Panel klimatizácie - úprava na panel z generácie BM/BR

Odpovědět
pufko
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1130
Registrován: pát úno 11, 2011 10:42 pm

Panel klimatizácie - úprava na panel z generácie BM/BR

Příspěvek od pufko »

Kedže mám neustále problém s panelom klimatizácie a nedarí sa mi ho zatial opraviť a nemienim kupovať dalšie a dalšie kompletné funkčné radio ktoré nestojí ani za prd, tak som ako núdzové riešenie použil panel z generácie Legacy / Outback BM/BR.
Obrázek

Mne sa jeden pôvodný panel podarilo opraviť, ale po oprave fungoval len dva mesiace.
Teraz som opravoval další panel (dakujem Vrtasovi za diely), ale tento opravený panel fungoval 1 hodinu - zhasol skôr ako som to celé poskladal.
Takže teraz čakám na dalšie súčiastky a snád to nejak rozbehám. Mám ich 3 na opravu 2xEU + 1x UK, doska napájania je zhodna pre všetky.
Obrázek
Keby niekoho zaujímalo to rádio - je to JVC KW-M565DBT kúpene cez Black Friday za skvelých 226€ (drahšie predávaný KENWOOD DMX-5020DABS je úplne to isté radio), tak je to úplne iná galaxia voči originál Kenwood ako po stránke príjmu, tak po stránke zvuku a tiež lepšie ako tie varianty čo som používal ja (originál US Panasonic, alebo Panasonic z Forestra SH). Zatial som nerozbehal ovládanie z volantu a nemám ešte DAB antenu a cúvaciu kameru

Pre kutilov ale dávam možnosť prerábky na panel z novšej generácie. Kabeláž nie je problém. Daleko väčší problém bude to nejak esteticky vyriešiť, zatial to bude len tak nejak na binderkách, lebo teraz jazdiť bez panelu kúrenia, kedy len približne viem ktorý okruh mám pustený, ale rozoznať otvorenie vnútorného a vonkajšieho okruhu sa dá len podla toho že sa začnú mlžiť okná a velmi nerád by som prišiel ráno do auta s tým že mám okno zamrznutú aj z vnútra.
Ja som sa snažil kúpiť panel vrátane konektora aby som mal aj konektor a vedel kde boli zapojené káble.
Panel je kúpený z PL asi za 10-15€, typ 72311AJ030
Potrebné konektory sa dajú kúpiť na Aliexpres aby človek vyrobil len adaptér a nemusel strihať pôvodnú kabeláž.
Pôvodný panel klimatizácie BL/BP je 8pin 174971-2
Nový panel klimatizácie BM/BR je 12 pin 174045-2
Panel BR/BM
Obrázek

Panel BP/BL
Obrázek
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, rv2001...
Subaru Legacy 2.5i, AT, rv2005...
pufko
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1130
Registrován: pát úno 11, 2011 10:42 pm

Re: Panel klimatizácie - úprava na panel z generácie BM/BR

Příspěvek od pufko »

Malý update...
Dlho som sa z nového radia netešil, dva krát sa stalo že zamrzlo a vždy pri tom ako som posúval na dalšiu skladbu prehrávanú z USB.
Tak som pozrel na web, či tam nie je nejaká aktualizácia. Posledná bola z konca roku 2022, ale bolo to novšie ako v rádiu a slubovalo to "stabilitu"

Postupoval som podla návodu, kde bolo napísané že pri update zhasne obrazovka na pár sekund a do 2 minút bude hotovo. Ked ani za 5 minút nenabeho a obrazovka stále čierna tak som vedel že je zle. Takže som to hned zaniesol na reklamáciu a už sa vybavuje druhý kus.

Takže som vrátil zasa pôvodné z Forestra SH a nejak tam prichytil panel klimatizácie z Legacy BM/BR. Teraz len vymyslieť ako to esteticky urobiť tak aby to nejak vyzeralo. Po tme to ale nevyzerá zle (asi budem jazdiť len v noci :-D :-DDD :-DDD )
Najväčší problém je že už rádio z Forestra SH je viac vypuknuté ako originálne radio, ale to sa ešte ako tak opticky stratí.
Panel klímy je na tom horšie, ten je výrazne viac vypuknutý a ešte navyše aj prehnutý ako banán pri čelnom pohlade :-/ :-/
Hlavne že viem ovládať kúrenie a hlavne sa dá klíma používať aj v "single mode" a teda nemusím ako blbec štelovať vždy obe strany.
Tiež sa mi páči umiestnenie vystražného trojuholníka na spodu.
Bol to magor čo vymyslel dvojzónovú klimatizáciu bez možnosti štelovať obe strany súčasne.

Obrázek

Šťastný to ludia čo majú v predfacelifte len jednozónovú klimatizáciu. Radio síce stojí za chuja, ale aspon kúrenie ovládajú jedným kolečkom a hlavne sa ten ovládací panel NEKAZÍ ako vo facelifte!!!

Ešte ma napadla možnosť použiť panel klimatizácie z BM/BR a zabudovať ho za pôvodný panel BP/BL, kde by som musel nakáblovať tlačítka na plošný spoj pôvodného panelu (už som takto videl na ruských stránkach vložené bežné 1DIN radio za pôvodný panel na pôvodné tlačítka https://www.drive2.ru/l/10621272/ )
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, rv2001...
Subaru Legacy 2.5i, AT, rv2005...
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49227
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Panel klimatizácie - úprava na panel z generácie BM/BR

Příspěvek od VDC »

Ty máš teda trápení
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
pufko
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1130
Registrován: pát úno 11, 2011 10:42 pm

Re: Panel klimatizácie - úprava na panel z generácie BM/BR

Příspěvek od pufko »

Ešte šťastie že mám teraz čas...
Dva dni dozadu som maturoval nad schémami elektriky, rôznymi obrázkami 4 hodiny aby som zistil ako to zapojiť a bolo to 100% dobre.
Dalšiu hodinu som sa babral s výrobou káblovej redukcie aby som nemusel cvakať káble.
Skrátka žiaden zásah do pôvodnej kabeláže, respektíve čo najmenší (na radio EU facelift som musel natiahnuť napájanie na panel klimatizácie pretože US model to nepotreboval)
Originálne rádio funguje stále bez problému vrátane panelu klimatizácie celé roky od výroby - auto mám takmer 13 rokov) a tieto EU Kenwoody mi pijú nervy odkedy som ho prvý krát použil. A to všetko len preto aby som mal RDS, AF a hlavne vedel ladiť párne frekvencie.
Prvý panel klimatizácie skapal za 6 mesiacov, druhé rádio komplet funkčné som zohnal za 60€ a vydržalo zasa 6 mesiacov.
Potom som zistil ako opraviť panel klimatizácie, ktorý po oprave vydržal 2 mesiace, zasa som kúpil dalšie - tento raz pokazné a po oprave panel vydržal sotva 1 hodinu...
Takže za necelých 12 rokov vlastníctva s pôvodným US rádiom bez problému a za posledných 14 mesiacov už tretí EU panel KO >:-& >>:-@@ :-/

PS: už som pozeral po volante z faceliftu (z Forestra SH), ideálne kde by boli aj tlačítka na ovládanie telefonu, tých vela nie je a hlavne treba aj nový slimák pod volant, pretože sú iné konektory, väčší problém je, že faceliftový airbag má iba jeden konektor a môj airbag má dva.
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, rv2001...
Subaru Legacy 2.5i, AT, rv2005...
Uživatelský avatar
wenzel
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 287
Registrován: sob bře 06, 2021 9:16 am
Jméno a příjmení: Václav Šikl
Bydliště: Šumperk

Re: Panel klimatizácie - úprava na panel z generácie BM/BR

Příspěvek od wenzel »

Pufko, držím správně v paměti, že už si to řešil v tématu jen pro ten původní panel? Je problém jen v té elektronice? Pokud to nebude vycházet ze základní architektury desky(třeba poddimenzovaný některý vrstvy) nevidím problém v tom, sednout k tomu, zkontrolovat a třeba přetypovat komponenty a zkusit nějakou "prerábku". Vybavení a zkušenosti nějaký mám . Jestli víš o nějakým nefunkčním panelu, pošli mi info do zprávy třeba. Já to pořídím a zkusím efektivně opravit. Pro mě by to bylo zajímavé téma na video. 😉
Forester 2.0 AT, 2006
Superb VR6, 3.6, AT, 2012
pufko
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1130
Registrován: pát úno 11, 2011 10:42 pm

Re: Panel klimatizácie - úprava na panel z generácie BM/BR

Příspěvek od pufko »

Primárny problém je doska napájania a tiež aj doska samotného panelu kde odchádzajú dva tranzistory Q3 + Q4.
Na doske napájania je najväčší problém tranzistor Q72 (QSL12), je to tranzistor s diodou. Kúpiť ho viem, ale preletovať v domácich podmienkach nie - poškodím plošný spoj (poškodím tú pidi cestičku k prostrednej nožičke).
Tiež som menil všetky elektrolytické kondenzátory, pretože niekde písali že bývajú primárnym problémom kedy panel prestane fungovať, zhorí Q72 + dva SMD odpory R61+62 a sem tam aj R42
Ako som už písal, po tejto oprave panel bežal 6 mesiacov, R42 bol v poriadku.
Toto je nefunkčná doska bez zásahu a označené problémové súčiastky
Obrázek

Iná doska po oprave tranzistoru Q72 (QSL12) nahradený SS8050 + 10DQ03TA
Obrázek

Súčiastky samozrejme hladám alternatívy, lebo v domácich podmienkach je to vymenitelné s velkým problémom.
Takže ten QSL12 som nahrádzal 2SC2500 a v druhom prípade SS8050 a k tomu solo diodu 10DQ03TA
Teraz som jeden opravoval a už som aj hladal dalšiu chybu a meral napätie v určitých bodoch podla schémy a napríklad na samotný display má ísť 16.0V a ide mi tuším 4V, takže je logické že sa nerozsvieti...
Problém niektorých súčiastok je že ich nevieš kúpiť. Sú to hlavne zenerove diody, ktoré majú nie bežné napätia, ale práve neštandardné - napríklad zenerova dioda HZS7L-E(B2), to B2 znamená že má rozptyl 6,9-7,2V a čo som googlil tak vieš kúpiť 6,8V a potom až 7,5V...
Kedže tam dali práve tieto neštandardné predpokladám že na to bol dôvod.

Aby som mohol nejak rozumne pracovať nad tým vytvoril som si obrázok vo velkom rozlíšení (má takmer 8MB), kde je spolu doska s doplnenými poznámkami, schéma a zoznam súčiastok. Lebo nedá sa to robiť tak že človek neustále listuje v PDF po stránkach hore dole v celom manuály rádia.
Od Vrťasa mám doma ešte jeden spálený panel bez zásahu, 2x by sa mi to posielať nechcelo hore dole, ale ak by to malo mať prínos aj pre iných že by sa to tu zavesilo s tým že poznáme riešenie tak prečo nie...
Ja som uvažoval že by som to vyskladal z alternatív na prototypovú dosku a len pospájal káblami, ale problém vidím v tých atypických zenerových diodách. Ono by za tým bolo kopec hodín práce a možno zbytočne. Ja do toho až tak nevidím, som vyučený strojár, ale kedysi ked som mal 15 rokov sme bastlili zosilovače z Amatérskeho rádia a tak niečo o tom viem
Obrázek
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, rv2001...
Subaru Legacy 2.5i, AT, rv2005...
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21978
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Panel klimatizácie - úprava na panel z generácie BM/BR

Příspěvek od HonzaCZ »

Zajímavý. Takže koukám, že můj předpoklad, že mezigeneračně se nezměnil protokol, kterým komunikuje přes UART panel s ovládací jednotkou klimatizace, byl správný. Zajímavý je to single mode, řeší se to tedy plně v panelu. To mám radost. Mám doma už pár let panel i jednotku a ještě jsem se neodhodlal ten protokol prozkoumat a udělat "krabičku" na přepnutí do single mode. Ostatně nakonec by se dalo to topení ovládat úplně čímkoliv, když člověk bude znát ten protokol, což nebude nic složitýho, když je známá přenosová rychlost.

Akorát tím, že skoro vůbec nejezdím, tak mě nic moc netlačí to nějak řešit. 🤔

Každopádně neuvažoval jsi, že bys ten panel nahradil něčím úplně custom?

EDIT: Jo a díky za čísla těch konektorů. S tím vždycky bojuju, když chci něco hackovat, abych nemusel kurvit originál elektroinstalaci.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
pufko
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1130
Registrován: pát úno 11, 2011 10:42 pm

Re: Panel klimatizácie - úprava na panel z generácie BM/BR

Příspěvek od pufko »

Ja po dvoch zdochnutých EU paneloch som začal googliť a hladať nejaké riešenie. Ked ide použiť rádio z novšieho Forestra SH či Subaru XV, prečo by nešiel použiť panel klimatizácie. Ten novší panel mal ten istý typ konektora, len viac pinový, tak som na PL Allegre hladal panel, kde by bol aj proti konektor s kúskom kábla aby som videl kolko pinov je použitých.
Panel klimatizácie BL/BP verzie využíva 7 pinov, tento novší BM/BR používal 9, ale mal navyše výstražný trojuholník na čo treba teoreticky tie dva káble.

Potom sa mi podarilo vygoogliť opravu pôvodného BL/BP panelu a už to potom šlo, stačí zadať do google "Subaru QSL12" a hned to človeka zasype odkazmi na opravu pôvodného panelu BL/BP a rôzne som sa preklikával na dalšie a dalšie odkazy, až som na PL fore narazil že ten BM/BR panel tam niekto skutočne dobastlil https://forum.subaru.pl/topic/91049-leg ... o-zakupie/ akurát ten popis a čmáranice ktoré tam sú, tak z toho som bol jelen.
Našiel som potom ešte jeden návod https://forum.subaru.pl/topic/90172-pan ... iv-da-się/ kde boli zasa len dalšie čmáranice, takže úplná španielska dedina

Takže teraz ked som bol donútený to riešiť, lebo v tomto vlhkom počasí sa nedá jazdiť bez toho aby som poriadne nevedel kam to fúka a či mám vnútorný, alebo vonkajší okruh som musel preskúmať poriadne schémy.
Trvalo mi to 4 hodiny, ale prišiel som na to a urobil k tomu poriadny návod aby tú káblovú redukciu vedela zapojiť aj cvičená opica = aby bolo úplne jasné čo má kam byť zapojené

Teraz som od poliakov kúpil za facku další panel https://allegro.pl/oferta/panel-sterowa ... 4287584794 aby som vedel nejak zbastliť nejakú konštrukciu a zaroven mať jeden v aute aby sa s ním dalo jazdiť.
Riešením by bolo aj panel BM/BR namontovať za pôvodný. Pretože ten panel z BM/BR má omnoho viac vystúpený display a teda by sa to dalo asi schovať za origo plošný spoj, kde by sa vyrezal otvor pre display panelu BM/BR a ovládanie by sa prepojilo káblami na tlačítka pôvodného plošného spoja BL/BP. Single mode by sa dalo dorobiť kludne na nejaké mikro tlačitko, alebo to nechať bez toho.

Niečo úplne custom znamená čo?
Vedel by som si predstaviť naparíklad nejaký 10" dotykový LCD na výšku, kde by bolo všetko vrátane ovládanie klimatizácie, radio atd ....
Ale na to nemám až také znalosti, ja som skôr na mechanické veci, elektronika len okrajovo a v podstate z donútenia. Keby som nemal z dávnej minulosti nejaké skúsenosti z bastlenia zosilovačov, tak by som si dnes ani neprdol
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, rv2001...
Subaru Legacy 2.5i, AT, rv2005...
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21978
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Panel klimatizácie - úprava na panel z generácie BM/BR

Příspěvek od HonzaCZ »

Custom jsem myslel něco typu arduino, displej, tlačítka, encodery atd. a naprogramovat do toho ten sériovej protokol.

Každopádně pěkná práce. Líbí se mi, že BL/BP jakožto už poměrně moderní auto, se dá takhle pěkně hackovat. Ono v tom, když se to tak vezme, moc tý elektroniky není.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
pufko
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1130
Registrován: pát úno 11, 2011 10:42 pm

Re: Panel klimatizácie - úprava na panel z generácie BM/BR

Příspěvek od pufko »

Ja som myslel tiež niečo práve na princípe Arduino, ktoré vie byť napojené ako na malý bodový LCD, tak aj na velký TFT display a cez rôzne moduly mu dať funkcie, ale na tom som ja krátky a ani nemienim vkladať do toho úsilie, pretože mi je jasné že to nie je zasa tak úplne jednoduché.
Nejaké to Arduino aj mám doma, plán bol si dorobiť EGT senzor aby som si vedel sledovať teplotu výfukových plynov (uvažoval som kedysi nad montážou LPG) a trebárs sledovať ešte nejaké dalšie základne údaje ako teplotu vody, ale nikdy som ho nepoužil, asi mi to stále leží doma niekde v krabici...

Vtedy to boli začiatky Arduina a bolo málo informácií a ked aj nejaké boli tak v drvivej väčšine v cudzom jazyku a to sa blbo niečo vymýšla.
Dnes je situácia asi úplne inde a postavenie takého panelu na ovládanie teploty a klapiek kúrenia by asi aj šlo, bolo by 20x viac informácií a človek by sa vedel aj nejak poradiť tu na nejakom CZ/SK fore

Teraz zasa riešim primárne rádio, Alza mi poslala nový kus a tam potrebujem aby to tiež fungovalo vrátane ovládania z volantu. Ten lepší zvuk je silno návykový. Ak všetko bude fungovať, tak dorobiť DAB + cúvaciu kameru a prípadne aj volant z faceliftu, kde by bolo aj ovládanie telefonu
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, rv2001...
Subaru Legacy 2.5i, AT, rv2005...
Odpovědět

Zpět na „IV. gen. BL/BP (03-09)“