Quicklyho dojmy ze Solterry od Chalupa motors

Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16147
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Quicklyho dojmy ze Solterry od Chalupa motors

Příspěvek od quickly »

Šťouravé dotazy nakonec
Když jsme dojeli do salónu, tak jsem měl pár dotazů. Hlavně mne zajímalo nabíjení. Nabíjení je možno z 220 V, ale lepší je 380 V, jinak nabíječky u Lidlu nebo komerční nabíječky. Podle technických parametrů jsem měl o trochu nižší spotřebu kW, než je průměr 8-? . Zjistil jsem, že bych mohl Solterru nabíjet doma, protože mám vytaženou zásuvku na 380V, kterou jsem zatím vůbec nepoužil ;-D .

Potom jsem se ptal na baterii. Záruka na trakční baterii je 8 let / 160 Mm, cenu nové baterie p. Hajšínek neznal, ale slíbil, že to zjistí a dá vědět.

Další můj dotaz byl na tažné a limit připojeného vozíku. Tažené je v možné výbavě, takže jde pořídit a vozík může mít maximálně 750 kg (bez rozlišení bržděný/nebržděný).
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16147
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Quicklyho dojmy ze Solterry od Chalupa motors

Příspěvek od quickly »

Asistenti
Solterra má docela dost asistentů a nemá ES. Asistenti nejsou natvrdo zapnuty, ale je možné si je zapnout (jako má BS), takže po nastartování není potřeba matlat po tabletě, aby se auto chovalo normálně.
Solterra má čtení značek, které není úplně 100% - např. u Hrádku u písáků to chytlo správně 50km/h, ale zobrazovalo ji ještě déle, než platí. V HK na nové Hradubické to ukazovalo změny ihned, konec HK to vzalo ze značky .

Co zde chybí je ES. Někomu to bude vadit, někdo to přivítá. Adaptivní tempomat to má.

Líbí se to kamerové digitální okolí , které v terénu bude k nezaplacení
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16147
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Quicklyho dojmy ze Solterry od Chalupa motors

Příspěvek od quickly »

Má smysl kupovat Solterru ?
Elektrické auto beru jako nutné zlo, které asi budeme muset zkousnout. Solterra mne moc mile překvapila a pokud bych se musel teď rozhodnout ohledně nákupu nového auta, tak bych asi spíše šáhnul po Solterre než po BT otíkovi. V BT jsou asistenti, které se musí stále vypínat, Solterra nijak neotravuje, díky tomu, že nemá normální motor, tak chybí Start & Stop. U SK forestíka je malá nádrž na benzin, nemožnost vypnout Start & Stop, i když u SK mi to tolik pocitově nevadilo. U BT/SK mi "vadí" přímovstřik, který nemiluje krátké cesty.

Nová auta BT/SK jsou svázaná asitenty, eko úpravami, kdy kvůli ekologii je vše přiškrcené, Solterra si tady chrochtá. Podle mne bude potřeba se "naučit" plánovat nabíjení. Jak jsem se bál elektrické budoucnosti u Subaru, tak díky Solterra jsem změnil názor. Navíc zatím Solterra neplatí dálniční známku. Na druhou stranu je počítat s garážováním, nabíjením a dalšími omezeními EV aut. Ale taková je doba
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16147
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Quicklyho dojmy ze Solterry od Chalupa motors

Příspěvek od quickly »

Vlákno jsem odemknul
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
.dundee.
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2912
Registrován: stř kvě 18, 2011 1:08 am
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Praha

Re: Quicklyho dojmy ze Solterry od Chalupa motors

Příspěvek od .dundee. »

Krásně popsaná chmurná budoucnost.
Subaru Impreza WRX STi MY04
ex Subaru Legacy 2.0D MY09
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22730
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Quicklyho dojmy ze Solterry od Chalupa motors

Příspěvek od spm »

Chybí tu teda ale to zásadní :-) Kolik to ujede (vím, za 55km se to těžko odhaduje, ale co to alespoň psalo) a jak dlouho to z tý 3f zásuvky trvá nabít? :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
clay
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2274
Registrován: stř črc 07, 2010 10:53 pm
Jméno a příjmení: Michal Šprachta
Bydliště: Cerkytle - Svatá Kateřina - Borová
Kontaktovat uživatele:

Re: Quicklyho dojmy ze Solterry od Chalupa motors

Příspěvek od clay »

No asi mne jednou zákazníci donutí být zelenější než zelený, ale zkusím nejdřív elektrifikovat malé dodávky, které jezdí "kolem komína" a pak teprve něco dalšího.
I když na mé denní dojíždění cca 50 tam a 50z5 by mi to vyhovovalo.
Sny se mají plnit.....Subaru bez kompromisů !!!
Subaru Outback H6 3,6 2010
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16147
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Quicklyho dojmy ze Solterry od Chalupa motors

Příspěvek od quickly »

spm píše: čtv pro 01, 2022 2:40 pm Chybí tu teda ale to zásadní :-) Kolik to ujede (vím, za 55km se to těžko odhaduje, ale co to alespoň psalo) a jak dlouho to z tý 3f zásuvky trvá nabít? :-)
Podle papírů to najede v průměru 465 km (Executive+ jen 414 km). To rychlonabíjení zkusím zjistit u p. Hajšínka.
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
.dundee.
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2912
Registrován: stř kvě 18, 2011 1:08 am
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Praha

Re: Quicklyho dojmy ze Solterry od Chalupa motors

Příspěvek od .dundee. »

quickly píše: čtv pro 01, 2022 2:42 pm Podle papírů to najede v průměru 465 km (Executive+ jen 414 km). To rychlonabíjení zkusím zjistit u p. Hajšínka.
A kdo z nás jezdí podle papírové spotřeby teď?
Subaru Impreza WRX STi MY04
ex Subaru Legacy 2.0D MY09
Uživatelský avatar
clay
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2274
Registrován: stř črc 07, 2010 10:53 pm
Jméno a příjmení: Michal Šprachta
Bydliště: Cerkytle - Svatá Kateřina - Borová
Kontaktovat uživatele:

Re: Quicklyho dojmy ze Solterry od Chalupa motors

Příspěvek od clay »

Já má papír na 10 a jezdím za 8,4 až 9 ale pravda to je 3,6
Sny se mají plnit.....Subaru bez kompromisů !!!
Subaru Outback H6 3,6 2010
Uživatelský avatar
seatik
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4038
Registrován: ned srp 09, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Vašek
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Quicklyho dojmy ze Solterry od Chalupa motors

Příspěvek od seatik »

Krásně napsáno , není nad takové zkušenosti. To auto prostě není pro každého, ať už cenou, tak skladbou cest. Někomu však tohle může vyhovovat, což nikomu neberu a nevadí mi, když si ho nějaký fanda pořídí.
Nezkoušel si Dane maximálku? Dle prospektu 160km/h, no nic moc teda. :-) Musí se z hlediska elektromotoru auto nějak zajíždět? Brzdy, gumy, to je jasné.

Za mojí osobu, ne , nikdy mi nedonutí elektrické auto mít a provozovat ho. Pokud nebudu mít doma FVE, tak je to u mé osoby a okolí eletromobilismus pase.

Nikdo neví, co bude za 10 let, zda se to od elektriky neodkloní, stejně jako Minidisc co jsem si kdysi pořídil a pak to padlo.
Pořád je na trhu spousta klasických aut s benzinovou koncepcí, takže nějakých 20-30 let je pořád co koupit.
Subaru Forester 2.5 XT MY 2007
Subaru Outback 2.5 Limited 2020
ex Subaru BRZ 2.0i Sport MY2015
ex Subaru Impreza 2.0i 92kw MY2004
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3179
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Quicklyho dojmy ze Solterry od Chalupa motors

Příspěvek od dracekvo »

Ve specifikacích píšou že palubní nabíječka je 6,6kW. Takže asi to bude používat jen dvě fáze (nebo jen jednu na 32A a ta 3f zásuvka je tam jen kvůli tomu, že je schopná dodat těch 32A na fázi, což je úplně nejhorší varianta). V dnešní době u auta za takové peníze je to vysměch. Mělo by to mít 11kW nabíječky standardně. Ještě lépe 22kW, aby se naplno využila AC přípojka, která bejvá u nabíjecích stojanů 3x400 32A.
Pak to má mít DC nabíjení až 150kW. Ale chtělo by to vidět nabíjecí křivku. Ono to těch 150kW bude nabíjet jen chvilku a pak to začne padat.

Jinak podle mě zkušební jízda je jen pro to, aby si člověk zjistil jak se auto chová a jak se s ním jezdí. Jízda s elektromobilem je prostě super. Tomu se nevyrovná spalovák ani s tou nejlepší převodovkou. Hlavně to ticho a absolutní absence vybrací, řízení jedním pedálem a reakce na plyn.

Jinak pro to, aby člověk zjistil jak se žije s elektromobilem. To by chtělo to auto mít aspoň týden. A i tak je to málo, na pořádné seznámení.
Elektroauto je fajn jen do situace, než musíte někam neplánovaně vyrazit a zrovna nemáte moc nabitou baterku. Pak se musíte smířit s tím, že strávíte tak půl hodinky na nabíječce a v dnešní době za takovou cenu, že levněji pojedete i s 3.0R.
Další věci na elektru, kterých sis asi ani nemohl všimnout je funkce, předehřátí / předchlazení interiéru. Vlézt v zimně do vytopeného auta je super. Ale to se u spalováku dá nahradit bufíkem.

Jo a na celou cenu baterie se nemá cenu ptát. Cena auta po 8 letech bude menší jak cena nové baterky. Spíše by se mělo ptát na to, jestli automobilka bude poskytovat repas baterky, případně zda se dá koupit samostatný článek. Většinou odejde jen některý z článků. A po jeho výměně auto zase slouží dál.
Stejná analogie, jako kdyby automobilka nenabízela díly do motoru, ale jen celý motor.
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
Uživatelský avatar
mirekst
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 788
Registrován: čtv říj 10, 2013 8:02 pm

Re: Quicklyho dojmy ze Solterry od Chalupa motors

Příspěvek od mirekst »

quickly píše: čtv pro 01, 2022 2:42 pm Podle papírů to najede v průměru 465 km (Executive+ jen 414 km). To rychlonabíjení zkusím zjistit u p. Hajšínka.
Vůbec jsem Solterru naživo neviděl, ale jeden můj dobrý kamarád má od února Teslu model Y Long range. Podle specifikace WLTP dojezd 533 km (viz. https://www.tesla.com/cs_cz/modely - je potřeba tam nějak klikat, neumí to přímý odkaz nebo jsem na to nepřišel). Podle půl roku jeho zkušeností je možné najet cca 400 km při pohybu po Praze a velice blízkém okolí, tj. cukání po městě, bez nutnosti se jakkoli omezovat topením/klimatizací, apod. Jakmile vyjede z Prahy, dojezd brutálně klesne - na dálnici při rychlosti cca 120 km/h na max. 200 km. Dobití na rychlonabíječce Tesla do plna (tj. na dalších 200 km) cca půlhodinu. Takže pro ježdění po Praze nebo jiném velkém městě, dojíždění do práce 30 km, apod. super auto a minimálními náklady na provoz. Pro cestu kamkoli dál než Praha-Pardubice o nervy. Fyziku neokecají ani u Muska, pochybuji že soudruzi v FHI umí s aerodynamikou vyjednat lepší podmínky.

Pro mě, který má auto na dlouhé cesty velice chmurná budoucnost.
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16147
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Quicklyho dojmy ze Solterry od Chalupa motors

Příspěvek od quickly »

.dundee. píše: čtv pro 01, 2022 2:55 pm A kdo z nás jezdí podle papírové spotřeby teď?
Já u svých aut jezdím pod papírovým průměrem :-DDD >B-)
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
strider
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1281
Registrován: stř zář 05, 2018 2:07 pm
Jméno a příjmení: Jakub D.

Re: Quicklyho dojmy ze Solterry od Chalupa motors

Příspěvek od strider »

Zajimave postrehy, diky. Me nejvic sokuje ze to nema ES.. napadaji me dve priciny.
1) hodili s tim rucnik do ringu a koupili od nakyho dodavatele funkcni radarovej tempomat
2) proste ho tam jen nedali aby usetrili na cene, ktera je uz tak moc vysoka za takovou skatuli.
Pokud by byla pravdiva moznost 1), bylo by zajimave sledovat jestli s tim ES prestanou i pro nove benzinove modely v americe..:)

(Jsem zvedavy za par let na statistiky, jestli tuto budoucnost pak lidi akceptuji, nebo se zacnou dramaticky zvedat pocty dovozu z kanady.)
WRX STI Active MY18
Forester XT Sport MY17
Odpovědět

Zpět na „Ze světa Subaru“