Levorg - nejvhodnější palivo

Odpovědět
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22543
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Levorg - nejvhodnější palivo

Příspěvek od spm »

Tak si to plukovniku precti jeste jednou... ani jedno v te citaci napsane neni.

Odesláno z mého SM-G925F pomocí Tapatalk
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Augi
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 962
Registrován: stř črc 27, 2016 9:52 am
Jméno a příjmení: Michal Augustýn
Bydliště: okolí Prahy

Re: Levorg - nejvhodnější palivo

Příspěvek od Augi »

Taky mi to tak přijde. Ani v českém manuálu jsem se nic takové nedočetl. Prostě jezdit na normální českou 95 je OK, motor je na to konstruován.
WRX STI 2018
Outback Field 2023
a další japonský škopky

ex: WRX STi 2004, Levorg GT-S 2016
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22543
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Levorg - nejvhodnější palivo

Příspěvek od spm »

Jsem se nechtěl na mobilu rozepisovat, ale co se týče biosložky, píšou netankovat nic, co jí má víc než 10%, ne žádnou. Sic si nemyslím, že tomu biosložka dělá dobře, ale dle manuálu do 10% OK (Natural 95 u nás má 5%). A ohledně aditiv doporučují tankovat kvalitní benzin s aditivama. A tady dle mě není řešeno, jestli ho už aditiovaný natankuješ nebo tam to aditivum naleješ. "Fuel system cleaning agent" je dle mě to, co se u nás prodává jako čistič palivové soustavy a je to jednorázový sajrajt, co se do té nádrže vyleje, takže ta zmínka je dle mě o tom, že když tankuješ aditivované palivo (kam dle mě spadá i to, že do N95 naleješ VIF), tak nebudeš potřebovat do toho nikdy lít tyhle sajrajty. Ale klidně si do těch atmosfér lejte vervu 100, když vás to baví, škodit to tomu taky nebude :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
plukovník

Re: Levorg - nejvhodnější palivo

Příspěvek od plukovník »

spm píše:
...Ale klidně si do těch atmosfér lejte vervu 100, když vás to baví, škodit to tomu taky nebude
A tím chceš říci, že do přifukovaných motorů ta Verva 100 vhodná není ???
Vždyť je tak nádherně modrá, že během několika tisíc km obarví na zeleno i ten motorový olej... :-DDD

P.S.
Samozřejmě, že stačí obyčejný N95 (pro 99% dnešních aut), Vervu tankuji jenom proto, že ji mám často při cestě a že je tak krásně modrá... :-DDD
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22543
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Levorg - nejvhodnější palivo

Příspěvek od spm »

Je, já to myslel právě tak, že u těch turbomotorů to víc oktanové palivo nějaký smysl má, pač tam se na to dost často ten motor umí naadaptovat a něco z toho získat. Atmosféře to obvykle vůbec nic nedá...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
plukovník

Re: Levorg - nejvhodnější palivo

Příspěvek od plukovník »

spm píše: ... Atmosféře to obvykle vůbec nic nedá...
...a což vliv zušlechťujících aditiv a jinak formulovaných přidaných biosložek ???
(konkrétně zrovna v případě té Vervy)

Na oktanové číslo sere pes, s případným klepáním si dneska poradí každý moderní motor.
Na nižší oktanové číslo se řídící jednotka adaptovat umí, ale nikoliv na vyšší, než je to předepsané.
V takovém případě se to zřejmě projeví nepatrně vyšší spotřebou.
Alespoň to je moje zkušenost.
Uživatelský avatar
zed
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1058
Registrován: pát črc 27, 2018 7:37 am
Jméno a příjmení: Tomáš K.
Bydliště: Ostrava

Re: Levorg - nejvhodnější palivo

Příspěvek od zed »

Mám v Levorgu teď druhou nádrž Vervy 100 (no, skoro nemám...), stál jsem na křižovatce a divil jsem se, proč sepnul startstop, když jsem to předtím deaktivoval. A ono to jenom tak hladce běželo, že to nebylo ani cítit... Až pohled na otáčkoměr odhalil, že motor běží... To se mi s 95 nestávalo, vždy se to aspoň mírně třepalo...

V návodu je napsané minimálně 95 oktanů, takže tuším že zrovna Levorg je na 100 připravený.

Žádný jiný rozdíl jsem proti 95 ještě nezaznamenal.
Subaru Levorg GT-S Comfort 2018, 1.6DIT, 125 kW, "7°"CVT, 9,003 l / 100 km
EX Škoda Octavia II HB 2006, 2.0 TDI, 103 kW, 6°DSG, 6,2 l / 100 km
EX Citroën Saxo 1.5D 3dv. 1997, 43 kW, 5°MT, spotřeba 0,0nic, 1000 km / nádrž
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22543
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Levorg - nejvhodnější palivo

Příspěvek od spm »

Biosložky, no, v těch prémiovějších palivech ji v jiné formě máš taky... u té, co je v obyčejnym naturalu, je asi nejhorší to, že časem degraduje. Ale to se mi zase u toho auta nestává, že by tam ten benzin zůstal nějak dlouho... (nicméně asi to v tu chvíli má smysl brát do nějakých tvých oblíbených hobby přístrojů, kde je riziko, že to tam fakt dlouho zůstane ležet). Nebo když někdo tím autem jezdí fakt málo.

Minimálně 95 oktanů je tam psaný podle mě proto, že na míň než 95 to nepojede, na víc než 95 to pojede normálně, byť to tomu moc nepomůže. Tuším že tu byl někde nedávno článek, kde to testovali a ty turbomotory i s předepsaným N95 se s lepším palivem nějak časem naadaptují, byť žádný vyslovený super rozdíl to taky neudělá...

Já třeba nevím, ale ať jsem do těch svých dvou škopků natankoval cokoliv, tak jsem to na chování auta nikdy nepocítil. Sima tu třeba tvrdí, jak mu atmoforester s tím jede živěji, ale mně to vždycky přišlo, že to jede úplně stejně, chová se to úplně stejně, hlučí to úplně stejně... Jediný zaznamenaný rozdíl po nějaké době používání VIFu je, že statisticky šla spotřeba asi o 5% dolů.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
romull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4156
Registrován: pát zář 09, 2011 8:39 am
Bydliště: Jemnice, Vysočina

Re: Levorg - nejvhodnější palivo

Příspěvek od romull »

Tak u benzínu jsem to nikdy moc neřešil, je to obyčejný líh, který sice absorbuje vodu, ale zato kudy teče tudy čistí a kdo nemá jednu nádrž na půl roku, tak je v pohodě. Samozřejmě kde je předepsaný víceoktanový benzín, tak tankovat 98 nebo 100.
U nafty je to ale něco jiného, tam je tou biosložkou metylester řepkového oleje, který když se dostane do oleje tak způsobuje jeho degradaci, takže olej naředěný nespáleným palivem je celkem brzy na prd .......a taky kudy teče tudy nečistí, ale lepí, a to velice dobře, po čase je z toho něco jako fermež. Takže u nafty určitě VIF, nebo raději rovnou naftu ve které není ten pitomý metylester.
Naposledy upravil(a) romull dne úte kvě 14, 2019 10:58 am, celkem upraveno 1 x.
Ex:Subaru Outback 3,0R AT Comfort Navi MY 2007.... srdcovka a moc mě bavíl, budu vzpomínat
Nyní: BMW 330xd AT
plukovník

Re: Levorg - nejvhodnější palivo

Příspěvek od plukovník »

spm píše:Biosložky, no, v těch prémiovějších palivech ji v jiné formě máš taky... u té, co je v obyčejnym naturalu, je asi nejhorší to, že časem degraduje. Ale to se mi zase u toho auta nestává, že by tam ten benzin zůstal nějak dlouho....
...no a o tom to je,
protože je velký rozdíl, jestli je tam ta biosračka ve formě lihu, jako v obyčejných benzínech, nebo ve formě ETBE, jako v těch "prémiových.
Tyto benziny (např VERVA 100) obsahují namísto toho lihu, který má nepříznivý vliv na palivovou soustavu ethylterciální butylether (ETBE), který se z ethanolu sice vyrábí ale nemá jeho nectnosti, které se v případě ethanolu projevují, zejména při delším skladování. ETBE přispívá též k vysokému oktanovému číslu benzinu, je s ním zcela kompatibilní ale protože se z bioethanolu vyrábí je považován ze 47% za biosložku.
Tedy vlk se nažral a koza zůstala celá...

P.S.
To, že ti benzín v nádrži auta nezůstane moc dlouho ještě neznamená, že rovnou nenatankuješ nějaký benzín u kterého už nějaká kontaminace oddělením vody z toho lihu nastala.
Naposledy upravil(a) plukovník dne úte kvě 14, 2019 10:44 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22543
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Levorg - nejvhodnější palivo

Příspěvek od spm »

Tak jasně, ale tím, že mi ta nádrž vydrží tak týden, tak furt nevidím přínos v tom tankovat do atmosféry o 4kč dražší palivo :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
plukovník

Re: Levorg - nejvhodnější palivo

Příspěvek od plukovník »

spm píše:Tak jasně, ale tím, že mi ta nádrž vydrží tak týden, tak furt nevidím přínos v tom tankovat do atmosféry o 4kč dražší palivo
Tak já tankuji v průměru každé čtyři dny (vždy od půlky do plné), takže jsme na tom vlastně stejně.
Ale za ty čtyři koruny, předpokládám, že kupuji hlavně zušlechťující aditiva (mazání, dekarbonizace...) a v případě Vervy (snad) rakouskou kvalitu.

Jinak ovšem nevidím důvod dělat rozdíl v kvalitě paliva pro atmosféru, nebo přeplňovaný.
Tím spíše, že je to právě ten přifukovaný motor, který mívá kompresní poměr nižší, kurva nižší... :-DDD
Uživatelský avatar
feroj
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 386
Registrován: pon led 27, 2014 2:15 pm
Jméno a příjmení: František
Bydliště: Bratislava

Re: Levorg - nejvhodnější palivo

Příspěvek od feroj »

má niekto vedomosť aká biozložka je pridávaná do prémiových palív, respektíve či je ETBE pridávaná aj do 95, alebo len 98+(100 atď)??
Uživatelský avatar
Traveller
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11873
Registrován: pát kvě 30, 2014 8:04 am
Jméno a příjmení: Jirka
Bydliště: Česká Třebová

Re: Levorg - nejvhodnější palivo

Příspěvek od Traveller »

Žiju v domnění, že ETBE se přidává jen do víceoktanových paliv. Ona ta výroba ETBE také něco stojí a běžnou 95 by to asi prodražilo.
Ale třeba tuto mou domněnku někdo vyvrátí?!?
WRX STI MY2016
Ex: Subaru Forester SJ 2.0i, stříbrný s fofr-klackem.
Uživatelský avatar
zed
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1058
Registrován: pát črc 27, 2018 7:37 am
Jméno a příjmení: Tomáš K.
Bydliště: Ostrava

Re: Levorg - nejvhodnější palivo

Příspěvek od zed »

Podle toho, co jsem četl, tak ETBE přidává oktany, takže když se to naleje do 95, tak už to není 95. To je asi další z důvodů, proč se to nepřidává do 95... :-)

Ledaže by to lili do nějaké 91 a dělali z toho prémiovou 95 :-D
Subaru Levorg GT-S Comfort 2018, 1.6DIT, 125 kW, "7°"CVT, 9,003 l / 100 km
EX Škoda Octavia II HB 2006, 2.0 TDI, 103 kW, 6°DSG, 6,2 l / 100 km
EX Citroën Saxo 1.5D 3dv. 1997, 43 kW, 5°MT, spotřeba 0,0nic, 1000 km / nádrž
Odpovědět

Zpět na „Levorg“