Bílá technika - rady, tipy, informace

Odpovědět
Uživatelský avatar
ybrcek
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5315
Registrován: sob lis 12, 2016 8:54 pm
Jméno a příjmení: Martin Vetyška
Bydliště: Půlpánov u Štatlu
Kontaktovat uživatele:

Re: Bílá technika - rady, tipy, informace

Příspěvek od ybrcek »

Někdy jsou spotřebiče 230V/ 2x230V.
To pak mají vyjimatelnou popojku mezi L1 a L2.Obrázek

Odesláno z mého SM-N960F pomocí Tapatalk
AUDI quattro A6 Avant 2,7V6 TDI
ex Tribeca 3,6 H6
ex Forester 2,5 XT SG9
ex VeCe GTS 1,9CDTI
ex VeBe CC 2,5V6
ex Kadett GSi 2,0i
ex Škoda 100
ex Škoda 110R

http://www.drkteam.cz/team_member/martin-vetyska/
KTM 950 SuperEnduroR
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22153
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Bílá technika - rady, tipy, informace

Příspěvek od HonzaCZ »

ybrcek píše:Někdy jsou spotřebiče 230V/ 2x230V.
To pak mají vyjimatelnou popojku mezi L1 a L2. //uploads.tapatalk-cdn.com/202101 ... 27ec83.jpg

Odesláno z mého SM-N960F pomocí Tapatalk
No jasně :-D

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=prEVzshXY6A[/youtube]

Akorát zrovna na tomhle štítku je vtipně napsaný 400 V, ale pochybuju, že to je na těch 400 V uvnitř zapojený, kór když na schématu je jasně naznačený, že oboje je na nulák. :-/ Označení 2x 230 V, jak píšeš, by dávalo mnohem větší smysl.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
ybrcek
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5315
Registrován: sob lis 12, 2016 8:54 pm
Jméno a příjmení: Martin Vetyška
Bydliště: Půlpánov u Štatlu
Kontaktovat uživatele:

Re: Bílá technika - rady, tipy, informace

Příspěvek od ybrcek »

To není, rozhodně na 400V
Smutný jak výrobci matou lidi.
Na té mojí Aeg je to jak říkáš 230/2x230.
To mi připadá srozumitelnější


Odesláno z mého SM-N960F pomocí Tapatalk
AUDI quattro A6 Avant 2,7V6 TDI
ex Tribeca 3,6 H6
ex Forester 2,5 XT SG9
ex VeCe GTS 1,9CDTI
ex VeBe CC 2,5V6
ex Kadett GSi 2,0i
ex Škoda 100
ex Škoda 110R

http://www.drkteam.cz/team_member/martin-vetyska/
KTM 950 SuperEnduroR
LukasV
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 520
Registrován: ned bře 01, 2015 9:35 am
Jméno a příjmení: Lukáš Vaněček
Bydliště: Brno-venkov

Re: Bílá technika - rady, tipy, informace

Příspěvek od LukasV »

Taky přispěji do diskuze.
U desky je několik variant - s rámečkem, bez rámečku nebo s boční lištou. Nejlíp se udržuje bezrámečkové provedení, nikde se nedrží mastnota atd., navíc to i dobře vypadá. Akorát může při pádu na hranu dojít k uštípnutí rožku, ale to se mi doufám nepovede.
Na ovládání rozhodně doporučím "slider", kdy se výkon volí potažením prstem po stupnici a neťuká se +/-.
U digestoře jsem volil vestavnou variantu do skříňky. Je pěkně skrytá a neruší prostor. Po otevření dvířka se dá kolem ní i něco umístit. Údržba naprosto v pohodě - filtr se dá umýt v myčce a skleněný panel je taky dobře omyvatelný. Dobrý je i světelný pásek, který navazuje na přisazené osvětlení pod linkou a má stejnou barvu světla.
Co mám zkušenost s výsuvnou variantou, tak tam vadí to umístění do prostoru - občas zavazí hlavě. Navíc v těch výsuvech kondenzuje pára a blbě se udržují.
Kuchyň jsem dělal loni novou, spotřebiče mám od Siemense (lednice, myčka, indukce, trouba a mikrovlnka). Díval jsem se na testy v dTestu a tam vychází hodně dobře (prakticky na čelních příčkách).
Digestoř mám Elica hidden ixgl/a/60.
Pokud budete vybírat, tak si to naceňte od více výrobců. U mě dělal rozdíl AEG a Bosch vs. Siemens -7/5 000,- což mi nepřišlo ve srovnatelné výkonnostní třídě tolik.
Všechno jsem řešil přes kuchyňské studio - pěkně se dají vyzkoušet a porovnat jednotlivá provedení a podle toho se rozhodnout co komu vyhovuje (navíc i dokáží poradit na co se zaměřit).

Odesláno z mého Lenovo TB-8705F pomocí Tapatalk
Subaru BRZ 2.4 Sport 6MT 2023 Obrázek
Subaru Outback 3.0R 5AT 2006 Obrázek
Suzuki Ignis 1.3i 2006 Obrázek
exHonda Civic 1.5i VTEC-E 1996 (2013-2015)
exLada Samara 1.3i LPG 1989 (2007-2013)
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 23053
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Bílá technika - rady, tipy, informace

Příspěvek od spm »

HonzaCZ píše:Tak 10 kW snad ty desky nemaj. A i tak je těch 43 A blbost, protože proud v těch fázích je proti sobě posunutej. Kdybys zatížil všechny fáze rovnoměrně, tak nulákem naopak půjde velmi malý proud. Pokud přesně stejně, tak nulákem nepůjde proud žádný. Nemáš náhodou padesátku? Už se přesně nepamatuju, jak se ten proud v nuláku počítá, ale vím, že jsem se dostal k tomu, že u tý 7,2kW desky je to úplně v pohodě. Navíc plotýnky jsou do fází rozdělený levá a práva strana, takže většinou vaříš tak 2 věci naráz a máš je vlevo a vpravo. A …
10kW mají ty sporáky, na které koukám. Takže nejspíš asi včetně trouby. Jestli trouba má +- 2kW, tak na plotýnky vychází +- to co píšeš.

No jo, ta střídavina je hnusná magie :-DDD Já si vybavuju, že napětí na nulovém vodiči má být nulové při symetrickém zatížení, proud jsem si myslel že ne, když je to zapojený všechno na 230V. Podpořilo mě v tom, že jsme reálně v práci do distribučních rozvaděčů řešili kabely s tlustší nulou právě kvůli tomu, že všechno za ním je na 230V. Nicméně tam taky všechno za jsou spínané zdroje a podobné hnusné věci, což asi může dělat ten podstatný rozdíl...

Jinak jo, taky si úplně nemyslím, že by ten sporák někdy běžel na plný koule... ale když jsme se dostali k tomu, že by se měl jistit 3x25A, což spousta lidí nemá ani na tom hlavním jističi... :-) Ostatně já mám 3x25 na hlavním, 3x16 sporák a 16A zásuvkový okruhy a ještě do toho bojler a jedinej jistič, kterej mi vypadává, je jeden zásuvkový okruh... typicky po výpadku elektriky, kdy to nejspíš ty spínaný zdroje při náběhu vyrazí.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
masha
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1583
Registrován: pát dub 27, 2018 9:26 am
Jméno a příjmení: Václav Mašek

Re: Bílá technika - rady, tipy, informace

Příspěvek od masha »

Já mám teď čerstvě namontováno:
Obrázek

Deska je indukce od Electrolux, má to tu funkci udržování bodu varu (samo si to reguluje intenzitu vaření) a je propojená s digestoří takže ta si sama dokáže regulovat intenzitu odsávání podle výkonu desky...
Zatím vyzkoušeno pouze na prázdno a saje to pěkně.. Uvidíme jak to bude při provozu...
Sklokeramiku už bych dneska nechtěl... nechceme rychlovarnou konvici a budem vařit vodu na desce a tam je to fakt hned uvařené..
Jinak spotřebiče jsem volil takový lepší střed a i tak to vyšlo skoro na cenu kuchyně ObrázekObrázekObrázek

S morou zkušenost mám a do baráku bych to nechtěl (byl to nějaký levnější model) Myčka, deska i trouba stojí fakt za prd...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22153
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Bílá technika - rady, tipy, informace

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše:10kW mají ty sporáky, na které koukám. Takže nejspíš asi včetně trouby. Jestli trouba má +- 2kW, tak na plotýnky vychází +- to co píšeš.

No jo, ta střídavina je hnusná magie Já si vybavuju, že napětí na nulovém vodiči má být nulové při symetrickém zatížení, proud jsem si myslel že ne, když je to zapojený všechno na 230V. Podpořilo mě v tom, že jsme reálně v práci do distribučních rozvaděčů řešili kabely s tlustší nulou právě kvůli tomu, že všechno za ním je na 230V. Nicméně tam taky všechno za jsou spínané zdroje a podobné hnusné věci, což …
Ono samozřejmě záleží na typu zátěže. Tedy ten proud bude vycházet na nulu, pokud ty zátěže budou stejnýho charakteru, nestačí jenom stejnej příkon. Ostatně, jak říkáš. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
ybrcek
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5315
Registrován: sob lis 12, 2016 8:54 pm
Jméno a příjmení: Martin Vetyška
Bydliště: Půlpánov u Štatlu
Kontaktovat uživatele:

Re: Bílá technika - rady, tipy, informace

Příspěvek od ybrcek »

Spínaný zdroje vrací po nulaku zpět pěkný bordel. Harmonické nádobky kmitočtu 50Hz.
To začíná být problém

Odesláno z mého SM-N960F pomocí Tapatalk
AUDI quattro A6 Avant 2,7V6 TDI
ex Tribeca 3,6 H6
ex Forester 2,5 XT SG9
ex VeCe GTS 1,9CDTI
ex VeBe CC 2,5V6
ex Kadett GSi 2,0i
ex Škoda 100
ex Škoda 110R

http://www.drkteam.cz/team_member/martin-vetyska/
KTM 950 SuperEnduroR
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24589
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Bílá technika - rady, tipy, informace

Příspěvek od sima »

Přiznám se, že jsme v tomto sto let za opicemi, co se týče kuchyně v paneláku, kde bydlíme. Chystáme teď další, druhou menší úpravu kuchyně, máme koupenou novou troubu, desku-sporák plynový, obkladačky, lino apod.
Hlavně jsem chtěli vše na max jednoduché otočné knoflíky, bez jediného digitálu pokud možno.
Tak tu nestíhám co jsou dnes za možnosti, třeba ohledně digestoří, no nic, tu musíme opět oželit, skrz prostor jo.
Dřív absence digestoře vadila hodně, dnes je to už téměř úplně jedno. Doma vaříme minimálně, většinou vaříme až na víkend, na chalupě. Doma jen večer něco k jídlu po práci, většinou nějaký zeleninový salát, s něčím, něco lehkého, nebo si dám něco na stojáka u kuchyň. linky, něco mastnějšího, to se nepočítá. Když mám hodně hlad a chci se uklidnit, tak si k tomu i sednu na gauč a vychutnávám, poslední dobou čím dál častěji :-) Někdy se obejdu i bez večeře a to je taky dobře.

Dával jsem tu dřív k dobru sklokeramický 2 plotýnkový vařič Vigan. Pořídili jsme na chalupu místo lenivého a docela funkčně strašného litinového vařiče. Zkoušeli jsme i indukci-ale děsný rachot z ní šel, vráceno...
Prý zabudovaná indukce tak hlučná není, já ale toto na chalupě nemůžu mít a nechci, něco takového. Navíc ne všechny hrnce, matrjoše to pobere...
Tak sklokeramika oproti litině samozřejmě velký skok, funguje rychle a hlavně spolehlivě- když má být var či restování, tak to je a když jen ohřívat a probublávat vývar, tak se tak i zcela bzeproblémově děje.
Ano nástup bude oproti indukci pomalejší, ale i tak je sklokeramika už plně dostačující, díky za ní musím říct.
Jen v ní není takový výběr, ne u dvou plotýnek chatařských.
Proč to teď zase vzpomínám: negativní recenze jediné na Vigan byly všechny, že se ihned mažou popisky ovládačů vařiče. No zpočátku nic, ale za pár dní to začlo a šlo to dolů doslova před očima 8() :-D
Tak tedy dokud byly znát ještě jakž takž popisky ovladačů, tak jsem to vyřešil jednoduše koupí polepů na pc za pár kaček. Ty by měly vydržet už dlouho, když na klávese mě drží už pár let...
Třeba to někdo využije taky.
Za 800 kč je Vigan moc fajn, koupím vážně do foroty ještě jeden, dokud jsou na trhu, bo těchhle výrobků tolik není a tento se navíc parádně udržuje, žádný nerez, hliník, ale zlatá starý bílý smalt, v tomhle taky paráda.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
marek.sm
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 637
Registrován: pát dub 02, 2010 2:35 pm
Jméno a příjmení: marek smrček
Bydliště: praha

Re: Bílá technika - rady, tipy, informace

Příspěvek od marek.sm »

Nemate někdo radu jak vyčistit výměník u susicky na prádlo? Mezi těmi lamelami se chytají a drží asi vlákna z prádla a postupně se to zacpava. Zkoušel jsem kartáček a vysavač, lepší než nic, ale dostanu se jen na kraj.
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10718
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Bílá technika - rady, tipy, informace

Příspěvek od podvlada »

Taky k tomu mám přístup hodný gynekologických triků.
Vysavač používám, ale ne s kartáčkem, ale s takovými těmi "zubařskými nástroji" co jsem koupil za pár dolarů na Aliexpressu. Jsou v tom hlavně takový háčky, tak tam tim tak šťouram... ideální to není, ale většinu to dostane ven.
A je to lepší od tý doby, co si u Whirlpoolu uvědomili, že sekundární jemnej molitanovej filtr, kterej se nasazuje na pár výstupků směrem proti tlaku vzduchu, takže při ucpání (první měsíce provozu) a následně při opotřebení těch děr v molitanu (od prvního měsíce dále) to na výstupcích nedrží, odlítne k výměníku a všechen bordel jde do výměníku není nejlepší nápad, provedli "upgrade" a dá se pořídit plastový koš s mikrosíťkou a molitanem mezi. Nojo, první sušička, nevěděl jsem, že to je blbost a věřil, že Whirlpool bude v cajku.
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
marek.sm
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 637
Registrován: pát dub 02, 2010 2:35 pm
Jméno a příjmení: marek smrček
Bydliště: praha

Re: Bílá technika - rady, tipy, informace

Příspěvek od marek.sm »

JJ taky to je Whirpool, už jednou se to ucpalo tak, že prý museli v servisu rozebrat skoro celou sušičku, aby se k tomu dostali a pořádně to vyčistili. Chtěl jsem tomu předejít, ale pomalu se to pořád zasírá víc a víc. Asi by to šlo kompresorem, ale nevím kam by to všude vlítlo.
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10718
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Bílá technika - rady, tipy, informace

Příspěvek od podvlada »

Kompresor by byl ideální, ale leda že bys to profoukl zezadu ven, a ne zepředu dovnitř...
Kryt už jsem jednou sundanej měl, ozývaly se divný zvuky, za což mohl protáčející se ventilátor na hřídeli. To jsem nějak opravil, ale mám dojem, že i když jsem to měl takhle docela už obnažený, tak k tomu výměníku pořád lepší přístup nebyl. To je prostě v dalším plastu, možná nejednom...
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
marek.sm
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 637
Registrován: pát dub 02, 2010 2:35 pm
Jméno a příjmení: marek smrček
Bydliště: praha

Re: Bílá technika - rady, tipy, informace

Příspěvek od marek.sm »

V servisu vyndali i buben a nevím co všechno a pak to vyplachli snad wapkou. Ono tam porad svítil ucpaný filtr a skoro vůbec už to nesusilo. Kdo toto vymyslel >>:-@@
karels
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 78
Registrován: úte čer 23, 2015 11:08 pm
Jméno a příjmení: Karel Šubrt
Bydliště: Plzeň-sever

Re: Bílá technika - rady, tipy, informace

Příspěvek od karels »

No já mám u Beka (turci) problém podobný, taky filtr úplně netěsní a na výparník se lepí jemný prach. Nakonec to čistím namokro - ruční postřikovač, voda, štětec, vysavač na vodu a sušičku nakloněnou trochu dopředu, aby voda měla snahu jít správným směrem k vysavači a ne dovnitř. Zatím jsem z toho neměl pocit úplně špatný - tomu výparníku voda vadit nemůže, protože se tam stejně při sušení musí srážet a když se zkombinuje proud vody z postřikovače, štětec a vysavač, tak prach celkem povoluje a mizí správným směrem.
Jenom se musí dávat pozor na to, aby se bordel necpal dál dovnitř a taky na jemné hliníkové lamely - vysavač musí být samozřejmě co nejblíž, aby dobře tahal špinavou vodu z lamel.
Impreza 2.0 RX combi, 85 kW, 1995
Forester S Turbo, 130 kW, 2001
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“