Výběr sekačky - kterou?

Odpovědět
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Výběr sekačky - kterou?

Příspěvek od sima »

:-DDD :-DDD jj je třeba si na tebe dát pozor,jsi všude.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48967
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr sekačky - kterou?

Příspěvek od VDC »

Tak už to kluci všechno napsali. Není potřeba nic moc doplňovat. Zkrátka co největší výkon, co největší koš, co nevětší kola. A minimální záběr alespoň 50 cm.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Výběr sekačky - kterou?

Příspěvek od sima »

Ja ja,já jediné co na stize nepoužvám je koš a ani jsem s ním nepočítal.Všechno mulčuju a tam kde to chci jen udržet nějak posekané,tak v nejhorším už jen boční výhoz-jen vyjímečně,ale jo.To bych se s košem na těch metrech uběhal /°b"\ a bylo by to hlavně naprosto zbytečné a nelogické,takhle tráva mizí a za jistých podmínek i prospívá.Chce to fakt co nej nej nej sekačku po všech stránkách,pak se s tím budete zbytečně trápit.
Ono u pořádné co nejsilnější sekačky bývá většinou i velký koš a velký záběr,teda mělo by to tak správně logicky být,ale bacha přesto na to jj.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2972
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: Výběr sekačky - kterou?

Příspěvek od yeti »

Trošku to tu oživím.
Jak jsem kousek výš vychvaloval plastový šasi u Vikinga, tak jsem si minulej týden při řešení jinýho problému všiml, že se motor nějak významně kýve. Při bližším ohledání jsem zjistil, že je celý šasi prasklý a motor tam drží tak z půlky :-/ >:-f
Takže dilema co s tím - buď opravit - výměna šasi asi nebude úplně levná, nebo vzít nový stroj. A tu vyvstává dilema - sekačku nebo traktůrek?

Sekačka:
+ skladnost
+ snadná obsluha
+ obsloužení celýho pozemku jedním strojem
- fyzická náročnost (kopec, nerovnosti, krtince...)
-musí se udržovat tráva nízká - seče se furt, tzn., není čas na jiný věci
-díky velikosti a charakteru pozemku nesbírám do koše, tzn., zůstává bordel,kterej dlouho hnije (+ klíšťata a podobná havěť)

Traktůrek:
+pohodlí
+rychlost práce
+sběr a úklid posečené trávy
-blbá skladnost (musel bych zpočátku parkovat pod plachtou)
-nedostanu se všude=musím použít i sekačku/křoviňák (křoviňák mám, ale už jsem ho moc nevytahoval)
-náročnější na údržbu (nutnost vozit do servisu)
-dražší na údržbu a provoz (?)
-vyšší pořizovací náklady

A teď k dotazu - mám pozemek relativně malý cca 3tis m2, ale hlavní část je kopcovitá a plošně nerovné. Sklon jsem nepočítal, ale se sekačkou tam jezdím "po vrstevnicích" a nepřeklápí se - kolem 20st max(?), nerovnosti = díry a kopečky po krtincích, občas vyhrabanej menší šutr... (sekám na 7 cm a OK). Prostě není to anglickej udržovanej trávníček...
Máte někdo osobní zkušenost s používáním traktůrku v podobně náročným terénu?
Něco na co bych se měl zaměřit? Na co bacha?
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16117
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr sekačky - kterou?

Příspěvek od quickly »

yeti: na takový sklon bude potřeba mít lepší traktůrek a ten bude dost drahý. Pokud trávu nesbíráš, tak bych šel do mulčovače, který má i boční výhoz - např. http://stiga.cz/multiclip-47-sq .
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
cleo
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 6320
Registrován: čtv lis 20, 2014 11:38 am
Jméno a příjmení: Pavel Klofáč
Bydliště: Poddžbánsko

Re: Výběr sekačky - kterou?

Příspěvek od cleo »

A nebo Ryobi RLB se silným Subaru motorem.
MY2020 Subaru Outback 2.5i Active - otouš Obrázek
ex 2016 Subaru Forester 2.0i-L Comfort CVT - modrásek
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2972
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: Výběr sekačky - kterou?

Příspěvek od yeti »

Kolem baráku jsem trávu sbíral, a na zahradě ne. To by byl ten koš každých 20s plnej... Jako občas to posbírat chce, takže echt jen mulčovač asi ne.
Ten traktůrek bych chtěl něco značkovýho z druhé ruky max do 50tis. Ideálně třeba karsit, honda, husquarna... 4x4 asi bude i tak mimo limit :o(
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
yohn
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11958
Registrován: stř črc 13, 2011 5:58 am
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Šumava
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr sekačky - kterou?

Příspěvek od yohn »

Pořádnou Husu 16-20k výkon koupíš v Bavorsku do 30k když budeš chvíli hledat. Osobně bych při ploše nad 1000m už traktůrek rozhodně chtěl. Nehledě na to, že v zimě s tim odhrnu sníh a po zbytek roku vozim na kárce zasebou všecko možný kolem chalupy. Viz včera zrovna betonový 80kg plotový desky (10ks). Bych chcíp transportovat to ručně.

Obrázek
ex. Subaru Crosstrek 2.0i r.2018
ex. Subaru Forester 2.0X r.2006
ex. Subaru Outback 3.0R r.2006
ex. Subaru Outback 3.0 H6 r.2000
ex. Subaru Forester 2.0X r. 2003
ex. Subaru Forester 2.0X r.1999
GordiK
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 179
Registrován: pon lis 20, 2017 9:34 am
Bydliště: Novohradský hory

Re: Výběr sekačky - kterou?

Příspěvek od GordiK »

Mulcovani muzu doporucit - ale mulcovacem, ne "mulcovaci rotackou".

Soused ma tohle: https://www.vari.cz/produkty/mulcovace- ... 50/cp:915/

Osobne jsem udroval pozemek ca. 4000 m2 sekackou (zaber 55 cm) a riderem (zaber 65 cm?). Ten rider zral nasobne vic, nez sekacka, takze minus u traktoru ohledne vyssich prov. nakladu muzu potvrdit.

Problem u rideru taky byla stala rychlost - u sekacky to jde korigovat, sekacku lze prizvednout, kdyz se zacina dusit. U toho rideru je jednicka dvojka pomaly, trojka obcas dost rychla... Proste spis je to delany na udrzovany travniky, ne na divocinu co se sece jednou za tri ctyri tejdny.

S tim mulcovacem muzes zahradu projit trikrat, petkrat za rok a fertig, zaberem i vykonem to bude lepsi nez rotacka, cenove pod traktorem - takovej zlatej stred pro neudrzovany travniky.
Naposledy upravil(a) GordiK dne stř kvě 02, 2018 11:55 am, celkem upraveno 1 x.
GordiK
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 179
Registrován: pon lis 20, 2017 9:34 am
Bydliště: Novohradský hory

Re: Výběr sekačky - kterou?

Příspěvek od GordiK »

EDIT

Soused sece jednou za 3-4 tejdny, nehrabe a po par dnech ta rozmulcovana trava neni videt.

U sekani cely plochy kosem nezapomenout na otazku "kam s nim". Ty travy z par tisic metru jsou kvanta, traktor to sype za sebe na hromadky, neumi kos zvednout a sypat vse na jednu hromadu - takze pak je treba zase posekanou travu z par desitek kosu hazet ruco na hromadu... U traktoru si nejsem jist, jak hezky umi travu i s mulcovacim nozem a vlozkou rozmucovat - tam asi bude "echt mulcovac" vzdy ve vyhode, ale zase je to jednoucelovej stroj.

Proste vsechno ma neco....
zaba
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 102
Registrován: pát úno 15, 2013 8:59 am
Jméno a příjmení: Radek Koutný

Re: Výběr sekačky - kterou?

Příspěvek od zaba »

Mám něco podobného. Seču cca 3500m2 ve svahu. Sekačku jsem po 1 roce odrovnal (klika nepřežila nárazy na krtince a šutry). 6 roků mám traktorek s motorem BS 649ccm, záběr 102cm a naprostá spokojenost. Semele všechno, o krtincích ani neví. Navíc pohon nožů přes klínový řemen všechny rázy utlumí.
Posečeno rychleji i levněji - přede si na 1/2 plynu. Se sekačkou jsem měl 2 technické přestávky na dolití benzínu a piva. I když má koš cca 250 litrů, stejně louku mulčuji. Nebaví mne ho co chvíli vysypávat a taky je té trávy fakt moc. Kolem domu ale dělám "anglii" a vysávám do koše.
Údržba zatím obnáší výměnu oleje a filtrů. Plus jsem jednou měnil klíňák na pohon žacího ústrojí.
To, že s ním rozhrnuji v zimě cestu je jen bonus (koupil jsem si poctivé řetězy a radlici).
Subaru Legacy Combi 2.0 R AT, r.v.06
ex. Subaru Legacy Combi 2.0 R r.v.07
ex. Subaru Legacy Combi 2.0 R Vialle, r.v.07
ex. Subaru Legacy Combi 2.2 GL, r.v.92
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: Výběr sekačky - kterou?

Příspěvek od RadekN »

GordiK píše:Mulcovani muzu doporucit - ale mulcovacem, ne "mulcovaci rotackou".

Soused ma tohle: https://www.vari.cz/produkty/mulcovace- ... 50/cp:915/
Tohle přesně budu prodávat. Žere to fakt všechno, jen mi vadila malá rychlost pojezdu, když jsem sekal 1x týdně 5cm. Na rovině je těch 2,4km/h žalostně málo.

Teď bych spíš pořídil něco takového https://www.dakr.com/stavebnicovy-mulco ... -m-70.html. 71cm záběr, 6km/h vpřed, hydrostatická převodovka.
GordiK píše:Problem u rideru taky byla stala rychlost - u sekacky to jde korigovat, sekacku lze prizvednout, kdyz se zacina dusit. U toho rideru je jednicka dvojka pomaly, trojka obcas dost rychla... Proste spis je to delany na udrzovany travniky, ne na divocinu co se sece jednou za tri ctyri tejdny.
Není rider jako rider. Ty lepší mají hydrostatickou převodovku a fakt je radost s tím jezdit. Čím víc sešlápneš pedál, tím rychleji to jede. Dá se s tím jet na citovku 1cm za vteřinu a stejně tak 2,7m za vteřinu.
Uživatelský avatar
PetrAT
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 579
Registrován: pon dub 10, 2017 9:52 am
Bydliště: Beskydy

Re: Výběr sekačky - kterou?

Příspěvek od PetrAT »

Seču asi 3 000 m2. 2000 jsou celkem rovné, dalších 1000 křivé, hrbaté, kousek je ze šikma.
.
- Jednoznačně si traktor před koupí vyzkoušej na svém pozemku v kritických místech !
- 1 válec vs. 2 válce (já nakonec připlatil na 2 V)
- Pohon nožů klínový řemen vs. ozubený (mám klínový)
- Uzávěrka, 4x4 (nemám ani jedno, někdy by se hodilo)
- Pokud máš zásadní potíže s páteří , tak pozor dost to na hrbech háže
- Kvalita pokosu na křivých plochách byla vyšší při sečení sekačkou
- Kolem stromků s nízkýma větvema se blbě seká (dosekávám křovákem)
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4034
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr sekačky - kterou?

Příspěvek od Doro »

Záběr mulčovače pod 1,5 m mi příde hodně málo a pak, jak je to už hooodně široké (2,2 m), dá to jakýkolif svach >B-) .

Nevíte někdo, kolik je třeba výkonu na vstupní hřídel prsové žací lišty pro cca 1,5-1,8 m záběr? Nemožu sehnat informaci, jak výkonný použít hydromotor (ot. sou 600-800 za min.)..... :-/ .
Možná by stačil i výstupní výkon hnacího agregátu pro žací lištu, ale nenašel sem žádný vhodný parametr.
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2972
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: Výběr sekačky - kterou?

Příspěvek od yeti »

Díky všem za názory.
S tím mulčováním / sběrem to mám tak, že pokud bych to mohl pohodlně sbírat a svážet na jedno místo, tak s tím nemám problém. Přece jen ten bordel chce občas odvýzt. Hodil bych to na vozík a ekologicky zlikvidoval mimo svůj pozemek.
Kupovat echt jen mulčovač nechci.

Zaba: co máš konkrétně za model?

Yohn: kde se zá v Bavorsku sehnat dobrej stroj? Máš zkušenost?

Upřímně nevím, jak to udělat, abych si traktůrek vyzkoušel u sebe, když nemám nikde poblíž prodejce. Proto i touto cestou hledám někoho, kdo v podobných podmínkách traktůrek provozuje abych se i případně přijel podívat co a jak..
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“