O počítačích a věcech okolo...

Odpovědět
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20510
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od námořník »

Mira píše:Jakou řečí je to napsaný? Je tu spousta ajťáků, ale je tu někdo natvrdlej jako já a nerozumí? Protože pokud jsem blbej jen já, jsem vlastně vyjímečnej.

Nejsi výjimečnej :-).
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21874
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

A ono má Ubuntu nějakej speciální X/desktop, kterej se nedá nainstalovat jinam? Mně teda přijde, že čím míň toho v distribuci je a čím víc si tam toho musím dát a nastavit sám, tím líp. Ale je fakt, že jako včetně GUI mám Linux jenom ve virtuálu, a tam mám Debian Stretch a ani netuším, co je v něm za desktop. :-D Já jsem spíš takovej ten příkazořádkovej a hlavně můj nejoblíbenější "linux" je FreeBSD. :-DDD
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22471
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

apt-get si závislosti standardně hlídá; co přesně se dělo u tebe, těžko říct... Já bych se dneska bál říct o čemkoliv (ne jenom distribuce Linuxu), že je pro BFU... nevím jestli je to tím, že vím, čeho jsou BFU schopni nebo tím, jak je to dneska všechno překomplikované :-DDD
HonzaCZ píše:Mně teda přijde, že čím míň toho v distribuci je a čím víc si tam toho musím dát a nastavit sám, tím líp.
Tak tahle starost ti díky Red Hatu a toho brýlatého Harryho Pottera, kterého zaměstnávají, odpadne :-DDD Neb čekám, až do systemd integrují i Xka s Window Managerem a nebudeš mít starost s výběrem, protože si už nezměníš ani barvu fontu v terminálu :-DDD

Jinak je to s tím dnešním hardwarem stejně o ničem... tolik zábavy, jako když jsem na Pentium II kompiloval Gentoo ze stage1 včetně celýho KDE, to si dneska prostě člověk neužije :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21874
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše:Jinak je to s tím dnešním hardwarem stejně o ničem... tolik zábavy, jako když jsem na Pentium II kompiloval Gentoo ze stage1 včetně celýho KDE, to si dneska prostě člověk neužije
Já skoro 10 let provozuji server s dual core atomem a 1 GB RAM, na něm FreeBSD a vše kompiluji, včetně userlandu a kernelu. Takže si to trochu dokážu představit. Zkompilovat userland posledně trvalo asi tak 15 hodin. Kernel ořezanej o všechno nepodstatný a pouze s ovladači danýho systému kolem 2 hod. :-DDD

Naštěstí už jenom dosluhuje a pomalu z něj migruju služby na novej. :) Na druhou stranu běží někdy od roku 2008 nonstop a pořád to funguje. =) Jediný, co odešlo, tak minizdroj v předražený mini ITX bedýnce. >:-f
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22471
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

si nejak matne pamatuju, ze to byly tak 3 dny usilovny kompilace, nez na tom slo alespon neco delat :-DDD a asi nic nenastvalo tolik, jako kdyz se clovek rano vzbudil a nasel spadlou kommpilaci kvuli kravine typu doslo misto na disku :-DDD

Odesláno z mého SM-G930F pomocí Tapatalk
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4822
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od Makovica »

HonzaCZ píše:A ono má Ubuntu nějakej speciální X/desktop, kterej se nedá nainstalovat jinam? Mně teda přijde, že čím míň toho v distribuci je a čím víc si tam toho musím dát a nastavit sám, tím líp. Ale je fakt, že jako včetně GUI mám Linux jenom ve virtuálu, a tam mám Debian Stretch a ani netuším, co je v něm za desktop. Já jsem spíš takovej ten příkazořádkovej a hlavně můj nejoblíbenější "linux" je FreeBSD.
A ako zvladas, ze FreeBSD komunita si raz za cas povie, ze tieto porty uz na 2 roky starom OS nepojdu, menime balickovaci system, upgraduj world, hoci na to inak nemas nejmensi dovod ? Aj ked na desktope je to trochu ine a je cas sa s tym bavit.
Mame tych FreeBSD (aktualne od 7.x po 11.x) na kritickych serveroch dost a nic ma nevie tak vytocit ako toto. Ked kvoli kravine musim riesit prakticky reinstall OS. A ten mergemaster nech si niekam strcia. Fakt jednoduchsia nova instalacia, ako sa tym preklikavat. Pure Evil. O setupe cisteho system cez to ncurses udelatko by som tiez vedel rozpravat, ake nelogickosti tam su. Prilis tlacia na to, aby "dobehli" linux a potom trpi kvalita.
Stare dobre Gentoo, pokial ide o src based OS.
FreeBSD je imho tak-tak pouzitelne ako server, z hladiska pracnosti administracie, podpory, spravy portov, ich zavislosti, ale ako desktop to pouzije len masochista :)

Co sa tyka gentoo, stale sa ta kompilacia da celkom uzit, ani nie tak KDE, tam s tym ratam, ale tusim libreoffice je taky masaker ? Aj gcc so vsetkymi svojimi verziami myslim dost trva.
No, nejako sme sa ja a burciak rozpisali :)
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22471
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Dá, nedá, s dnešními hodně jádrovými procesory, tím výkonem a hromadou RAM to je celkem hračka. Jako jo, třeba ta Libre Office pořád nějakou dobu trvá, ale už je to třeba jenom pár hodin; dřív jsem to pouštěl přes noc a pokud jsem zrovna hodně dlouho nespal, tak to stejně ráno furt nebylo :-DDD Jinak stage1/2 už je taky oficiálně zrušená (už dlouho teda), takže se instaluje všechno rovnou ze stage3. Zase ale na druhou stranu tenkrát mi fakt subjektivně přišlo, že když se to na těch popelnicích pracně zkompilovali s optimalizacemi pro ten procesor, tak to fakt běželo líp, než binární distra. Dneska už je to fuk s tím přehršlem výkonu :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4822
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od Makovica »

spm píše:Dá, nedá, s dnešními hodně jádrovými procesory, tím výkonem a hromadou RAM to je celkem hračka. Jako jo, třeba ta Libre Office pořád nějakou dobu trvá, ale už je to třeba jenom pár hodin; dřív jsem to pouštěl přes noc a pokud jsem zrovna hodně dlouho nespal, tak to stejně ráno furt nebylo Jinak stage1/2 už je taky oficiálně zrušená (už dlouho teda), takže se instaluje všechno rovnou ze stage3. Zase ale na druhou stranu tenkrát mi fakt subjektivně přišlo, že když se to na těch popelnicích pracně zkompilovali s optimalizacemi pro ten procesor, tak to fakt běželo líp, než …
Vykon je jedna vec a nepotrebne zavislosti a podpora nezmyslov druha.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21874
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

Makovica píše: A ako zvladas, ze FreeBSD komunita si raz za cas povie, ze tieto porty uz na 2 roky starom OS nepojdu, menime balickovaci system, upgraduj world, hoci na to inak nemas nejmensi dovod ? Aj ked na desktope je to trochu ine a je cas sa s tym bavit.
Mame tych FreeBSD (aktualne od 7.x po 11.x) na kritickych serveroch dost a nic ma nevie tak vytocit ako toto. Ked kvoli kravine musim riesit prakticky reinstall OS. A ten mergemaster nech si niekam strcia. Fakt jednoduchsia nova instalacia, ako sa tym preklikavat. Pure Evil. O setupe cisteho system …
Jako desktop bych to asi nepoužil. To už spíš PC-BSD, resp. TrueOS. Ale obecně nemám problém s Win na desktopu. Tedy pokud to nejsou desítky.

Ty popsané peripetie s FreeBSD nějak neprožívám, možná protože to upgraduju sám dřív, než se něco rozbije. Na podporované verzi se mi nestalo, že by něco přestalo chodit. Tedy jo, sem tam se rozbije nějaký port, ale většinou je do druhého dne spravený a vždy je možnost to nainstalovat předkompilované přes pkg. Pokud ti vadí kompilování celého OS, tak se už nějakou dobu dá použít freebsd-update. Taky se systém hodně posunul z hlediska úprav původních konfigů, takže mergemasterem uděláš pár souborů a hotovo. Mně to prostě takhle vyhovuje. :)

Používám to od major verze tipuji 4 nebo 5 a výměnu balíčkovacího systému jsem zažil jenom jednu, takže teda nevím, co máš na mysli.

Instalovátko je super jednoduchý, většinou instaluji z min-iso a vše dodělávám až v systému.

Pro mě je zásadní, jak to funguje a to mi vyhovuje.

Ale aby nedošlo k mýlce, tak to nikde nepoužívám v komerčním prostředí.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2972
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od yeti »

FreeBSD je náhodou krásnej čistej systém. Ano, administrace chce nějakou znalost. Navíc funguje výborně česká komunita.
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16105
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od quickly »

Kdyby někdo potřeboval zrušit heslo na zamknutém listu v Excelu, doporučuji přečíst si tento odkaz http://www.tomasadl.cz/CZ/clanky-detail ... knout-list . Mne právě zachránil ;-D
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14666
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od Tapan »

Kdysi dávno jsem provozoval Gentoo na notebooku a protože mě po čase častá rekompilace velkých věcí (OpenOffice, KDE4...) začala prudit, zkusil jsem ArchLinux a na dlouhá léta jsem si ho zamiloval. Krásné "čisté" minimalistické distro, kde máte přesně to, co chcete. Přesto ale binární a instalace čehokoliv je bleskurychlá (v příkazovém řádku a nadmíru přehledně). Kdo má rád Gentoo a Arch nezná, doporučuju. Jestli ho tedy nezprasili nebo neskončil...už na Linuxu nějaký čas nejedu.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22471
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Tapan píše:Jestli ho tedy nezprasili nebo neskončil...už na Linuxu nějaký čas nejedu.
No, bohužel se z toho stala taková testovací distribuce systemd-everything... takže bych řekl, že ho prostě zprasili :-D Jenom to Gentoo celkem odolává a dá se bez toho zla provozovat (pokud tam člověk nechce instalovat něco, kde to nasrali jako tvrdou závislost, jako třeba Gnome).
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14666
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od Tapan »

spm: Ach tak...škoda ho. Uvažoval jsem ten notebook oprášit a hodit na něj zas Linucha a vůbec nevím, po čem bych sáhnul, když ne po Archu. Když jsem to dával k ledu, systemd byl v plenkách a šel tam naroubovat jen když člověk opravdu chtěl. No uvidíme, na jednu stranu mě baví se v těchhle věcech vrtat a učit se je, na druhou stranu doma dvě malý děti a nedodělanej barák, asi na notebooku nechám wokna a dostavím si garáž a budu se raději vrtat ve Foresterovi, dřív nebo později to bude potřebovat :-D
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24131
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od sima »

Klekl nám veledůležitý externí hdd.Máme na něm životní videa a fotky za dvacet let minimálně.Daly by se dle vyjádření servisáka zachránit,99% je snad jistých,je to ta lepší varianta,ale cena 9000 kč je ta horší varianta.
Názvy souborů vidím,sem tam šli ještě otevřít,ale pak už téměř nic...kopírování přestalo fungovat.Neděláte tu někdo do toho?Vím asi není na toto nějaká rada,jen se ptám,jeden nikdy neví a je tu moc šikovných lidí,kteří toto možná i dělají,něbo někoho znají,kdo se tím zrovna neživí a nemusí mít takové cifry za opravu-vím je tam třeba kolikrát měnit i hlavičky a já nevím co,chápu,že je to náročné,ale devítku za to asi nedám,včil ne.
Zatím jsem záchranu dat stopl,i když nás to šíleně vzalo a je to pro nás děsná škoda.Budu se snažit ještě vytáhnout ze starých CD a z odloženého compu co půjde.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“