Balkán 2018

Vše o cestování, expedicích a výletech. Tipy na cesty, záznamy z expedic, deníčky cestovatelů, zážitky z cest. Zkrátka vše na jednom místě.
Uživatelský avatar
Cliffer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1712
Registrován: sob lis 21, 2015 6:24 pm
Jméno a příjmení: Tadeáš Pospíchal
Bydliště: Praha

Balkán 2018

Příspěvek od Cliffer »

Zdravím přátelé,
tak už zase vymýšlím kam bych mohl vypadnout. Sice je dost stránek, které napoví kam se vrtnout, ale už méně, aby to byl i Subaru zážitek. A jelikož vím, že Balkán je v tu relativně dosti oblíbená destinace, mohli byste mi doporučit nějaká místa? Především se mi jedná o Albánii, Černou Horu, Makedonii, Bosnu, případně Srbsko, Chorvatsko, Slovinsko.

Jakýkoliv nápad na výlet je vítán. Jakýkoliv nápad na hezkou projížďku mimo silnice vítán. Byl jsem v Albánii (spíš jižní), Makedonií jsem pouze 2x projížděl, Srbskem jsem projížděl 3x (a teda tahle země mě vůbec nezaujala - možná jsem se špatně koukal), Černou Horou jsem projížděl (a tu bych rád poznal víc), v Bosně, Chorvatsku a Slovinsku jsem nikdy nebyl.

V plánu jsou jak procházky po horách tak švachtání u moře. Takže pokud máte tip na nějakou sympatickou zapadlou plážičku, beru taky. Plán cesty zatím není, jen sbírám informace. Hlavní města si spíš dohledám, ale kdybyste měli i třeba tip jak se dostat nějak neobvykle na "mainstreamovou" památku nebojte se ho sem prozradit.
Zatím je v hledáčku:
- Albánie: Theth - který jsem minulý rok nestihl a kde jsem chtěl vyzkoušet druhou krušnější cestu.
- Makedonie/Albáne: Korab - prý z Makedonské strany je to úžasné místo na výlety
- Albánie: okolí SH38
- Albánie: okolí řekl Tomorrica a Osum - možná, i když jsem tam už kroužil
- Černá hora - Jel sjem Podgorica -> Bijelo pole a ty hory tam byly úžasný tak třeba se tam něco najde
- Chorvatsko: Plitvická jezera - když už bychom se tam motali, tak proč ne? :-)

Samozřejmě bych rád postupně prošel vlákna pacientů "HSK" a vím že i vojtabus, Tiger, Rudolfo nebo Dušan se vydávali tímto směrem. Nicméně přímé doporučení od zúčastněných se cení! ;o)(o;

[THNX]
Subaru Outback 3.0R "Démon"
- Skotsko 2022 (5567 km)
- Rumunsko 2021 (3574 km)
- Norsko 2020 (7007 km)
- Ukrajina 2019 (4060 km)
Subaru Outback 2.5i-prodán
- Balkán 2018 (4457 km)
- Balkán 2017 (5884 km)
- Skandinávie 2016 (8300 km)
Š.Felda 1.6
- Istanbul 2012 (6100 km)
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48963
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Balkán 2018

Příspěvek od VDC »

Tade rovnou říkám, vykašli se na Plitvice, zkazíš si dojem. Jdi na Matějskou, až bude v Praze, dojem z toho budeš mít stejnej. Je to hnusnej drahej disneyland. 100 km od Plitvic je Una v Bosně, tak jeď tam. Zážitek násobně lepší a za zlomek ceny. Nebo se kouknu na Vinnetoua, tam ty Plitvice jsou hezký. :-)
Já nedal na Tigra, když mi říkal, ať se na Plitvice vykašlu a byla to chyba.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
dethroned
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2236
Registrován: pon čer 07, 2010 6:09 pm
Bydliště: Brno

Re: Balkán 2018

Příspěvek od dethroned »

Nesouhlasím, plitvice jsou nádherný ale bez lidí. To se dá udělat tak, že tam jdeš hned na otviracku. To je tuším v 8 ráno a to tam nikdo nebyl. Prošli sme to úplně sami a pak se tam začlo hrnout obrovský množství lidí, tak jsme zdrhli. Úžasný scenérie opravdu jak z vinetoua. Je to tak 6 let zpět, možná se to uz změnilo.
Outback 2.5 BS9 CVT MY18 129kW
ex - Outback 2.5 BI-Fuel BP9 4AT MY09 127kW LPG BRC
Obrázek
ex - Legacy 2.0R Wagon BP5 5MT MY07 121kW
Obrázek
ex - Legacy 2.0i Wagon BP5 5MT MY04 101kW LPG PRINS
Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48963
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Balkán 2018

Příspěvek od VDC »

Jasně, příroda je to hezká, ale jsou tam hezčí místa, kde ty lidi nejsou. Tohle je profláklá destinace. A drahá, proti jiným místům.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Cliffer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1712
Registrován: sob lis 21, 2015 6:24 pm
Jméno a příjmení: Tadeáš Pospíchal
Bydliště: Praha

Re: Balkán 2018

Příspěvek od Cliffer »

Pravda, že čím míň lidí tím lepší požitek. Ale přesně tohle jsou ty postřehy, který bych nikde jinde nevyčetl. (*_^) |,,,,
Subaru Outback 3.0R "Démon"
- Skotsko 2022 (5567 km)
- Rumunsko 2021 (3574 km)
- Norsko 2020 (7007 km)
- Ukrajina 2019 (4060 km)
Subaru Outback 2.5i-prodán
- Balkán 2018 (4457 km)
- Balkán 2017 (5884 km)
- Skandinávie 2016 (8300 km)
Š.Felda 1.6
- Istanbul 2012 (6100 km)
Uživatelský avatar
dethroned
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2236
Registrován: pon čer 07, 2010 6:09 pm
Bydliště: Brno

Re: Balkán 2018

Příspěvek od dethroned »

Jo balkán je perla, hlavně na krasovy jevy. Určitě je zajímavý tady sbírat tipy. Až povyrostou děti, tak bych to tam chtěl trochu projet. Nejlepší by asi bylo nějaký enduro, ale to nemám.
Outback 2.5 BS9 CVT MY18 129kW
ex - Outback 2.5 BI-Fuel BP9 4AT MY09 127kW LPG BRC
Obrázek
ex - Legacy 2.0R Wagon BP5 5MT MY07 121kW
Obrázek
ex - Legacy 2.0i Wagon BP5 5MT MY04 101kW LPG PRINS
Obrázek
Uživatelský avatar
Tiger
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1206
Registrován: úte črc 16, 2013 12:27 pm
Jméno a příjmení: Tomáš V
Bydliště: Praha

Re: Balkán 2018

Příspěvek od Tiger »

Jestli chceš vodopády, tak rozhodně doporučuju v BIH trasu Martin Brod - Štrbacki Buk a pak vyjedeš lehkym ofroudem asi 6 km před Ripačem (podle mě je lepší jet to jak píšu z jihu na sever)
Jinak v HR jsou ještě vodopády Krka kousek nad Šibenikem, ale je to podobny Disneyland. Ještě v Bosně jihozápadně od Mostaru jsou vodopády Kravica. Dalo se k nim i přes zákaz sjet a bivakovat přímo u nich, ale i v Bosně se toho hodně mění, takže tam možná už taky bude vstup, ale i tak to tam bude lepší co se týče lidí, než v HR.
V Černý Hoře je jedno kudy pojedeš. V Durmitoru Kapetanovo jezero, od kaňonu Nevido přes Duži, Dubrovsko, salaše a pastviny do Trsy.
Taky stojí za projetí NP Biogradska Gora, Gusinje a vyvěračka Skakavice, Rikavačko jezero
Subaru XV 1.6 84kW CVT MY20 Comfort
Subaru Forester SG 2.0 92kW MT MY05 ADV Comfort
ex Subaru Forester SF 2.0 92kW MT MY99 ADV
Honda SH150i 2022
Triumph Tiger 955i MY01
Uživatelský avatar
Dušan
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1374
Registrován: stř zář 02, 2009 8:44 pm
Jméno a příjmení: Dušan Šindel
Bydliště: Ostrava

Re: Balkán 2018

Příspěvek od Dušan »

Jenom upřesním, že Kapetanovo jezero není v Durmitoru, ale v Moračských horách – Moračke planine. V Durmitoru je nejznámější masově navštěvované Crno jezero. V sezóně, tj. o prázdninách jsou tam mraky lidí, protože každý, kdo jede na hory do Černé hory, tak jede do Durmitoru a k Crnu jezeru. Kapetanovo jezero jsme navštívili při loňském výletu, a řekl bych, že scenérie jezera a okolí jsou jedny z nejkrásnějších na Balkáně. Masový turismus tam neexistuje, vlastně tam není žádný turismus. Toulali jsme se tam kolem dokola 2 dny a na turistu nenarazili. Kapetanovo jezero je perla. Jestli ho budeš mít někde na trase, určitě se tam podívej.
Kapetanovo jezero.jpg
Černá hora je celá moc zajímavá. Já mám nejraději pusté pastevecké pláně Sinjajeviny nebo se mi líbí třeba hory Žijovo, které jsou charakterem dost podobné Durmitoru, akorát bez turistů. A tamější Rikavačko jezero je podobnou perlou jako jezero Kapetanovo.

Pokud pojedeš do Théthu, tak počítej s tím, že ta druhá cesta (ta východnější) se svoji drsnosti nedá srovnat s příjemnou šotolinou přes Bogë – a ta je dnes navíc vyasfaltovaná skoro až před Théth. Až se budeš drncat po té východnější, tak nezapomeň kousek pod Théthem odbočit do dědinky Ndërlysaj a prohlédnout si tamní přírodní skvost: modelované skály v potoku nad dědinou. Nevynechej je, stojí za to.

Nó … a když už budeš v Théthu, tak bych to vzal hraničním přechodem Vermosh do MNE na Gusinje, pak přes Vusanje do doliny Oka Skakavice, tam se dá dobře osvěžit, voda má 5 nebo možná 8°C, už si přesně nepamatuji, ale byla hodně studená. Kousek nad Okem se dá u potoka parádně tábořit. Tou dolinou jde jet dál do nitra Prokletije až k albánské hranici k Rapojansku jezeru(někdy vysychá). Akorát si nejsem jistý, jestli by se to dalo zvládnout i Outbackem, pokud ho nemáš zvedlý.

Od Skakavice je kousek do pohoří Komovi. Parádní hory – dá se vyjet hodně vysoko až pod Kom Vasojevički, zatábořit a pak si na něj vyšlápnout do 2461m.

Z Komovi se to dá offroadem střihnout přes hory do NP Biogradska Gora, přijedeš tam zezadu mimo vstupní bránu u Biogradsko jez. a pojezdíš hory dle libosti. Možnosti k táboření spousta. Vystoupat se dá na Zekovu Glavu nebo Crnu Glavu , obě něco přes 2100 m.

S Makedonii neporadím, tu budeme prozkoumávat letos v létě. Z větší části už ji mám naplánovanou a zjistil jsem, že i malinká Makedonie zabere celých 14 dnů.

Jo a v Bosně jsme byli vícekrát, loni když jsme jeli ze Srbska a MNE, tak jsme projeli masívy Zelengora, Visočica a Bjelašnica. A tyto hory jsem vybral proto, že tam nejsou miny. Teda miny jsou jen v těch hlavních dolinách kolem jednotlivých masívů, ale v samotných horách nejsou, takže si tam můžeš jezdit kde chceš. Nedá se všechno vypisovat, je toho strašně moc.
Tam je jakoby cesta .....

Forester 2003 - manuál, zvýšený, oplechovaný
Toyota Land Cruiser 95 - r.2001, Ironman 2", šnorchl
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1019
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: Balkán 2018

Příspěvek od milosv »

Na cesty po Albánii doporučuji: https://filipweber.cz/pruvodce-albanie-off-roadovy-raj/
jde o nové 3.vydání a přidáno cca 30 tras. Ne vše se ale dá projet forestrem, trasy jsou původně pro endura a offroad auta.
Kaňon řeky Osum
1. Nové prosklené vyhlídky
2. Staví se nová silnice přes hory, těžbou kamene celkem zdevastováno

Výjezd na Tomori - celkem lehká šotolina a pěkné
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
Uživatelský avatar
PetrAT
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 579
Registrován: pon dub 10, 2017 9:52 am
Bydliště: Beskydy

Re: Balkán 2018

Příspěvek od PetrAT »

Pokud chceš zajíždět k Makedonii , tak hezký přejezd je Izvor-Lazaropole-Mavrovo
Kousek od hranic s Albánií.
Uživatelský avatar
Cliffer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1712
Registrován: sob lis 21, 2015 6:24 pm
Jméno a příjmení: Tadeáš Pospíchal
Bydliště: Praha

Re: Balkán 2018

Příspěvek od Cliffer »

milosv píše:Na cesty po Albánii doporučuji: https://filipweber.cz/pruvodce-albanie-off-roadovy-raj/
jde o nové 3.vydání a přidáno cca 30 tras. Ne vše se ale dá projet forestrem, trasy jsou původně pro endura a offroad auta.
Kaňon řeky Osum
1. Nové prosklené vyhlídky
2. Staví se nová silnice přes hory, těžbou kamene celkem zdevastováno

Výjezd na Tomori - celkem lehká šotolina a pěkné
Koňonem Osumi jsme jeli, akorát jsme to objížděli a nezkracovali přes Moglicë-Corovoda, protože cesta by sice byla sjízdná ale hoodně pomalu s Oťasem. Stavbou jsme projížděli a mám tam dokonce vzpomínku na naložených 18 kol vyřítivše se ze zatáčky, bohudík oba dva jsme zareagovali pohotově :-D
Subaru Outback 3.0R "Démon"
- Skotsko 2022 (5567 km)
- Rumunsko 2021 (3574 km)
- Norsko 2020 (7007 km)
- Ukrajina 2019 (4060 km)
Subaru Outback 2.5i-prodán
- Balkán 2018 (4457 km)
- Balkán 2017 (5884 km)
- Skandinávie 2016 (8300 km)
Š.Felda 1.6
- Istanbul 2012 (6100 km)
PeteBiggy
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1281
Registrován: pát úno 10, 2017 2:56 pm
Bydliště: Biggyho Beskydský Rajón
Kontaktovat uživatele:

Re: Balkán 2018

Příspěvek od PeteBiggy »

Ahoj. Jestli chceš, můžeš juknout na můj cestopis z roku 2011:

http://www.motorkari.cz/cestovani/cesto ... 20137.html

Jeto na mašině, asi trošku z jiného soudku...ale třeba tě i tak něco inspiruje. O dva roky později jsme jeli Černou horu vlakem, mají snad jen dva traťové úseky, ale ten co vede ze severu z hor směrem na jih k moři, to je fakt pecka. Doporučuju, pokud čas dovolí, se tam tím vlakem svézt ;) Jinak Montenegro mohu jen a jen doporučit. Země o rozloze nepatrně větší než Středočeský kraj, a nabízí toho neskutečně mnoho - divoké řeky, kaňony, nádherné hory, skály, jezera, moře a pláže....
Alfa Romeo Stelvio Veloce 280/2023-MY 2022/ & Suzuki Swift 1.2/2022/ & KTM SMT limit. ed./2011/
Ex AR Stelvio B-Tech 280/2020/ & Subaru Forester 2.0 XT/2018/ & Subaru XV 2.0 MT/2016/ & spousta motorek
Subaru & Alfa Romeo by Pete Biggy!!!
Uživatelský avatar
Cliffer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1712
Registrován: sob lis 21, 2015 6:24 pm
Jméno a příjmení: Tadeáš Pospíchal
Bydliště: Praha

Re: Balkán 2018

Příspěvek od Cliffer »

Jedna technická otázka k cestování. Jedno auto bude ve složení 2x člověk + 2x pes. Jaký jsou specifika cestování se psem do těchle míst? Samozřejmě všechny očkování a zdravotní věci budou mít vyřízený, jde mi opět o věci, který nikde napsaný nejsou. Počítám s výskytem "divokých" (spíš volně se pohybujících) psů, počítám s minovýma polema, počítám se "ztíženým" přístupem na určitý památky. Na co jsem zapomněl? Otázka mířená asi hlavně na HSK nebo johyyyho, o kterých vím, že tím směrem se psy jeli.
Subaru Outback 3.0R "Démon"
- Skotsko 2022 (5567 km)
- Rumunsko 2021 (3574 km)
- Norsko 2020 (7007 km)
- Ukrajina 2019 (4060 km)
Subaru Outback 2.5i-prodán
- Balkán 2018 (4457 km)
- Balkán 2017 (5884 km)
- Skandinávie 2016 (8300 km)
Š.Felda 1.6
- Istanbul 2012 (6100 km)
Uživatelský avatar
nasticka
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3540
Registrován: stř říj 12, 2011 8:00 pm
Jméno a příjmení: Stanislava Kopcová
Bydliště: Václavice

Re: Balkán 2018

Příspěvek od nasticka »

Jediné, co mě napadá, že byl celkem problém, jít se psem do hospody (na zahrádku). Neměli z toho moc radost. Ale to bylo jednou. Jinak fakt bacha na místní psy. Případný konflikt může skončit zraněním a nedělám si iluze, že místní psi jsou očkování..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Forester SG 2.0XT - SíGr
Uživatelský avatar
Cliffer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1712
Registrován: sob lis 21, 2015 6:24 pm
Jméno a příjmení: Tadeáš Pospíchal
Bydliště: Praha

Re: Balkán 2018

Příspěvek od Cliffer »

Tak psíci budou čerstvě proočkovaní, ale na tohle jsem už kamarádku upozorňoval. S hospodou díky a ještě jedna otázka: Lezli jste se psama po horách? Myšleno jak funguje takový pes na hubených pěšinách, kde je vlevo hora a vpravo sráz?
Subaru Outback 3.0R "Démon"
- Skotsko 2022 (5567 km)
- Rumunsko 2021 (3574 km)
- Norsko 2020 (7007 km)
- Ukrajina 2019 (4060 km)
Subaru Outback 2.5i-prodán
- Balkán 2018 (4457 km)
- Balkán 2017 (5884 km)
- Skandinávie 2016 (8300 km)
Š.Felda 1.6
- Istanbul 2012 (6100 km)
Odpovědět

Zpět na „Cestování“