Cesta na Severovýchod

Vše o cestování, expedicích a výletech. Tipy na cesty, záznamy z expedic, deníčky cestovatelů, zážitky z cest. Zkrátka vše na jednom místě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
.dundee.
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2898
Registrován: stř kvě 18, 2011 1:08 am
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Praha

Cesta na Severovýchod

Příspěvek od .dundee. »

Ahoj,
po roce opět zabalím kemper a vyrazíme s rodinkou prozkoumat místa, kde jsme ještě nebyli. Loni jsme to vzali do Slezska, od Rychlebek po Město Albrechtice a bylo to moc fajn. Letos bych rád pokračoval dál na východ - Nízký Jeseník, povodí Moravice, Prajzsko a až třeba k Těrlicku. Dávno vím, že každý kout naší zemičky je zajímavý. Ale jsou i místa kterým je lepší se vyhnout, nemusím vidět všechno. Spíš mě zajímají hezké přírodní scenérie, než průmyslové dědictví (i když jestli dojedeme až na úplný východ, tak se do staré Karviné zajedeme podívat)

Zatím mám v plánu lom Šífr u Sv.Heřmanic, Hradec nad Moravicí, údolí Moravice kolem Podhradí, zámek Kravaře (?)

Rád bych místní patrioty požádal o tipy, co neminout, kam se podívat a čemu se vyhnout. Budeme mít kola, děcka 40 km ujedou a chtělo by to i nějaký koupání.
Subaru Impreza WRX STi MY04
ex Subaru Legacy 2.0D MY09
Uživatelský avatar
Cliffer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1741
Registrován: sob lis 21, 2015 6:24 pm
Jméno a příjmení: Tadeáš Pospíchal
Bydliště: Praha

Re: Cesta na Severovýchod

Příspěvek od Cliffer »

Sice nejsem místní, ale doporučuju městečko Javorník a výlet na Čertovy kazatelny, zříceninu hradu Rychleby, Račí údolí a místní tančírnu v něm. Je to kousek zapomenutý země s mininem lidí, protože všchni se "zaseknou" o Jeseníky a dál až k hranicím už nedojedou.

Je to asi trochu zajížďka dle toho co píšeš za místa, ale myslím že stojí za to :-)
Subaru Outback 3.0R "Démon"
- Skotsko 2022 (5567 km)
- Rumunsko 2021 (3574 km)
- Norsko 2020 (7007 km)
- Ukrajina 2019 (4060 km)
Subaru Outback 2.5i-prodán
- Balkán 2018 (4457 km)
- Balkán 2017 (5884 km)
- Skandinávie 2016 (8300 km)
Š.Felda 1.6
- Istanbul 2012 (6100 km)
Uživatelský avatar
.dundee.
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2898
Registrován: stř kvě 18, 2011 1:08 am
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Praha

Re: Cesta na Severovýchod

Příspěvek od .dundee. »

Přesně tento kraj jsme projeli loni a bylo to super. Letos chceme dál od Bruntále na východ.
Subaru Impreza WRX STi MY04
ex Subaru Legacy 2.0D MY09
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19028
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Cesta na Severovýchod

Příspěvek od hamoun »

Je to ostuda, ale nevím ... Budu zjišťovat ..

Odesláno z mého SM-G781B pomocí Tapatalk

škoda superb
ex WRX 2008
zhor
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2713
Registrován: pon srp 26, 2013 2:38 pm
Jméno a příjmení: Standa H.
Bydliště: Šumperk/Ostrava

Re: Cesta na Severovýchod

Příspěvek od zhor »

Sice to není úplně to co bys chtěl, ale v Libavé jsou staré bunkry pro raketové nosiče, volně přístupné. Výhledy tam jsou taky pěkné, dokonce nedaleko těch bunkrů stál i karavan na louce. Bavil jsem se známým z Norberčan, a ten říkal, že to je v pohodě, že ty bývalé újezdy nikdo moc neřeší, že tam kempují lidi běžně. Hned vedle ve Staré Vodě, je nějaký hodně vzácný kostel. Mezi bunkrama a kostelem je v lese spousta starých základů domů po nějaké bývalé vesnici, ty domy byly postaveny vesměs z břidlice. A jako třetí bod jsem dostal doporučení na zajímavé jídlo na Schönwaldu
ObrázekObrázekObrázek

Celkem pěkná je expozice nad Odrama, tam jsou různé staré doly, pěkná procházka lesem, a nedaleko je rozhledna ve Veselí.

Abys měl něco tematického, tak nezapomeň na Kopřivnici, a k ní třeba Štramberk.
Naposledy upravil(a) zhor dne čtv čer 16, 2022 11:52 am, celkem upraveno 1 x.
Subaru Impreza GG WRX EJ205 165kW 2003
Volvo V70 D5 120kW 2002
ex - Subaru Impreza GG EJ201 92kW 2001
Uživatelský avatar
Traveller
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11883
Registrován: pát kvě 30, 2014 8:04 am
Jméno a příjmení: Jirka
Bydliště: Česká Třebová

Re: Cesta na Severovýchod

Příspěvek od Traveller »

Výlet na kole po okolí Slezské harty by také nemusel být marný? A byl by s možností vykoupání. :-)
WRX STI MY2016
Ex: Subaru Forester SJ 2.0i, stříbrný s fofr-klackem.
zhor
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2713
Registrován: pon srp 26, 2013 2:38 pm
Jméno a příjmení: Standa H.
Bydliště: Šumperk/Ostrava

Re: Cesta na Severovýchod

Příspěvek od zhor »

Lucka až si všimne tohoto tématu, tak dá určitě doporučení na okolí Harty a Kružberka. Ale mám za to, že na Hartě je koupání zakázano.
Ještě mě napadl Hlučínský štěrkáč na koupání, ale tam už jsem hodně dlouho nebyl, tak nevím jak to tam vypadá.
Subaru Impreza GG WRX EJ205 165kW 2003
Volvo V70 D5 120kW 2002
ex - Subaru Impreza GG EJ201 92kW 2001
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22671
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Cesta na Severovýchod

Příspěvek od spm »

Tam kde jsem u Harty byl ja (Nova Plan) se v podstate ani koupat neslo (pristav, ...), ale mozna to ma i nejake odlehlejsi casti...

Odesláno z mého SM-F926B pomocí Tapatalk

Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5154
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Cesta na Severovýchod

Příspěvek od petr »

já teda nevím kde jsme to přesně byli , ale na hartě jsme se normálně koupali a spousta dalších lidí , bylo to někde dál od hráze , když bych se díval z hráze směrem na přehradu tak na pravé straně, byl jsem tam i párkrát na windsurfingu , ale to už je pár let zpátky a nebyl jsem zdaleka sám a už tenkrát se tam lidi koupali, loďky tam jezdili a spousta rybářů i se stanama všude , moc pěkné to tam bylo , mám dojem že tam byl zákaz motorových člunů jinak žádné velké omezení tam myslím nebylo, jo a vlastně jsme si tam i půjčili nějaké elektro lodičky
Uživatelský avatar
.dundee.
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2898
Registrován: stř kvě 18, 2011 1:08 am
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Praha

Re: Cesta na Severovýchod

Příspěvek od .dundee. »

Ano, Harta je rekreační nádrž, koupání a plachtění povoleno. To Kružberk dále po proudu je v ochranném pásmu a bez přístupu.
Subaru Impreza WRX STi MY04
ex Subaru Legacy 2.0D MY09
Uživatelský avatar
Jackylle
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2070
Registrován: stř pro 11, 2013 10:52 pm
Jméno a příjmení: Lucka
Bydliště: Ostrava

Re: Cesta na Severovýchod

Příspěvek od Jackylle »

Ahoooj, už jsem si všimla cestou ze služebky...
Harta... Dá se tam koupat, ale já tam ještě nebyla, je to tam také divné. Plno rybářů, lidí.
Roudný... fajná sopka, rozhledna, přístav. Jak koupačka nevím.
Kružberk, tam se nesmí. Písnu SZ.
Hlučín... je čerstvě zrekonstruovaný, musím zjistit, jeli už v provozu.
My chodíme na Dolní Benešov. Sice od loňska cedule zákaz koupání, ale nikdo to neřeší. Je tam klid a pohoda, voda na pohled kalná bo jílové podloží. Ale ničemu to nevadí.
Hradec a stezka kolem Moravice je super.
Krásné a liduprázdné Oderské vrchy, tam jezdíme na koních.
Když tak na mapách udělám hezké cestičky pro auto.
A včera kolega povídal o krásných městečkách v Polsku kousek od Ostravy.
Víc napíšu později, už dojíždíme k základně.
Lucka

"Postarej se o svého koně a tvůj kůň se postará o tebe."

Subaru Forester "Sněžný Lišák" SG BiFuel
Ex Subaru Legacy GX 2.5 4AT zůstává na dohled
American Quarter Horse, all hoof ride off road
Levis29
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 203
Registrován: čtv srp 26, 2021 11:34 am
Bydliště: Opava

Re: Cesta na Severovýchod

Příspěvek od Levis29 »

měl bych nějaké tipy na Hrubý Jeseníky (CHKO Jeseníky) ale píšeš Nízký, tak tam jste asi byli minule nebo nechcete hory :-)

Slezská Harta - spousta stezek podél vody, doporučuju nechat auto na parkovišti u hráze, a pak jít přes hráz a po stezce do Leskovec nad Moravicí - přístav, "pláž" kamenitá s pozvolným vstupem do vody (zažil jsem tam zatím vždy čistou), možnost půjčení loďky / šlapadla a zajet si do odlehlejší části přehrady bez lidí - my většinou berem kajak a najdem zapadlejší místo ke koupání pod břehem / skálami...kolem hráze je spousta míst na koupání ale je třeba to tam znát a v tom Leskovci máte i nějaké zázemí, restauraci atd. takže doporučuji tam

Kružberk - dá se nechat auto nahoře u hráze a jet na kolech okruh kolem celé vodní plochy hráze (nebo i až k Hartě), nebo nechat auto u restaurace Davidův mlýn (velké neplacené parkoviště) a jít stezkou k hrázi, přes ni a zpět po druhé straně pod skálami do vesnice Kružberk, popřípadě od hráze jít ještě na rozhlednu v Těchanovicích (většinou bez lídí, zdarma, jsou tam lehátka a výhled na údolí)...ještě je tam větší pěší okruh - nechat auto v Zálužné a po stezkách dojít až na Kružberk, po cestě jsou Janské koupele (zchátralé lázně) a několik možností se okoupat v řece. Ve vodní nádrži koupání a vše zakázáno (ochrana pitné vody)

Údolí Moravice - auto nechat v Podhradí (parkování u staré hospody), a jít okruh přes zříceninu hradu Vikštejn po zelené až do Zálužné a po červené pak zpět po druhé straně údolí (ale pro děcka je to kus)...na této trase se pohybuje velmi málo lidí a dá se okoupat v řece na hezkých místech

Údolí Bystřice - pokud byste sjeli směr Libavá, tak tohle je fajn procházka údolím, auto se dá nechat v Domašově, jít např. až do Hrubé vody a odtam zpět vlakem přes údolí

Weisshuhnův kanál - parkování např. v Hradci nad Moravicí, přes zámek po stezkách do Žimrovic a tam podél starého papírenského náhonu, dá se dojít až do Podhradí

Hlučínská štěrkovna - část severozápadního konce už je po rekonstrukci otevřená, ale skoro nikdo to ještě neví :-) myslím že hlavní areál se bude otevírat za dva týdny...auto se dá nechat v Jilešovicích, ze strany penzionu Kamenec je nový most přes řeku, tam se dá napojit na novou cyklostezku podél štěrkovny - tedy spíš po náspu řeky (nevím až kam je zatím otevřená), nebo jet na druhou stranu pryč od štěrkovny přes Kozmické ptačí louky a dál na Dolní Benešov, až do Kravař (je třeba naplánovat na mapě), nebo naopak nechat auto v Kravařích a jet ke Štěrkovně a zpět

Šilheřovice - zámecký areál, je to procházka na hoďku, dvě, ale myslím že stojí za návštěvu pokud je to po cestě (vstup zdarma)

Pak záleží kam dál - Poodří, Palkovické hůrky jsou fajn (stezky + Hukvaldy), vodní nádrž Olešná s kempem a aquaparkem...a pak už Beskydy...to už jsou ale místa kde je podstatně více lidí než v na místech která jsem vypsal výše, je třeba s tím počítat hlavně v sezoně
zhor
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2713
Registrován: pon srp 26, 2013 2:38 pm
Jméno a příjmení: Standa H.
Bydliště: Šumperk/Ostrava

Re: Cesta na Severovýchod

Příspěvek od zhor »

Dneska vyšel článek k hlučínskému štěrkáči

https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/ste ... zpravy_jog
Subaru Impreza GG WRX EJ205 165kW 2003
Volvo V70 D5 120kW 2002
ex - Subaru Impreza GG EJ201 92kW 2001
Odpovědět

Zpět na „Cestování“