Subaristické právní okénko

Odpovědět
emve
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1585
Registrován: čtv dub 07, 2011 9:57 pm

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od emve »

Tady je asi každá rada drahá. Situace imho nemá řešení, demokraticky to nepůjde, a tady navrhované řešení vypouštět ventilky nebo někoho odřít je cesta do pekel a vrátí se to jak bumerang jinde.

Reálné řešení je bydlet ve vlastním domě, pořídit garáž jinde, nebo mít s dotyčnýma velmi dobré/přátelské vztahy, aby ti šli vstříc, ale to asi v takto velké bytovce ani reálně nejde a podle popisu jsi navíc spíš prudič, na kterém si každý rád smlsne, když může. :-)
ex MY2015 Subaru WRX STI
ex MY2006 Mitsubishi Lancer Evolution VIII
ex MY2000 Subaru Impreza GT
ex MY2001 Impreza WRX RS
Uživatelský avatar
CoZmo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1677
Registrován: ned říj 25, 2009 10:23 pm

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od CoZmo »

začni jednoduše nechávat svoje auto na těch kritickejch místech venku. Až se začnou vztekat, že překážíš, tak prostě popravdě řekni, že do garáže se zaject nedá, taxi tam děláš dílnu a budeš opracovávat dlouuuhý kovový trubky a jekly no...
čím víc bahna, tím víc Subaru

aneb In mud we trust!

Subaru Outback 3.6 H6 MY19 BS Premium - Canada
Subaru Outback 3.0 H6 MY05
ex Subaru Legacy 2,2 MY92
Uživatelský avatar
krum
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 497
Registrován: čtv zář 10, 2009 10:24 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od krum »

Milí klubáci, jsou tady odborníci na kde co, tak poprosím o radu případné k tomu ochotné právníky, případně někdo, kdo má konkrétní zkušenost s věcným břemenem. Ale ani malý obecný brainstorming asi nezaškodí.

Předem se omlouvám, úvod do příběhu bude trochu delší.

Moje chalupa byl původně větší statek, dávno předávno došlo k jeho rozdělení, oddělená kamennou zdí tak zůstala stodola s asi polovinou původního pozemku. Předchozí majitelé chalupy udělali s tehdejším majitelem stodoly gentlemanskou dohodu. Elektřina do samostatné stodoly zůstala napojená na rozvod z chalupy (tehdy spotřeba spočívala v podstatě v občasnym svícení asi třema žárovkama). Na oplátku bylo umožněno vyvážení jímky chalupy přes vedlejší pozemek (okýnko v dělící zdi a poskytnutí klíčů od brány).
Když jsem chalupu koupil, v nepsané dohodě s tehdy cca 80 letým pánem jsem pokračoval. Následně ale už nebyl původní majitel, ale jeho dědici. Dovezli si maringotku a zažádali si o vlastní přípojku, což je fajn, protože na původním improvizovaném přívodu nebyl měřák a nerad bych jim platil ze svého třeba provoz přímotopu nebo tak něco.
K mému překvapení se po zaměření v rámci projektu jejich nové přípojky ukázalo, že můj pozemek zasahuje až k silnici tak, že jsem „bohatší“ o betonový sloup el. vedení patřící ČEZu. Zatím na sloup žádné věcné břemeno nebylo. Víc napoví fotky. Nová přípojka k sousedům by měla vést asi metr na mém pozemku (a mám svolit ke zřízení věcného břemene vedení sítí), načež bude pokračovat dalších 40 metrů dál vlevo podél mých hospodářských budov. To už je sice pozemek obecní, ale mezi silnicí a budovami není moc místa a z rozkopání, které bude nutné, nemám úplně radost (blíž k budovám můžou narušit třeba potenciální původní jílové izolace, blíž k silnici zase třeba naruší kořeny stromů, které pak budou toužit blíže se seznámit s mojí střechou).

Tak teď přemýšlím jak z toho ven. Nerad bych zbytečně narušil sousedské vztahy, které jsou teď přinejmenším neutrální, na druhou stranu teprve chvíli mám nemovitost bez věcných břemen a zástavních práv a ze zřízení věcného břemene nemám radost.

Jaké máte nápady na řešení situace?

Z mé strany nejvstřícnější by asi bylo prostě podepsat souhlas s věcným břemenem na ten metr kabelu a doufat, že po rozkopání se po čase vše vrátí do původního stavu. Tady doufám, že věcné břemeno se vztahuje čistě na metr kabelu, který je v projektu, a že ČEZ tím nezíská oprávnění vést mi na pozemku jakékoliv další sítě. Podobně doufám, že sousedi budou nadále vstřícní a nebudu se topit ve vlastních … a následně se prokopávat směrem do ulice někudy jinudy, kudy by šlo protáhnout savici. Jsem dobrák, ale taky se mi to už párkrát vymstilo.

Z mé strany nevstřícný by byl nesouhlas se zřízením věcného břemene, pak by asi museli vedení napojit k jinému sloupu (tím pádem by rozkopali silnici, což se asi nesetká s radostí všech ostatních sousedů) nebo by se tenhle sloup pokusili o ten metr či dva posunout (takže by to tam stejně všechno rozkopali). Byl bych prohlášen za veřejného nepřítele a rovnou bych musel hledat jinou cestu, kudy vyvážet jímku.

A pak jsou nějaké varianty mezi, co mě napadly. Třeba slíbím umožnit připojení, když oni mi slíbí, že budu moct z jejich pozemku dál vyvážet jímku. Oni by věcné břemeno ale asi zřídit nechtěli, přeci jen je to vstup za jejich bránu, kdežto mě metr kabelu pod zemí před mojí bránou asi obtěžovat nebude, když se neobjeví komplikace. Potom je otázka na právníky, zda nějaký slib, třeba i na papíře, má vůbec nějakou váhu (když to nebude v katastru, tak to lze asi vypovědět/vzít zpět atd.).

Teď babo raď! :-)
Přílohy
brana_sloup_hranice_pozemku.jpg
brana_el_stodola_vedeni.jpg
ex :-( Subaru Impreza 2,0 WRX wagon (prodrive) MY 03, exex Impreza 2,0 GX wagon MY 01, exexex Libero 1,2 MY 92, exexexex Š 110R coupe MY 71
http://moje.auto.cz/krum/bestie.html
Rover Mini 1,3 MPI, MY 1997
http://moje.auto.cz/krum/mr-silver.html
Volvo V70 D3, MY 2015
Mini Cooper S R56, MY 2007
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16139
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od quickly »

krum: věcné břemeno na drát bude platit ČEZ (a bude jeho), protože je to jeho drát, se sousedy nemá nic společného. Sousedovic drát je to až od jejich budníku na hranici pozemku. My jako obec máme od ČEZu dost věcných břemen, za jedno VB to byla vždy 1000,- Kč. To VB dává právo vstupu a opravy. Jinak co není v katastru papírově, jako by neexistovalo pro úřady. Pokud chceš mít klid, tak VB na vstup na jejich pozemek kvůlu vyvážení jímky určitě jde zřídit - je dobré počítat se změnou majitelů a Tvé potřebě to mít zajištěné.
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
krum
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 497
Registrován: čtv zář 10, 2009 10:24 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od krum »

Díky za reakci. Vím, tahle věcná břemena pro sítě jsou běžná. Ano, investor resp. protistrana je ČEZ, ale celý projekt vyvolala potřeba sousedů mít vlastní přípojku. Vím, že teoreticky zřídit věcné břemeno pro moje vyvážení lze. Ale nárok na to nemám, tak bych je musel nějak citově vydírat (vstřícnost za vstřícnost, oni trochu tahají za delší kus provazu, řekl bych) nebo je motivovat finančně, přičemž rozsah kompenzace nedokážu odhadnout...

Možná nebude od věci řešit aspoň se starostou otázku jednoho stromu (na tom obecním pozemku), který je půlkou koruny nad mojí střechou a tomu vedení vyloženě stojí v cestě.
ex :-( Subaru Impreza 2,0 WRX wagon (prodrive) MY 03, exex Impreza 2,0 GX wagon MY 01, exexex Libero 1,2 MY 92, exexexex Š 110R coupe MY 71
http://moje.auto.cz/krum/bestie.html
Rover Mini 1,3 MPI, MY 1997
http://moje.auto.cz/krum/mr-silver.html
Volvo V70 D3, MY 2015
Mini Cooper S R56, MY 2007
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16139
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od quickly »

krum: strom ve vedení je potřeba dořešit co nejdřív, od ČEZu chodí na obce dopisy, které hrozí pokutami. Toto by šlo se starostou domluvit s tím, že když naposled foukalo, tak se Ti statika daného stromu moc nezdá a teoreticky by mohl poškodit nejen Tvoji nemovitost, ale i vedení ČEZu.
Co se týče VB, tak by jsi mohl dělal ČEZu obstrukce, určitě by jsi je vyhrál, ale byl by jsi se sousedy na kordy. Co se týká překopání cesty, tak to zas na obcích u místních komunikací není velký problém. Možná by stálo za to komunikovat s projektantem od ČEZu a upozornit ho na možnost poškození Tvých nemovitostí následkem výkopových prací - jílové podloží a blízkost základů. Třeba o tomto nebezpečí nevědí a jakmile to budou vědět, tak změní trasu. Problémy s jílovým podložím znají jen místní, projektanti většinou místní nejsou.
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
krum
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 497
Registrován: čtv zář 10, 2009 10:24 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od krum »

Ještě jednou moc díky, zkusím se spojit nejen se starostou (kvůli stromu, který je jejich), ale i s projektantem kvůli podrobnostem stavby přípojky (ČEZ to řeší subdodávkou od projekční kanceláře).
ex :-( Subaru Impreza 2,0 WRX wagon (prodrive) MY 03, exex Impreza 2,0 GX wagon MY 01, exexex Libero 1,2 MY 92, exexexex Š 110R coupe MY 71
http://moje.auto.cz/krum/bestie.html
Rover Mini 1,3 MPI, MY 1997
http://moje.auto.cz/krum/mr-silver.html
Volvo V70 D3, MY 2015
Mini Cooper S R56, MY 2007
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od HonzaCZ »

Mě osobně by zajímalo, proč se vždycky překopává silnice, narušují se tak její základy a samozřejmě samotný povrch, když už dávno existuje technologie (krtek), která umožňuje jí podkopat a zároveň jí při tom nezničit a ani na ní nepřerušit provoz. Asi to bude drahé... nebo jinak nevím.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16139
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od quickly »

HonzaCZ: krtek je nejlepší, ale :
* potřebuje na obou stranách dostatek prostoru
* je mnohem dražší, než prosté překopání

U nás největší překopy byly řešeny položením celého nového koberce, 2 překopy zůstaly, už jsou dostatečně "hluboké", ale krásně zpomalují rychle jedoucí idioty, takže jejich existence tolik nevadí.
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od HonzaCZ »

quickly píše:HonzaCZ: krtek je nejlepší, ale :
* potřebuje na obou stranách dostatek prostoru
* je mnohem dražší, než prosté překopání
Jj, je mi to jasný. Záleží asi dost na stavu daný komunikace. Protože "zničit" konvenční metodou třeba půl roku starou silnici je asi něco jinýho, než tu, která je naplánovaná na komplet rekonstrukci.
quickly píše:už jsou dostatečně "hluboké", ale krásně zpomalují rychle jedoucí idioty, takže jejich existence tolik nevadí.
Jako fajn na idioty, ale já, když přejíždím tyhle různé díry nebo uměle vytvořené nerovnosti, tak mě jsou idioti celkem ukradení. Ničím si svůj majetek na cíleně degradovaný silnici. Potažmo ani příčný prahy, ani červený kostky a ani tyhle díry některý idioty nezpomalí. No, řekl bych spíš většinu. ::-(((
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Bart
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát srp 17, 2012 3:44 pm
Bydliště: Plzeň-jih

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od Bart »

Rozumi tady nekdo zemedelskymu pachtu? :-)
V cervnu 2019 jsem vydrazil pozemek (orna puda, ktera je zatravnena). Byl mi udelen priklep - nabyl pravni moci az v listopadu 2019. Uziva to zemedelec. Ma to zapsane v lpisu.
Ted to chci uzivat ja :-) . Dle vseho, jelikoz pacht. nebo najemni smlouvu pred drazbou nikdo nedolozil, tak i kdyby bylo uzavreno s puv.vlastnikem, tak to zanikne . Je tu uvedeno zanikne "koncem pachtovniho roku".
To je kdy?

Priklep 06/ 19
Pravni moc priklepu 11/19
Na katastru zapsano 12/19
Subaru Legacy BL, H6, 2005
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16139
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od quickly »

Bart: když jsem za obec podepisoval pachtovní smlouvu, tak byla k 1. říjnu, ale jeden zemědělec donesl smlouvu od 1.1. Pokud má zemědělec pozemek v LPISu, měl by mít pachtovní smlouvu s majitelem podle KN.
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
Bart
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát srp 17, 2012 3:44 pm
Bydliště: Plzeň-jih

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od Bart »

No ptal jsem se na SZIF a tam mi rekli ze jim mam dat podnet, a oni ho vyzvou k dolozeni pravniho vztahu. Coz ted oidle me nema. Ale jak dokazu ze to zaniklo drazbou. Mam jen draz.vyhlasku a potvrzeni, ze nikdo neuplatnil pacht ci najem. Sonduju predem, mozna ze plasim zbytecne. :-)
Subaru Legacy BL, H6, 2005
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49152
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od VDC »

Přátelé mám prosbičku. Nebyl by zde někdo právně zběhlý, kdo by mi byl ochoten lehounce pomoci s kupní smlouvou na nemovitost pro banku ?
Stáhl jsem si nějakou kupní smlouvu z netu, ale některé formulace by tam bylo potřeba asi přeformulovat a já neumím právničtinou. :-)
Budu kupovat od ségry půlku baráku po tátovi. A návrh smlouvy potřebuju pro banku kvůli hypošce. Tak jenom aby tam nebyly úplný kraviny. :-)
Děkuji.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
ybrcek
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5315
Registrován: sob lis 12, 2016 8:54 pm
Jméno a příjmení: Martin Vetyška
Bydliště: Půlpánov u Štatlu
Kontaktovat uživatele:

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od ybrcek »

Tome, asi to nebudeš chtít slyšet ale dej to právníkovi.
Věř že tak drahé to není a budeš to mít dobře.

nasmrdlany v NOTE 9
AUDI quattro A6 Avant 2,7V6 TDI
ex Tribeca 3,6 H6
ex Forester 2,5 XT SG9
ex VeCe GTS 1,9CDTI
ex VeBe CC 2,5V6
ex Kadett GSi 2,0i
ex Škoda 100
ex Škoda 110R

http://www.drkteam.cz/team_member/martin-vetyska/
KTM 950 SuperEnduroR
Odpovědět

Zpět na „Výpomoc, kontakty, lidi, práce“