Pozorování přírody

Odpovědět
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24342
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od sima »

vratnikp píše: pon úno 12, 2024 9:54 am únorové "úlovky"
liška 15m, srnčí 10m, zajíc 30m
srnčí a honcující se zajíci 350m

ze zajíců mám radost, loňský rok jim hrozně vyhovoval, pocitově tu máme nárůst populace tak o 100%
Pěkné noční úlovky. Zajíců se myslím říkalo, že ubylo, nedávnou dobu jo, tak tj teda dobře, i když nám ti hajzli ožírají kolem chalupy kde co zasadíme, musíme vše ohradit, jinak nic nemá šanci vyrůst, ale to je můj problém, ne problém zajaca :-) =)
U nás v rozlehlé, veliké chemické fabrice je odjakživa plno zvěře, srnek, bažantů, všehomožného a hlavně taky zajíců, těch je fakt mraky a drží se tam pořád, zeleň, prostředí tam k tomu mají. Jsou až moc socializovaní, sedí kolikrát na bobku přímo vedle člověka, či přímo u dveří...ale vyskytl se tu jeden agresivní, útočný zajíc. Když šla obsluha, typicky na noční šichtě někde po venku, tak vždy zaútočil, rychle a docela drsně, vážně jo 8() chlapi začli chodit ven s čímkoliv v ruce, aby ho odehnali, měli se čím bránit, či teda možná spíš samici, nevím.
Zeptal jsem se známého mistra na onom provozu a on říkal, že je to taková smutná shoda náhod, že nejspíš při sečení trávy v nějakém křoví vymetli zahradníci nechtěně hnízdo mladých. Tak má asi trauma, překvapilo mě to, docela jo teda.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5168
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od petr »

tak dneska výlet na kolech do Polska do Olzy podívat se na tu slavnou písčitou pláž s palmama z umělé hmoty :-D dost hrozné :-D
ale jinak kousek dál to bylo moc hezké , spousta rybníků , ptáků, zajíců, bažantů, pro rybáře ráj, na kolo taky super, pohodička, samé rovinky , ekola byly uplně zbytečné stačily by normální, opět mi udělal velkou radost maličký nikon dalekohled od Hamouna , je skvělý a hlavně malý což je nejdůležitější , člověk ho může tahat všude sebou , všem doporučuju kdo nad malým dalekohledem uvažuje, od té doby co ho mám větší meopta leží v šuplíku, byť je skvělá , ale holt větší
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24342
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od sima »

Tam pojedeš v létě s nikonem znovu co, až bude na co pořádně koukat :-) Vím, že jsi tu o nikonu mluvil, jaký, že to vlastně máš??
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5168
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od petr »

nějaký 8x25 , fakt jsem překvapený že i tak levný a maličký dalekohled funguje tak dobře , dokonce i za horšího světla to není zas tak hrozné jak se všude píše , mám násobně dražší a větší meoptu i zeise a žádný dramatický rozdíl tam není, za dobrého světla v podstatě skoro žádný , jenže ty větší mě nebaví sebou nikam tahat , ten maličký dam do kapsy jako třeba mobil a ani o něm nevím to je skvělé , je to něco jako když má člověk skvělou zrcadlovku a pak stejně fotí mobilem , protože zrcadlovka je sice skvělá ale věčně zahálí doma :-D
joo v létě bude na co koukat to je jasné :-D
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24342
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od sima »

Až se začne řádně příroda probouzet i tam u vás v lesích nahoře... :-) :-)
Takže něco takového? Nebo ještě něco menšího ?
https://www.google.com/search?client=fi ... nicon+8x25
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5168
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od petr »

myslí , že tento https://www.megapixel.cz/nikon-sportstar-ex-8x25
Hamoun mi jej nechal za pár kaček ....o to větší radost z něj mám , člověk se o něj nemusí strachovat, to je další plus
jsou určitě i lepší , ale potom taky daleko dražší a rozdíl neznatelný
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24342
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od sima »

Tak tobě poslouží, ty jej hodně využiješ, o to větší radost díky Hamounovi...právě jsem se díval na ceny a vzhledem k tomu, jak často bych jej použil, je to pro mě asi zbytečné, i když návykové to je, to jo. Mám dva takovéto aparáty, jeden co nechal na chalupě předešlý majitel, ten asi vyhodím, o ničem...a druhý jen z lidlu, ten už je docela fajn, jen je holt velký.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19165
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od hamoun »

mám radost, že ti dělá radost :) paráda :)
škoda superb
ex WRX 2008
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3096
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od outback »

petr píše: sob bře 30, 2024 9:50 pm nějaký 8x25 , fakt jsem překvapený že i tak levný a maličký dalekohled funguje tak dobře , dokonce i za horšího světla to není zas tak hrozné jak se všude píše , mám násobně dražší a větší meoptu i zeise a žádný dramatický rozdíl tam není, za dobrého světla v podstatě skoro žádný , jenže ty větší mě nebaví sebou nikam tahat , ten maličký dam do kapsy jako třeba mobil a ani o něm nevím to je skvělé ,
Mit malý kvalitní dalekohled je super, ten Nikon má hlavně malé zvětšení, což je pro praxi velká výhoda, udělat ve stejné kvalitě zvětšení 8x je dražší než 12x. A zas tak levný není, je to solidní střední třída a za mně to nejlevnější, co má cenu kupovat.

Dramatický rozdíl oproti dražším tam ovšem bude, jestli ho vidíš a využiješ je jiná věc.

Pokud tě to zajímá, zkus se podívat na libovolný pravidelný objekt, třeba střešní tašky, pěkně zaostři na prostřední, a pak si prohlédni celé zorné pole, hýbej očima ale ne dalekohledem. Krajní budou určitě neostré, tu uprostřed máš zaostřenou, a co je mezitím hlavně u těch nejlevnějších překvapí - tam je ostrý jen malinký prostředek, čím lepší dalekohled, tím větší část zorného pole je ostrá. A čím větší zvětšení, tím levnější vychází udělat to rozumně ostré.

Druhý test na výběr dalekohledu je špička antény nebo hromosvodu proti nebi - to ti ukáže barevnou vadu.

Třetí a pro praxi důležitý test je se podívat se za velmi jasného dne proti slunci (ne do slunce!!!), prostě tam kde je protisvětlo, nejlépe padající na objektiv. To je reálná situace i v přírodě. Levný dalekohled bude mít obraz celkově zamlžený a nepěkný, třeba ta Meopta bude i tak dávat krásně ostrý kontrastní obraz. Tady se ukáže, kolik zaplatil výrobce za vývoj a výrobu antireflexních vrstev.

Ale nakonec máš samozřejmě pravdu v tom nejdůležitějším - i ten nejlepší dalekohled je ti nanic, když leží doma.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5168
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od petr »

Jojo na velikosti záleží holky by mohly vyprávět :-D
je to jak píšeš, nějaké optické "vady" to má , ale to má i meopta za 8000kč, lepší je to až u daleko dražších dalekohledů , když jsem vybíral taky jsem četl a zkoumal a zkoušel na výstavách a srovnával , pro mě je to v pohodě, koukám většinou do středu zorného pole jako velka většina uživatelů, do protisvětla taky málokdy, navíc často padám když se toulám lesem a rozflákat něco za desítky tisíc nechci, tož za mě asi tak, holt každý to má jinak a má jiné nároky a možnosti , výběr je dneska obrovský
Přílohy
20240331_092905.jpg
20240331_092805.jpg
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14882
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od Tapan »

Pusinkovat to nebudu, ženských už mám doma dost :⁠-⁠)
Přílohy
20240331_135726.jpg
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Holaňďanka
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5609
Registrován: stř kvě 03, 2017 9:41 pm
Jméno a příjmení: Zuzka Wolfová

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od Holaňďanka »

Fuj
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22764
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od spm »

Zase tahle je alespon zticha... :-DDD

Odesláno z mého SM-F926B pomocí Tapatalk

Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19165
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od hamoun »

:-DDD

hele .. to "zticha" prece neni problem vubec zaridit ... blbe je, ze vetsinou nevis jak a proc :-DDD
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14882
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od Tapan »

Poznej zvířátko
Přílohy
20240331_152205.jpg
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Odpovědět

Zpět na „Hobby, sport“