Subaru Overland

Zde bychom měli rozebírat zvyšování výkonu, Bodylifting, Audio systémy a podobná vylepšení našich vozů
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21977
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Subaru Overland

Příspěvek od HonzaCZ »

podvlada píše: čtv led 04, 2024 3:20 pm Natočení volantu nemá vliv.
Co homoklouby?
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10660
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Subaru Overland

Příspěvek od podvlada »

HonzaCZ píše: čtv led 04, 2024 4:15 pm
To se bojíš správně. 🤣🤣🤣
Rozdělení 50:50 sice ten diff má, ale jestli se u manuálu na zvedáku točí obě nápravy ve stejným směru, když točíš jednou, tak to není tím, že je 50:50, ale protože je tam ta viskospojka. Kdyby tam nebyla, tak na neutrál by se točila převodovka a druhá náprava stála (převodovka má typicky menší pasivní odpor než druhá náprava) a pokud by tam byl kvalt (s chcípnutým motorem), tedy převodovka zablokovaná, tak by se točila druhá náprava, ale opačným směrem.
To jsme se nepochopili :-) Já předpokládal, že je auto zvedlý, nastartovaný, zařazenej kvalt, a kola roztáčí motor. Pokud se bavíme jen o zvedlym autě a tom, že člověk točí nějakým kolem/koly, to je úplně jiná situace a přesně jak popisuješ, bude záležet na spoustě faktorů, z nich jsem si většiny vědom a to, co jsi napsal, samozřejmě vím :-D
HonzaCZ píše: čtv led 04, 2024 4:20 pm
Co homoklouby?
To jsem považoval za zanedbatelný odpory.
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21977
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Subaru Overland

Příspěvek od HonzaCZ »

Já myslím, že ty vytočený kola by v tom mohly udělat nějakej chaos.

Jinak já to pochopil, že s tím točí rukou. 😁

Ale i kdyby se s tím točilo motorem, tak těch 50:50 není rozdělení otáček, ale momentu. Takže záleží na těch pasivních odporech. Pokud tam nebude visko, tak na obou nápravách bude ten moment úplně stejný, logicky. A tam, kde jsou ty odpory nižší, tak se to roztočí na vyšší rychlost. Typicky na přední nápravě. Samozřejmě, že tam ta visko je a ve chvíli, kdy by se měly nápravy tendenci točit různýma rychlostma, tak přes ní začne týct moment z tý rychlejší nápravy na tu pomalejší. A v tu chvíli už soustava diff 50:50 + visko nemá samozřejmě dělení 50:50, ale víc jde tam, kde jsou větší odpory. Tedy v danym příkladu ta přední náprava sice bude mít menší odpor, bude se snažit točit rychleji, ale visko jí bude držet téměř na otáčkách (trochu to prokluzovat musí - musí se lišit rychlosti, aby přes visko šel nějaký moment) té zadní a na zadní půjde víc momentu, protože přes visko se tam dostane část toho momentu, co diff rozdělil na předek.

Takže tím jsem chtěl vyvrátit, že ty nápravy by se neměly točit přibližně stejně rychle protože diff 50:50, ale právě protože visko. 😁
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
samvaculik
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 869
Registrován: úte pro 29, 2020 11:19 am
Jméno a příjmení: Samuel Vaculík
Bydliště: Liptál
Kontaktovat uživatele:

Re: Subaru Overland

Příspěvek od samvaculik »

HonzaCZ píše: čtv led 04, 2024 4:55 pm Já myslím, že ty vytočený kola by v tom mohly udělat nějakej chaos.

Jinak já to pochopil, že s tím točí rukou. 😁
Ano, rukou :-D
▶︎ Subaru Outback BP 2.5i 127kw MT 2008, vlákno zde
▶︎ Suzuki Swift SPORT 1.6 92kw 2007
▶︎ Ex Mazda 323f BJ 1.5 65kw 2000
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10660
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Subaru Overland

Příspěvek od podvlada »

Aha, rukou, to je jak strkat provázek do kopce a hádat kam uhne ;-D
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
gerda
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2247
Registrován: ned srp 29, 2010 6:46 pm
Jméno a příjmení: Michal Gerych
Bydliště: rozmezí Valašského království, Slovácka a Hané

Re: Subaru Overland

Příspěvek od gerda »

HonzaCZ píše: čtv led 04, 2024 4:19 pm Zatuhlý brzdy, různě opotřebovaný ložiska v kolech, homoklouby a podobně, prostě různý pasivní odpory na jednotlivých kolech. Ale to vypadá, že tedy ten zázračný BRF nemá vzadu moc samosvor. My, když něco zkoušeli u Lega a v tomto režimu, tedy na "D" na volnoběh roztočených kolech, jsme chtěli zastavit jedno zadní kolo, tak to by tě dřív namotalo, než bys ho zastavil. 🤣
Nebo šetří palivo, protože pozná, že je ve vzduchu a točí aspoň nějakými koly, aby se neřeklo 😅

Servisák to musel celkem brzdit rukavicemi, taky to nešlo moc zlehka 🙂 Nahraji 7 sekundové video a hodím sem odkaz, jak se to pravé zadní kolo netočí.
Člověk by se měl učit celý život. Všechno jde, když se chce. Když nemůžeš, tak přidej. Nebojte se ničeho.

Subaru Outback 3.63R 191 kW, MY11
Honda FR-V 1.8 i-VTEC 103 kW, MY08
Honda Civic Anglán liftback 1.4 66 kW, MY00
Odpovědět

Zpět na „Modifikace a úpravy vozů“