Výměna chladící kapaliny

Většina našich vozů má konstrukčně stejné motory. Proto i řešení potíží je možné řešit společně
Odpovědět
plukovník

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od plukovník »

spm píše:Loga: chemie mi moc nešla, ale takový praktický pokus - na rychlovarný konvici se mi dost brutálně usazuje vodní kámen - a to i v případě, že tu nespotřebovanou vodu z ní hned vyleju. Takže čistě teoreticky dle toho, když v ní převařim vodu, kterou pak někam naleju a v tý konvici stejně zbyde škraloup minerálů, tak ta přelitá voda asi o něco měkčí bude, když v ní tohle chybí...
Srovnání varné konvice a chladiče trochu pokulhává.
Nezapomeň, že do ní leješ pořád další a další (tvrdou) vodu, kdežto do chladiče ji naleješ pouze jednorázově a navíc antifreeze obsahuje, vedle inhibitorů koroze a přísad proti pěnivosti , také látky zabraňující tvorbě usazenin a kotelního kamene.
Zatímco destilovaná voda (hladová voda) poškozuje celý chladící systém tím, že degraduje obsažené inhibitory a váže na sebe ionty z použitých materiálů chladícího okruhu.
Suma sumárum, když do staré chladící soustavy použiješ pro naředění destilku, je často narušena její těsnost a v krajním případě může dokonce jít do kopru i těsnění pod hlavou válců.
Takže pro ředění nemrznoucí směsi zásadně vodu. Obyčejnou pitnou vodu z vodovodního kohoutku.
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od spm »

tak jako jasne - jednim prevarenim z toho destilka nebude. ale veril bych, ze o trochu se to zmekci. jinak tohle jsem zrovna resil o thread vedle, pac mi praskla hadice od chladice a musel jsem dolivat. jel jsem pro destilku a lil tam tu, protoze ta voda z kohoutku doma je ze studny a kdyz vidim, co ten kamen dela treba na vodovodni baterii, tak jsem si dost jistej, ze by to ten chladici okruh velice rychle ucpalo. a v tehlech mistech co jsem slysel, tak i ta vodovodni voda je tvrda jak prase... nicmene ta kapalina se stejne bude muset vymenit, pac tim redenim zase prichazi o mrazuodolnost, takze je to stejne nouzovka do zimy...

Odesláno z mého SM-G930F pomocí Tapatalk
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od HonzaCZ »

Mapy po zaschnutí vody nemusí znamenat, že je tvrdá. Mě to dělá všelicos (mapy, povlak), co vypadá jako příznaky tvrdý vody, ale dle testu, co jsem dělal já i dle pravidelných testů dodavatele vody je 1,06 mmol/l nebo tak nějak, což je tak střední hodnota v rozsahu měkký vody.

Ale tak ze studny je to samozřejmě dost pravděpodobně tvrdý. Ale v tý chvíli bych možná radši než destilku nalil do toho motoru třeba neperlivou neminerální vodu z krámu s potravinama.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od spm »

Tak krom map mám i ten rozbor, kde je asi 9mmol/l :-DDD Kolik má ta z řádu nevim, ale někde jsem čet cosi o 5mmol/l, takže taky žádná sláva... jo, voda z krámu mě nenapadla... ale stejně to do zimy půjde ven, protože čert ví, jak moc je nemrznoucí...

Edit: tuší někdo, do kolika je ta originální zelená kapalina odolná vůči mrazu? Jsem jenom ze zájmu to teď hodil do googlu, abych si udělal představu, kolik mě ta sranda bude stát a u hromady těch druhovýrobních kapalin jsou údaje jako -25C a podobně - což mi přijde dost málo. Na to, že když se to pak dá v mrazu někam na hory, kde může být -30 a ono to zmrzne a roztrhne motor...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od HonzaCZ »

plukovník píše:Není 2 roky zase trochu málo?
To je spíš interval výměny pro brzdovou kapalinu DOT4.
No tak u Subaru jsou intervaly obecně přísnější, kratší. Možná i to je částečně příčina tý pověstný spolehlivosti. Nevím, jak u nových modelů, ale u starších nejsou předepsaný ani použitý žádný long life srágory a všechno se hezky "často" mění. Brzdovka, jestli se nepletu, je taky 2 roky / 30t km, jak píšeš.

Vzhledem k tomu, že premixed originál chladící směs stojí 5 L asi 850 Kč a 5 L obvykle stačí na výměnu, tak bych moc neřešil, co tam lejt. :)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48964
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od VDC »

Hkavně když budeš mít směs do -25 a bude -30, tak to nezamrzne, jen se v okruhu udělá taková hustá kaše. Jo tekutina je lepší, ale motor to neroztrhne. :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Loga
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 89
Registrován: sob čer 11, 2016 11:51 pm
Bydliště: Praha

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od Loga »

Děkuji za radu s chladící kapalinou, nakonec jsem tam dal nějakou, jejíž barvu bych specifikoval jako modro-zelenou. Původně jsem si řekl, že teda dám originální, tak jsem volal do emilfrey a tam prý originální chladící směs nemají, jen nějakou modrou, kterou stočí do přinesené nádobyu za 211,-/l. To mi přijde za neoriginální jakousi celkem dost. Ani nevím kde jinde by jí mohli mít, možná v AWD, ale to je pro mě celkem daleko, zvlášť jet tam jen kvůli tomu. Nebo někde objednat na internetu, ale vzhledem k tomu, že jsem potřeboval vyměnit tekoucí chladič a nechtěl čekat, tak to nepřipadalo v úvahu.
Subaru Forester SG, 2.0 92kW, 12/2002
plukovník

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od plukovník »

Loga píše:Děkuji za radu s chladící kapalinou, nakonec jsem tam dal nějakou, jejíž barvu bych specifikoval jako modro-zelenou. Původně jsem si řekl, že teda dám originální, tak jsem volal do emilfrey a tam prý originální chladící směs nemají, jen nějakou modrou, kterou stočí do přinesené nádobyu za 211,-/l. To mi přijde za neoriginální jakousi celkem dost. Ani nevím kde jinde by jí mohli mít, možná v AWD, ale to je pro mě celkem daleko, zvlášť jet tam jen kvůli tomu. Nebo někde objednat na internetu, ale vzhledem k tomu, že jsem potřeboval vyměnit tekoucí chladič a nechtěl čekat, tak to nepřipadalo …
Ano, udělal jsi dobře.
Jestli tvá ekvipáž je ročník 2002, tak to chce modrozelenou G11.
No, a já bych také na tvém místě šel touto cestou, např. koncentrát Castrol Radicool FN...
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od sima »

Tuto jsem dával taky,klasická nemrzka,do svých starších aut jsem jí dával vždy,výroba kdesi na slovensku.Původní už byla tmavší barvy.
Naposledy upravil(a) sima dne sob črc 08, 2017 10:43 pm, celkem upraveno 1 x.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7813
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od mnov »

Já tam dal G12: Total Glacelf Auto Supra G12 . :-)
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
fort
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 383
Registrován: stř zář 28, 2011 6:56 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Myslivec
Bydliště: Vendryně

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od fort »

Tak jsem byl v obchodě a náhodou šel kolem regálu s chladicí kapalinou. Kouknu na doporučené vozy a... ...a zase špatně. Já už tam leju radši subaru chladicí kapalinu. Obrázek

Kdyby to nešlo přečíst, tak subaru je na růžové, která je k prdu...

Odesláno z mého Haier HW-W910 MiUI pomocí Tapatalk
Outback 3,0 H6 AT 2004 MY2005
ex VW Passat 1,8CL kombi 1991
Uživatelský avatar
ybrcek
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5315
Registrován: sob lis 12, 2016 8:54 pm
Jméno a příjmení: Martin Vetyška
Bydliště: Půlpánov u Štatlu
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od ybrcek »

Taky kupuju u subaru. Však to nestojí zase tolik
AUDI quattro A6 Avant 2,7V6 TDI
ex Tribeca 3,6 H6
ex Forester 2,5 XT SG9
ex VeCe GTS 1,9CDTI
ex VeBe CC 2,5V6
ex Kadett GSi 2,0i
ex Škoda 100
ex Škoda 110R

http://www.drkteam.cz/team_member/martin-vetyska/
KTM 950 SuperEnduroR
Uživatelský avatar
lucass
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 51
Registrován: pát led 12, 2018 11:42 am
Bydliště: Olomouc

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od lucass »

A co tahle nemrznoučka, https://www.autokelly.cz/Product/NA-KA- ... ;40117963# prý vhodná pro asijská auta i subaru, nebo raději přímo od subaru ale co když je to stejné jen jiné balení třeba sud v subaru na dílně.
Subaru Forester 2.0X SG 2007 Bi fuel.
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48964
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od VDC »

Tuhle jsem nalil na zimu já. Popisu věřím.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
lucass
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 51
Registrován: pát led 12, 2018 11:42 am
Bydliště: Olomouc

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od lucass »

Jo taky tomu věřím a navíc někdo musel začít prodávat nemznoučku pro asijská auta jezdí jich tou spousta a ne každý jezdí do origo servisu.
Subaru Forester 2.0X SG 2007 Bi fuel.
Odpovědět

Zpět na „Motor“