"Domácí" router + wifi AP

Odpovědět
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22012
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

Pro BFU mám nejlepší zkušenosti asi s ASUS. Jako Turris bych fakt nikomu nezasvěcenýmu nenadělil. Nejsem masochista. :-D Ale vybraným lidem doporučuju Mikrotik s tím, že jim to navrhnu, nastavím a budu se jim o to starat, když mi do toho nebude nikdo hrabat pod rukama. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22807
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od spm »

Turris se v tom BFU rozhraní nastavuje úplně stejně jako kterýkoliv jiný domácí router. V tom bych problém neviděl. A ty pokročilý věci BFU nenastaví v ničem, protože tomu nerozumí :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22012
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

No tak úplně ve stejnym rozsahu nastaví i Mikrotik přes quick setup. :-D A taky teda narážíme trochu na cenu. hAP ax^2 koupíš za něco málo přes 2k. I ta nejblbější Omnia s dual-band wifi bude aspoň za 6. S ax ještě víc. :-) To nech koupit nějaký BFU a vysvětli mu, proč to stojí 6x víc než normální krabička ze supermarketu. :-D Já si tu dvojnásobnou cenu obhájím. :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22807
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od spm »

No, nemá to tu věc o který jsem psal - relativně neseroucí se, fungující, updaty po poměrně hodně dlouhou dobu. Takže BFU co to akorát zapne, změní tam heslo do WiFi a tím to pro něj skončí, bude mít alespoň krabici s up to date softwarem, která nebude děravá jak řešeto. Mikrotik sice upgradnout takový problém není, ale BFU to už nikdy neudělá :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22012
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

Jj, zapnout auto update sice jde, ale ne v quick setupu, to máš pravdu.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Kolben
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 5405
Registrován: pon bře 26, 2012 2:06 pm
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Holýšov

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od Kolben »

Menil sem doma dva routery ASUS RT-AC5300 za dva ASUS GT-AXE16000. Jeden ten RT-AC5300 uz je prodanej a druhej je volnej kdyby nekdo mel zajem.
Outback 2.5i Sport Lineartronic 2017
Outback H6
Slepice ´18
---
Subaru Justy 1.2 4WD (MY95)
Forester XT Sport 2017 (MY18)
WRX STI Sport 2016
Forester XT 2014 - Executive
Legacy Combi 2.0D Sport - 2012
https://www.spritmonitor.de/de/user/kolbic.html
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2281
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od Metuzalem »

Jako správný BFU si dovolím uveřejnit trochu delší projekt, kdyby se našel někdo, kdo to dokáže přečíst a ještě bude umět odpovědět na některou z mých otázek, budu rád. V opačném případě sice nebudu rád, ale je mi jasné, že některé věci si člověk musí udělat tak jako tak sám.

Osnova
- stávající situace
- co nechci řešit
- co chci řešit
- jak to chci řešit
...

Stávající situace
- provider O2, cena cca 450 Kč, rychlost placená 100/20 Mb/s, reálná cca 80-85 Mb/s;
- metalický přívod do domu jedním párem, sloupek s dalšími mnoha volnými páry je cca 100 m daleko;

- přízemí domu
-- u zásuvky v přízemí v obýváku je letitý wifi router Comtrend VR-3026e v2, 3 x 10/100 Mb/s + 1 x totéž (nakonfigurováno pro O2 TV, nepoužito), bližší tech. detaily viz třeba https://modemy.heureka.cz/comtrend-vr-3 ... ecifikace/. Používá se jako wifi přístup k netu pro
--- 2 notebooky
--- 2 telefony
--- wifi 3fáz. měřič spotřeby v rozvaděči;
--- když přijedou děti a jejich děti, tak všichni mají taky nějaké ty mobily/tablety/notebooky, občas zde někdo i pracuje...;
-- dále je do jednoho portu routru připojen linuxový přijímač AX 4K-BOX HD61 Combo, přes který přijímám tv vysílání DVB-T2;
-- dále je do druhého portu routru připojen powerline adapter TP-Link TL-PA8030P;
-- do třetího portu jsem pokusně připojil nový mini pc Minisforum UM790 Pro s Proxmoxem.

-patro domu
-- powerline adapter TP-Link TL-PA8030P, ke kterému je připojen ZyXEL GS-108B 8portový switch, server HP a mini pc Trigkey, oboje slouží jako systém zálohování;
-- na switchi ZyXEL visí síťová tiskárna, HP dockina pro můj ntb a RaspberryPi 4 se sledováním spotřeby el. energie;
-- dočasně se pomocí obstarožních a pomalých powerline adaptérů ZyXEL PLA4205 připojuje RaspberyPi 4 s Kodi a ve vzdálené dílně (stodole) můj notebook.

Proč ty powerliny? Protože mezi patrem a přízemím je nějaká hliníková parozábrana či co, takže wifi z toho mizerného Comtrendu není v patře všude a tam, kde je, je slabé jako čaj. A sekat nové rozvody pro metalickou síť mám zakázáno. Takže powerlinu vidím jako jediné řešení.

Co nechci řešit
aneb co buď vyhovuje nebo nevadí až tak moc.
- rozvody internetu v patře domu - jsou 1000 Mb/s a to mi zatím stačí.
- přívod druhého telefonního páru do domu kvůli bondingu - těch 100/20 Mb/s mi prostě musí stačit;
- jakékoliv vrtání děr a sekání mám zakázané.

Co chci řešit
aneb co nevyhovuje až tak, že to chci změnit.
- nejužším místem je těch 10/100 Mb/s na portech routeru Comtrend, to znemožňuje jakoukoliv na přenos dat do/z patra náročnější práci;
- ze stejného důvodu jsou ty dvě 1200 Mb/s powerliny nevyužité, protože do routeru vede jen 100 Mb/s;
- k zahlcení přenosu mezi přízemím a patrem přispívá mj. i ten pravidelný přenos dat z wifi měřáku energie;
- Proxmox server s VMs má port s 2,5 Gb/s a je připojený na 100 Mb/s, důsledek je, že GUI z virtuálních strojů v Proxmoxu je nepoužitelné. Ověřeno dočasným připojením v patře domu: na 1 Gb/s rozvodu je vše svižné a použitelné;
- powerlina je na zásuvce napevno a ta zásuvka je kousek od DBA rádia a když na ní začne trochu větší provoz, tak ruší DBA příjem :-) Momentálně nevadí, protože žádný uspokojivě rychlý provoz není možný.

Jak to chci řešit
- chtěl bych terminátor od Cetinu. Funguje i na jednom páru a měl bych volnou ruku k volbě routeru;
- powerlinu od TP-Linku bych nahradil powerlinou od TP-Linku - Deco PX50 bych v přízemí připojil jako router na terminátor, v patře pak jako AP. Deco PX50 má 3 GB porty, wifi dvoupásmo, takže by se dobře zakomponovala do stávajícího rozvodu v patře, třetí kousek by třeba časem (nebo hned) pokryl celou stodolu;
- abych mohl udělat podobnou změnu, asi budu muset změnit providera, protože O2 mi terminátor nedá. Docela se mi líbí nabídka od Eri, jejich test dostupnosti mi píše, že bych mohl mít až 250 Mb/s, automaticky dávají terminátor, nic o nutnosti bondingu (terminátor na jednom páru), ale asi by mi stačilo i těch "na pohodu 110". Mají to teď ještě dva dny v akci s pevnou adresou zdarma a routerem za 999, což bych nevyužil, takže není kam spěchat.

Co se mi na tom líbí
- "kvalitní" pokrytí wifi v přízemí, patře i v dílně/stodole. Možnost připojit zařízení v přízemí na 1 Gb/s rozvod - třeba ten Proxmox server nebo zálohování ntb na servery v patře. Cenově Eri provider je při "na pohodu 110" cca nastejno, jako mám u O2. Další náklady jsou jednorázové - 2x Deco cca 6-7 tis. nebo 3x za cca 9-11 tis. podle krámu.
- umožňuje BFU přístup zapoj a zapomeň;

Co se mi na tom nelíbí
- vendor lock na Deco - sice to vypadá, že dělají další a další strojky stále lepší a lepší, ale co bude za pár let nikdo neví;
- není k mání port s 2,5 Gb/s, který by využil schopnosti Proxmox serveru. Ale stejně nemám žádné další zařízení ani síť s touto rychlostí. Ani nevím, jestli by se třeba zrychlil wifi přístup, kdybych pořídil Deco s 2,5 Gb a wifi 7, které už je na dohled;
- je otázka, jak moc mě zajímá co bude za pár let, že.

Howgh.
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10665
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od podvlada »

Já teď doufam, že neřeknu nějakou blbost, ale ty si nemůžeš pořídit (bez terminátoru) jakejkoliv jinej vlastní router (kterej bude samozřejmě kompatibilní) a nastavit ho tak, aby na O2 fungoval?
Já vim že můj use-case je jinej, jsem na optice, mam terminátor, ale ten jen konvertuje optiku na metaliku, a router mám vlastní, kde jsem nastavil PPPoE podle instrukcí na O2 webu a funguju... Tak si říkám, jestli to nejde i u tebe.
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22012
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

Já bych jenom upřesnil teminologii. Terminátor od Cetinu není "terminator", ale "Terminator". On se tak fakt jmenuje a je to konkrétní produkt. Není tím myšleno jakýkoliv zařízení typu media convertor.

Pro xDSL je Terminator ideální volba, protože to je produkt přímo vyrobený/upravený provozovatelem sítě a odpadne člověku řešit jakýkoliv problémy s kompatibilitou xDSL protokolů.

Bez Terminatoru jakýkoliv router tam dát nestačí, musel by se tam dát router s modemem a to může být problém s kompatibilitou hned a nebo do budoucna. Lepší mít media convertor zvlášť, dá se snáz vyměnit. Při změně providera nebo typu připojení se nemusí měnit celý router, ale jenom se připojí jedno eth zařízení za jiné.

Ohledně dotazu, tak vlastně úplně přesně nevím, jak zní otázka. 😁 Ten popis chce jistou míru abstraktní představivosti, ale jestli to správně chápu, tak na překonání toho nejužšího hrdla by stačilo dát mezi aktuální router a zbytek sítě 1G switch, ne?
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2281
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od Metuzalem »

@podvlada Jak píše Honza, jde o modem jménem Terminator a chci ho přesně z těch důvodů, co popisuje Honza.
HonzaCZ píše: pon dub 29, 2024 10:07 am na překonání toho nejužšího hrdla by stačilo dát mezi aktuální router a zbytek sítě 1G switch, ne?
Nestačilo, protože
a) wifi na Comtrendu je jen 2,4 GHz;
b) pořád budu mít router + powerline adapter, každý samostatně napájený a žeroucí, navíc přibude switch, opět samostatně napájený (žádné PoE zařízení nemám);
c) ten powerline adapter má psaných jen 1200 Mb/s, Deco píše 1500 Mb/s, navíc je v tom jak rychlá dual wifi, tak router, tak ten gigový switch, vše s jedním drátem do sítě. A to se mi líbí. A podobně to je pak v patře, nahradí to powerline, switch a přidá wifi, která v tom patře není aktuálně použitelná a dětem/rodičům to občas chybí...

Takže samé výhody :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2281
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od Metuzalem »

Jo a ty otázky:
- není to úplná blbost?
- je Eri slušný partner?
- není Deco něco, čemu je vhodné se obloukem vyhnout?
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22012
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

Takže bys nahradil aktuální modem za Terminator + Deco, jestli chápu správně. A horní powerline za druhý Deco.

To zařízení neznám, ale podle deklarovaných vlastností by to fungovat mělo, takže jako úplná blbost to nevypadá. Samozřejmě bych to dělal trochu jinak, ale já už jsem se naučil, že moje overengineered řešení nemá smysl komukoliv vnucovat. 🤣

Eri taky neznám.

To jsem ti poradil, co? 😁
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2281
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od Metuzalem »

Ale jo. Myslím, že jsi to pochopil dobře, já jsem v síťařině úplný BFU, takže jak píšeš - Terminator + Deco v přízemí, Deco v patře, popř. další Deco ve stodole. A budu spokojený - jedna wifi síť s jedním heslem, pokryté patro wifi signálem, 1 Gbps všude. Další rozvoj bude až v příštím životě.

Eri zkrátka risknu, vrátit se zpátky k O2 můžu konec konců vždycky. Dám pak vědět, zatím první kontakty jsou na 1*, ale to je jen obchod, uvidíme, jaké to bude v provozu a při prvních těžkostech...
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22807
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od spm »

Já bych jenom podotknul, že jestli ti po tom úzkém propojit neteče nějaký poměrně velký traffic, tak v zásadě není možné, aby se GUI proxmoxu na 100Mbps sekalo. Takže otázka, jestli ten power line nedává výrazně méně nebo jestli ten router nedá ani těch 100Mbps...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22012
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

@Metuzalem
Tak na jednu wifi síť s jedním heslem nepotřebuješ Deco ani žádné jiné specializované zařízení. V podstatě ti stačí mít 2 a víc AP nakonfigurovaných se stejným názvem sítě (SSID) a heslem, a připojené do stejné L2 sítě. Samozřejmě jsou pak věci jako asistovaný roaming a podobně, ale když ta síť není moc složitá a pokrytí se nějak přiměřeně překrývá, tak to není potřeba a ta klientská zařízení si roamují sama. Zajímavější je band steering. Když je člověk pohodlný ještě víc, tak má nejenom všechna AP na jednom SSID, ale i všechna pásma... a bez band steeringu si některá zařízení umějí usmyslet, že chtějí být zubynehty na 2,4 GHz.

To je nějaký takový mýtus, že SSID nesmí mít v dosahu stejné hodnoty. Klientská zařízení jsou schopná bez asistence roamovat už tak 20 let, možná i víc. 😁 Horší je to se stejnými kanály, to se pak tluče a navzájem ruší, tady snižuje přenosovou rychlost, tam je potřeba volit moudře.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“