Motorový olej - nikdy nekončící téma

Většina našich vozů má konstrukčně stejné motory. Proto i řešení potíží je možné řešit společně
Odpovědět
Chorche
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2619
Registrován: ned úno 06, 2022 5:21 pm

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od Chorche »

taky prodlužuju. Antifreeze měnim jenom když dělam nějakou opravu spojenou s nutností to vypustit. A brzdofku měnim když opravuju něco na brzdách :-D Ale já moc nebrzdim :-D
offroadforum.cz

Otloukánek = legacy outback BP 2004
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5168
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od petr »

nemáte na takové nájezdy lepší kolo nebo něco podobného :-D
spooon
Nováček
Nováček
Příspěvky: 29
Registrován: úte říj 17, 2023 10:06 am
Jméno a příjmení: Jiří
Bydliště: Liberec

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od spooon »

Běžný človek podle mě náplně neřeší vůbec. Snad každý auto po někom (čest vyjímkám) mělo brzdovku černou jak olej. A na oleji to samozřejmě člověk bez zkoušek nepozná, ten je černý za par stovek km, ale nedělám si naděje. Největší extrém asi byl, když mi ze starýho tranzitu po koupi olej spíš vypadával, než vytékal :-D
Oleje se snažím i při malým nájezdu měnit po roce, třeba nějaký týden, občas měsíc to přetáhnu, ale nic zásadního. Však olej stojí par kč. A obecně, každý tady řeší nano kosmický technologie, ale nejlepší službu motoru udělá čerstvý olej. V sebelepším oleji se přísady časem vyčerpávají, a čím víc extra olej (i třeba větší rozsah letní-zimní index), tím rychleji k degradaci dochází. Takže do spotřebních aut vždy kupuju neco spíš levnějšího (samozřejmě aby to splnilo požadavky) a vždy mi ohledně motoru auta fungovala.
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14882
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od Tapan »

@spooon s těmi kosmickými nano oleji souhlas, radši obyčejnej olej (základní značkovej, ne z Kauflandu) a zkrátit interval výměny. Ale nechat v autě olej dva roky (když nenajedu ani 5 tis.) bych se fakt nebál. Myslíš, že se v olejový vaně ty přísady vyčerpávají nějak zásadně rychleji než v plastový flašce ve skladu? Budeme už i u olejů řešit datum výroby, nebo nějaké DOT? :-)
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
Albi
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3143
Registrován: stř črc 29, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Albert Němčík
Bydliště: Železná Ruda / Praha

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od Albi »

k té brzdovce - po letech, i když se mění, zůstává to co je za pístkem, obzvlášť když už jsou sjetější destičky a kotouče, a pístek je hodně vytlačený ... u auta jsem tam měl hustou špinavou s.a.ku a u motorky to byl gel kterej jsem musel vyšťourat ... :-( [!]
asi by to chtělo při výměně aspoň zatlačit pístky (pokud to vůbec půjde, bývají orezlé), což nikdo nedělá
Subaru Legacy 2.5 MT sedan '2004 | Kawasaki ZR-7S '2002 | Agados VZ-26 '2009 | Author A-RAY Plus '2008
EX: Subaru Legacy 2.2 MT kombi '1991 | Toyota Tercel 4WD kombi '1986 | Dacia 1310 TX sedan '1989
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14882
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od Tapan »

@Albi tak pístky zatlačuješ při každý výměně destiček, ne? Jinak tam nový tlustý desky nenarveš. A když to pořádně zatlačit nejde, tak stejně nejlíp rozebrat a vyčistit, případně vyměnit gumičky, případně i pístek.

Samozřejmě když někdo najede 2000 za rok, tak tam ty destičky pár let vydrží :-)
Na druhou stranu většina aut v provozu troufnu si tvrdit nemá měněnou brzdovku nikdy, přinejmenším od poslední garančky. Údržba je hezká věc, ale kdyby olej po dvou letech přestal mazat a brzdy bez výměny kapaliny po 5 letech brzdit, to by bylo hodně veselo.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
spooon
Nováček
Nováček
Příspěvky: 29
Registrován: úte říj 17, 2023 10:06 am
Jméno a příjmení: Jiří
Bydliště: Liberec

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od spooon »

tak tak. Od známýho mechanika mám info, že se paní hrozně divila, že se v autě mění olej a co to vůbec je? Určitý druh lidí prostě bere auto jako spotřebič na převoz. Když tomu něco je, dá se to spravit, ale udržba nula nula nic. (jezdila 6 let bez výměny oleje...)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21978
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od HonzaCZ »

Někdo si zase představuje, že výměna brzdovky probíhá tak, že odsaje z nádobky starou a naleje tam novou. 😁
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Chorche
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2619
Registrován: ned úno 06, 2022 5:21 pm

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od Chorche »

třeba u běšce se výměně brzdofky vyhejbám cíleně, protože tam jakejkoliv zásach do brzd znamená následný vodvzdušňování a to znamená složitej okultní rituál dík debilnímu omezovači na zadní nápravě. Pomalu abych maloval kolem auta pentagram, zapaloval svíčky a obětoval kohouta, jinak se to vodvzdušnit nedá...
offroadforum.cz

Otloukánek = legacy outback BP 2004
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22764
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od spm »

Přetlaková sada, co se našroubuje na víčko nádobky. Na T4 s omezovačem jsem tím tu kapalinu vyměnil a zatím nemám ani trvale zabržděný žádný kolo jako všichni ostatní, co to měnili normálně :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Chorche
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2619
Registrován: ned úno 06, 2022 5:21 pm

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od Chorche »

to sem ještě neskoušel, tak těško říct. Mam jen takovej ventilkovej bazmek co se dá na odvzdušňovák a můžeš jen šlapat a dolejvat. Ale to v tomle případě nepomůže, protože se honí vzduch mezi omezovačem a pravym přednim kolem.
offroadforum.cz

Otloukánek = legacy outback BP 2004
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21978
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od HonzaCZ »

A kudy se zrovna do omezovače dostane ten vzduch, pokud se nezfušuje ta výměna? Tedy nenechá se dojít nádobka a nepouští se pedál, když je otevřený odvzdušňovák...

Jo, pokud to někdo už posral dřív a ten vzduch tam je, tak to je horší. Ale taky se dá vyhnat.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Chorche
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2619
Registrován: ned úno 06, 2022 5:21 pm

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od Chorche »

jak sem řek, je to okultní rituál a vymejšlet k tomu racionální vysvětlení se míjí účinkem... mnohokrát ověřeno na lidech :-D byl sem 20 let přecedou běžcoklubu, takže sme tenle problém řešili na x autech. Někerý méně vytrvalý to řešili deinstalací omezovače.
offroadforum.cz

Otloukánek = legacy outback BP 2004
Uživatelský avatar
bl4ck5un
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 103
Registrován: pon led 06, 2020 1:14 pm

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od bl4ck5un »

HonzaCZ píše: čtv bře 07, 2024 11:00 am Někdo si zase představuje, že výměna brzdovky probíhá tak, že odsaje z nádobky starou a naleje tam novou. 😁
To si představují i v mnohých autorizovaných servisech, bohužel..
Subaru Outback 2.5i Active MY19
Odpovědět

Zpět na „Motor“