Domácí automatizace

Odpovědět
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Tak RRD db má pevně danou strukturu, kde v podstatě definuješ archiv, agregační funkci a počet záznamů. Takže dle definice tam máš vždycky x hodnot, zagregovaných dle nějakých funkcí, zbytek se maže. Má to teda jistou výhodu, ten archiv je furt stejně velkej a nemění se. Ale když to potřebuješ změnit, tak to úplně nejde. Musíš vytvořit archiv znova a nějak do něj ty data přeládovat. Ze stejnýho důvodu nemůžeš ani přidávat / ubírat věci v tom archivu. Takže pak typicky co nějaká proměnná, to jeden RRD archiv. Tohle za tebe řeší Cacti, která si tu miliardu souborů (dobře, ta asi do jednoho archivu dává hodně podobná data, třeba statistiky z jednoho portu na switchi) spravuje sama a tobě ukazuje až výsledek.

Ale když pominu tohle, tak stejně výsledkem je, že z toho akorát vykreslíš graf a nic jinýho to neumí :-D Oproti tomu u InfluxDB si ty retention politiky můžeš měnit a nastavovat za běhu. Je to databáze s HTTP rozhraním, takže ji máš přístupnou odkudkoliv. Dají se v ní pouštět continous query, takže si to periodicky je schopno pouštět dotazy a ukládat jejich výsledky. A hlavně v tom dotazovacím skoro jako SQL jazyku se dá páchat hromada věcí, tahat z toho výpočty, ... Takže když tě pak napadne taková ptákovina, jako jaká byla průměrná teplota v jednotlivých měsících za minulý rok, tak to z toho vytáhneš jedním dotazem, který napíšeš asi za 10s.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

No, tak to tak nějak vyplývá z principu. Já myslel, že tam jsou ještě nějaký jiný problémy. RRD dělá přesně to, na co je určený. :-)

Ale ten influx mě zajímá, to si nastuduju. Používají to hodně i lidi v různých článcích a tutorialech ohledně iot.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Augi
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 962
Registrován: stř črc 27, 2016 9:52 am
Jméno a příjmení: Michal Augustýn
Bydliště: okolí Prahy

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Augi »

Za zmínku určitě taky stojí Prometheus, jehož velká výhoda je, že tam není třeba řešit strukturu dimenzí při reportingu metrik. A Grafana z něj umí nativně sosat data.
WRX STI 2018
Outback Field 2023
a další japonský škopky

ex: WRX STi 2004, Levorg GT-S 2016
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Jj, ten mám taky v hledáčku. Původně jsem ho chtěl použít i na ty serverový a síťový věci, ale pak zvítězilo opět Cacti, protože jsem se ho nemusel učit, měl jsem pro něj spousta template pro zařízení, grafy atd.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

HonzaCZ píše:No, tak to tak nějak vyplývá z principu. Já myslel, že tam jsou ještě nějaký jiný problémy. RRD dělá přesně to, na co je určený.

Ale ten influx mě zajímá, to si nastuduju. Používají to hodně i lidi v různých článcích a tutorialech ohledně iot.
To na co je určený asi jo, ale řekl bych, že v dnešním pohledu je třeba ten influx o hodně lepší nástroj na sbírání metrik, pokud máš ten hardware, co to utáhne a nepotřebuješ to nějak minimalizovat :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak jsem zase lehce pokročil. Prvně jsem se rozhodl, i na rady ostatní, zahodit Cacti / RRD. Ještě ho teda mám, ale už jen ze setrvačnosti a budu postupně nahrazovat jednotlivé metriky jinými systémy. Ve výsledku jsem to držel jenom, protože jsem to uměl ovládal, ale po objektivním zhodnocení a hlavně po prozkoumání moderních alternativ jsem to jasně zavrhl. Hlavně mě to zrovna nedávno vypeklo a rozbilo mi to pár RRD databází.

Takže ve výsledku mám na serveru InfluxDB a do ní budu cpát úplně všechno, co posbírám. Ta DB mě nadchla, díky za doporučení. :-) Do Influx to cpu přímo z Node-RED. Dále zkouším Telegraf, který se stará o sbírání dat z různých systémů (SNMP, IPMI atd.) a Kapacitor, který umí data zpracovávat, vytvářet předpovědi, alerty, thresholdy a podobně.

Ke kontroleru (RasPi) jsem připojil TV tuner, resp. SDR a sbírám z éteru data různých 433,92MHz čidel, co tu lidi mají venku - mít data z meteostanice za 5 litrů je fajn, když jí člověk nemusí kupovat - doufám, že se její majitel neodstěhuje. :-D Ale mám tam i svůj teploměr, co byl k nějaké meteostanici z Lidlu. Časem chci udělat vlastní sondu s měřením teploty s větrákem (kvůli zkreslení sálavým teplem), intenzity slunečního svitu, vlhkosti, atmosferického tlaku atd., napájenou solárně.

Co se týče vizualizace, tak zatím mám dashboard generovaný z Node-RED a grafy v Grafaně - ta funguje parádně.

RasPi se osvědčilo, ale 1B+ je už celkem pozadu s výkonem a RAM a taky má starší ARM, pro který ne vždycky existuje hotový kontejner do Dockeru. Takže jeho osud se naplní jako Octoprint k 3D tiskárně a na automatizaci včera přišlo 4B. Už jsem si vytiskl i krabičku. :-)

Sorry, že je to takový zmatený, ale jsem toho plnej. :-DDD
Přílohy
IMG_20190730_143331.jpg
IMG_20190730_143422.jpg
IMG_20190730_143701.jpg
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Takze eterovy vyzirka :-DDD :-DDD jsem se ani jeste nedival, jestli na arduino jsou nejaky knihovny na sifrovani a jestli to ten hw nejak rozumne utahne :-)

Odesláno z mého SM-N950F pomocí Tapatalk
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Myslím, že nějaký implementace jsem viděl. Ale bude to na to dost slabý. Pro ESP8266 nebo ještě lépe ESP32, které má snad dokonce HW akceleraci šifrování, to je jiný kafe.

Já to vyřešil tak, že je to prostě uzavřená VLAN, kde nic jinýho není, tak nešifruju. Ale chápu, že někdy ta potřeba je. Zejména při přenosu dat něčím typu právě třeba 433,92 MHz. Jako jestli s tím někdo ovládá něco podstatnějšího než třeba lampičku, tak bych řekl, že nedělá úplně dobře. :-)
spm píše:Takze eterovy vyzirka
Na svojí obhajobu uvádím, že také éterově poskytuji teplotu na mém balkónu. :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Já myslel právě ty malý rádia. Na WiFi už seš asi v pohodě, ale když nechceš aby ti soused četl meteostanici... Nebo ještě hůř - ovládal lampičku! :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Jj, tam by to vážně chtělo. A že těch "spínacích" eventů chodí vzduchem kolem mě fakt spousta. Ještě, že mám zatím jenom tuner a můžu jen přijímat. Jestli někdy zprovozním i vysílač, tak bych si ze sousedů mohl dělat dobrý den. :-D Např. při přijmutí signálu "zapnout" počkat 10 vteřin a vyslat signál "vypnout". :-DDD
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Nebo udělat přes celou ulici diskotéku :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Jo, to by bylo hodně hustý. :-D

Jinak tady je AES pro Arduino https://github.com/DavyLandman/AESLib

EDIT: Tady univerzálnější a dostupná přes library manager v Arduino IDE https://github.com/suculent/thinx-aes-lib
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2120
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Metuzalem »

Tohle mám naštěstí vyřešené - transmitter RFM69, kterým komunikuju (přesněji někdy v budoucnu budu komunikovat) má vestavěné AES-128 šifrování - umí zašifrovat a dešifrovat paket až 64 bytů velký. A to mi bohatě stačí. A nemusím tím zatěžovat procesor, když transmitter to zbrzdí jen o 7 us na každých 16 bytů paketu, tj. max. o 28 us pro 64 bytů.

Je pravda, že to není neprůstřelné, protože klíč musí znát vysílač i přijímač, což v praxi znamená, že v celé RF síti je jen jeden klíč pro všechny a nějak programově ho měnit by bylo dost komplikované. Ale to ještě uvidím, zatím projekt tiše spí.

Asi si budu muset taky pořídit SDR a nějaký ten spy program, abych zjistil, kolik sousedů vůbec něco vysílá - předpokládám, že u nás na vesnici to nebude tak husté, jako v matičce, přece jen máme ty baráky dost od sebe...
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Pořiď. Vzhledem k rozsahu frekvencí, co to dokáže přijímat a programovatelnému dekódování modulace to je fakt hodně univerzální věc. Lidi s tím chytají kde co. Za sebe mohu doporučit něco s RTL2832U+R820T2.

Ale zase tam nemáte třeba tolik překážek a rušení. Tak uvidíš, co nachytáš. Nakonec dá se chytat něco vlastního, třeba zmíněná externí čidla od levných meteostanic.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Tiger
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1206
Registrován: úte črc 16, 2013 12:27 pm
Jméno a příjmení: Tomáš V
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Tiger »

Vidim, že sem se Somfy udělal dobře :-) . Páč io na 868 i RTS 433 jsou šifrovaný To je asi hlavní výhoda těhle drahejch systému oproti Číně.
Subaru XV 1.6 84kW CVT MY20 Comfort
Subaru Forester SG 2.0 92kW MT MY05 ADV Comfort
ex Subaru Forester SF 2.0 92kW MT MY99 ADV
Honda SH150i 2022
Triumph Tiger 955i MY01
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“