Výměna zadního odpružení Forester SG

Patrik14
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 83
Registrován: pon lis 08, 2021 9:39 am
Jméno a příjmení: PATRIK HLOBIL
Bydliště: Zlín

Výměna zadního odpružení Forester SG

Příspěvek od Patrik14 »

Ahojte,

Na mem sg mam sedle zadni tlumice, casem bude nutna vymena, chtel bych rovnou komplet novy podvozek, divam se bud na HSD Monopro
https://race-shop.cz/forester/153252-sp ... 03-07.html
Nebo na BC racing
https://race-shop.cz/forester/1266-spor ... 03-07.html

Jezdim prevazne okresky, pres leto chci mit auto nize a tuzsi, na zimu kdyz napadne snih vyssi. Seriovy podvozek mi nevyhovuje, je prilis houpavy a rychle prujezdy zatackou jsou dost neklidne. Pomuze to? Nebo tu houpavost z Forestera nikdy nedostanu? Pridat jeste predni stabilizator? Zadni neprichazi v uvahu, vozim psy :-)
Poradte prosim, jaky podvozek zvolit, prohledal sem forum a bc je takova levnejsi kvalita, ale pro me porad docela dost penez, na HSD jsem nenasel velice zadne recenze. Diky za rady.
Forester 2.5XT AT 2006
XV 2.0 CVT 2013
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 18911
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od hamoun »

stabilizatory bud oba nebo zadny ...
to ti houpavosti pomuze, ubere moznost krizeni ...

mozna myslis rozpery. to nemusis vubec ...
škoda superb
ex WRX 2008
Patrik14
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 83
Registrován: pon lis 08, 2021 9:39 am
Jméno a příjmení: PATRIK HLOBIL
Bydliště: Zlín

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od Patrik14 »

Ano myslel sem rozpery...
Forester 2.5XT AT 2006
XV 2.0 CVT 2013
Uživatelský avatar
OZP
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 4313
Registrován: úte pro 09, 2014 3:36 pm
Jméno a příjmení: Ondřej
Bydliště: Praha

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od OZP »

Ony tyhle levnejsi stavitelne podvozky byvaji hodne tvrde a uskakane. Je to lakave cenou, ale malokomu to pak na aute vyhovuje (zvlast, kdyz jezdi rozbite okresky). Pro bezneho, i sviznejsiho, jezdce vetsinou odvede nejlepsi praci seriovy podvozek, byt nebyva nejlevnejsi.

Jestli ti auto pripada uhoupane, tak vem do uvahy to, ze je to 20 let stare a pomerne vysoke auto- spousta casti podvozku muze mit svoje nejlepsi leta za sebou a vule zpusobujici houpani muzou byt kdekoli.
VW Multivan T6.1 / HAWK- Impreza WRX STI MY2006 / BLOB- Impreza WRX STI MY2003 / EX-Ford Focus combi 1,6 MY2000 RIP†2016 /
V rodině též Levorg MY2017
/ OZP SUBARU Youtube
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48972
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od VDC »

To je pravda. Pokud komplet podvozek, tak tedy komplet, včetně všech silentbloků. Jestli je sedlý na prdel, tak budou v háji tlumiče, můžou být vytahané silentbloky v ramenou a pak se to může chovat houpavě.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Patrik14
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 83
Registrován: pon lis 08, 2021 9:39 am
Jméno a příjmení: PATRIK HLOBIL
Bydliště: Zlín

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od Patrik14 »

Ja vim ze nikdy nebude drzet jako sti, ale ta houpavost je opravdu velka. Kdybychom tedy uvazovali ze budu jezdit lepsi silnice, tak kdybych dal nove tlumice, perovani a silentbloky, poznal bych zlepseni? Co ta predni rozpera? Ta nedava vubec smysl?
Kdyz je sedly zadek, tak sem myslel ze jsou "unavene" pruziny, jak to teda je? Dekuji.
Forester 2.5XT AT 2006
XV 2.0 CVT 2013
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14705
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od Tapan »

Když je sedlý zadek, tak jsou v háji zadní samonivelační tlumiče (originály). Případně je měnil někdo neznalý.
Originál samonivelační tlumič doplňuje "slabší" pružina. Když to hodně zjednoduším, část váhy nese tlumič a část pružina. Když naložíš do kufru pár pytlů cementu, tak si to trochu sedne, ale pak vyjedeš a jak se zadek párkrát zhoupne na nerovnostech, tlumič si "vyhopsá" na svou původní výšku. proto samonivelační. Obvykle mezi 150-200 tis. km nájezdu jdou na Foresteru ty tlumiče do kopru a pak neudrží svou světlou výšku ani s prázdným autem - sedí to na prdeli. Když to opravuje někdo neznalý, vymění tlumiče za náhrady z Auto kelly a diví se, že to furt sedí na prdeli. Náhrada se případně musí dát i s novými, silnějšímy pružinami (obojí se dá použít od KYB, Ironman, Pedders). Tím bude mít auto zpátky vzadu svou světlou výšku, ale nejlepších vlastností pro normální provoz asi dosáhneš jen originál samonivelačními tlumiči. Nejsou ale levný (bývalo to asi 24 tis. za pár?). Jestli s tím nechceš jezdit vyloženě okruhově, rozpěry nedávají smysl. Předně si dej podvozek do pořádku, včetně těch silentbloků.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
OZP
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 4313
Registrován: úte pro 09, 2014 3:36 pm
Jméno a příjmení: Ondřej
Bydliště: Praha

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od OZP »

Rozpera imho spis zvysuje tuhost kastle, na houpavost podvozku to nebude mit moc vliv.
Kdyz das komplet podvozek do cajku, tak zlepseni urcite bude vyrazne.
VW Multivan T6.1 / HAWK- Impreza WRX STI MY2006 / BLOB- Impreza WRX STI MY2003 / EX-Ford Focus combi 1,6 MY2000 RIP†2016 /
V rodině též Levorg MY2017
/ OZP SUBARU Youtube
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48972
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od VDC »

No velká houpavost značí, že máš v prdeli tlumiče. Pak se to houpe jako parník ve vlnách. :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Patrik14
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 83
Registrován: pon lis 08, 2021 9:39 am
Jméno a příjmení: PATRIK HLOBIL
Bydliště: Zlín

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od Patrik14 »

Vsem dekuji za rady, samonivelacni tlumice nepotrebuji, to je jedine co vim jiste.
Kdybych vymenil silentbloky a dal ten stavitelny podvozek, tak jedina nevyhoda toho by byla ze jsou prilis tvrde? Hlavni duvod je ze chci mit auto v lete nize a v zime vyse, to dosahnu jedine stavitelnym podvozkem. Jinak bych se teda musel smirit s originalni vyskou a vymenil bych silentbloky a dal nove tlumice se zesilenymi pruzinami.
Forester 2.5XT AT 2006
XV 2.0 CVT 2013
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od sima »

Já ti chtěl odpovědět hned, dřív než kluci tu, ale nevyšlo to. Takže mě kluci předběhli a ve všem s nimi souhlasím. Teda v tom, že prvně bych si dal do pořádku podvozek, hlavně ty zadní tlumiče, ty dokážou divy, unavené niveláky jsou trochu nevyzpytatelné, nedrží tak dobře stopu, zhoupnou se nečekaně, není to nic tragického, ale ve více limitních situacích je to ne už znát. Vlastní zkušenost.
Pak samozřejmě taky hlavně silentbloky, tj taky grooo všeho.
Já jsem tě z tvých slov pochopil tak, že chceš a rád jezdíš víc pilu, možná by jsi chtěl ideálně snížené STI, nevím :-) ale co můžu za sebe teda říct, že když je podvozek lesníka v cajku, i jen sériově tak forester drží na cestě docela jak přibitý, na tu krabici až překvapivě jo, to je všeobecně známo taky...v zatáčkách tě málokdo předčí, pak je to samozřejmě taky určitě o rozměrech kol a pneu, pokud budeš mít papuče 205/70/15 tak se sice forester chová furt parádně, ale s jinými rozměry kol a pneu bude zas jinde, je to dost znát.
Jinak si nemyslím, že nenivelační tlumiče budou mít obecně lepší vlastnosti, než drahé nivelační. Spíš naopak, ale je to jen můj dojem, z toho všeho co tu bylo už popsáno a je taky možné, že ten rozdíl bude jen malý, ale to už si opravdu jen domýšlím, nic víc, já mám jen niveláky, teď docela čerstvě vyměněné.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Patrik14
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 83
Registrován: pon lis 08, 2021 9:39 am
Jméno a příjmení: PATRIK HLOBIL
Bydliště: Zlín

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od Patrik14 »

Diky. Je to presne jak pises, chtel jsem sti, z toho seslo kvuli financni narocnosti, tak jsem chtel wrx, z toho seslo kvuli bezpecnosti a tomu ze mame chatu v horske oblasti a tam by se mi tezko jezdilo, takze Forester 2.5 a proto jsem chtel nebo chci (porad nevim) ten stavitelny podvozek. Ale kdyz me od toho "odrazujete", tak to budu muset prehodnotit, nebo udelat kompromis vysky mezi vyjezdem na chatu a prujezdem zatackou, jestli rozumite. Okruhy sice jezdit nebudu, to bych musel udelat uplne jine zmeny auta, ale na pilu jezdim dost, dvakrat jsem si prave sahl na ten limitni okamzik co popisujes a nebylo to nic prijemneho, nastesti jsem to ukociroval, ale to "zhoupnuti" pri zabrzdeni a pocatkem zataceni bylo opravdu velke (i na velke auto jako forester) takze po novych brzdach je na rade podvozek.
Forester 2.5XT AT 2006
XV 2.0 CVT 2013
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48972
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od VDC »

Já si upřímně myslím, že když bude standardní podvozek v pořádku, že zjistíš, že se to nejen přestalo houpat, ale že ty průjezdy zatáčkou dáváš přesně tak, jak sis myslel. Jestliže nemáš zkušenost z jiného Subaru, tak jsem si zcela jist, že větším limitem v těch zatáčkách bude tvoje hlava, než podvozek Forestra. :-)
Stran těch stavitelných podvozků jsem přesvědčen, že bys to nakonec stejně nedělal. Nastavil bys to na nějakej kompromis a tak by to zůstalo. Nebo znáš nějakýho blázna, kterej každých půl roku tlumič po tlumiči šteluje nahoru a po půl roce zase dolů ? Vždyť by bylo skoro míň práce to z auta vyndat, naštelovat to na stole a zase to tam vrátit, než to dělat na autě. :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14705
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od Tapan »

O tom nastavování si myslím přesně totéž, dáš jednu sezónu a přestane tě to bavit.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Patrik14
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 83
Registrován: pon lis 08, 2021 9:39 am
Jméno a příjmení: PATRIK HLOBIL
Bydliště: Zlín

Re: Vyskove stavitelny podvozek bc nebo hsd?

Příspěvek od Patrik14 »

Kdyz to rikate :D s tim stelovanim, budu vam verit, tak jako ve vsem :) Jezdil sem na na okruhu par kol rally cross s sti a pak jsem mel pujceny na den sti, jestli se to da pocitat. Momentalne je teda limitujici auto. Ono ze se ritim do zatacky, slapnu na brzdy a auto se zacne divne naklanet a sunout neni hlavou ale autem a jak te to rozhodi tak to prave zachranuje hlava a to jsem nastesti zvladl, takove momenty ale uz nechci, takze bych chtel z toho podvozku vymlatit nejvice.
Co teda zacit timhle na zadek.
https://www.pedders-shop.cz/eshop/zbozi ... ter-i-sg-1
Plus vymenit silentbloky a pak uvidim co to bude delat? Popripade vymenit jeste odpruzeni predni napravy?
Ohledne tech silentbloku, nasel jsem set za cca 11k, je nutno kupovat a menit vsechny, nebo staci jen nektere?
Forester 2.5XT AT 2006
XV 2.0 CVT 2013
Odpovědět

Zpět na „II. gen. SG (03-08)“