Forester SG9 2.5XT AT - tech. dotazy

Inzeráty zakončené úspěšným prodejem/nákupem, které jejich majitel nevyžaduje smazat (prosíme o uvážlivé požadavky na smazání, pokud vlákna obsahují obecně užitečné informace). Inzeráty bez odezvy majitele starší jednoho roku.
Odpovědět
Uživatelský avatar
yohn
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11958
Registrován: stř črc 13, 2011 5:58 am
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Šumava
Kontaktovat uživatele:

Forester SG9 2.5XT AT - tech. dotazy

Příspěvek od yohn »

Mohl by mi někdo, prosím, objasnit jak to bylo u ročníku 12/2005 - 01/2008 s VDC a VTD? Někde jsem historicky zaznamenal, že některé první ročníky snad neměly VTD. Myslím si to správně? Dá se nějak poznat který má jaký podvozek? Jak vlastně pracuje čtyřkolka konkrétně u tohoto modelu s AT převodovkou?

Děkuji
ex. Subaru Crosstrek 2.0i r.2018
ex. Subaru Forester 2.0X r.2006
ex. Subaru Outback 3.0R r.2006
ex. Subaru Outback 3.0 H6 r.2000
ex. Subaru Forester 2.0X r. 2003
ex. Subaru Forester 2.0X r.1999
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Forester SG9 2.5XT AT - tech. dotazy

Příspěvek od HonzaCZ »

VTD mít mohlo. Řekl bych, že i tady platí pravidlo pro evropský trh (EDM) a období cca 1998-2007, že když auto má VDC, tak má zároveň i VTD. Ale jistě to vím jenom u Legacy/Outback. Jestli to tak měly i Forestery si jistý nejsem.

Snadno se to dá zjistit podle kódu převodovky. Rozhodně v legendě k těm kódum VTD bylo, tedy varianta s VTD existovala. Měl ho třeba Ozzy. Možná i podle VIN a průzkumu odpovídajících dílů převodovky, ale tam už si jistý nejsem.

Jestli se ptáš, jak pracuje VTD nebo ATS/MPT, tak wiki, awdwiki, milion příspěvků tady fóru a podobně. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
yohn
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11958
Registrován: stř črc 13, 2011 5:58 am
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Šumava
Kontaktovat uživatele:

Re: Forester SG9 2.5XT AT - tech. dotazy

Příspěvek od yohn »

Děkuju, myslel jsem si to, ale jistý jsem si tim nebyl. Otázku jsem nepoložil přesně - zajímalo mě jak funguje verze s VTD (zřejmě totožně jako u 3.0R nebo H6) a jaký je rozdíl pokud VTD nemá. Ale to už tedy nějak dogooglim.
ex. Subaru Crosstrek 2.0i r.2018
ex. Subaru Forester 2.0X r.2006
ex. Subaru Outback 3.0R r.2006
ex. Subaru Outback 3.0 H6 r.2000
ex. Subaru Forester 2.0X r. 2003
ex. Subaru Forester 2.0X r.1999
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Forester SG9 2.5XT AT - tech. dotazy

Příspěvek od HonzaCZ »

Jo, je to stejný systém jako u Legacy/Outback. Jen vždy s 4AT. 5AT se do Forestera nevejde.

Pokud to VTD nemá, tak to zase odpovídá Legacy/Outback. Přední kola napevno, zadní přes spojku, která je v převodovce. Funguje to relativně dobře. Na kluzku to má výhodu oproti manuálu s klasickym diffem s viskospojkou, že to dokáže zabrat dřív, než to klouzne. Ale je to relativní. V horších podmínkách to má ambice fungovat líp jak manuál. Na silnici, na pevnym podkladu má systém s 3 diferáky (manuály, VTD) lepší vlastnosti.

Ale osobně myslím, že pokud nejde do tuhýho a pokud to auto nevyužíváš na hraně, tak nepoznáš, co tam je za systém. Je to (bez VTD) systém obdobnej, jako má dneska každý subaru s CVT.

EDIT: Jinak akorát dneska ty auta mají VDC, což ledaskterý problém s trakcí dokáže vyřešit. Ty starší samozřejmě VDC nemají, takže vše visí na tom pohonu a pokud má kolo ve vzduchu nebo odhlehčený, tak je to namydlený. Video z Kříší s PEDROvým OTB s ATS/MPT.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=8tT49STBX5w[/youtube]
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
yohn
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11958
Registrován: stř črc 13, 2011 5:58 am
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Šumava
Kontaktovat uživatele:

Re: Forester SG9 2.5XT AT - tech. dotazy

Příspěvek od yohn »

Děkuju za perfektní popis, přesně v to jsem doufal, že mi to někdo takhle vysvětlíš :-))”
ex. Subaru Crosstrek 2.0i r.2018
ex. Subaru Forester 2.0X r.2006
ex. Subaru Outback 3.0R r.2006
ex. Subaru Outback 3.0 H6 r.2000
ex. Subaru Forester 2.0X r. 2003
ex. Subaru Forester 2.0X r.1999
Odpovědět

Zpět na „Ukončené inzeráty (archiv)“