Vrčení při vyšších rychlostech

mpu3000
Nováček
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: úte led 03, 2023 5:38 pm

Vrčení při vyšších rychlostech

Příspěvek od mpu3000 »

Zdravím! Forestera jsem koupil pro práci v lese, takže nemám žádnej výstavní kousek, každopádně motorově je naprosto v pohodě. Rok 04, motor 92 kW. Problém nastal po posledním přejezdu mezi lesy, kdy po chvíli držení rychlosti cca 80 km/h mi začalo něco z přední části auta (pocitově) něco vrčet. Není to přímo motor, protože se tón ozývá i v neutrálu a nijak nesouvisí s otáčkami motoru, nýbrž s rychlostí kterou jedu. Čím rychleji, tím hlasitěji se ozývá. Tón se částečně mění podle toho jestli nechávám auto jet bez přidávání plynu, nebo jestli se plynu dotknu. Našel jsem jediného mechanika v okolí co mě se Subaru neodmítl a ten říkal, že něco podobného nedávno neúspěšně řešil i jiného zákazníka - považuje to za problém v převodovce s tím, že jediné řešení je ji vyměnit.

Máte někdo podobnou zkušenost, případně nevyřešila to nakonec nějaká třeba menší oprava? Důležité je říct, že ačkoliv jsem si auto zamiloval, jde spíš opravdu o to ho udržet při životě, než z něj udělat vymazlenej perfektní kousek. Dalších problémů má dost a opravit všechno by násobně přesáhlo hodnotu auta.

Díky moc dopředu!
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5168
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Vrčení při vyšších rychlostech

Příspěvek od petr »

takhle nadálku jen z popisu těžko někdo něco pozná, může to být dost věcí , ložisko - mělo by na zvuk mít vliv zatáčení , polosa - mělo by to reagovat na to jestli je auto v tahu nebo ne , každopádně by to mělo být něco co se otáčí rychlostí která nesouvisí s otáčkami motoru , dělá to teď pořád při každe jízdě v cca podobné rychlosti a v jiné rychlosti teda ne ?
Možná by chtělo lehnout pod auto a zkusit jestli není někde vůle v kardanech , polosách , pořádně zaviklat kolama , zkusit po jízdě jestli se některé z kol nezahřívá po jízdě
mpu3000
Nováček
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: úte led 03, 2023 5:38 pm

Re: Vrčení při vyšších rychlostech

Příspěvek od mpu3000 »

Díky za odpověď! Zatáčení žádný změny nedělá, kola taky drží v pohodě. Ložiska jsem tak už vyřadil. Ten zvuk se ozývá víceméně při jakýkoliv rychlosti, se zvyšující rychlostí stoupá jeho hlasitost. Mám pocit že za studena (prvních cca 5 minut jízdy) je ten zvuk tišší, než když už se s autem chvíli jede.
Ta poloosa, byl by to zásadní rozdíl jestli je auto v tahu nebo ne? Pocitově se ten zvuk podle toho jestli je auto tahu lehce mění, ale není to nějakej zásadní rozdíl.
Pod auto mrknu a zkusim najít nějakou vůli, zahřívání kol jsem zkoušel už když se hluk objevil a nepřišlo mi že by nějaký bylo víc horký než ostatní (zkoušel jsem rovnou i jestli není vůle v kolech, abych věděl jestli můžu jet dál). Ani jízdní vlastnosti se od začátku dělání zvuku nezměnily, zatáčí furt stejně.
Uživatelský avatar
StandaB
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3662
Registrován: pát led 03, 2020 2:20 pm
Jméno a příjmení: Stanislav Becvar
Bydliště: Nürnberg

Re: Vrčení při vyšších rychlostech

Příspěvek od StandaB »

Mel jsem neco podobneho. Nebylo to huceni, ale spis tikani. Na jednicku po asfaltu to bylo tik--tik--tik. Ve vyssi rychlosti se to zrychlovalo,tik,tik, tik. a ve stovce to uz byl souvisly zvuk. Bylo to pri vsech kvaltech. Otacky motoru na to nemely vliv.
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24342
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Vrčení při vyšších rychlostech

Příspěvek od sima »

Stando a prozradíš nám tedy čím to bylo? :-D ;) já si tě teda četl vícekrát a nepochopil jsem příčinu, možná jsi ji zapomněl napsat, nebo jsi na to snad nepřišel?
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
StandaB
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3662
Registrován: pát led 03, 2020 2:20 pm
Jméno a příjmení: Stanislav Becvar
Bydliště: Nürnberg

Re: Vrčení při vyšších rychlostech

Příspěvek od StandaB »

Radku, mozna je u nej neco jineho. Pise "vrceni"??? U me to bylo tikani pri pomale jizde, a v rychlosti to bylo taky jako vrceni, nebo co. :-/ V Subaru servisu vydedukovali,"ze to asi bude poloosa. Vymenili a bylo to porad. Ve druhem Subaru servisu, "ze to bude asi v prevodovce, ale nevypada to nebezpecne, a oni tohle nedelaji. (Blbove <:-< ) Mezitim jsem se dostal do Dobran , a Ales povidal, ze je to lozisko v prevodovce, ale za boha neuhadne ktere. Ja uz byl nastvanej, a povidam: "Vyhazej vsechny a dej tam nove." Tak je vsechny vymenil. Trvalo to 2dny usilovne prace, a stalo to balik. Od te doby mam klid. ,,,,| (*_^) |,,,, Na zadnem lozisku nebylo nic, co by to mohlo zpusobovat. Nakonec jsme se shodli, ze to bylo nejspis, to hlavni lozisko v diferencialu. Protoze to delalo na vsech rychlostech, i bez rychlosti. Pri "plachteni o dost mene, a v tahu vice. Nechtel jsem nikoho vydesit, ale mozna fakt diferak. :-/ I kdyby chtel vymenit jenom to jedno lozisko, tak musi prevodovka ven, a rozpulit. ::-((( Jinak prohlasil, ze by to klidne jeste 50-70tis.km vydrzelo.
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5168
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Vrčení při vyšších rychlostech

Příspěvek od petr »

zkusil bych vůli v kloubech na polosách, neměla by tam být skoro žádná, pak ještě kardan, jinak nevím a bude to třeba ta převodovka , těžko takhle hádat na dálku
Uživatelský avatar
StandaB
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3662
Registrován: pát led 03, 2020 2:20 pm
Jméno a příjmení: Stanislav Becvar
Bydliště: Nürnberg

Re: Vrčení při vyšších rychlostech

Příspěvek od StandaB »

Jasne, vyzkouset vsechno okolo. Kuchat prevodovku az v zoufalstvi. :-)
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5168
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Vrčení při vyšších rychlostech

Příspěvek od petr »

je to jen zvuk nebo i vibrace ?
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24342
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Vrčení při vyšších rychlostech

Příspěvek od sima »

Stando a já zas taky nechtěl hned strašit, ale z tvého popisu mě to ukazovalo přeci jen na tu převodovku i jsem to nejdřív dopsal, jestli jsi myslel jí...věřím, že to stálo balík a výsledek ne vždy jistý, taky jste nic vyloženě špatného neshledali, ale přesto to pomohlo, to je výhra teda, u takovéto závady takto se projevující se jo, vivat Dobřany Als (*_^) |,,,,
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7831
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Vrčení při vyšších rychlostech

Příspěvek od mnov »

Ale jsou to dobré zkušenosti. Nechám tedy převodovku vydávat zvuky a nic nebudu řešit. :-)
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
Traveller
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11896
Registrován: pát kvě 30, 2014 8:04 am
Jméno a příjmení: Jirka
Bydliště: Česká Třebová

Re: Vrčení při vyšších rychlostech

Příspěvek od Traveller »

Mně na foresteru krásně vrčela zadní ložiska, když jedno po druhém celkem rychle po sobě (během 5kkm) odešla. No ale říkáš, že ta to nejsou, takže těžko říct. Nicméně si myslím, že dobrý servis by měl s vysokou pravděpodobností po poslechu zjistit odkud to jde.
WRX STI MY2016
Ex: Subaru Forester SJ 2.0i, stříbrný s fofr-klackem.
mpu3000
Nováček
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: úte led 03, 2023 5:38 pm

Re: Vrčení při vyšších rychlostech

Příspěvek od mpu3000 »

Tak jsem se k autu dostal až teď. Zkusil jsem pod něj vlízt a ozkoušet kam se dostanu. Technicky tomu zespoda rozumím nic moc, ale snažil jsem se najít cokoliv co by mohlo mít vůli a ozkoušet jestli všechno drží jak má. Kardan drží. Pravá poloosa (doufám že jsem trefil o co jde) má trošku vůli, mohl jsem s ní nepatrně hýbat - tlakem ze strany, jako bych se s ní snažil třást. Může to způsobovat to?

Co se vrčení X tikání týče, zkusil jsem zvuk nahrát, nevím jak ho přesně popsat. Moc netěsní gumy okolo okýnek a tak to byl trochu úkol, ale nakonec si myslím že dvě obstojný videa kde je zvuk slyšet mám, hodím na konec postu. Zkoušel jsem i různě v tahu, bez tahu, volnoběh. Myslím že se nepatrně zvuk liší, ale na videu to je skoro neslyšitelný.

Vibrace v autě nejsou kromě řadící páky co furt trochu vibruje, dělala to ale i před vznikem zvuku. Ne ale nějak zásadně, rozhodně ve vnitřku auta kromě zvuku nic nedává najevo že by něco mělo být špatně.

Ještě se zeptám na zkušenosti se servisy - jestli máte někdo nějakou dobrou zkušenost s prací na Subaru v okolí Kladna nebo Příbrami? Rád si nechám poradit kam zajet, pokud má někdo pozitivní zkušenost s řešením problému.


Uživatelský avatar
StandaB
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3662
Registrován: pát led 03, 2020 2:20 pm
Jméno a příjmení: Stanislav Becvar
Bydliště: Nürnberg

Re: Vrčení při vyšších rychlostech

Příspěvek od StandaB »

Moje" tikani" bylo neco uplne jineho. Trochu vule na poloosach mam taky, (asi je to normalni). Urcite je tu nekdo chytrejsi nez ja, ale nevypada to na nejaky rychly kolaps. Kdyz jsi zkontroloval kola, kardan a podvozek, aby neco neupadlo, tak bych jezdil a pozoroval. Ty nase kary, co maji 200tis. a vic na hrbu, tak uz taky vydavaji "jine" zvuky nez nove auto. Maximalne se to muze zhorsovat, a pak lepe lokalizovat. A kdyby to byla, nedej boze fakt prevodovka, a musel jsi ji menit, tak je fuk, jestli je rozbita malo, nebo uplne. Aaale,..mozna ti tu nekdo rekne vic. :-)
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49221
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Vrčení při vyšších rychlostech

Příspěvek od VDC »

Drobná vůle v poloosách je standard. Tím to nebude.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Odpovědět

Zpět na „II. gen. SG (03-08)“