O počítačích a věcech okolo...

Odpovědět
Uživatelský avatar
schmako
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1257
Registrován: stř srp 23, 2017 5:04 pm
Jméno a příjmení: Ondřej M.
Bydliště: Praha 6

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od schmako »

Velice poučná diskuze o hw šifrování. Teď už vím, že když se v téhle oblasti někdy zaseknu, musím sehnat Klíčníka.

Ale z jiného soudku, musím se pochválit ;-) Celý týden se mi nedařilo připojit Cluster Shared Volume ve Failover Manageru (winSrv 2019). A dneska, pět minut před hrozícím nasraným odchodem z práce, jsem prechroupal hloupě napsaný návod ke storage, na které je ten Lun umístěný, abych zjistil, že inicializovat disk, vytvořit svazek a zformátovat jej přes roky ověřenou konzoli Disk Management NENÍ to samé jako to udělat PowerShellem *facepalm*
K dobru autora toho tupého návodu je nutno podotknout, že tam aspoň byla zmíněna tato varianta jako alternativní. Ale jakékoliv plusové body padly v niveč, protože ty příkazy byly strašně zmatlané. Třeba končili v půlce argumentu, jeden řádek odfiltroval udělané kroky z předchozího řádku... Příští týden mě čeká z toho udělat poznámky tak, abych za půl roku udělal instalaci na čisto bez kletí :)

Odesláno z mého SM-A505FN pomocí Tapatalk
Subaru Outback 3.0R ExeNavi AT MY2007 zvaný: Otokar
Audi A6 C6 2006 - 2,7 TDi V6 MT - sedan s měchy, zvaný: Überauto
Škoda Octavia 2.0MPi kombi 4*4 MT (Ex do 2018)
Trabant T601 combi rv 1986 (Ex do 2016)
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

klicnik píše:Nojo, jenze kdyz mas Secure Boot, tak si do grubu nenabehnes a kdyz ho vypnes, tak sice jo, ale ztopi ti to TPM s tim, ze sorryjako, nemas secure boot = BitLocker ti rekne, davaj recovery key.
Do jake miry to funguje v legacy rezimu... koneckoncu proc ne, jestli budu mit pres tyden cas, tak to u sebe na notasu prubnu.
No, nechci kecat, nikdy jsem to nezkoušel (a secure boot u sebe vypnul, protože pro moje použití mi přijde, že komplikace jsou horší, než bezpečnostní benefit), ale pustit grub se secure bootem by mělo normálně jít, ne? Je tam samozřejmě ta věc, že grub musí být podepsaný a správnej veřejnej klíč musí být nahraný na té desce, aby ověření prošlo (a asi na hromadě levných desek tohle krachne, protože tam bude přednahrátej klíč Microsoftu a jinej tam nepůjde nacpat), ale prinicipiálně, když mám desku, kam si ten klíč nahraju, korektně to podepíšu, tak to funkční být musí, ne? (Bavím se o případu, kdy ten grub je na tom počítači nainstalovaný legitimně, protože ho používá můj OS...)
schmako píše: Ale z jiného soudku, musím se pochválit Celý týden se mi nedařilo připojit Cluster Shared Volume ve Failover Manageru (winSrv 2019). A dneska, pět minut před hrozícím nasraným odchodem z práce, jsem prechroupal hloupě napsaný návod ke storage, na které je ten Lun umístěný, abych zjistil, že inicializovat disk, vytvořit svazek a zformátovat jej přes roky ověřenou konzoli Disk Management NENÍ to samé jako to udělat PowerShellem *facepalm*
K dobru autora toho tupého návodu je nutno podotknout, že tam aspoň byla zmíněna tato varianta jako alternativní. Ale jakékoliv plusové body padly v niveč, protože ty příkazy byly strašně zmatlané. …
U těhlech případů si vždycky s úsměvem vzpomenu na reklamní kampaň Microsoftu, která razila heslo, že linux je nahovno, protože se tam všechno dělá v terminálu a nikdo to neumí. A vida, o pár let později se 50% věcí na windows musí dělat v powershellu, kterej je asi tak 100x víc nahovno než ten linuxovej terminál a jinak to nejde :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Šaman
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3038
Registrován: úte zář 08, 2009 10:26 pm
Bydliště: Kateřinice

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od Šaman »

Přístroj už je doma. Vypadá jako úplňě normální notes, žádné výstřelky. V režimu normálního užívání je tichý a sakra rychlý proti tomu mému 13ti letému staříkovi. V okamžiku startu hry už hlučí.
Zatím jsem se trápil s epiclauncherem, já tyto nové herní platformy neznám. Pak instalace. Krabice měla jen kód a pár brožurek. A pak zápas s volantem. No a vlastní hra je taky masakr.
Tak zatím je to jen krátké seznámení. Zítra budu pokračovat v detailnějším seznámení.
Přílohy
IMG_20210223_133129.jpg
IMG_20210223_190540.jpg
Subaru Forester 2.0X MT SocialEdition z roku 2005 (Lesník) + Honda Vision - Soptík + SsangYong Tivoli 4wd (Ssasanka) no a Obluda (cétéem Scroll xpert 2020)
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 18904
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od hamoun »

parada !!!!! gratuluju :)

Odesláno z mého SM-G781B pomocí Tapatalk
škoda superb
ex WRX 2008
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od sima »

Susede skvěle a skvělé! ,,,,| (*_^) |,,,, já z toho už léta vypadl, tohle by mě beztak dostalo a fest =)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
schmako
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1257
Registrován: stř srp 23, 2017 5:04 pm
Jméno a příjmení: Ondřej M.
Bydliště: Praha 6

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od schmako »

Šaman píše:Přístroj už je doma. Vypadá jako úplňě normální notes, žádné výstřelky. V režimu normálního užívání je tichý a sakra rychlý proti tomu mému 13ti letému staříkovi. V okamžiku startu hry už hlučí.
Zatím jsem se trápil s epiclauncherem, já tyto nové herní platformy neznám. Pak instalace. Krabice měla jen kód a pár brožurek. A pak zápas s volantem. No a vlastní hra je taky masakr.
Tak zatím je to jen krátké seznámení. Zítra budu pokračovat v detailnějším seznámení.
Těžká a velká závist 0.o

Odesláno z mého SM-A505FN pomocí Tapatalk
Subaru Outback 3.0R ExeNavi AT MY2007 zvaný: Otokar
Audi A6 C6 2006 - 2,7 TDi V6 MT - sedan s měchy, zvaný: Überauto
Škoda Octavia 2.0MPi kombi 4*4 MT (Ex do 2018)
Trabant T601 combi rv 1986 (Ex do 2016)
Uživatelský avatar
Šaman
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3038
Registrován: úte zář 08, 2009 10:26 pm
Bydliště: Kateřinice

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od Šaman »

Schmako: ani není co. Spíš bys se mi vysmál.
Dnes jsem zas udělal jeden plíživý seznamovací krok. Epiklaunčr už trochu poslouchá, už se dovedu přihlásit.
U snouranra jsem ujel první misi :-) jel jsem jak ožralý, první auto jsem utopil v bahně, druhé jsem rozflákal u skal. A tomu ovládání musím přijít na chuť, strašně moc ovládacích prvků, přepnul jsem na 270°, a uvíznul jsem v garáži. Musím pochopit tu filozofii garáž, skladiště, cestování, ovládání.
Volant má své mouchy, dnes odmítal poslouchat. To chce nastavit a zkoušet, Tak se mu na zoubek podívám večer.
NB má příjemnou váhu, je menší než firemní 15"HP a je moc příjemňě svižný a tichý při tom normálním provozu. Klávesnice je taky příjemná, zvyknu si. Modré podsvícení mne naštěstí neirituje. Zvuk z repro spíš plechový, ale na práci není potřeba, jinak dám sluchátka a hra jede z TV repráků, tam to musím tlumit.
Ještě ho nakrmím nějakým sw, který užívám a uvidím :-)
Kdyby tak bylo vic času, hrál bych si a nezlobil.
U toho paralelně dělám zálohu fotek z starého NB a proklínám USB 2.0, ty časy přesunu dat jsou děsné.
Subaru Forester 2.0X MT SocialEdition z roku 2005 (Lesník) + Honda Vision - Soptík + SsangYong Tivoli 4wd (Ssasanka) no a Obluda (cétéem Scroll xpert 2020)
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od námořník »

Mám 64Gb flaschdisk. Počítač ho vidí v hardware v diskách i u rozbočovače jako velkokapacitní zařízení. Prý vse pracuje jak má, ale v počítači ho nevidím. Osobně myslím, že je v prdeli ,ale třeba je to nějaká blbost. Nevidím ho v žádném PC.
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Co se s ním dělo historicky? Windows mají dodnes stále tu skvělou vlastnost, že neumí na flashdisku partitions (na normálním externím disku třeba ano, přesto, že to fakticky vzato funguje stejně). Takže pokud na tý flashce partitions někdo někdy udělal (stačí tam třeba nahrát nějakou instalačku ubuntu nebo něco takového), tak se to může takhle nějak chovat :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od námořník »

Už nevím, co jsem s ním dělal, ale tu instalacku jsem tam možná měl
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Tak to by mohlo být ono. Na windows by to mělo jít smazat tím command linovým diskpartem, návod třeba zde: https://superuser.com/questions/536813/ ... -usb-drive

Nicméně, podotýkám, mělo. Pokaždé, když jsem to zkoušel, tak to někde vyhodilo nějakou chybu, bylo potřeba ty kroky náhodně kombinovat, vytáhnout to, vrazit zpátky, no, tak na dvacátej pokus to třeba zafungovalo. Jinak to bylo ale daleko rychlejší vrazit do něčeho s linuxem, kde je to operace na 5 sekund :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od námořník »

S linuxem nic nemám, tak to zkusím a kdyžtak ji vyhodím :-).
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od námořník »

Jo, tak tohle jsem zkousel včera a ten disk mi to nenajde
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Vyhodit 64GB flashku škoda, to vem někdy na nějakej sraz, jestli ještě někdy nějaký bude a kouknu na to :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od námořník »

Ok, ve správci ho vidím, ovladač v pořádku, ale v diskách se mi nenačte, nebo spíš jenom někdy ale při formátování mi to řekne, že je chráněnej.
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“