Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Odpovědět
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše:Jestli je to ten kamarád, co si myslím, tak bych tipnul, že má tak hodný sousedy... já to tam dostal taky
Jo, je to tam divoký. :-)
spm píše:3 minuty. Ale primárně to projíždějí kvůli tomu, že ty si tam to parkování můžeš i zaplatit. A z reálný zkušenosti ty 3 minuty ti někdy ani nestačí na to, abys došel k automatu na parkování a vystál na něj frontu Reálně co jsem slyšel, tak tu opakovačku jezdí po 15 minutách.
No a co když v průběhu těch 15 minut odjedu a znovu zaparkuji na stejném místě? Tak zase plynou 3 minuty. A pokud projedou po druhý těsně po druhým zaparkování, tak je zle. :-D

Jinak nějak nevím, jak se mám vypořádat s touto instrukcí:
Neuhradí-li provozovatel vozidla určenou částku, může v uvedené lhůtě správnímu orgánu písemně sdělit údaje
o totožnosti řidiče vozidla v době spáchání přestupku. Toto sdělení se považuje ve smyslu ust. § 125h odst. 6
zákona o silničním provozu za podání vysvětlení.
Protože bylo zaplacený parkování na nějakou dobu, a o tom se v dopise nepíše vůbec nic (hlavně, že tam píšou, že mají tolik důkazních materiálů, že se to ani nedá elektronicky poslat), tak nevím, kdo tedy spáchal ten přestupek. Asi to auto samo, že si tam dovolilo stát dýl. :-D Přeci řidič přijede, zaparkuje, zaplatí parkování. A pokud tam to auto stojí dál, tak to auto v tu dobu nikdo neřídil. :-D Kdy nastane to spáchání přestupku a kdo za něj může? Jako nakonec mi to vychází tak, že provozovatel by měl zodpovídat za auto, který někde stálo legálně, ale stav se změnil. Jenže z toho mě, jakožto provozovatele nikdo neobviňuje. Tak já nevím. Myslím, že to je normální vykonstruovaná kampaň proti mé osobě. :-DDD :-DDD :-DDD
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10609
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od podvlada »

No tak já nevim, ale ty důkazy by nějak předložit měli, ne? Co je mi do toho, kolik jich maj :-D I kdybych tam měl osobně se dostavit, tak to chci vidět. A jak dokážou, v jakým čase to bylo, že to bylo prošlý? Když tam bude fotka lístku, tak že to auto je zaparkovaný tam, kde "nesmí"? Když bude vidět, že stojí, kde má mít zaplaceno, ale není vidět na lístek, že je prošlý? Dokud nebude video, kde bude vidět na kostelní věž s hodinami, pak záběr na auto, kde stojí, pak na lístek, že je prošlý, tak jim to neuvěřím. A ještě bych se hádal, že to určitě bylo v sobotu nebo neděli, kdy se platit nemusí :-D
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od HonzaCZ »

Jak jsem psal, celý je to elektronický, takže žádný lístky. Jinak by mě celkem zajímalo, jak dokládají tyhle elektronický věci. Chci nějaký digitálně podepsaný výpisy, protokoly atd. Jinak oni píšou, že se tam můžeš jít kouknout. Mají otevřeno asi 2 dny v týdnu. :-D Což je výborný, já ještě budu někam chodit, když něco po mě chtějí oni. Zmenšit fotky do mailu umí i malý dítě.

No, fakt jsem zvědavej, jak se to vyvine. =)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
jkotek
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1877
Registrován: úte úno 14, 2017 9:51 am
Jméno a příjmení: Jan Kotek
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od jkotek »

Tak toho se nedočkáš. Plus bys ještě mohl chtít nejen digitální podpis, ale i časové razítko.
A argumentovat velikostí dat je lživé. Stačí nahrát AES-256 šifrovaný zip třeba na ulož.to a šifrovací klič poslat do datové schránky. To je ruční postup který přesto odpovídá zákonu o el. podpisu. Pouze je pracný.
Daily: Subaru Outback 2.0D CVT Active, MY2015
Obrázek
Summer: Subaru Legacy 3.0R, MY2005
Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od HonzaCZ »

Však mě ani na okamžik nenapadlo, že by to nešlo nebo bylo technicky nemožné.

Časové razítko mi přišlo jako samozřejmost. Možná trochu naivně. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
jkotek
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1877
Registrován: úte úno 14, 2017 9:51 am
Jméno a příjmení: Jan Kotek
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od jkotek »

A stejně naivně očekáváš, že státní správa nechává elekronicky přerazítkovat dokumenty starší dvou let? ;=)
Daily: Subaru Outback 2.0D CVT Active, MY2015
Obrázek
Summer: Subaru Legacy 3.0R, MY2005
Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od HonzaCZ »

Já to neočekávám, já jsem na to zvědavej. A proč starší 2 let?
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1019
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od milosv »

Změna zákona - časová razítka?
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
jkotek
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1877
Registrován: úte úno 14, 2017 9:51 am
Jméno a příjmení: Jan Kotek
Bydliště: Praha

Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od jkotek »

Obecně jde o platnost certifikátů (včetně razítek). Ta je většinou 1-2 roky a s neplatným certifikátem nelze podpis ověřit.
Takže každý digitálně podepsaný dokument bys měl před vypršením platnosti certifikátu
- buď "ověřitelně" vytisknout (např. na CzechPointu konverze - přidají štempl, že papír v daný den odpopovídá el. dokumentu). To je platné dokud štempl nevybledne ;=)
- nebo k dokumentu přidat (veřejné) časové razítko (ověřuje existenci nezměněného dokumentu v daný okamžik). A toto opakovat před vypršení platnosti poslední časového razítka tak dlouho, jak budeš dokument potřebovat.
Po vypršení certifikátu nebo posledního časového razítka nelze ověřit, že nebyl dokument změněn. Ale sekvence časových razítek zaručuje, že se dokument nezměnil od okamžiku před vypršením předchozího časového razítka. A to zase prokazuje nezměnění vzhledem k předchozímu štemplu... až se dostaneš do období platnosti podepisujícího certifikátu. A tím prokážeš, že se dokument od podepsání skutečně nezměnil.
Plus je vhodné to časové razítko přilepit k dokumentu v okamžiku příjmu, spolu se seznamem zneplatněných certifikátů příslušné CA.
Daily: Subaru Outback 2.0D CVT Active, MY2015
Obrázek
Summer: Subaru Legacy 3.0R, MY2005
Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od HonzaCZ »

jkotek píše:Obecně jde o platnost certifikátů (včetně razítek). Ta je většinou 1-2 roky a s neplatným certifikátem nelze podpis ověřit.
Takže každý digitálně podepsaný dokument bys měl před vypršením platnosti certifikátu
- buď "ověřitelně" vytisknout (např. na CzechPointu konverze - přidají štempl, že papír v daný den odpopovídá el. dokumentu). To je platné dokud štempl nevybledne ;=)
- nebo k dokumentu přidat (veřejné) časové razítko (ověřuje existenci nezměněného dokumentu v daný okamžik). A toto opakovat před vypršení platnosti poslední časového razítka tak dlouho, jak budeš dokument potřebovat.
Po vypršení certifikátu nebo posledního časového razítka nelze ověřit, že nebyl dokument změněn. Ale …
Jak jako nelze ověřit? Pokud vím, že data byla podepsaná v době, kdy byl certifikát platný, tak se dá věřit i tomu, že s nimi nebylo manipulováno. Technicky nic nebrání tomu podpis ověřit certifikátem s vypršenou platnosti. Samozřejmě musím u toho ignorovat validaci časové platnosti. Ale to nemění nic na tom, že můžu ověřit, že data jsou podepsaná daným certifikátem.

Jestli to myslíš formálně, tak to je už samozřejmě jiná věc.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od spm »

Ono to technicky ověříš, ale ty platnosti tam jsou kvůli tomu, aby nehrozilo, že si někdo hrubou silou dopočítá privátní klíč k tomu veřejnému. Ono tak ani není problém u těch s platností 1 nebo 2 roky, ale u těch top level, kde ty platnosti jsou desetileté a ty podřízené pak musejí mít násobně kratší platnosti, aby se to dalo měnit... a tenkrát s tím, že není jasné, jak rychlé budou počítače za 20 let, prostě vsadilo na nějakou platnost, do které to zaručeně nikdo nedopočítá.

A ty když vytáhneš nějaký 15 letý podepsaný dokument z archivu, tak u něj právě nevíš, jestli tam leží fakt 15 let a je podepsaný tehdy ještě platným certifikátem (respektive teda privátním klíčem náležícím k němu) nebo jestli za těch 15 let někdo ten PK dopočítal, vytvořil tenhle dokument včera a strčil ho do archivu. A právě kvůli tomu se tam pak cpou ty časová razítka, aby se šlo jednoznačně dopátrat k tomu, že ten dokument už fakt existoval před těmi 15 lety a že v té době byl ten podpis validní.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od HonzaCZ »

Jasně, tomu rozumím. Jen jsem psal, že technicky není problém to ověřit (třeba v rámci nějaké kryptografie), že je to spíš formální stránka věci.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od spm »

Mně na tomhle jinak hrozně baví ty požadavky na elektronickou komunikaci vs papírovou. Prostě u těch elektronických podpisů je to řešený až do tohohle toho detailu se všema složitostma. A na papíře stačí udělat nějakej klikyhák propiskou a je to jako úplně rovnocený a v pohodě :-DDD Že ten klikyhák může udělat úplně kdokoliv...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10622
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od Mira »

Ikea. Potřebuju koupit křeslo a ono je to balený v 1 balíku co má 31 kg. Rozměry 82x96x103 cm, takže se to nevejde ani do chodbovejch dveří, natož do auta. Tak to budu muset rozbalit a to zas půlku z tohp potratím při tom nakládání, vykládání a stěhování. Ach jo.
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 18904
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od hamoun »

dneska me nasrala prodavačka v Datartu v OV …
Platim zboží … ona mi vyda do 1000Kc. Rikam ji, ale ja jsem vam daval 2000kc … ne pane nedaval, dal jste mi 1000kc. Rikam - urcite ne, platil jsem dvoutisícovkou. Pane, na pokladnim listku tady mam napsano 1000kc. Rikam ji, ze je mi celkem jedno, co ma na listku, ze jsem ji daval 2000Kc. Ona - ok - prepocitam kasu. Prepocitava kasu vcetne 1kc minci .. (ja s rodinou, deckama … ) cekam .. pane .. kasa mi sedi, daval jste mi 1000kc. Prichazi nejaka "vrchni". Zastava se pokladni. Rikam - zkontrolujte si kamerovy zaznam. Platil jsem 2000Kc a trvam na tom. Mezi sebou si potvrdi, ze kasa sedi a obe zmizi na 15min pryc (ja jsem teda zacal chvílema pochybovat :) ) … prichazeji s tim, ze na kamere to neni poznat !!! Ale ze znova prepocita kasu … Opet pocita .. vsecko si opet nekde pise, pak jde za tou vrchni a spolu prichazeji. Pokladni z kasy vytáhne 1000Kc a poda mi ji. Omlouváme se … Ja nevericne koukam. … No omlouváme se … Tak se otocim a mizim z obchodu … minimalne půlhodina v prdeli a ja akorát nasrany … nestihli jsme s klukem motokary …

Tenhle způsob omluvy bych byl ochoten akceptovat po prvním prepocitani kasy … tohle byl fakt vrchol …
asi jsem vypadal zazobane, kdyz si myslela, ze se necham ojebat o litr ..
škoda superb
ex WRX 2008
Odpovědět

Zpět na „Žvanírna“