Hodinky a hodináři

Odpovědět
Uživatelský avatar
berkut
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 500
Registrován: stř led 27, 2010 4:28 pm
Jméno a příjmení: scoobe svx

Re: Hodinky a hodináři

Příspěvek od berkut »

to je tak, když se snažíte a pak vám řeknou, že vlčí máky se tak malinký na hodinky za 280 tisíc nedají udělat:-)

https://www.armadninoviny.cz/unikatni-h ... eranu.html
https://www.armadninoviny.cz/vytezek-z- ... jakum.html

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Subaru Alcyone SVX LSi 3,3l (1997), ex Subaru Legacy kombi GX 2,5l AT AirSus (1999)
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19074
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Hodinky a hodináři

Příspěvek od hamoun »

to je ale .. krasne ... !!! tyblaho ...
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
berkut
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 500
Registrován: stř led 27, 2010 4:28 pm
Jméno a příjmení: scoobe svx

Re: Hodinky a hodináři

Příspěvek od berkut »

hamoun píše:to je ale .. krasne ... !!! tyblaho ...
zapomněl jsem dodat, že na nich jsou nakonec první tóny české hymny :-)
Subaru Alcyone SVX LSi 3,3l (1997), ex Subaru Legacy kombi GX 2,5l AT AirSus (1999)
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19074
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Hodinky a hodináři

Příspěvek od hamoun »

covece .. to mi normalne doslo, ze to bude ono .. nad tim jsem vubec nepremyslel :)

(coz je pozitivni, jelikoz jsem uplne ko :) )

fakt krasne !

Odesláno z mého SM-G781B pomocí Tapatalk
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
berkut
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 500
Registrován: stř led 27, 2010 4:28 pm
Jméno a příjmení: scoobe svx

Re: Hodinky a hodináři

Příspěvek od berkut »

hamoun píše:covece .. to mi normalne doslo, ze to bude ono .. nad tim jsem vubec nepremyslel

(coz je pozitivni, jelikoz jsem uplne ko )

fakt krasne !

Odesláno z mého SM-G781B pomocí Tapatalk
tak to znamená, že to je dobrý, mě by to asi nedošlo, kdybych to nevěděl :-)
Subaru Alcyone SVX LSi 3,3l (1997), ex Subaru Legacy kombi GX 2,5l AT AirSus (1999)
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19074
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Hodinky a hodináři

Příspěvek od hamoun »

kdyz jsem videl ty popisy .. a misto ceho to bylo .. tak to tak nejak vyplynulo :)

jo .. je to DOST dobry :)
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22706
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Hodinky a hodináři

Příspěvek od spm »

A je tam taky tak instrumentálně? :-DDD (sry za plevelení, jsem prostě musel :-) )

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Vc9pN8s_uMQ[/youtube]
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24305
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Hodinky a hodináři

Příspěvek od sima »

Jooo, tj skvělé :-D
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
emve
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1585
Registrován: čtv dub 07, 2011 9:57 pm

Re: Hodinky a hodináři

Příspěvek od emve »

outback píše:Nechci ti kazit iluze o srovnání Orlíků s Rolexem a ostatními značkami, rozhodně je pěkný jak přesně to chodí, ale těch parametrů přesnosti a kvality je víc a až měření na vibrografu oddělí zrno od plev. Až bude šance se potkat na srazu můžu v případě zájmu přivézt techniku a pár hodinek pro srovnání a můžeme si pohrát...

A Orlíky jsou krásné a nějakým srovnáváním přesnosti bych se reálně nezatěžoval, spíš že zájmu o techniku než že by na tom záleželo.
Asi jsem pochopil i bez vibrografu. Orlíky mi fungujou naprosto perfektně při standardním denním režimu nošení (tedy řekněme 15h na ruce, 9h odložené). Po předchozí debatě, kde jsem je vychválil do nebes, jsem je přes Vánoce moc nenosil, hodně odkládal, a poprvé po roce se zastavily. Po opětovném seřízení byly rozhozené a během týdne vyskočily na +35s (tedy 5s/den do plusu). Pak jsem je začal nosit víc v běžném režimu a po dalších 20 dnech jsem celkem na +25s (tedy -10s za 20 dní, 0,5s/den do minusu). To je opět super.

Přes Vánoce jsem se nudil, koukal na různé videorecenze hodinek a pochopil jsem, že třeba Omegy a Rolexy testujou opravdu ve více polohách a přesnost musí splňovat ve všech, obvykle do +- 2s/den. Takže rozdíly v technice již chápu.
ex MY2015 Subaru WRX STI
ex MY2006 Mitsubishi Lancer Evolution VIII
ex MY2000 Subaru Impreza GT
ex MY2001 Impreza WRX RS
Uživatelský avatar
Mareka
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2591
Registrován: čtv bře 24, 2011 8:25 pm
Jméno a příjmení: Marek
Bydliště: Ostrava

Re: Hodinky a hodináři

Příspěvek od Mareka »

Ty lepší/dražší hodinky mají COSC certifikaci (chronometr) - viz např
https://www.cashodinek.cz/co-je-chronometr/

Ale i bez certifikace je zkušený hodinář schopen odladit strojek na slušnou přesnost (jednotky sekund denně).

Nejjednodušší (domácí) řešení je zkusit odkládat hodinky na noc do různé polohy (na dýnko, na sklo, "postavit" na korunku), a tím přesnost/odchylku zlepšit (mechanické hodinky jdou jinak přesně na ruce a jinak když jsou odložené).
Forester XT 2.5 EcuTek 1 (06), ex Forester XT 2.0 EcuTek 2 (02), Forester 2.0 (99)
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3093
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Hodinky a hodináři

Příspěvek od outback »

Jóóó, C.O.S.C. certifikace.

Původně se certifikovaly libovolné hodinky, protože švýcarské byly bez konkurence. Pak ovšem přišlo Seiko. Švýcaři se naštvali, že to někdo umí stejně přesně ba i přesněji a začali certifikovat jen hodinky švýcarské. Takže třeba sociální velkosériové Mido s obyčejným ETA strojkem C.O.S.C může mít, zatímco Grand Seiko které je cenově, kvalitativně a celkově úplně jinde C.O.S.C. certifikát nemá protože ani nemůže.

Můj hodinář mi dělá hodinky následovně:

- koupě
- několik týdnů nošení (záběh)
- jeden referenční týden, kdy podle DCF zaznamenám odchylku po 168 hodinách běžného nošení
- podle toho je na vibrografu nastaví
- pak už si to kontroluju sám, a případně požádám o doladění

Vícero dolaďování potřeboval zrovna právě C.O.S.C. chronometr, zatímco sociální strojky udržely nastavení lépe. Ale na vibrografu mi ukáže C.O.S.C. ETA podstatně menší rozdíly při změně polohy. Jako sociálního uživatele mne baví ty levné strojky nosit a srovnávat s DCF, jako technika mne baví ten C.O.S.C. strojek měřit na vibrografu.

Další parametr je zjednodušeně řečeno symetrie pohybu nepokoje, tj. rozdíl mezi tik a ťak. Opět, pro praxi ne úplně relevantní. Z relativně dostupných hodinek jsou Rolex nejlepší, pak jsem naměřil solidní hodnotu opět na C.O.S.C strojku, ty sociální zaostávají. Kdo nemá vibrograf, ten se to stejně nedozví, to je už jen parametr pro maniaky.

A jsou strojky-kurvy, které ani dobrý hodinář nedoladí, respektive to po doladění neudrží lépe než na desítky sekund denně.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3093
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Hodinky a hodináři

Příspěvek od outback »

emve píše:Po opětovném seřízení byly rozhozené a během týdne vyskočily na +35s (tedy 5s/den do plusu). Pak jsem je začal nosit víc v běžném režimu a po dalších 20 dnech jsem celkem na +25s (tedy -10s za 20 dní, 0,5s/den do minusu). To je opět super.
Je to super. A můj hodinář seřizuje vše kromě Rolexu na 5 sekund za den do plusu, protože tvrdí, že si to pak sedne. Možná tvůj taky.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
emve
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1585
Registrován: čtv dub 07, 2011 9:57 pm

Re: Hodinky a hodináři

Příspěvek od emve »

Dnes mě překvapilo a pobavilo... Delší dobu jsem přemýšlel, že bych k Orlíkům II Bronz LE koupil ještě "první generaci" Orlíků velikosti 38mm a optimálně s mimostředovou vteřinovkou, jako u původního modelu z roku 65. Dnes se na FB výrobce objevila nová limitka tohoto modelu s titanovým pouzdrem. Asi během půl hodiny jsem poslal objednávku přes web, načež mi po několika hodinách volala paní z Eltonu, že už jsou skoro vyprodané a vyšlo na mě jedno z posledních čísel. Chvíli jsem váhal, jestli je to možné, nebo je to jen prodejní taktika, ale prodejce v pražském butiku mi to nezávisle potvrdil, a to jsou zatím nejdražší Orlíky. Čumím teda. 8()
ex MY2015 Subaru WRX STI
ex MY2006 Mitsubishi Lancer Evolution VIII
ex MY2000 Subaru Impreza GT
ex MY2001 Impreza WRX RS
Uživatelský avatar
Mareka
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2591
Registrován: čtv bře 24, 2011 8:25 pm
Jméno a příjmení: Marek
Bydliště: Ostrava

Re: Hodinky a hodináři

Příspěvek od Mareka »

Jsem zvědav na osobní zkušenost - na fotkách vypadají ty barvy na dost špatnou čitelnost.
Forester XT 2.5 EcuTek 1 (06), ex Forester XT 2.0 EcuTek 2 (02), Forester 2.0 (99)
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22706
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Hodinky a hodináři

Příspěvek od spm »

Ony se podpultove nabizi uz par tydnu... takze to na FB dali spis dost pozde :-D

Odesláno z mého SM-N950F pomocí Tapatalk
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Hobby, sport“