Rumunsko 2019

Vše o cestování, expedicích a výletech. Tipy na cesty, záznamy z expedic, deníčky cestovatelů, zážitky z cest. Zkrátka vše na jednom místě.
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1019
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: Rumunsko 2019

Příspěvek od milosv »

PeteBiggy píše:Paráda.
Chlapi,prosím vás,kde je přesně ten kostel?K němu vede asi jen sotolina že?Otázkou je jak daleko a jaká to je cesta?Alpinu znám jen tu asfaltovou Novaci - Sebes.
Dik
Carta monastery.jpg
Je to bezproblémový asfalt.
Jinak cesta na jih je Transfagaraš. [DRIVE]
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
PeteBiggy
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1281
Registrován: pát úno 10, 2017 2:56 pm
Bydliště: Biggyho Beskydský Rajón
Kontaktovat uživatele:

Re: Rumunsko 2019

Příspěvek od PeteBiggy »

Aha,já jsem to pochopil tak,že to je někde u TA.Tak to jsem před lety těsně minul,jel jsem kolem a tohle mi teda uniklo.Fagaras samo znám,ale Alpina je pro mě na silniční moto jiný level...Chtěl bych si ji právě zase strihnout po cestě do SRB,MNE a AL. Pro mě už to je zajizdka jen pár set km a méně kukuřice/slunečnice nesmyslu...Dik moc, no takhle daleko do vnitrozemí už ale zajizdet nebudu...Kostel ovšem fakt krásný..,
Alfa Romeo Stelvio Veloce 280/2023-MY 2022/ & Suzuki Swift 1.2/2022/ & KTM SMT limit. ed./2011/
Ex AR Stelvio B-Tech 280/2020/ & Subaru Forester 2.0 XT/2018/ & Subaru XV 2.0 MT/2016/ & spousta motorek
Subaru & Alfa Romeo by Pete Biggy!!!
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1019
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: Rumunsko 2019

Příspěvek od milosv »

spm: Hřebenovka je většinou pohoda, ale jsou úseky, které byly pro SH na hraně. Ale také jsem si dal zajížďku k lanovkám, ta byla poněkud hard. Ale to se asi nepočítá :-DDD
USbiker to jel v protisměru a nejvíc rozbitý byl výjezd (pro mně sjezd) k silnici u přehrady Vidra.
Lesáci...…
Ale jsou i jiné cesty, mělo by se dát dojet až k Valea Macesului. Ale u velitele vozu to neprošlo.
Na druhou stranu, něco jiného je, pokud jede víc aut anebo sólo. To nemá smysl moc riskovat.
I tak ten přejezd byl ve stylu krása střídá nádheru.
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
USbiker
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 468
Registrován: pát dub 15, 2016 9:56 pm
Jméno a příjmení: Radim Vinklárek
Bydliště: Paskov

Re: Rumunsko 2019

Příspěvek od USbiker »

Ano, nejhorší byl ten výjezd nahoru na hřeben, tam už to pak bylo v pohodě. Navíc z té opačné strany co jsem jel já bylo dost těžké najít tu pravou cestu nahoru. V mapách to úplně přesně nesedí a nahoru vede cest víc, ale také je dost těch které se tváří že nahoru vedou, ale jsou slepé, anebo se točí zpět dolů. Takže jsem se asi dvakrát vracel a jelikož jsem měl taky s sebou velitele vozu tak mi dalo dost práce s přesvědčováním, že TEĎ už to vyjde. :-) Ze strany od Transalpiny jak to jel milosv je to trochu jednoduchší v tom, že máš daný jeden vjezd na tu hřebenovku a nakonci si sjezd dolů můžeš vybrat z několika možných. Nahoru jsem to dal s plně naloženou H6. Rakev na střeše, plný kufr, tři dospělí, dítě a pes. A to jsem to ještě ani neměl zvednuté. Je však pravda že z nás všech jsem byl já jediný který VĚDĚL že to dáme. :-) Takže si myslím že to dá každý outback, kromě toho od spm... :-) :-) :-) Ne, to jen tak rýpu. Jen si myslím že tvůj Outback je až v moc dobrém stavu a laku na to, aby sis to risknul. Na druhé straně zase kdybys to jel z té strany od Transalpiny tak pak ten sjezd dolů z kopce musí být pijánko. Já to tenkrát nevěděl, kam ta hřebenovka vede a kde končí. Milosv má velkou pravdu v tom co si člověk dovolí když jede sám a co si může dovolit když aut jede víc...
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22542
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Rumunsko 2019

Příspěvek od spm »

USbiker píše:Takže si myslím že to dá každý outback, kromě toho od spm...
Já si to hned myslel :-DDD S tím množstvím aut to tak je. Já jsem navíc dost velký srab, takže obvykle můj offroad končí tím, že sjedu z polní cesty o metr vedle na tu louku, když zrovna moc nepršelo :-DDD A někdy mi zas tolik nepomáhají ani ty ostatní auta; na poslední Severce jsem nevěřil, že ten výjezd nahoru může nějaké auto vyjet i po tom, co jich to několik projelo... a při prvním pokusu jsem ho radši objel :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1019
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: Rumunsko 2019

Příspěvek od milosv »

26.7. jsme měli na programu jednu z největších rumunských jeskyni Pestera bolii, kaňonek Cheile Banitei a dácké památky - památky Unesco.
Trasa:
Petrosani_Dakove_Hunedoara.jpg
Jeskyně Pestera bolii:
jeskyne1.jpg
jeskyne2.jpg
jeskyne3.jpg
Kaňonek Cheile Banitei:
kaňonek.jpg
Další cíl byly dácké památky. Dácká říše byla nejsilnější v 2. století př.n.l. a dobyta Římany okolo r.160 n.l.
Hlavním městem Dácké říše byla Sarmizegetusa v Orăștijských horách, chráněná cca 6. hradišti na okraji hor.
Zbytky jednoho z obranných hradišť:
Ochranne hradiste1.jpg
Hradiste1.jpg
Sarmizegetusa:
chramy.jpg
silnice.jpg
pevnost.jpg
Celkem zajímavé, jen mě mrzelo, že dle popisů měla být příjezdová cesta šotolina, a ono vše v asfaltu.....
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1019
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: Rumunsko 2019

Příspěvek od milosv »

27.7. jsme navštívili hrad Hunedoara - hrad mj. Matyáše Korvína (úlitba bohům vpravo od řidiče) a pak bylo v plánu odkaliště 3.největšího měděného dolu - zatopená vesnice Gaemana.
Trasa:
mapa.jpg
Hrad Hunedoara:
Hrad Hunedoara.jpg
Původně jsem chtěl projet k odkališti - zatopené vesnici Geamana přes hřeben s tím, že důl objedeme. Bohužel (nebo naštěstí?) byla původně vybraná cesta neprůjezdná, a tak jsem volil objízdnou trasu. Vedla přes vesnici Rosia Montana, tu jsem objel a chtěl objet důl. Vyčetl jsem, že je důl hodně střežen ostrahou a jsou s nimi problémy. Ale na objízdné trase byla závora, jel jsem dál a najednou jsem byl v dole.
A tak jsme to střihli a se štěstím se podařilo najít průjezd dolem >B-) .
Fakt pecka, ale dušička malá....
Průjezd:
Dul_odkaliste.jpg
dul_a.jpg
dul.jpg
Dron v 500m a stejně nízko na velikost odkaliště.....
odkaliste.jpg
kostel1.jpg
Ekoteroristy nemusím, ale toto je fakt děs >:-f
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48960
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Rumunsko 2019

Příspěvek od VDC »

To odkaliště je teda mazec !! A důl taky !!
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Pajas
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 165
Registrován: stř led 10, 2018 3:48 pm
Jméno a příjmení: Pavel Grolmus
Bydliště: Česká Lípa

Re: Rumunsko 2019

Příspěvek od Pajas »

Jackylle píše:To je paráda, hned bych vyrazila taky...
Kluci kolem JSR začali vymýšlet Rumunsko na příští rok, už se nás tam s "expedičními vozidly" nasbíralo vcelku dost, tak tady máme fajn inspiraci jak udělat trasu.
Akorát mi na to chybí spolujezdec
Sice tě ještě neznám, ale to místo spolujezdce bych bral :-|
Subaru Forester 2.0X - Bubák
Uživatelský avatar
Dušan
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1374
Registrován: stř zář 02, 2009 8:44 pm
Jméno a příjmení: Dušan Šindel
Bydliště: Ostrava

Re: Rumunsko 2019

Příspěvek od Dušan »

Miloši, já myslím, že to není měděný důl, ale největší důl na zlato (+stříbro). Aspoň tak jsem se kdysi dočetl v materiálech a informacích, které jsem našel před r. 2013, než jsme se tam vyrazili podívat.

Jak to tam vypadá dnes? Už se tam znovu těží? Já než tam jel, tak měl informace, že jde o opuštěný důl. Jenže jsme se tam ocitli v nevhodný čas - zrovna v té době se dvě rumunská vládní uskupení přela o tom, zda důl prodat nějaké tuším kanadské důlní firmě, nebo ne. V Bukurešti prý kvůli tomu byly i velké demonstrace. Proto se tehdy důl asi strážil. My ho cíleně projeli, ale při výjezdu nás odchytli a když trošku přeženu, tak málem zatkli, uvěznili a vyhostili. Měli jsme dost nahnáno, ale vše dobře dopadlo. Proto se ptám, jak to vypadá dnes.

Je mi v podstatě jedno, jestli se tu těží zlato nebo měď ….. ten pohled shora bude vždycky stejně úchvatný a ohromující. A odkaliště je opravdu tak barevné, jako na satelitním snímku!

Rosia Montana 2013 - důl.jpg
Rosia Montana 2013 - odkaliště.jpg
Rosia Montana 2013 - odkaliště (2).jpg
Rosia Montana 2013 - odkaliště (3).jpg
Tam je jakoby cesta .....

Forester 2003 - manuál, zvýšený, oplechovaný
Toyota Land Cruiser 95 - r.2001, Ironman 2", šnorchl
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1019
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: Rumunsko 2019

Příspěvek od milosv »

Informace jsou různé. Lom je uváděn jako měděný, v okolí je ještě několik o kousek menších a již opuštěných lomů propojených super šotolinkami. V podstatě až k lomu jsme míjeli obydlená stavení. Lom je funkční - normálně se těží. Podle mapy.cz jsme najeli právě těženou terasu a tak jsem mazal z5. Průjezd jsem našel spíš náhodou, ale mimo opuštěného bagru byla cesta volná a v pohodě průjezdná.
O těžbu zlata je stále dohadování, údajně se již 15.let těžbě nějakou kanadskou firmou brání.
Těžba by měla probíhat louhováním kyanidem....
Ale co skutečně těží, těžko říct.
Jinak my jsme projeli skrz důl, přes původní plánovanou cestu byla závora a tak jsme vjeli do lomu. Ta původně plánovaná cesta vedla zřejmě okolo úpravny - proto závora. Při vjezdu a průjezdu nebyl nikde problém, ani zákaz vjezdu, natož spuštěná závora. Ale při výjezdu byly jakési snímače a kamery. Tak jsem měl celkem strach z problémů a plánované objetí odkaliště jsem zredukoval na sejití ke kostelíku, půlhoďky dron a v podstatě rychle pryč...
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1019
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: Rumunsko 2019

Příspěvek od milosv »

-prosím smáznout. Díky
Naposledy upravil(a) milosv dne čtv srp 15, 2019 1:12 am, celkem upraveno 2 x.
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1019
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: Rumunsko 2019

Příspěvek od milosv »

28.7. Poslední den zájezdu - nepočítaje cestu domů následující den.
Dali jsme si ochutnávku Národního parku Apuseni. Jedná se o nádherné pohoří, které je celé krasové. Je to zde samá jeskyně, propast a náááádherná příroda.
Trasa:
Prujezd Apuseni.jpg
Zde se hodně projevil vzestup Rumunska - většina cest typu tenká bílá jsou zpevněné, sice úzké, ale betonky nebo asfaltky, cesty typu přerušovaná čára jsou již většinou pro Lakatoš....
I tak jsme ale nějaké šotolinky našli a projeli, i nějakou jeskyňku navštívili....
DSC02938.JPG
DSC02908.JPG
U téměř každého domečku na poloninách katřík se stacionárním motorem
DSC02916.JPG
Známé místo - vyřazená rolba při vjezdu do údolí Balileasa - asi jako poutač:
DSC02935.JPG
Ledová jeskyně Focul viu
DSC02948.JPG
Rumunsko mě skutečně zaskočilo rychlostí růstu a modernizací, výrazným nárůstem turistů, ale i vzestupem kvality služeb.
Příroda je zde krásná a proti Albánii a Černé Hoře výrazně zelenější. Snad i kůrovci odolá.
Opět se potvrzuje - cestujme co nejvíc a užívejme si relativní volnosti dokud to jde. Kam vede asfalt, tam jsou turisti, a přibývají zákazy......
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48960
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Rumunsko 2019

Příspěvek od VDC »

milosv píše:Opět se potvrzuje - cestujme co nejvíc a užívejme si relativní volnosti dokud to jde. Kam vede asfalt, tam jsou turisti, a přibývají zákazy......
Amen !
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
PetrAT
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 579
Registrován: pon dub 10, 2017 9:52 am
Bydliště: Beskydy

Re: Rumunsko 2019

Příspěvek od PetrAT »

Kamarád (majitel forestera) mi včera poslal foto z Fagaraše
Přílohy
fagaras.jpg
Odpovědět

Zpět na „Cestování“