Domácí automatizace

Odpovědět
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Doufám, že jsem podobné vlákno nepřehlédl, tak zakládám. :-)

Už se o to nějakou dobu zajímám, zkoušel jsem zatím nějaké pokusy "na stole" a kupuju různé testovací vzorky a dílčí části, abych si udělal obrázek a získal praktické zkušenosti. Úplně nemám ještě jasno, jakým směrem se vydat. Jako technologie se mi líbí Z-wave, ale zařízení jsou dost drahý, hůř se vyrábí zařízení vlastní atd. Takže zatím to vypadá na kombinaci wifi a RF443.

Taky jsem objednal pár zařízení od SONOFF (z Číny, za polovinu, co u nás) a plánuji je trochu zkoumat. Samozřejmě použití čínskýho cloudu a aplikace jsem rovnou zavrhl, ale naštěstí existuje celá řada open source firmwarů, co se do těch zařízení dají neoficiálně naflashovat.

Pak mám samozřejmě nějaký ty Arduina, ESP8266, ESP32, RasPi, čidla teploty, vlhkosti, tlaku, různý displeje atd.

Jako backend mě zatím nejvíc oslovil Domoticz + Node-RED.
Přílohy
IMG_20190111_003153.jpg
IMG_20190111_003120.jpg
IMG_20190111_003856.jpg
IMG_20190111_004010.jpg
IMG_20190111_004221.jpg
IMG_20190111_004510.jpg
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od námořník »

Dobrý vlákno jsi založil :-).
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
Jechy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 692
Registrován: pon dub 06, 2015 4:46 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Jechort
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Jechy »

Tohle budu sledovat. Už z čistě profesní zájmu.

Odesláno z mého X Compact pomocí Tapatalk
Subaru Outback 3.0R 180kW MY2006 H6
Subaru Legacy 2.0R 121 kW MY2006 H4 - Prodáno
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7815
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od mnov »

Zajímavé téma to je, ale proč se bojíš čínského cloudu?
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
Jechy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 692
Registrován: pon dub 06, 2015 4:46 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Jechort
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Jechy »

Protože by to měl určitě nastarost Huawei :-P

Odesláno z mého X Compact pomocí Tapatalk
Subaru Outback 3.0R 180kW MY2006 H6
Subaru Legacy 2.0R 121 kW MY2006 H4 - Prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

mnov píše:Zajímavé téma to je, ale proč se bojíš čínského cloudu?
Jako abych se, když si budu chtít rozsvítit, musel spoléhat na připojení k netu a čínský cloud? :-) Navíc možnosti Tasmota firmwaru jsou mnohem větší. Třeba možnosti fallbacku, pokud to není připojený k síti, což mi přijde jako dost podstatný - aby ten vypínač fungoval aspoň jako vypínač, když není dostupnej backend nebo připojení k němu. Nehledě na to, že si to člověk případně může i sám upravit nebo kouknout do zdrojáků, co se jak chová, když má pochybnosti, jak to funguje.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7815
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od mnov »

Tak zrovna vypínač na světla jsem si dělal na chalupu. Mám to tam za NATem a tak jsem si něco posílal na yc.cz a nebo to skoro přímo ovládal přes Hamachi. Sice mám ještě domů reverzní SSH tunnel, ale to jen jako zálohu. :-)
Zajímavé téma, čekám na další příspěvky.
Edit: čínskou kameru jsem si klidně pouštěl pře ten jejich server. Co na mě uvidí. :-)
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Kameru jsem si taky pustil přes jejich cloud, protože se mi to zatím nechtělo řešit. Ale ta nezabírá nic zajímavýho a ve výsledku, když nebude fungovat, tak se zase nic moc nestane. :-D

Když mi nepůjde rozsvítit světlo, tak budu nasranej. :-D

Já si ten "cloud" budu provozovat sám. O žádný funkce ovládání zvenku nebo podobně se samozřejmě nepřipravím. Ale vše budu mít ve vlastní režii. :-)

Jinak jsem teda rád, že to někoho zajímá. Hlavně, aby sem dávali poznatky i ostatní, chci taky informace čerpat, nejenom vydávat. :-D

Zatím jsem ještě zkoušel samotné ESP8266 s ESPEasy (v těch SONOFF věcech je většinou taky ESP8266 nebo ESP8285) a připojil k tomu čidlo teploty a vlhkosti DHT11, což hned přineslo zklamání v podobě přesnosti měření teploty na celé stupně, takže jsem k tomu přidal ještě DS18B20, který už je na tom mnohem líp, zejména, pokud člověku stačí info o teplotě jenom občas, tak může v klidu nastavit maximální přesnost. Super je taky, že těch čidel se dá připojit víc přes jeden pin. Pak jsem tam frknul 2 spínače, 2 LEDky a celý to připojil přes MQTT brokera na Domoticz a hrál si s různým "drátováním". Třeba, že když zmáčknu tlačítko, tak se rozsvítí LEDka, nebo, že se to stane jenom když je vlhkost vyšší než taková a maková... no celkem je s tím sranda. :-D ESPEasy má obrovský možnosti se zachováním jednoduchýho ovládání. A podporuje to OTA upgrade, což je IMHO dost důležitý.

Jinak počítám, že celá ta backendová sranda poběží v Dockeru na Raspbianu na nějakým RasPi.

Co se týče spotřebičů, tak bych chtěl začít světly, pak hlavice na ventily na topení, regulaci žebříku v koupelně s možností řešit jestli má topit "ústředně" nebo v létě elektricky, odvětrání koupelny s měřením vlhkosti, monitoring kytek uvnitř i venku, RGBW mood light a podobný blbosti. Ono se toho dá vymyslet prakticky neomezeně. Spíš, abych si to vyzkoušel a věděl, co a jak. Kdybych náhodou někdy stavěl nebo rekonstruoval barák, tak abych věděl, co bude potřeba. :-)

Hlavně se všechno musí dát ovládat nějak přirozeně, vypínači, ovladači na zdi, RF dálkový ovladače atd. A až jako sekundární možnost přes mobil, když se člověku nebude chtít vstát nebo nebude doma a podobně. Ale základ je ovládání bez mobilu/počítače. To, si myslím, je podstatný kvůli ergonomii.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22548
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Hamachi, fuj, to jeste existuje?

Nahaz jsem linky na ty sonoffi veci, co mas. Ja znam jenom tu zasuvku :-DDD tu jsem chtel taky objednat, ne ze bych ji potreboval, ale ciste ze srandy to zkusit preflashovat a hrat si s tim :-D

Dht11 ma ale hlavne presnost 2 stupne, takze zobrazovani desetin nic neresi, pac to stejne ukazuje kraviny... existuje pak jeste Dht22, ktery uz ma tu beznou rozumnou presnost. Esp 8266 s dht11 (dht22 nebyl na gme skladem) jsem ted kupoval do prace. Budu se pokouset z toho vyrobit datalogger do influxdb na baterky. Ale zatim to lezi furt v krabici...

Odesláno z mého SM-N950F pomocí Tapatalk
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Já právě taky koupil DHT11, šlo mi hlavně o vlhkost. To mě ani nenapadlo, že bych měl zobrazovat víc desetinných míst - to ani neukazuje kraviny, ale nuly, aspoň v ESPEasy. Ono taky DHT22 bylo v tý době mnohem dražší. Ale ono použít DS18B20 je stejně asi pohodlnější. A to má přesnost skvělou, jak jsem psal (rozsah -55 - +125, rozlišení 9-12 bitů, přesnost +/- 0,5 od -10 do +85). Taky už jsem jích objednal pár dalších v různých provedeních.

SONOFF věci a ARILUX věc:
https://www.banggood.com/SONOFF-T1-EU-A ... ds=myorder
https://www.banggood.com/SONOFF-S26-10A ... ds=myorder
https://www.banggood.com/SONOFF-RF-Brid ... ds=myorder
https://www.banggood.com/ARILUX-AL-LC02 ... ds=myorder

Do všeho by mělo jít flashnout Tasmota.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
psopes
Nováček
Nováček
Příspěvky: 40
Registrován: stř srp 15, 2018 2:33 pm
Jméno a příjmení: David Plotek
Bydliště: Choceň

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od psopes »

HonzoCZ s tebou bych někdy zašel na pivo podebatovat o ochraně osobních údajů, domácí automatizaci a o Subaru samozřejmě :) Jsem profesně projektant elektro a dělám do systémových elektroinstalací a bezpečnostních systémů přes 12 let. Sonoff jsem si právě objednal a dnes mi přistál taky na stole, jen tak na zkoušení. Kopu, ale za jinej tým (výrobce prvků domácí automatizace). Pohyboval jsem se v Loxonu, KNX od různých výrobců, Egon, Teco, různý PLC a ze všeho nejvíc jsem si oblíbil Jablotron. Vlastní barák nemám nijak vybaven extra vyhrazeným systémem, ale používám Jablotron JA100 kromě zabezpečení i na automatizaci čerpadel, nádrží a hladin, osvětlení, prostorovou teplotní regulaci a tak dále. Baví mě to mačkat z jednoduchých a cenově dostupných věcí maximum funkcí, které by třeba nikoho ani nenapadly. Narozdíl od mého chlebodárce, kde se musí prodávat a prodávat a na každou pí*ovinu extra modul a extra převodník a stojí to hromadu peněz :)
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7815
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od mnov »

Čidlo DHT22 mám na chalupě a měření vlhkosti není nic moc. Takto vypadá graf:
Přílohy
vlhkost_month.png
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
Jechy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 692
Registrován: pon dub 06, 2015 4:46 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Jechort
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Jechy »

psopes píše:HonzoCZ s tebou bych někdy zašel na pivo podebatovat o ochraně osobních údajů, domácí automatizaci a o Subaru samozřejmě Jsem profesně projektant elektro a dělám do systémových elektroinstalací a bezpečnostních systémů přes 12 let. Sonoff jsem si právě objednal a dnes mi přistál taky na stole, jen tak na zkoušení. Kopu, ale za jinej tým (výrobce prvků domácí automatizace). Pohyboval jsem se v Loxonu, KNX od různých výrobců, Egon, Teco, různý PLC a ze všeho nejvíc jsem si oblíbil Jablotron. Vlastní barák nemám nijak vybaven extra vyhrazeným systémem, ale používám Jablotron JA100 kromě zabezpečení i na automatizaci čerpadel, nádrží a …
Jé, tak to mi dejte vědět. Já s tímto oborem spíš začínám. Rád vás u toho budu poslouchat. :-P (zatím jsem poznal detailně honeywell a domat).

Odesláno z mého X Compact pomocí Tapatalk
Subaru Outback 3.0R 180kW MY2006 H6
Subaru Legacy 2.0R 121 kW MY2006 H4 - Prodáno
Uživatelský avatar
psopes
Nováček
Nováček
Příspěvky: 40
Registrován: stř srp 15, 2018 2:33 pm
Jméno a příjmení: David Plotek
Bydliště: Choceň

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od psopes »

Lidi jsou všeobecně líní a domácí automatizace má budoucnost. Z mé zkušenosti kolem roku 2007 bylo "inteligentních" systémových domů tak 1 ze 100. Dnes je ochoten každý pátý investor přitlačit na elektroinstalaci a mít systémovou, tedy 20 baráků ze 100 a tendence je stoupající :)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

mnov píše:Čidlo DHT22 mám na chalupě a měření vlhkosti není nic moc. Takto vypadá graf:
A myslíš, že to tak být nemůže? Já zkoušel to DHT11 několik dní a chovalo se to pořád stejné. Nedělám si iluze o přesnosti (píšou 5 % v nějakým rozmezí), ale na detekci, jestli se někdo vysprchoval to bohatě stačí.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“