Domácí automatizace

Odpovědět
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22743
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

A to mně se smáli, že mám doma hroznou zimu :-D (pravda teda je, že jsem standardně míval těch 21, což bylo tak akorát... letos jsem to ztlumil, pač když jsem si podle ceníku vynásobil loňský účet 4ma, tak mi přišlo, že ty 2 stupně oželím a rozdíl radši propiju :-DDD ale v těch kraťasech bez ponožek to není úplně ono :-) ).

Jinak Ondra umí googlit o dost lépe, než já... takže už mi ten levnější sonoffí bridge routuje :-) Jenom teda z nějakého důvodu si ty teplotně vlhkostní čidla tu trasu nenajdou sami, musel jsem je přepárovat, aby se to přepojilo přes router. Někde na internetu jsem vyčetl, že mu to dělalo taky, Honzovi to zase funguje samo, asi nejspíš záleží na chipu/firmwaru v tom konkrétním čidle... No, teď ještě najít umístění, na kterém budu mít signál všude :-D
Přílohy
Výběr_056.png
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22743
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Dneska se mi povedl docela zajímavý kousek. Kamarád už dříve sháněl nějaké měřící WiFi zásuvky v menším formátu, pač to potřeboval nacpat do nějakého malého místa. Domácnost má jinak na Loxonu, akorát prý jejich zásuvky jsou i na něj drahé :-DDD Nicméně už kdysi koupil tuhle zásuvku, fungovalo to, ale jelikož také není příznivcem čínského cloudu, tak jsme říkali, že to zkusíme přeflashovat. Podle hostnamu, co to mělo v DHCP, v tom zjevně běžela nějaká varianta ESP. Fajn, Tasmota tam pojede, zbytek se doladí...

Koupil pár nových kusů, já si s tím začal hrát. Nutno teda říct, že při rozebírání prvního kusu jsem ji mechanicky dost nehezky poznamenal... protože až potom jsem začal hledat ty videa, jak se to rozebírá :-D (které mi stejně byly k prdu, protože ty německé verze to mají jinak). Nicméně nakonec jsem našel nedestruktivní způsob rozebírání. Našel jsem piny, připojil to na TTL převodník, zkusím to naflashovat... a prd :-) Tak jsem chvíli hledal, až jsem někde narazil zmínku, že novější modely přestaly používat ESP8266 a je tam místo nich BK7231. Super... Tak co s tím: google na první dobrou našel tenhle projekt https://github.com/openshwprojects/OpenBK7231T_App což sice nebude tak rozšířené jako Tasmota, ale je to taky opensource firmware s MQTT podporou, co běží na těhlech čipech. Tak to zkusíme. Naflashovat to šlo relativně bez problémů, s konfigurací jsem si pak lehce musel hrát, ale nakonec jsem to rozchodil včetně toho měření příkonu a spotřeby. A měření se dá kalibrovat stejně jako u Tasmoty, tak jsem zase vytáhl svojí kalibrační sadu, abych jednou použil oba multimetry :-DDD

Ta zásuvka je jinak fakt sympatická. Je to hrozně malinký, dá se jich několik třeba do prodlužovačky zapíchat vedle sebe. A že se do toho vejde i měření je pěkný. Tak kdyby to někoho zajímalo, tak tohle se dá taky nacpat do domácí automatizace :-)

(Stinnou stránkou teda je, že na jedné mi nefunguje ta svítící LEDka... bohužel zrovna na kusu, kde jsem trochu podělal odletování programovacího kabelu a nechal jsem si tam vyzkratované DC napájení... po odstranění zkratu tam všechno funguje, kromě tý LEDky. Tak teď nevím, jestli ta LEDka byla nějak divně zapojená a oddělal jsem jí nebo jestli byla vadná i předtím. Pojistku to nějakou zjevně jinak mělo, když ten procesor ani měřící čip neshořel :-D ).
Přílohy
Výběr_058.png
20221203_143343.jpg
20221203_225752.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19142
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od hamoun »

clovece .. opet .. ses dobrej :) parada !
škoda superb
ex WRX 2008
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4942
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Makovica »

Asi by som si potreboval nieco ujasnit, ci to dobre chapem, kym sa do toho vrhnem :)
Mam ten povodny Sonoff ZB Bridge (nie pro), cize ZB+Wifi (nie eth port).
Je tam posledna Tasmota (-zbbridge FW) a pripojene su do toho na skusku 2 teplomery a tlacitko. Funguje ako Coordinator.
Chcem to prevadzkovat cez Home Assistant (zatial je to len ako VM appliance vo Virtualboxe, neskor R-PI, alebo nieco podobne).
Mam doma nejake starsie Orange Pi, ale to bude asi slabe.
Ake su moznosti prepojenia s HA ?
1. Sonoff Bridge -> posielanim MQTT do nejakeho Brokera, ku ktoremu sa nasledne pripoji HA ? Tam sa da ako Addon spustit priamo v tom virtuale Mosquitto. Nastavia sa MQTT prava (pristup, heslo, topic) na Bridge, brokeri a v HA a bude to takto komunikovat ? Nieco mi to aj odosielalo z bridge do Mosquita (ako HA addonu), ale dalej som to zatial neriesil smerom k HA.
2. Sonoff Bridge len ako router do HA (ZHA rezim - https://zigbee.blakadder.com/Sonoff_ZBBridge.html ). Tam asi odpada nutnost samostatneho brokera, ze ? Ale tuto mi vrta v hlave, ked to bude komunikovat priamo bridge<->HA, ze ci viem k tomu pripojit nieco ine k tym MQTT spravam, ked tam nie je klasicky broker. Napr. tlacit data i niekam inam (grafana?).
3. Je mozne updatovat FW v koncovych zariadeniach ? Je toto ten spravny plugin ? https://github.com/hassio-addons/addon-tasmoadmin
4. Predpokladam, ze HA vie komunikovat aj s Wifi koncovymi zariadeniami, nielen ZB (tie preferujem kvoli spotrebe).

EDIT: Napadlo mi teraz vytiahnut to Orange PI zo suflika a nie je to az take orezavatko, ako som myslel: http://www.orangepi.org/html/hardWare/c ... -PC-2.html
A druhe je o cosi slabsie http://www.orangepi.org/html/hardWare/c ... Pi-PC.html
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Bude to komunikovat přes MQTT. Router je v terminologii Zigbee míň než coordinator. Router je jenom zařízení, který umí poskytnout síť dalším zařízením, ale dál to přeposílá na coordinator. Ten je středobod zigbee vesmíru. Takže z coordinatoru do HA přes MQTT. I všechny ty šablony počítají s tím, že posíláš MQTT zprávy (většinou).

Ohledně upgrade firmware, tak to lze i na koncových zařízeních. Musí to umět ten coordinator a musí vědět, kde ty firmwary brát. Akorát je to teda děsně pomalý. Danfos hlavice se upgradovala cca 75 minut.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4942
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Makovica »

Ano, to mi je jasne, ze to ide cez MQTT spravy vsetko, ale otazka je, ci nie je flexibilnejsie tie spravy prijimat vyhradenym MQTT brokerom (hoci aj ako addonom HA), ako naproti tomu ist tym ZHA priamym prepojenim do HA (ZHA integration v HA).
Inak nasiel som aj nejake navody, ako dostat HA na Orange Pi PC2. Asi to teda stoji za skusku.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

No tak jsem to myslel. Že máš dedikovaný MQTT broker. Já používám Mosquitto. Ani nevím, jestli to jde nějak jinak? HA zatím moc neumím.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Augi
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 970
Registrován: stř črc 27, 2016 9:52 am
Jméno a příjmení: Michal Augustýn
Bydliště: okolí Prahy

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Augi »

Jde to přes ZHA, což je vestavěný addon na Zigbee. Na většinu věcí mi funguje naprosto v pohodě, ale s pár zařízení má problémy, proto se akorát chystám na přechod ze ZHA na Z2M+Mosquito. Zatím jen monitoruju, takže ten přechod snad bude v pohodě. Co jsem pochopil, tak stav Zigbee sítě drží koordinátor jako takový, teda ani bych snad nemusel znovu všechna zařízení párovat. Uvidím :)
WRX STI 2018
Outback Field 2023
a další japonský škopky

ex: WRX STi 2004, Levorg GT-S 2016
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Stav sítě drží coordianator, který od řídícího sw dostane klíče, adresy zařízení atd. Takže pokud to přeneseš do z2m, tak by to mohlo být v pohodě. Ale těch případů, kdy je potřeba přepárovat, je docela dost.
https://www.zigbee2mqtt.io/guide/faq/#w ... ll-devices
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4942
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Makovica »

Skusim to teda s tym addonovym Mosquitom najprv. Na tom sa da lepsie veci naucit.
Potom si vyskusam asi aj ZHA. Na bridgi sa to da prepinat hore/dole. Kym tam nemam vela zariadeni.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22743
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Já home assistent taky moc nastudovaný ještě nemám, ale podle mě jediná výhoda ZHA je, že to bude jednodušší... obecně když už má běžícího MQTT broker, tak z toho HA dostane stejné věci, ale zároveň to můžeš používat i jinde (třeba si telegrafem nebo čímkoliv jiným cpát ty data ještě do databáze a ty pak vizualizovat v grafaně).
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4942
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Makovica »

zároveň to můžeš používat i jinde (třeba si telegrafem nebo čímkoliv jiným cpát ty data ještě do databáze a ty pak vizualizovat v grafaně).
Toto presne mi vrta v hlave, moznost citat to inymi klientami sucasne.
Musim sa naucit hlavne robit s tymi "mqtt topicmi",
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak na tom nic není. Hlavně se naučit pracovat s + a # :-)

Jinak je potřeba si uvědomit, že to je publish/subscribe model, tedy pokud se nebavíme o speciálních případech typu příznak "retain", tak ta data nikde neleží, ale broker má na starosti doručit publikovaný zprávy všem interesovaným subscriberům.

Dobrý nástroj na debugování, co používám, je MQTT Explorer.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Augi
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 970
Registrován: stř črc 27, 2016 9:52 am
Jméno a příjmení: Michal Augustýn
Bydliště: okolí Prahy

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Augi »

Nakonec jsem na to rovnou vlítnul - stačilo odstranit ZHA a nainstaloval Mosquitto a Z2M.
Jak jsem psal, tak zatím jsem měl přes Zigbee jen senzory, které nebyly nepojené do žádné automatizace, takže nejjednodušší bylo je napárovat znovu. Rovnou jsem jim dal rozumná jména.
Untitled.png
WRX STI 2018
Outback Field 2023
a další japonský škopky

ex: WRX STi 2004, Levorg GT-S 2016
Uživatelský avatar
Augi
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 970
Registrován: stř črc 27, 2016 9:52 am
Jméno a příjmení: Michal Augustýn
Bydliště: okolí Prahy

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Augi »

spm píše: stř pro 07, 2022 2:47 pm Já home assistent taky moc nastudovaný ještě nemám, ale podle mě jediná výhoda ZHA je, že to bude jednodušší... obecně když už má běžícího MQTT broker, tak z toho HA dostane stejné věci, ale zároveň to můžeš používat i jinde (třeba si telegrafem nebo čímkoliv jiným cpát ty data ještě do databáze a ty pak vizualizovat v grafaně).
Ano, ZHA je o kousek uživatelsky přívětivější - zařízení se přidává přímo přes integraci. Tedy není třeba jít nejdřív do UI Z2M a následně si to ještě upravit v MQTT integraci (hlavně přidat místo, kde je zařízení umístěné).
Ale zásadní výhoda (a důvod, proč jsem migroval já) Z2M je širší podpora zařízení.
WRX STI 2018
Outback Field 2023
a další japonský škopky

ex: WRX STi 2004, Levorg GT-S 2016
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“