak jak je to na té staré pružině.

koukám na tu účtenku a pokud dobře vidím, tak KYB RA5028 je pružina pro Mercedes A 2015 /2018
Subaru Impreza GG WRX EJ205 165kW 2003
Volvo V70 D5 120kW 2002
ex - Subaru Impreza GG EJ201 92kW 2001
Patrik14
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 84
Registrován: pon lis 08, 2021 9:39 am
Jméno a příjmení: PATRIK HLOBIL
Bydliště: Zlín

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od Patrik14 »

Prachovku s dorazem samozrejmne mam a dam, na foto neni protoze jsem to rozdelaval a skladal a snazil se sjistit co mam spatne.

S tim zbrousenim mas mozna pravdu, ale nejsem si tim jisty, na te fotce to tak vypada, podivam se na pruzinu jak to vypada v realu, jinak cislo tam je RA 6028, coz by mela byt ta sama pruzina co cca 2 roky zpet daval na SG Fiba.
Diky.
Forester 2.5XT AT 2006
XV 2.0 CVT 2013
Patrik14
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 84
Registrován: pon lis 08, 2021 9:39 am
Jméno a příjmení: PATRIK HLOBIL
Bydliště: Zlín

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od Patrik14 »

Tak sem se dival nez sem jel do prace a zadne zbrouseni tam neni, asi spatne vyfocene. Tu rovnou dosedaci plochu si vytvori prave asi to horni ulozeni, tam je guma do ktere se obtiskne pruzina. Myslim si, nebo spis doufam ze to tak je. Nova pruzina je cca o 5cm delsi, ale to tak snad musi byt, jinak by auto zase sedelo ne? :) dneska snad dojde ulozeni, tak to hned budu zkouset a uvidim.

Jeste jsem vcera resil jednu chutovku, na starem tlumici byla matice mosazna m13 s limcem, na novy tlumic je potreba matice M14 s jemnym stoupanim, tu ted nemuzu v kamennych obchodech sehnat, nasel jsem ji v CR jen na subarusti.cz za 109kč...o cenu zas az tak nejde, spis o to ze jestli ji nesezenu tak budu zase cakat, nevim, proc to vyrobci tlumice nemohli dat k tomu :( (je to stejna matice jak jsou ty dve co drzi tlumic ke vzpere-ramenu, nevim nazev)
Forester 2.5XT AT 2006
XV 2.0 CVT 2013
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49211
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od VDC »

M14 x 1.5 je běžná matice. To jde normálně koupit v obchodě se spojovacím materiálem.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Patrik14
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 84
Registrován: pon lis 08, 2021 9:39 am
Jméno a příjmení: PATRIK HLOBIL
Bydliště: Zlín

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od Patrik14 »

Myslim si, ze je tam M14x1,25. Vcera jsem mel ve spojovacim materialu jen matku a nepochodil sem, dneska mam vzit tlumic a zkusi primo na zavit neco pohledat, popripade objednat, ale v beznem zelezarstvi a obchode s autodily jsem neuspel (male mesto)
Forester 2.5XT AT 2006
XV 2.0 CVT 2013
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49211
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od VDC »

To by byl hodně jemnej závit. To bych se divil. Ale netvrdím, že to není možný.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Patrik14
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 84
Registrován: pon lis 08, 2021 9:39 am
Jméno a příjmení: PATRIK HLOBIL
Bydliště: Zlín

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od Patrik14 »

viewtopic.php?p=415349

Tady se zminuje sroub m14x1,25, sice na tehlici, ale na tom tlumici a ramenu muze byt presne takovy zavit.
Forester 2.5XT AT 2006
XV 2.0 CVT 2013
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49211
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od VDC »

M14x1.5 je standardní jemnej závit na Subaru. Ale jak říkám, možná je tam jemnější. Uvidíš.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Patrik14
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 84
Registrován: pon lis 08, 2021 9:39 am
Jméno a příjmení: PATRIK HLOBIL
Bydliště: Zlín

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od Patrik14 »

Tak ulozeni doslo, matice jsem sehnal, VDC mel jsi pravdu, je to m14x1.5, mas u me pivo.

Nastal dalsi problem, ani nemam odvahu tady dal psat, ale snad mi nekdo poradi. Odpruzeni slozene, nahore utahle 3 matky a spodni diry na ty dva srouby nepasuji, cca o 2 cm a ne ze nepasuji, ale odpruzeni je delsi, kdyby bylo kratsi, tak cele "kolo" jakoby zdvihnu, ale s timhle nevim co mam delat, nebo proc to tak je. Zkusil sem slozit stare odpruzeni a dat ho na auto ale je to to same. Kde je chyba? Urcite ve me, to vime, jak ji mam vyresit? Uz jsem bezradny, ze sem to nedal nekomu zkusenejsimu, ale kdyz ja sem z toho chtel mit dobry pocit. No nic, zatim se nevzdavam, snad nekdo poradi. Dekuji.
Přílohy
received_923489192437133.jpeg
Forester 2.5XT AT 2006
XV 2.0 CVT 2013
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10652
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od Mira »

Tu pružinu s tlumičem musíš stlačit a dávat to tam stažený, jinak to tam nenacpeš.
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
Odpovědět

Zpět na „II. gen. SG (03-08)“