Dron -zkušenosti

Odpovědět
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od draconis »

Jo aha, díky. Prodává jestli to chápu správně jenom vysílač, tak to nic... :-)

Kdyby se někdo zbavoval celého setu (vysílač+přijímač+brýle) nebo jen samotných brýlí, tak pište SZ... B-)
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3148
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od dracekvo »

Já už si byl o víkendu zalétat. Stálo mě to jen matku na vrtuli a 2x čištění od bláta :D Ale video sem nenatáčel.
Ty závodní koptéry jsou zlo. Člověk furt zkouší nový věci a pak s tím plácne o zem.
Ale mám aspoň pro zasmání natočenej loňskej crash :)

https://www.youtube.com/watch?v=CiIXwf33z7c
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od draconis »

Uvažuji o koupi Eachine Racer 250, máte s ním někdo zkušenosti? Taky existuje víc verzí, tak kdyby mi někdo nejdnoduše případně shrnul rozdíly, byl bych moc rád.

Taky jsem zaregistroval, že se vyrábí i klon Floureon Racer 250 s ŘJ Naze32 (tu už nabízí i pro Eachine) s výkonnějšími motory.

Nebo se už mezitím objevilo něco zajímavějšího v těchto nízkých cenách?
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3148
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od dracekvo »

Postav si to sám :) Nic na tom není. Jen přišroubuješ součástky a pak to spájíš drátkama. A budeš mít za stejnou cenu o třídu lepší komponenty.
Hlavně důležitá u těhle prcků je kamera. Je docela blbý letět a nevědět kam.
To byla moje zkušenost s levou kamerou. Hned šla do popelnice a kupoval sem HS1177.
Stavěl sem 210. 250 je velká.
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od draconis »

To byla i moje původní myšlenka, že bych si to postavil sám. Nešlo mi ani tolik o to ušetřit, ale hlavně proto, že by mě to i bavilo.

Ale po týdnu brouzdání po netu (převážně po zahraničních stránkách) jsem jako naprostý začátečník prostě zjistil, že mi to nestojí za ty nervy někde měsíc něco studovat a metodou pokus omyl zkoušet jednotlivé komponenty. Kdyby mi někdo řekl komponenty vyzkoušeného setupu, já bych je objednal a poskládal to dohromady, tak jo. Ale něco si naobjednat, zkusit to dát dohromady a pak to zase demontovat, objednávat něco jiného a zase zkoušet, jestli to bude fungovat, na to nemám čas ani prostředky.

Mechanicky to zmáknu, z toho obavu nemám. S pájkou taky kamarádím bez problému. Ale je toho na trhu tolik, že člověk, který se tím nikdy nezabýval, stráví mládí na tom něco vůbec vybrat a pak třeba zjistí, že to je na prd a začne znova. Na to nemám na první pokus nervy ani čas... :-)

A všude od toho napoprvé důsledně odrazují, že to většinou nedopadne dobře.

Tak pokud mi napíšeš, co přesně koupit a bude to fungovat, je to něco jiného.

Našel jsem i spoustu 3D šablon pro tiskárny... Ale vím prd, jaké motory, jaké regly, rádio, řídící jednotku, FPV a já nevím co ještě. Já bych se do toho pustil rád, což o to, ale potřebuju zaručenou informaci, z čeho to dát dohromady. Pokud mě to chytne a začnu se tím zabývat, tak si třeba za pět let už všechno budu řešit sám a vyznám se v tom, tak to ale aktuálně není... B-)
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3148
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od dracekvo »

Můj setup je rám Latian 5mm kvůli odolnosti při učení. Nandal sem mu fakt hodně a furt drží. 3D tisk je většinou co pád to potřeba vytisknout novou součástku a ve výsledku se to může vyjít i dráž než karbonový rám.
Můj setup je trošku jeden z těch dražších, ale z osvědčených komponent, né hi-tech novinky. Ale od doby co sem stavěl už uběhl nějaký pátek a jsou trošku novější komponenty, ale moc se o to nezajímám, tak neznám úplně do detailu výhody. Každopádně je dokáží využít jen profíci.
Rám Latian 210 5mm
Řídící deska Beerotor F3 + PDB Beerotor s měřením proudu. Výhoda je, že má integrované OSD. tj, úspora drátování a další desky.
regulátory littlebee 20A
motor emax 2204, možno zvolit i 2205 pokud bys chtěl 4S baterky pro větší divočinu.
FPV vysílač eachine et200r, kamera foxeer hs1177, přijímač beerotor autor (diverzita+nahrávání) ale používám i levnější Eachine RC840, který jde dát přímo do helmy když se mi to nechce všechno rozbalovat. Antény Aomway 5.8GHz FPV 4 Leaf RHCP.
Helmu Quanum DIY FPV Goggle V2

Vysílačku sem si pořídil starší Frsky Taranis a přijímač v koptéře frsky XSR. Baterky lítám multistar 3S 1400mAh.

Kupováno z hobbyking, rctimer a banggood.
Rám ani desku nemusíš kupovat tak drahou jako já. Stačí jakýkoliv karbon aspoň 3mm + deska třeba naze32 a pdb matek. Ale doporučuju fakt nešetřit na kameře.
Snad sem na nic nezapoměl.

Tady sem dával fotku, jak to vypadá
https://subarufanclub.cz/forum/viewtopi ... 15#p268483

Edit: jo a při stavbě je potřeba nezapomenout na takový drobnosti jako konektor pro baterku. Trošku silikonovýho kabelu, 6hraný stojky pro instalaci desek, výborná věc je ochrana motorů (nedostává se do nich bláto) já ještě musel koupit kvůli 5mm rámu delší šrouby pro motory, protože dodávaný nepočítali s instalací na tak tlustej rám a ještě s chráničema.
No stavěl sem snad dva měsíce, protože sem vždy zjistil, že mi něco chybí a pak čekal na doručení z číny :)
Mě naopak všichní říkali postav si sám, nic na tom není, hlavně nekupuj hotový setup, protože je ze shit komponent.
Nic sem nevěděl, blbě se všude možně ptal a nakonec sem zdárně dostavěl. Akorát furt ještě donastavuju parametry řídící desky, ale to se musí u každé, protože ani jedna koptéra není stejná.
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od draconis »

Teda, díky moc, že sis dal tu práci to sem vypsat. Jj, s tou kamerou máš nejspíš pravdu. Mám teď k dispozici Symu X8W a ten výstup mi přijde strašidelný, podle toho se nemůže dát létat netož z toho použít záznam.

Já bych přece jen radši 250 než 210. Vzhledem k tomu, jak popularita dronů za poslední 3 roky rapidně vzrostla, věřím, že je to ve vývoji dost dlouhá doba a Číňan nikdy nespí... :-) Jasně, na rámu a mech. komponentech není co vymyslet, ale elektronika... Jinak ten Tvůj jsem nikde nenašel, nemyslíš náhodou Lisan a ne Latian? Jinak dle obrázku mi to přijde jako když má ramena napevno spojená s rámem...? Co jsem tak zatím pochytil, při havárii to odnesou nejčastěji vrtule a případně právě ramena. Pokud jsou na rámu přišroubovaná, tak se jenom jednoduše vymění...

Koukal jsem právě i na náhradní díly pro ten Eachine Racer 250 a dá se na to koupit prakticky všechno...

Musím to ještě promyslet, protože bez FPV to nemá smysl a to je zatím kámen úrazu. Nejsem ochoten do toho dát desítku (nebo spíš víc), když ani nevím, jestli mě to bude bavit tak, jak si myslím. Takže chci něco na začátek a pak se uvidí. Tohle beru jen jako kratochvíli, kdybych do toho chtěl dát víc peněz, koupím Phantoma. Jasně, je to něco úplně jiného a člověk s ním nelétá pro radost, ale já bych rád dělal videa z přírody... B-)

Takže stejně budu čekat až se někde objeví bazarové FPV brýle a pak to budu řešit...
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od draconis »

Hm, teď jsem koukal na eBay a ty Quanum brýle se dají do dvojky pořídit, to by měnilo situaci... :-)
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3148
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od dracekvo »

Hele, asi máš šťastnej den, nevím co se děje, ale na hobbyking momentálně stojí 30€ a poštovný zdarma.

Jo, pokud chceš závodní koptéru, tak kamera je důležitá. Levné nedávají velké rozdíly. Např slunce/stín. A u malého závoďáka, kde se lítá mezi překážkama a tak je to důležité. Jinak ale nečekej perfektní obraz. Pořád je to jen analogovej PAL přenost.

Jo a rozmysli se co vlastně chceš. Buď závodní koptéru, nebo ala phantom poletuchu na focení a natáčení. Je mezi tím rozdíl asi jako mezi hárlejem a silniční motorkou :)

Rám je Lantian LT210, asi sem se předtím přepsal. A ramena jiný nepotřebuju. 5mm fakt zlomit nejde. Ale zase je tu nevýhoda větší váha. Ale já bral na začátek raději takovej autobus na otloukání. Na levné a slabé rámy se právě musí prodávat náhradní ramena, protože se často mění :D

Kdybys jel kolem Čechtic, tak ti to můžu ukázat jak to lítá, když budu doma a bude pěkný počasí. Pro návštěvy mám připravený 10" lcd monitor, nebo budu lítat podle monitoru a pučím ti helmu. Ale koptéru né. To je těžky na ovládání, je moc zbrklá.
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od draconis »

dracekvo píše:Hele, asi máš šťastnej den, nevím co se děje, ale na hobbyking momentálně stojí 30€ a poštovný zdarma.
Ty jo, tak to je super. To asi není co řešit, hned odpoledne až dorazím domů jdu to hned objednat a nastudovat, co k tomu chybí, abych to měl kdyžtak komplet (aku, receiver atd.). Tak to díky moc za tip, já už na to na hobbyking ani nekoukal, protože tam měli docela dlouho, že to nemají skladem.

Takže je to tohle? https://hobbyking.com/cz_cz/quanum-diy- ... 2-pro.html
dracekvo píše:Jo, pokud chceš závodní koptéru, tak kamera je důležitá. Levné nedávají velké rozdíly. Např slunce/stín. A u malého závoďáka, kde se lítá mezi překážkama a tak je to důležité. Jinak ale nečekej perfektní obraz. Pořád je to jen analogovej PAL přenost.
Jo, to je mi jasné. Znám to už z outdoor kamer a někdy trvá i v řádu vteřin než kamera přechod světlo/stín překompenzuje. A to je v tomto případě nepoužitelně moc, to je mi jasné... Rozlišení mi právě přijde trochu škoda, že se používá jen tak málo, ale tak holt je to pořád relativně levné a taky to musí zvládat vysílač/přijímač přenést, což by třeba u FullHD asi kladlo moc vysoké nároky... U těch Quanum Goggle V2 to vlastně ani není plnohodnotný PAL (576 řádků), ale NTSC (480 řádků) :-)
dracekvo píše:Jo a rozmysli se co vlastně chceš. Buď závodní koptéru, nebo ala phantom poletuchu na focení a natáčení.
Neboj, rozdílu jsem si vědom. A rozmyšleno mám. Chci oboje, ale každé pro jiný účel. A protože desítku a víc za staršího Phantoma se mi zatím pořád dát nechce, když by se teoreticky "závoďák" dal pořídit za cca půlku nebo míň. A někde se začít musí. Navíc díky tomu, že jsme se před 6 týdny rozrostli, tak s malou nepůjde min. rok pořádně nikde po horách courat v terénu, jak jsme byli zvyklí, takže Phantom je odsunut do neznámé budoucnosti a já se chci zatím aspoň bavit... Proto teď řeším ten FPV "závoďák" B-)
dracekvo píše:Rám je Lantian LT210, asi sem se předtím přepsal. A ramena jiný nepotřebuju. 5mm fakt zlomit nejde. Ale zase je tu nevýhoda větší váha. Ale já bral na začátek raději takovej autobus na otloukání. Na levné a slabé rámy se právě musí prodávat náhradní ramena, protože se často mění :D
Aha, no vidíš. Já to bral z pohledu, že zlomit se dá určitě vždycky všechno... :-) Koukám na to jinak stejně, protože holt počítám s tím, že ze začátku budu víc bourat než lítat... :-)
dracekvo píše:Kdybys jel kolem Čechtic, tak ti to můžu ukázat jak to lítá, když budu doma a bude pěkný počasí. Pro návštěvy mám připravený 10" lcd monitor, nebo budu lítat podle monitoru a pučím ti helmu. Ale koptéru né. To je těžky na ovládání, je moc zbrklá.
Moc díky za nabídku, ale až tak bych Tě s tím neotravoval a půjčit si coptera by mě ani nenapadlo, protože vím, jak by to dopadlo B-) Jo hele, ale neříkal jsi, že 5mm karbon nejde zlomit? :-DDD

Jinak "monitor pro návštěvy" mě dostal! ,,,,| (*_^) |,,,,
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3148
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od dracekvo »

Jo, to jsou oni.
K helmě už pak potřebuješ jen baterku vzal sem 4S a k tomu dal 12V stabilizátor, a pak přijímač.
Baterka stačí jakákoliv. Mám 4S 1800mAh co jsem chtěl původně namontovat do aku vysavače a je až zbytečně moc velká. Klidně by asi stačila i 1000mAh. Já kvůli tý větší musel přešít kapsičku, bo se tam baterka nevešla.
Přijímač sem zkusil ten nejlevnější a funguje taky http://www.banggood.com/Eachine-RC840-5 ... ds=myorder
Stabilizátor na 12V mám tento http://www.banggood.com/DC-DC-Converter ... ds=myorder
a anténky tyhle http://www.banggood.com/Aomway-5_8GHz-F ... ds=myorder
na těch se taky nevyplatí moc šetřit. Jen tu na koptéře, sem trošku opatlal tavným lepidlem, aby byla odolnější.

Závoďák je dobrej začátek. Nejde to moc rozbít a naučíš se pilotovat. S velkou pak nebudeš mít žádnej problém. A až se do toho dostaneš, zjistíš, že je zbytečný utrácet za phantoma, a nějakou velikosti 500 si postavíš sám. Je to to samé, jen se ještě k řídící jednotce připojí GPS s kompasem a kamera se pověsí na gimball.

Zlomit se to dá, ale nedokážu si představit tu rychlost při které by se to stalo a nebojím se o rám, ale o další osazený součástky :D
Jo, ono to lidi baví daleko víc jít s tebou, když vidí to samý co vidíš ty. Koukat na nějakou tečku v dálce je dlouho nebaví.
Jo a vůbec bys neotravoval, když pojedeš kolem a budeš mít čas stačí se ozvat aspoň den předem.
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od draconis »

Tak brýle objednány, za ty peníze nebylo co řešit. Uvidíme, za jak dlouho a jakým způsobem budu pokračovat. Zatím díky moc za tipy a rady!
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od draconis »

Tak jsem ještě objevil toto video a návod, za ty prachy by to možná stálo za zkoušku... :-)

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Avp8MurmeEY[/youtube]
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3148
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od dracekvo »

ESC all in one nedoporučuju. Už se mi povedl spálit regulátor a výměna stála 200,- když spálíš jeden regl v tomto, tak musíš koupit celou desku.
Motory nevím, co sem koukal, někomu fungujou, někdo s nima má problémy.
FC může bejt, naze32 je v pohodě.
Kameru rozhodně ne. S kamerou za 2 stovky sem totálně pohořel.
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
MarkN
Nováček
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: čtv dub 07, 2016 3:35 pm
Jméno a příjmení: Mark Nechala

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od MarkN »

Ahoj, kdybych si chtěl koupit drona tady v ČR kolik to tak bude stát?? Včetně kamery samozřejmě.
Odpovědět

Zpět na „Hobby, sport“