Renovace světlometů

Plechy, plasty, nárazníky, zástěrky, lak, okna atd.
Odpovědět
pufko
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1118
Registrován: pát úno 11, 2011 10:42 pm

Re: Renovace světlometů

Příspěvek od pufko »

Aby to vydržalo niekto lepí číru foliu, niekto to dá prelakovať čírim autolakom...
Poctivý repas je ku-rva drahý, jeden kamoš si to dával na Vectru C, ale nevedel som kolko pýtali.
Druhý to chcel na Passata B6, ale radšej kúpil aftermarket svetlá, lebo že za repas originálov pýtali 220€, potom som sa pýtal toho čo to dal robiť na Vectre a on platil 200€

Tých 450Kč je málo, ale to si vieš doma urobiť sám, tých 200€ je zasa astronomická cena čo normálny človek nie je ochotný zaplatiť
Za mna doma rozleštiť a dať prelakovať, dá sa aj doma, ale tie laky v spreji dlho nevydržia
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, rv2001...
Subaru Legacy 2.5i, AT, rv2005...
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3148
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Renovace světlometů

Příspěvek od dracekvo »

To nevím. Ten dvousložkový lak tam už mám 2 roky. Auto parkuje venku, jezdí se s ním a nepozoruju žádnou změnu.
Z jednoho spreje jsem udělal dvě auta a ještě zůstalo trošku. To jsem vypatlal na popraskaný zadek u BH, aby se ty praskliny zacelili.
Za tu cenu plná spokojenost. A i kdyby to vydrželo jen 4 roky, tak není problém to opakovat. Je to za chvilku hotový. Nejdéle trvá to olepení kolem, když se člověku nechtějí vynadat světla.
Podle mě je 10x lepší lak jak nějaký vosk, nebo to jen rozleštit brusnou pastou.
Pak je to přesně ten stav co popsal Levis29. Rozleští to, ale za rok je to ještě horší jak předtím. Protože ten plast příjde o UV ochranu a degraduje ještě mnohem rychleji.
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5143
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Renovace světlometů

Příspěvek od petr »

než jsi to stříkl lakem tak jsi to brousil něčím ? a když tak jakou zrnitostí ? mi tady jeden radil že pod lak to uplně leštit nějakou 3000 šmirglem nemám ať se to neloupe, že pod lak to mám vzít 800 smirkem a pak lak, nedávno jsem to jen leštil bez laku a zatím ok , ale ten lak by to určitě chtělo , jak velký byl ten sprej na ty dvě auta , ten maličký cca 2deci ?
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Renovace světlometů

Příspěvek od sima »

Mě to teda udělal jeden šikovný servisák za pár stokorun doslova, i s lakem, dokonce podruhé světla i vyndával, ale zná forejse, měl to hned, tj pravda, navíc vždy dělává víc aut- ze dvě minimálně najednou, ať se zaplatí spray-lak lépe, přesně nevím kolik to vše stálo, ale snad jen litr, max 1500 kč, taky jsem zíral...těch 200 éček a víc tj jako velká prdel...to bych si taky teda už rozmyslel.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
pufko
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1118
Registrován: pát úno 11, 2011 10:42 pm

Re: Renovace světlometů

Příspěvek od pufko »

Za 200€ je komplet renovacia = otvorenie, repas poškodených plastových parabol, komplet vyčistenie, vyleštenie a ochrana prelakovaním...
Jedno svetlo 100€, nuž nie je to lacný špás

Ja mám doma dve rozbité svetlá z Legacy, ktoré mi daroval človek že som od neho kúpil 2x bočné dvere z auta čo rozpredával po nehode, on by ich vyhodil do koša.
Chcel som to vyslovene kvôli parabolám, že si ich dám zrepasovať (vakuovo pochrómovať) a oni nemajú poškodenú odrazovú vrstvu, ale ešte som neprehodil do mojich svetiel.
Neviem kolko sa účtuje za to že si tie paraboly dá človek pokoviť niekam do firmy aby boli ako nové, ale určite by to bolo daleko lacnejšie ako keby človek tie svetlá dá niekomu na repas, pretože neplatí za ich prácu.

Prelakovanie svetiel sprejom, z vlastnej skúsenosti viem že lakovanie sprejom je bieda, lak ovela rýchlejšie zožltne ako autolak od lakýrnika čo sa mieša s tužidlom pred použitím. Neviem, možno že dnešné spreje sú o niečo kvalitnejšie ako 5 rokov dozadu.
Ono čokolvek je lepšie ako nič, kedy to vyleštené svetlo je behom roka zasa matné...
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, rv2001...
Subaru Legacy 2.5i, AT, rv2005...
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3148
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Renovace světlometů

Příspěvek od dracekvo »

https://www.colorshop.cz/lesteni-c221/c ... etu-i3288/
Stávalo to 500,- Teď už je to o stovku víc.
Dělal jsem to podle návodu. Nejdříve P800 a pak P2000. Je to vidět, že světla jsou stále mléčné i před lakováním. Tudíž nejsou vyleštěné do hladka, aby tam lak držel.
Ona se ve skutečnosti nejdřív dává základová barva a navrch právě ten 2K lak.

pufko: nevím jaký jsi měl kde lak, ale tenhle lak co používám já je právě dvousložkový. Takže lak se před aplikací smíchá s tužidlem, stejně jako u lakýrníka.
Ale nedokážu odhadnout, jestli je tenhle lak v něčem jiný jako obyčejný autolak a jak velký vliv na životnost vrstvy má ta základová barva.
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
Levis29
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 202
Registrován: čtv srp 26, 2021 11:34 am
Bydliště: Opava

Re: Renovace světlometů

Příspěvek od Levis29 »

Díky za tip, na ten Colormatic sem se díval už dřív, a taky na další, ty řekněme kvalitnější sady na renovaci okolo 1000kč. Jenže jde o to že potřebuju udělat jeden světlomet (druhý je jako nový), takze pokud by to někdo uměl kvalitně udělat kolem tisícovky tak je to pro mě lepší než kupovat tu sadu a trávit nad tím dopoledne (ja vím, že minimálně to dopoledne by to bylo :-)) Zkusím pozjistovat jak dlouho to může vydržet s tou kersmickou ochranou
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5143
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Renovace světlometů

Příspěvek od petr »

taky dobré
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Renovace světlometů

Příspěvek od sima »

Ingredience vypadají dost přesvědčivě :-) jen tohle je asi na téměř každoroční čištění, či maximálně ob rok nebo ne?
Mimochodem já vždy umýval čelní okno zevnitř čistou vodou a švéd utěrkou, ničím jiným a stačilo to, teď jsem zkusil vodou s octem a funguje to, zcela bez výhrad a nutného dalšího umytí nevím čím, není co umývat.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3148
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Renovace světlometů

Příspěvek od dracekvo »

Videa, která mají v názvy hesla jako genisus a podobné jsou většinou jen za účelem nasbírání co nejvíce schlédnutí, ale z 99% to jsou kraviny. Jak mi na youtube něco takovýho vyskočí v doporučeních, tak celej kanál hned letí do bloku.
Však i kdyby toto fungovalo, tak se stačí podívat že světlomet je flekatej a není čirej. Takže k ničemu.
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5143
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Renovace světlometů

Příspěvek od petr »

uplně dokonalé to není to je pravda, ale rozdíl tam je velký a o to jde aby to líp svítilo , já to teda dělal jinak, hodně jemným smirkem a vodou postupně od 2000 do 4000 , je to podstatně rychlejší, taky to není dokonalé ale rozdíl velký , pro mě uplně dostačující , i toto co je na videu pro mě uplně v pohodě , na nových autech by se to dělalo jinak ale na těch naších starých plechovkách si myslím uplně dostačující
lakování je sice fajn , ale po pár letech to stejně žloutne a často se loupe, ja to raději co 2 roky přejedu a je to, za 10minut hotovo
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10623
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Renovace světlometů

Příspěvek od Mira »

Čištění zubní pastou se používalo už před 15 lety, lepší je hrubší čistič na nádobí a vyleštit Tempo pastou na lak.
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
Uživatelský avatar
Albi
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3126
Registrován: stř črc 29, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Albert Němčík
Bydliště: Železná Ruda / Praha

Re: Renovace světlometů

Příspěvek od Albi »

mě se nejvíc osvědčila brusná pasta na lak, 1x-2x za rok to přejedu, pár minut práce... ale auto je hodně v garáži... ničím bych to nestříkal...
Subaru Legacy 2.5 MT sedan '2004 | Kawasaki ZR-7S '2002 | Agados VZ-26 '2009 | Author A-RAY Plus '2008
EX: Subaru Legacy 2.2 MT kombi '1991 | Toyota Tercel 4WD kombi '1986 | Dacia 1310 TX sedan '1989
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Renovace světlometů

Příspěvek od sima »

Albi jakou používáš???
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
Albi
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3126
Registrován: stř črc 29, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Albert Němčík
Bydliště: Železná Ruda / Praha

Re: Renovace světlometů

Příspěvek od Albi »

nic speciálního, běžná brusná pasta na autolak
ale nijak to samozřejmě nechrání, leda pak na to dát nějaký vosk... což je asi spíše placebo...
zkoušel jsem samozřejmě i Tempo, K2, apod.
Subaru Legacy 2.5 MT sedan '2004 | Kawasaki ZR-7S '2002 | Agados VZ-26 '2009 | Author A-RAY Plus '2008
EX: Subaru Legacy 2.2 MT kombi '1991 | Toyota Tercel 4WD kombi '1986 | Dacia 1310 TX sedan '1989
Odpovědět

Zpět na „Karoserie, zasklení a exteriér vozu“