Kamerový systém před barákem se záznamem

Odpovědět
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22969
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Já jsem v tomhle rasista a jak mám RPi rád, tak NAS bych z toho nestavil :-D Takže buď ho koupit nebo kdybys ho chtěl stavět, tak hezkej základ třeba je HPE MicroServer (a sem tam se dají ty starší koupit někde jetý).

S kamerama ale úplně neporadím. Jenom z toho, co pozoruju v práci a okolo sebe: u nás se naposled kupovaly nějaký wisenety aka dnes Samsung, ale to cenově bude asi úplně mimo. Historicky jsem měl zkušenost s Axisem a Vivotekem. Axis fajn, Vivotek tenkrát začínal, dneska už asi taky dost vyrostl, nicméně u obojího si furt nejsem jistej, jestli se ti bude líbit cena :-D Co se týče přísvitu a infra: v první řadě ta kamera buď nesmí mít infra filtr nebo ho musí mít "vypínací" - jinak ti jsou přísvity na dvě věci. Druhá je, že u těch levnějších kamer s integrovaným přísvitem je to většinou spíš na ozdobu. U těch lepších to funguje, na druhou stranu zase ten přísvit docela dost žere (pokud to napájíš přes PoE, tak celkem často to s přísvitem už začíná být na hraně nebo přes hranu těch vyšších standardů).
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10701
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od podvlada »

Přesunul jsem ty příspěvky sem, což asi dává větší smysl než mezi počítačema.

Mně je jasný, že RPi je dost omezující, na druhou stranu stejně tak asi nepotřebuju ani systém za 40k+. Jakkoliv jsem zastánce kupovat jednou a pořádně... V podstatě by měla stačit jedna "dome" kamera a nejzvdálenější místo, který bude snímat, je asi 5-6 m. Takže fakt něco mezi. :-)

(červeně prostor, kterej chci, aby to zvládlo, oranžově prostor, kterej může, ale nemusí, zelený kolečko je plánovaný umístění kamery)
Přílohy
kamera.jpg
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22113
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od HonzaCZ »

Co se týče NASu, tak třeba Synology umí kamery, ale je potřeba si dát pozor na počet, které podporuje "v ceně". Jinak se dokupují licence. Na webu mají taky přehled, kolik fps celkově při jakém rozlišení to stihne ukládat atd. To mi přijde jako smysluplná možnost. Synology je obecně dost příjemnej ekosystém, i když nejlevnější to taky není.

Takže bych vybral synology a k němu kompatibilní kameru v odpovídající cenové relaci a parametrech a je to. :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22113
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od HonzaCZ »

Tady je konfigurátor podle požadavků na nahrávání - https://www.synology.com/cs-cz/support/nvr_selector
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10701
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od podvlada »

Díky Honzo.
Chápu, že Synology má ten ekosystém zmáknutej. (Už jsem na ně mezitim taky kouknul než jsi je doporučil.) Ale je fakt normální, že začínají na 15 tisících? A to předpokládám ještě bez disků, že mi nedaj kameru je jasný.
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22113
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od HonzaCZ »

Nevím, na který koukáš. DS223 je na 2 disky, za 7 (samozřejmě bez disků). Je to prostě malej počítač, ale hlavně vymakanej software. U rodičů je 10 let starej model a pořád pro něj vycházej security updaty a teď nedávno dokonce i nějakej major update.

A pokud by ti stačilo na 1 disk, tak ty jsou ještě levnější. Já mám na offline zálohy jednodiskovej DS118 a ten stál asi 4k.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19542
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od hamoun »

presne, jak pise Honza ... mam DS215j a max. spokojenost roky ..
tento mam snad 8 let .. jen jsem kupoval (loni?) vetsi disky ...

(minuly neodesel, zustal v baraku, odkud jsem sel ja .. :) )

uplne to nevyuziju .. pouzivam jen jejich RT zalohu ...
jinak to mam jako uloziste rucnich zaloh :)

ale jede, jsem max. spokojeny ...
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22969
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od spm »

Jenom pro srovnani, ja ten microserver koupil asi za 8 (a mam v nem 4 disky + dve ssd). Ale tam si ten system musis pak poskladat sam nebo alespon na to nainstalovat neco typu truenas. Synology / qnap funguje out of the box.

Odesláno z mého SM-F926B pomocí Tapatalk


Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10701
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od podvlada »

HonzaCZ píše: úte bře 07, 2023 1:37 pm Nevím, na který koukáš. DS223 je na 2 disky, za 7 (samozřejmě bez disků). Je to prostě malej počítač, ale hlavně vymakanej software. U rodičů je 10 let starej model a pořád pro něj vycházej security updaty a teď nedávno dokonce i nějakej major update.

A pokud by ti stačilo na 1 disk, tak ty jsou ještě levnější. Já mám na offline zálohy jednodiskovej DS118 a ten stál asi 4k.
Aha, díky za info, já vzal některý z těch prvních co mi to nabídlo (přitom jsem nechal pouze základní filtr) a ten byl dle heureky cca 15. Dobře, jsem rád, že jsou i levnější :-)

V tom případě asi bude pro mě nejjednodušší vzít něco takhle hotovýho.
Synology vs QNAP je někdo schopnej srovnat?
Zapojení si pak představuju tak, že obojí (NAS a IP kamera) budou ve stejný síti, v NASu nějak nakonfiguruju tu IP kameru - najdu, přidam, ... a "ono to bude fungovat", je to tak? Že tu kameru musim nějak napájet (no obojí samozřejmě), jestli to bude POE nebo zvlášť, to už neřešim, to je jasný. Jde mi o síťařinu.

Edit: Mimochodem, tuší někdo rovnou z hlavy, jak to je případně s rozšířením toho softwaru? Předpokládám, že minimální, protože maj software vyladěnej pro svoje zařízení, takže asi nehrozí, rozjet tam třeba ještě Kodi, nebo rovnou Docker. Všiml jsem si, že některý Synology podporujou VM, ale takovou cestou jít nechci, to si radši vedle toho postavim to RPi...
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22113
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od HonzaCZ »

Docker v syno IMHO jde, ale nevím, jestli se nemusí nějak "jail breaknout". Ale jako dávat zrovna Kodi do NASu? To chceš kupovat nějakej ten s HDMI výstupem? Nebo jak si to představuješ?

Rozjet Kodi je na RPI4 otázka asi 5 minut, než nahraješ na kartu LibreELEC :-D

Co se týče sítě, tak LAN, VLAN, to je fuk, prostě to na sebe musí vidět na L3.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10701
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od podvlada »

Tak to byl jen takovej příklad; je mi jasný, že kdybych chtěl v NASu Kodi, tak by muselo mít i HDMI. Prostě sjednotit celej domácí ekosystém. Teď mam za televizí RPi 4 na kterym mam Kodi. Chystam se rozchodit Inventree kterej asi dam na to samý RPi. Možná přibyde i nějakej HomeAssistant nebo ekvivalent. Plus jsem měl takovej hodně jednoduchej a omezenej "NAS" z dalšího RPi (1B) - prostě to jen zpřístupnilo pár souborů pro kterýkoliv zařízení v síti, měl jsem tam i firmware k "displeji" do auta. A teď mi má přibejt další zařízení kvůli NVR? I proto jsem zvažoval jít cestou RPi, ale pokud je z hlediska nejnáročnější aplikace (NVR) lepší pořídit něco jinýho, ať už Synology nebo jiný, tak tu je myšlenka, jestli ten NAS neumí dělat vše co doteď dělaly dvě různý RPi.

Dost pravděpodobně ne, nebo jinak - spíš to rozdělit, a každou činnost dělat na tom, co je k tomu lepší.

Ohledně sítě, ok, tak jsem si to představoval. (*_^) |,,,,
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22113
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od HonzaCZ »

No nevím. Čím víc věcí něco dělá, tím víc je to kompromisů. Nemám s tím dobrý zkušenosti. Já mám doma 2 raspi, 2 mikrotiky, 2 switche, Odroid H3+, Xeon server, velkej komp, notes, notes na diag.... A to bych se neptal, co má doma všechno Jenda spm. :-D

Já bych to nepřekombinovával. Třeba zrovna kamery chceš, aby běžely furt. I když budeš zrovna ladit Kodi, NAS na data, servery atd. V podstatě by to mělo bejt téměř oddělený od zbytku zařízení.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10701
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od podvlada »

Tak jasně, ale já zas toho nechci tolik najednou, abych tohle vše potřeboval mít separé :-D Na Jendu se radši ani neptam :-DDD
OK, s velkou pravděpodobností teda pořídim nějakej hotovej Synology, leda že by někdo pověděl, že je QNAP v něčem lepší?
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22969
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od spm »

Mám Qnapy v práci, nemám zase nějakou větší zkušenost se synology, protože to jsem tu akorát jedno nastavil malý a párkrát jsem to u někoho viděl. Ale obecně vzato mi to obojí přijde hodně podobný. U Qnapu ještě záleželo na jaký architektuře ta hardwarová krabice je. Bylo tam několik různých ARMů a ty aplikace se pak podle architektur lišily, takže ne všechny aplikace běžely na všem... jak to bylo u synology nevím...

Z hlediska under the hood, Synology používá BTRFS (dobrý), Q-nap ZFS (asi taky dobrý). Ale nevýhoda je, že to ani u jednoho není u všech modelů :-D Q-nap to má snad akorát v takovejch těch nejdražších a nevyšších (takže ani ty moje ultra drahý svině v práci to nemaj), Synology je na tom snad líp, tam to snad všechno nový už má, ale nevím přesně (nicméně na starších kusech to taky nejelo).

A docker funguje snad na obojím a inventree si pusť v docker kontejneru na tom NASu, tím bych tu malinu fakt taky nemučil :-D Naopak přilepit ji na televizi a pustit na ní kodi je úplně ideální.

A jinak jsou to pomluvy - já těch zařízení zase tolik nemám :-D Aktivně v provozu mám akorát dva desktopy, notebook, 3 maliny, Microserver, Turris, dvě WiFi APčka a hromadu nějakejch krabiček s ESP čipama :-DDD (Pokud se teda bavíme o tom, co mám doma :-DDD ).
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10701
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od podvlada »

Jendo díky :-)

Zaujal mě tenhle. Vidim, že jsou i levnější (zas si lidi stěžovali, že to je pomalý), ale tohle mi přijde jako rozumnej kompromis co by mohl chvíli vydržet, i kdybych na to navěsil víc úloh než NAS a jedna kamera. Když už tak 2 sloty pro disky jsou minimum, ať tam mam aspoň ten Raid1.
https://www.synology.com/cs-cz/products/DS223#specs
Nejlevnějš tady
https://www.svetpocitacu.cz/synology-ds ... 3-2-1xgbe/
ale třeba i na CZC
https://www.czc.cz/synology-ds223-disks ... 71/produkt

Když mi to omrknete, neni na tom nějakej show-stopper, nebo naopak, "když už stojí tolik, můžeš rovnou vzít tohle"?
Jendo, nějaká srovnatelná alternativa od QNAP?
Děkuju moc všem :-)
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“