Outback 2002 - tlumiče

Odpovědět
jacp
Nováček
Nováček
Příspěvky: 13
Registrován: pon pro 06, 2010 2:26 pm

Outback 2002 - tlumiče

Příspěvek od jacp »

Zdravím,
před časem jsem Vás tady žádal o radu ohledně Forestra a výborně jste mi poradili. Potřeboval bych ale ještě jednu. Nakonec tedy asi misto Forestra budu kupovak Outbacka 2.5, rok 2002 najeto 160 k km. Koukal jsem co to má za "problémová" (tím myslím že jsou darhé na výměnu vzhledem k cenám ojetin samozdřejmně) a jedním z nich jsou samonivelační tlumiče. Ptal jsem se maitele kdy byly (a zda vůbec měněny) a říkal že popravdě neví :) navíc si prý není jistý jestli to vůbec samonivelační tlumení má. A to je můj dotaz. Dělaly se v roce 2002 outbacky 2,5 s "klasickýma" tlumičema?

Pán je jinak velmi ochotný, naposílal mi i kopii servisní knížky(kde teda o tlumičích nic není) a auto vypadá pravidelně servisováno. On sám říkal, že žádný problém s tulimiči podle něj není (s autem budu jezdit až v neděli). Já bych ale dost nerad hned po koupi řešil nové tlumiče, za velké ceny - teda aspoň podle toho co čtu na internetu.

Díky za reakce. Až (pokud) koupím pochlubím se s fotkama :subaru:
Naposledy upravil(a) jacp dne pát kvě 06, 2011 8:11 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Outback 2002 - tlumiče

Příspěvek od Slavek_xxx »

Outback 2002 je zajiste dobra volba :826: Zadni tlumice jsou samonivelacni KYB, stoji kus asi 600Eur a druhovyroba se pokud vim nedela. Nastesti vydrzi, ja mam 181 tisic a mam puvodni a urcite se najde nejakej mistni clen, ktery ma najeto vic. Tento motor ma pri vyssich rychlostech zvysenou spotrebou oleje a je nutno jej pravidelne kontrolovat - to je potiz hlavne pro zensky...
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
jacp
Nováček
Nováček
Příspěvky: 13
Registrován: pon pro 06, 2010 2:26 pm

Re: Outback 2002 - tlumiče

Příspěvek od jacp »

Slavek_xxx píše:Outback 2002 je zajiste dobra volba :826: Zadni tlumice jsou samonivelacni KYB, stoji kus asi 600Eur a druhovyroba se pokud vim nedela. Nastesti vydrzi, ja mam 181 tisic a mam puvodni a urcite se najde nejakej mistni clen, ktery ma najeto vic. Tento motor ma pri vyssich rychlostech zvysenou spotrebou oleje a je nutno jej pravidelne kontrolovat - to je potiz hlavne pro zensky...
Jo o oleji vím. Každopádně díky za radu.
tango
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 6393
Registrován: sob srp 08, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Ondřej Oplt
Bydliště: U Sila 1201,Liberec

Re: Outback 2002 - tlumiče

Příspěvek od tango »

HonzaCZ, má taky 2,5 a co vím, tak neříkal, že by mu to olej žralo. Je pravda co mám já 2004 tak to užraný je. Mám najeto 197 000 a zadní tlumiče jsou původní. Co jsem ještě zjistit, dle mého soudu to může být i něco podobného u 2002, tak zadní ložiska :850: Jinak jezdit kontrolovat olej a hlavně kochat se jízdou :850:
Ještě nepíšeš jestli to je MT, nebo AT :850:
Toyota Auris, 2,0D4-D 125k,300nm.
Srdcem JEN A JEN SUBARÁK!!!
http://www.spritmonitor.de/en/detail/525277.html
jacp
Nováček
Nováček
Příspěvky: 13
Registrován: pon pro 06, 2010 2:26 pm

Re: Outback 2002 - tlumiče

Příspěvek od jacp »

tango píše:HonzaCZ, má taky 2,5 a co vím, tak neříkal, že by mu to olej žralo. Je pravda co mám já 2004 tak to užraný je. Mám najeto 197 000 a zadní tlumiče jsou původní. Co jsem ještě zjistit, dle mého soudu to může být i něco podobného u 2002, tak zadní ložiska :850: Jinak jezdit kontrolovat olej a hlavně kochat se jízdou :850:
Ještě nepíšeš jestli to je MT, nebo AT :850:
Manuál. Bude to jedna z tech asi slabsich výbav, protože to nemá kožené sedáky ani střešní okno.
jacp
Nováček
Nováček
Příspěvky: 13
Registrován: pon pro 06, 2010 2:26 pm

Re: Outback 2002 - tlumiče

Příspěvek od jacp »

Slavek_xxx píše:Outback 2002 je zajiste dobra volba :826: Zadni tlumice jsou samonivelacni KYB, stoji kus asi 600Eur a druhovyroba se pokud vim nedela. Nastesti vydrzi, ja mam 181 tisic a mam puvodni a urcite se najde nejakej mistni clen, ktery ma najeto vic. Tento motor ma pri vyssich rychlostech zvysenou spotrebou oleje a je nutno jej pravidelne kontrolovat - to je potiz hlavne pro zensky...
Mam ještě dotaz. Máš nějaký odkaz na eshop kde by byly ty ceny? Já jsem se koukal na auto kelly a tam mají jen pružiny. Nicméňě jsem se ptal známeho mechanika, ten se koukala říkal mi ceny - tlumiče (KYB) - přední 3800 / ks a zadní 2800 / ks... coz je sice za všechny taky dost ale je to ani ne půlka toho co se tu psalo (30 litrů).

Jinak našel jsem i toto - http://www.automatejcek.cz/nahradni-dil ... ni/9BE510/ což by měl byt ten typ a cena je taky příznivější.

A nebo něco přehlížím?
Uživatelský avatar
als
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 538
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Aleš
Bydliště: Merklín
Kontaktovat uživatele:

Re: Outback 2002 - tlumiče

Příspěvek od als »

jacp píše: A to je můj dotaz. Dělaly se v roce 2002 outbacky 2,5 s "klasickýma" tlumičema?
Dělaly se obě verze a řekl bych, že pokud to nemá "plnou výbavu", tak to bylo tak půl na půl. Když sem dáš fotku toho tlumiče, tak ti napíšu jakej tam máš. :-) Nic méně nivelační jdou zaměnit za nenivelační, ale musíš měnit i péra a horní uložení.
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Outback 2002 - tlumiče

Příspěvek od Slavek_xxx »

als píše:Dělaly se obě verze a řekl bych, že pokud to nemá "plnou výbavu", tak to bylo tak půl na půl. Když sem dáš fotku toho tlumiče, tak ti napíšu jakej tam máš. :-) Nic méně nivelační jdou zaměnit za nenivelační, ale musíš měnit i péra a horní uložení.
No sice jsem zil v domeni, ze Outbacky v teto generaci se delaly pouze se samonivelakama, ale mozna to plati jen pro trilitr. To, ze jdou v pripade nouze vymenit za klasicky tlumice, byt se musi dat nova pruzina a miska, to je rozhodne dobra zprava :826:
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
jacp
Nováček
Nováček
Příspěvky: 13
Registrován: pon pro 06, 2010 2:26 pm

Re: Outback 2002 - tlumiče

Příspěvek od jacp »

Tak auto mi bohužel někdo vyfouknul :686: ... tak sand příště
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22026
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Outback 2002 - tlumiče

Příspěvek od HonzaCZ »

Mám najeto cca 215 tisíc.

Oleje mi to sežralo mezi výměnama (cca 10000 km) asi 2 litry - litr jsem dolil a před výměnou bylo už skoro na spodní rysce. Takže bohatě v normě a není to teda žádné zběsilé kontrolování a dolejvání - ale u nově pořízeného auta to chce sledovat častěji a průběžně, aby člověk zjistil, kolik toho sežere. Jinak já teď čas od času, když se to hodí, tak ho zkontroluju a vozím v autě litrovku na dolejvání. Jinak leju Castrol EDGE Sport 10W60.

Zadní samoniveláky mám (podle mě) původní a samonivelace funguje OK, ale už hůř tlumí. Dají se sehnat originál pár za cca 15000 Kč. Nebo za podobnou cenu přestavba na klasické pružiny + klasické tlumiče. Na rozdíl od konstrukčně odlišných u Forestera u těchto ta samonivelace neodchází. Zajímalo by mě, jestli by je nějaký zkušený tlumičář uměl rozebrat a repasovat.

Ty KYB, co ti někdo zjišťoval ceny, tak jsou nesamonivelační. KYB (Kayaba) sice dodává pro Subaru OEM, ale sami je (z mě neznámýho důvodu) neprodávají.

Co se týče cen, tak tu někde byl odkaz na nějaký slovenský autoservis, kde mají ke stažení excel s cenami dílů (podle čísla) v eurech. Číslo dílu najdeš na něm, nebo na opposedforces.com nebo se někoho zeptáš :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Outback 2002 - tlumiče

Příspěvek od Slavek_xxx »

HonzaCZ píše:Dají se sehnat originál pár za cca 15000 Kč. Nebo za podobnou cenu přestavba na klasické pružiny + klasické tlumiče.
Kde se daji sehnat original zadni tlumice par za 15 litru??? V ty tabulce z excelu jsem vycetl cca 600 Eur za kus...
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22026
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Outback 2002 - tlumiče

Příspěvek od HonzaCZ »

Slavek_xxx píše:Kde se daji sehnat original zadni tlumice par za 15 litru??? V ty tabulce z excelu jsem vycetl cca 600 Eur za kus...
Někdo mi to říkal, tuším že vítr vál od Mirka Bíma. Je možný, že je právě někdo umí koupit přímo od Kayaby, pak by cena mohla odpovídat.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Outback 2002 - tlumiče

Příspěvek od Slavek_xxx »

HonzaCZ> tak to byla vyborna cena, protoze pak by se vyplatilo je pripadne vymenit. Vzhledem k tomu ze vydrzi vic nez 10 let a ctvrt milionu km, byly by tam uz dozivotne... :826:
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Outback 2002 - tlumiče

Příspěvek od Slavek_xxx »

Po montazi taznyho a LPG uz samonivelaky nestihaji nahrazovat vadnouci pruziny a tak mi trochu poklesl zadek (u auta ::-DDD: ). Podle mereni jsem na limitu - kolem 40cm vzdalenosti blatniku od stredu kola. Zacinam se poohlizet po nahrade - tedy nenivelacni zadni tlumice, silnejsi pruziny a jejich ulozeni. Kupovat jen samonivelaky nema cenu, pruziny jsou jeste puvodni a navic cena nebude prave prizniva. Chci se zeptat, zda to uz nekdo na trilitru delal, protoze proti 2.5tce tam budou drobne odlisnosti. Navic by pri tyto operaci slo auto bezbolestne trochu zvednout...
Edit: takze vidim 3 moznosti.
1) podlozky pod tlumice a vse puvodni
2) vymenit pruziny za silnejsi nebo jen nove a tlumice puvodni
3) vymenit pruziny za silnejsi a nove nenivelacni tlumice

Samozrejme, vymena tlumicu urcite prinese pozitivni vysledek na jizdni vlastnosti. Ale alespon nejake samonivelace se zase zbavovat nechci... :655:
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Odpovědět

Zpět na „Legacy, Outback“