Domácí automatizace

Odpovědět
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2120
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Metuzalem »

HonzaCZ píše:Jinak jsem zvědavej na tvůj linux NAS a zálohovací server atd. Co použiješ za OS, jak poskládáš disky, jaký technologie atd. Resp. kdybys chtěl něco konzultovat, tak se nabízím...
A proč padla na kompu volba na Mint? A s jakým desktop environmentem?
Nerad se pouštím na tak tenký led, jako vysvětlovat volbu distribuce a desktopu, to je jako vysvětlovat, proč jsem si vzal zrovna tu ženskou, co jsem si vzal :-) Pokusím se něco málo naznačit, ale nebude to asi kompletní ani objektivní :-) A začnu od konce.

Desktop je Xfce, důvodem je nejmenší náročnost na výkon a zdroje z těch, co má Mint k dispozici. Chci, aby systém byl co nejlehčí, protože ta moje šunka (EliteBook 8570W) už má pár tvrdě odsloužených let za sebou a tak chci, aby pro mě toho výkonu a zdrojů zbylo co nejvíc. A navíc ten desktop působí tak nějak staromilsky, mě by vlatně stačilo prostředí ještě jednodušší (jako X3 apod., nepotřebuju moc barviček, obrázků a transparentních efektů), ale moje paměť a schopnost učit nové věci je už drobet omezená), a toto už by zase bylo na nějaké to roubování, Xfce bylo k dispozici hotové = ready to use.

Mint vyhrál interní soutěž na Linuxový OS, který splní tato kritéria:
- je populární, je tu dost už dost dlouho, vyvíjí ho víc než jeden osamělý jedinec, ale zase za ním nestojí velká firma, a je naděje, že tu pár let bude;
- bude to nějaká odnož Debianu, protože všechny moje dosavadní znalosti Linuxu mají prapočátek v Raspberry Pi, takže uniformita, abych nemusel pořád myslet na to, na které jsem kompu a jestli teda apt nebo yum nebo co vlastně;
- dokážu ho zvládnout tak, abych nemusel pořád něco hledat na netu;
- nebude učit starého psa novým kouskům, neboli desktop bude mít podobný vzhled, jako windows;
- má jednoduchý a srozumitelný systém updatů OS (automatická informace o existenci nějakých updatů, ale on demand instalace těch updatů);
- ... asi toho bylo víc, na něco už si nevzpomenu, ale to už je jedno, měnit už to nehodlám.

O tom pseudo-NASu: bude to nějaký standardní Linuxový file server bez desktopu, ale žádný opravdový NAS OS. Nepočítám s RAIDem ani se streamováním obsahu, jen soubory, přístupné přes SSH, popř. NFS, to ještě nemám domyšlené a vyzkoušené. Nechci ani LVM, protože pořád preferuju co nejjednodušší přístup k souborům - každý disk musí být čitelný i po vyndání z počítače. V zásadě mi je jedno, co tam bude za linux, ale asi skončím u Ubuntu Serveru (abych měl co nejpodobnější OS s notebookem). Ale tady ještě nejsem definitivně rozhodnutý, lákalo by mě i něco kolem FreeBSD, jen nevím, jestli mi to pro těch pár souborů stojí za to. Moje požadavky jsou už dnes velice skromné, žádné monstrum podobné tomu, co mám teď, už nechci.

Pro server platí naprosto to samé, jen ještě nevím, jak mi bude fungovat Linux na starém HP ProLiant serveru, abych tam na něco nenarazil - ale když nebudu vyžadovat hot-swap disků, tak by to snad neměl být problém.

Za nabídku na konzultaci děkuji, nezříkám se žádné rady, jen vezmi v potaz, že nejsem žádný snadno si pamatující junior, já už vždycky, než se do něčeho namočím, tak nejdřív zvažuju, jestli když se to dnes naučím, jestli to dokážu za měsíc zopakovat, nebo se to budu muset učit znova :-) To je vlastně to hlavní kritérium :-)
HonzaCZ píše:Jinak nemáte nějaký tipy pro SW na tvorbu schémat a přípravu dat pro výrobu PCB? Ideálně open source nebo aspoň freeware. Zkouším dlouhodobě KiCad, ale furt nějak nemůžu asi chytnout tu správnou workflow
Já to kdysi taky zkoušel, moc mi pod kůži nezalezl, skončil jsem zase u Eaglu, ten se ale mezitím dostal pod křídla Autodesku a stejně nebyl pro Linux. Takže se budu muset vrátit ke KiCADu, stejně pokorně, jako jsem se vrátil k FreeCADu, ať chci nebo ne. Kdyby někde věděl, jak z toho ven (ale pod Linuxem), taky si nechám rád poradit. BTW FreeCAD už mi pro to moje pseudo-modelování hranolů a jejich kombinací stačí, u schématek to tak jednoduché nebude...

To jsem tomu zase dal, to mi asi dá předseda BAN za nejdelší příspěvek - teda hned po Micronovi :-) :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4854
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Makovica »

Pouzival som free verziu Eaglu, ako asi vacsina, ale to uz je davnejsie.
A ako si matne pamatam, tam tie ceny a licencovanie tiez nie su charita.
Ale KiCAD myslim usiel uz kusisko cesty a je dnes pouzitelny, ak budem nieco robit, asi uz v tom.
Naopak, LibrePCB som ani nepoznal.
Ale vzdy to bude o tom, ako su na tom kniznice a ci sa daju lahko dorobit (co som v Eagle parkrat spravit musel).

https://github.com/jdunmire/kicad-ESP8266
Bonus su 3D modely.

https://www.saashub.com/compare-kicad-vs-librepcb
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4854
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Makovica »

Metuzalem píše:Já to kdysi taky zkoušel, moc mi pod kůži nezalezl, skončil jsem zase u Eaglu, ten se ale mezitím dostal pod křídla Autodesku a stejně nebyl pro Linux. Takže se budu muset vrátit ke KiCADu, stejně pokorně, jako jsem se vrátil k FreeCADu, ať chci nebo ne. Kdyby někde věděl, jak z toho ven (ale pod Linuxem), taky si nechám rád poradit. BTW FreeCAD už mi pro to moje pseudo-modelování hranolů a jejich kombinací stačí, u schématek to tak jednoduché nebude...

To jsem tomu zase dal, to mi asi dá předseda BAN za nejdelší příspěvek - teda hned po Micronovi
Na 99% som v Eagle som robil aj pod Linuxom a bolo to fajn prenositelne.
xfce4 pouzivam tiez (Gentoo), fakt netreba nic viac.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2120
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Metuzalem »

No jo, on je dokonce pro linux i teď, to čumím, netuším, kde jsem vzal tu svou nepravdivou informaci... :-(
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22548
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Linux na serveru poběží úplně v pohodě. Rozhodně o dost líp, než cokoliv od Microsoftu :-DDD

ad Sublime: já jsem samozřejmě nenaváděl k tomu zneužívat testování. Jenom jsem konstatoval, že na začátku to bylo takový fair use - můžeš vyzkoušet, aniž by tě to prudilo trialem a když se ti to líbí, tak si to koupíš, jedna licence na uživatele, doživotně... a pak to začne, updaty přestanou být doživotní, firmám jenom subscription, ... :-DDD

Co se týče PCB, dej tomu KiCADu šanci. Já z něj málem taky prorazil hlavu zdí, když jsem si ho nainstaloval po tom, co jsi o něm mluvil. A nechápal jsem to... Pak jsem v nějakym sledu po sobě v tom nakreslil asi 3 desky, pochopil jsem snad větší část těch věcí a začalo to jít dost dobře. A byť nějaké nedokonalosti tam stále jsou a musíš to hrát stylem napřed dokumentace a pak zábava, teda, malování, tak spoustu věcí to pak nějak příjemně dělá samo. Takže dal bych tomu šanci a zkusil to. Jenom ten první kontakt je holt drsnější :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Metuzalem:

Tak Mint je založenej na Ubuntu, který je založený na Debianu. Tak mě zajímalo, proč třeba ne radši ne nějakou přímou odnož Ubuntu, v tomhle případě teda Xubuntu. Já Ubuntu vyhodnotil jako něco, co bude mít největší potenciál na kompatibilitu se vším možným a dohledatelnost dokumentace a různých návodů, zkušeností, řešení problémů atd. Ale samozřejmě, nikomu ho nenutím, jenom jsem chtěl vědět, jaký byl tvůj rozhodovací proces. :-)

FreeBSD na serveru provozuju asi 15 let. To mohu jedině doporučit. V poslední době teda zejména kvůli ZFS, i když ZFS on Linux už je taky ve slušnym stavu (na notebooku mám Ubuntu s komplet ZFS on root, na Malinu ho chci dát už taky). Ten filesystém mě prostě baví jako žádnej jinej. Takže dneska bych na server trochu váhal, jestli zase FreeBSD nebo právě Ubuntu Server, samozřejmě zase na ZFS. Ale přecijen to FreeBSD mi přijde takový stabilnější, vhodnější na dlouhodobý nasazení, přímočarý, má dobrou a srozumitelnou dokumetaci, dobrou podporu HW... a není v něm systemd. :-D Má to samozřejmě i svoje úskalí - např. tam zatím není nativní šifrování (myslím v ZFS implementaci, FreeBSD samozřejmě šifrovací vrstvu má - dokonce 2 různý), nejde tam zprovoznit Docker jinak než přes virtualizaci (nativní virtualizace naštěstí jde), ale o moc víc mě toho nenapadá. Je to super systém. :-) A existují minimálně 2 rozšířený projekty OS, který běžej na FreeBSD a jsou určený pro právě ty "pseudonasy". Jedno je NAS4Free, resp. dneska už XigmaNAS a druhý FreeNAS. Doporučuju prozkoumat, třeba by ti to sedlo. :-)

Jinak jsem nemyslel, že bych ti navrhoval nebo dokonce vnucoval nějaký komplikovaný řešení, ale spíš tak jako nějakou dobu se tím zabývám - právě zejména v domácím prostředí - tak někdy třeba nemám takový divoký nápady, jako maj kluci, co ty servery stavěj/konfigurují pro komerční využití. :-D

Jinak požadavek, aby šel každej samostatnej disk přečíst i v jiným počítači je dobrej a i u ZFS dosažitelnej, pokud se člověk nepustí do něčeho víc než mirror. Jakmile ty disky začne spojovat do čehokoliv jinýho (samozřejmě kromě FS nad jedním diskem), tak už to nejde - včetně strippingu (cca RAID0). Já od tohohle požadavku upustil, zejména i kvůli tomu, že mám offline zálohy, který jdou připojit jako jeden disk. Sice samozřejmě nejsou nikdy 100% aktuální, ale nemůžu mít všechno. :-D


Ohledně těch PCB zkus kouknout na ten LibrePCB.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše:... a pak to začne, updaty přestanou být doživotní, firmám jenom subscription, ...
Přičuchli k penězům :-) A nebo prostě, jako spousta jiných projektů, se tím začali (nebo začal? ani nevím, jestli je to one man show nebo jo) plnohodnotně živit a tam holt prodej doživotních licencí moc složenek nezaplatí. :-D

Jako KiCadu šanci ještě dám, protože je to asi to nejpoužívanější ve sféře open source a toho je vždy lepší se držet, než jít nějakýma alternativníma cestama, ale říkal jsem si, jestli někdo nemá nějaký jiný tipy. :-)

Eagle samozřejmě znám, ale tomu bych se rád vyhnul.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2120
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Metuzalem »

Xubuntu byl dlouho favorit, ale nakonec mě přesvědčilo pár blbostí - Mint udržuje v "teplé záloze" Mint-Debian, což je verze, která používá balíčky přímo z Debianu - pro případ, že by se nějak nedobře vyvinula politika Ubuntu. A taky nemá standardně přístup do Snap repozitoří, sice to jde, ale primárně se jim vyhýbají. No, a v neposlední řadě se rád dívám do zeleně :-)

Ohledně ZFS stejně jako FreeBSD jsou moje zkušenosti = 0. Takže na to nejspíš nedojde, ne kvůli nezájmu, ale už mám málo času, jako každý důchodce :-( Já dokonce uvažuju, že pro zjednodušení si života dám na NAS standardní Mint s desktopem... To jsem ale fuj, co. Jenže priority jsou úplně jinde, potřebuju dopsat SW, abych už konečně zprovoznil aspoň něco. A pak musím ve FreeCADu nakreslit pár projektů, abych se s tím v létě nezdržoval a jen makal. Všechno, co mě od toho odvádí, považuju momentálně za škodlivé. Proto zatím zálohuju jen na externí disk.

Ale ten LibreCAD vyzkouším, třeba mi na ty moje banality bude stačit a bude mi to víc "po srsti". Dík za informaci, vůbec jsem to neznal.
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak než Mint s desktopem bych spíš zkusil ty "NAS" distribuce. Tam si všechno naklikáš a je to. V podstatě se skoro nemusíš zajímat, na čem to běží a co se tam děje. :-)

Za LibreCAD není zač, mně o něm nedávno napsal spm. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2120
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Metuzalem »

Honzo, mám pár otázek na experta. Koukal jsem se na ty NASy a možná tomu fakt dám šanci. Jen mi úplně není jasný vztah mezi FreeNAS, TrueNAS a XigmaNAS. Zdá se mi, že FreeNAS je už vlastně TrueNAS, pokud člověk chce víc než v11.xxx a XigmaNAS se zase u své v12.xxx odvolává na FreeNAS v12.xxx, tak mě to trochu mate. Docela se mi na první pokoukání na screenshoty líbí ten XigmaNAS (strašný jméno, ne?), ten je prozatím mojí laickou první volbou. U TrueNAS mi vadí to samé, co u všech "dříve free a nyní free+payed" - tj. předpokládané pravidelné kriplení či ořezávání free verze a tlačení zákazníků do placené verze. A ten FreeNAS je opravdu jen ve verzi 11.xxx a dost, nebo je na githubu i vyšší verze, ale binárky ne a musíš si přeložit verzi 12 sám? To bych dělal nerad. Ale možná by mi verze 11 mohla stačit a žádný updaty bych ani nepotřeboval? Sorry za zjišťování cenného knowhow po pouhých pár chvilkách samostatného bádání, ale čas mě fakt tlačí :-) A to ještě musím zjistit, co tě tak okouzlilo na ZFS :-)

Jo, a kdyby někdo jiný, než HonzaCZ měl k věci co říct (třeba nějaký jiný Honza...), tak mu nebráním :-)

EDIT: A co Openmediavault? Je odvozen od Debianu, což mi je blízké...
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22548
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Nejspíš to budou nějaký forky, ale jiný Honza to moc nezkoumal, tak třeba se ten pravý ozve :-DDD Druhý Honza na to ZFS má nějakou úchylku a cpe ho všude a pak nadává, že na Linuxu, kde to nativně v kernelu není, to každou chvíli někde něco nefunguje :-DDD Já mám třeba teď BTRFS, který je vlastnostma tomu asi hodně podobný a je to v linuxovym kernelu a taky mi to funguje (nicméně mě trochu sejří absence nativního šifrování, protože šifrování v jiné vrstvě má zase několik ošklivých ale...). Nicméně, jestli budeš nasazovat něco na FreeBDSM, teda, pardon, FreeBSD, tak je to asi fuk, tam ZFS nativně je :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2120
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Metuzalem »

Nejsou to žádný fórky, ozval ses správně :-) A dík za info. Jen na ten FreeBDSM už je v mém případě asi pozdě, leda jako chlípný stařec - voyer :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22548
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Z toho si nic nedělej, na mě bylo s FreeBDSM pozdě už někdy před 15 lety, kdy jsem to zkoušel a nesedlo mi to :-DDD :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4854
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Makovica »

Vidim spominat FreeBSD a neviem, ci sa mi chce teraz nadavat. Asi najprv dopijem pivo :)
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Metuzalem píše:Honzo, mám pár otázek na experta. Koukal jsem se na ty NASy a možná tomu fakt dám šanci. Jen mi úplně není jasný vztah mezi FreeNAS, TrueNAS a XigmaNAS. Zdá se mi, že FreeNAS je už vlastně TrueNAS, pokud člověk chce víc než v11.xxx a XigmaNAS se zase u své v12.xxx odvolává na FreeNAS v12.xxx, tak mě to trochu mate. Docela se mi na první pokoukání na screenshoty líbí ten XigmaNAS (strašný jméno, ne?), ten je prozatím mojí laickou první volbou. U TrueNAS mi vadí to samé, co u všech "dříve free a nyní free+payed" - …
Mě osobně víc oslovilo asi to XigmaNAS (fakt děsnej název, jak říkáš :-D ). Je to postavený nad FreeBSD 12.2, což je poslední release, umožňuje to si tam rovnou naklikat i nějaký virtuální mašiny a obecně mi to přišlo jako takový celistvější. Ale zkoušel jsem to jenom chvíli. Co bude vyhovovat tobě, to těžko říct. :-) Že něco přešlo do režimu nějakýho placení, to jsem ani nezaregistroval, tak aspoň máš jednodušší výběr. :-)

ZFS je super - vyjmenovat, co mě na něm baví by bylo možná na vícedílnej článek. :-D Ne každýmu to sedne, ale mě třeba zase totálně nesedlo brtfs. Vůbec nechápu, jak to někdo může používat. A co se týče legacy filesystémů jako ext4, tak to je už pro mě úplně mimo.

Ve zkratce k tomu ZFS: uděláš si pool (ovládá se příkazem zpool), což je v podstatě virtuální prostor, kterej je rozloženej na jedním nebo více zařízeními. Zařízení může bejt klidně i soubor, třeba i soubor na vzdálenym úložišti nebo iscsi, ale samozřejmě lepší je fyzický zařízení lokální (partition nebo klidně celý zařízení). Když ho definuješ, tak určíš, jak se to má chovat k datům a jak je to má rozmisťovat na fyzický disky = redundance, odolnost na výpadky zařízení atd. Těch možností je tam spousta a v podstatě to pokrývá RAID0, 1, 5, 6, 7. Dá se to i všelijak kombinovat. Osobně jsem si oblíbil RAID6, což v ZFS názvosloví se jmenuje RAID-Z2 = minimálně 3 zařízení, kde je odolnost na výpadek dvou zařízení současně a kapacita N-2. Takže když vypadne jeden disk, tak než koupím a zreplikuju na novej, tak stále mám ještě rezervu failu jednoho dalšího zařízení. Dá se tam rovnou nastavit třeba i další zařízení do foroty, který fyzicky nic nedělá, ale v případě výpadku některého z provozních se toto automaticky přidá a začne se na něj synchronizovat (online spare disk). Tady synchronizovat... ono se tomu říká resilver. Nad tím vším se mimochodem dá udělat komplet snapshot stavu (checkpoint) a k tomu se kdykoliv vrátit.

Tak to bylo k vrstvě pro ukládání dat. A pak je vrstva samotnýho filesystému (příkaz zfs), kde specifikuješ tzv. datasety. Těch může být v pool několik, můžou bejt různě zanořený. Do nich už se reálně ukládaj data. Pool má vždy jeden výchozí dataset, kterej se jmenuje stejně jako pool. Dataset si drží checksumy ke všem blokům, co do něj zapíšeš, takže při čtení dokáže zkontrolovat, jestli se data načetla správně. Pokud ne, tak vyhodí chybu - čili nestane se ti, že pracuješ se zkriplenými daty (silent data corruption). Pokud dataset je na poolu, kterej má k dispozici víc kopií dat, tak samozřejmě potichu zkusí, zda najde korektní blok v jiný kopii a pokud ano, tak rozbitá data opraví. A samozřejmě uživateli vše potichu vrátí v pořádku, jako by se nic nedělo (samozřejmě navýší počítadlo chyb čtení, v logu se pak taky něco dohledá atd.). Zajímavý je, že víc kopií dat může držet i na jednom zařízení. Tedy není to pak odolný proti výpadku celýho zařízení a samozřejmě to adekvátně sníží kapacitu, ale je to pak odolný třeba na badblock. Takže např. na SD kartu můžeš udělat dataset, kterej má copies=2 a všechny bloky jsou na ní pak uloženy 2x. Pokud se začne kazit, tak je větší šance, že se z ní data dostanou. copies může být klidně i >2.

Hlavní výhoda tedy spočívá v tom, že filesystém (datasety) je úzce propojen se storage managementem (pooly), takže když mu nejde něco přečíst, tak ví, jakých dat se to týká a kam si případně sáhnout pro data validní. Stejně tak, pokud žádná validní data nesežene, tak dokáže říct, které soubory jsou poškozeny a ostatní přečte v pořádku.

No a pak tam jsou různý věci jako klony, snapshoty, posílání/přijem rozdílů snapshotů streamem (super na zálohování!) a já spoustu dalších vychytávek. Každý dataset má vlastní nastavení, který dědí od nadřazenýho, ale dá se přenastavit, takže se dají tunit pro různý typy ukládaných dat a použití (např. jinak bude nastavenej pro 10GB soubory s filmama, který se bežně jenom čtou a jinak pro datový soubory databází, která pracuje s malými bloky dat a má vlastní cache na data).

A ještě jsem zapomněl, že celý je to založený na CoW, tedy Copy on Write. Proto je tak jednoduché udělat snapshoty, které v podstatě nic nestojí (výkonově, i prostorově). Při každym zápisu se blok dat (standardně 128 KB) zkopíruje, pak se v něm změní data dle požadavku a pak se interní ukazatel z původního bloku přepíše na nový blok. To má mnoho výhod - např. tu, že ty původní bloky mohou dál existovat, když na ně ukazuje nějaký snapshot nebo klon. A taky to, že i když se stane nějaká závada nebo chyba, tak nikdy se to nedostane do nekonzistentního stavu - prostě jediná operace řeší, jestli jsou to starý data nebo nový - odkaz na daný blok. Buďto takhle operace proběhne a data jsou změněná a nebo neproběhne a nový blok, ačkoliv už byl zapsaný, změněný nebo v jakymkoliv stavu, tak na něj nic neukazuje, takže se nepoužije.

Super je, že to má spousta fíčur a žádnou z nich člověk nemusí nuceně používat, ale až když si k nim najde cestu. :-)

No jak jsem předesílal, tohle je takovej střípek, popis základních vlastností. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“