Nejlepší sněhové řetězy

Jaké nejvhodnější pneumatiky na léto, na zimu, do terénu ? Jaké nejvhodnější ET disků ? Jaké jsou nejlepší řetězy ? To vyřešíme v této sekci
Odpovědět
Uživatelský avatar
Traveller
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11873
Registrován: pát kvě 30, 2014 8:04 am
Jméno a příjmení: Jirka
Bydliště: Česká Třebová

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od Traveller »

Já jsem pořídil klasický zahradní rýč na rytí záhonků a jen jsem ho zakrátil na šířku kufru. >B-) >B-) ;-D Aspoň mám jistotu, že nepovolí ani při použití na zeminu, ledové kusy apod.
A ten rýč je fakt podle mě mnohem lepší, protože potřebuješ něco rovného a ne zahnutou lopatu. Tou tak maximálně omlátíš spodek auta v případě, že budeš potřebovat vyházet sníh pod ním. =)
WRX STI MY2016
Ex: Subaru Forester SJ 2.0i, stříbrný s fofr-klackem.
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21884
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od HonzaCZ »

outback píše:Ufff...si představuju jak s automatem pouštím v takové situaci plný výkon motoru do měniče...

Že se i s AWD vozí řetězy mne překvapilo když jsem tady ty témata poprvé viděl. Já je pro všechny moje (nestudentská) auta řetězy vždy kupoval nebo fasoval a vozil a nikdy nepoužil, ale pro Subaru je nemám. Takže by mne zajímalo, kolik sněhu a jaké podmínky jsou potřeba, abych to bez řetězů s automatem, VTD a nevypínatelným VDC s už nedal. Vím že je to individuální, spousta lidí dovede zahrabat čtyřkolku i tam kde ostatní projedu s FWD málem na letních gumách, ale tak …
No ono tam ten výkon nepošleš, protože když převodovka stojí, tak se čerpadlová část měniče (tedy vstup od motoru), pokud je převodovka v pořádku (nekloužou v ní spojky/brzdy), roztočí na nějaký 2500 ot/min, víc motor neutáhne. Ale je pravda, že se pomalu blížíš maximu točivýho momentu (u 2.5 115 kW někde kolem 3500?).

Jinak řetězy nemusíš potřebovat jenom kvůli tomu někam vyjet, ale třeba sjet po ledu.
plukovník píše:...tak nějak nerozumím tomu "...hrabal jen předek kde nebyly řetězy a zadek stál a nehrabal, viskozní spojka ten rozdíl nepobrala..."
Študoval jsem zběžně ten pohon a jsem z toho tak trochu magor.
Chápal bych, že diference otáček předku a zadku bude v tomto případě příliš velká, ale pak bych předpokládal, že se z té viskózy vyvalí dým a půjde velmi rychle do kopru.
Předpokládal bych, že konstrukce tohoto pohonu tak velkou diferenci nedovolí a zadek se musí alespoň trochu protáčet také! Tedy v případě že viskózní spojka není úplně K.O.
Tak samozřejmě, že u starších aut je to opotřebovaný. Jinak proč by se z toho měl hned vyvalit dým? To dokáže přenýst jen pár desítek Nm. To nemá suplovat uzávěrku mezinápravovýho diferáku.
plukovník píše:Připadá mi, že druhý extrém nastává v případě měření brzd na válcových jednonápravových dynamometrech na STK, kdy je údajně "devastační" pro převody, měření na jednonápravovém dynamometru, kdy neměřená náprava stojí.
U stálého pohonu 4x4 AWD 50:50 jsou údajně pro měření vždy potřeba dvounápravové dynamometry s protiběžnými válci.

Argument, že měření trvá pouze krátkou dobu a rychlost otáčení válců je nízká, údajně!!!, neobstojí !!!
Já osobně jsem si tedy doposavad myslel opak...
Tak určitě to ničemu tu chvíli jednou za 2 roky nevadí. Vzhledem k tomu, jakej kopr tomu někteří dávají v terénu, tak tohle je pro to procházka růžovou zahradou. Pokud teda na válcích budou mít pomalý režim otáčení. Pokud ne, tak jim to z těch válců bude utíkat. Válce s protiběžným otáčením by zase nešly použít u spousta verzí na zadní nápravě, protože tam bývá taky visko. Takže jediný čistý řešení je 4 válce. 4 válce s protiběžným otáčením je nesmysl.
VDC píše:Láďo měnič je chytřejší, než my a proto, když to prostě nejde, protočí se a výkon na převodovku nepřenese. Alespoň na D.
Měnič rozhodně není chytřejší než my, ani než cokoliv jinýho. Měnič je úplně tupá soustava 3 lopatkových kol v toroidním pouzdře plném oleje. :) Když je rozdíl otáček velký, tak se přes reakční kolo násobí přenášený moment, to až kolem 2x (funguje to jako redukce - ale pouze za dostatečného rozdílu otáček vstupu a výstupu). Pokud se rozdíly zmenší, tak to násobení přestává fungovat. Ale celé to pracuje čistě na mechanických a hydrodynamických principech - podle tvaru těch lopatek, volnoběžky na reakčním kole, vlastnosti ATF, atd. Pokud převodovka, tedy výstup z měniče stojí, a je potřeba větší kroutící moment, než vzniká v měniči, tak prostě turbínový kolo měniče stojí a olej se tam jenom tak míchá a celý se to mocně ohřejvá. Nic samo klouzat nezačne, klouže to z principu funkce. :)



Ještě k tomu STK, tak u některých automatů by na měření STK stačilo dát pojistku FWD a pak se zadní náprava nebude vůbec připojovat.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48974
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od VDC »

HonzaCZ píše:Měnič rozhodně není chytřejší než my, ani než cokoliv jinýho. Měnič je úplně tupá soustava 3 lopatkových kol v toroidním pouzdře plném oleje. .
S tou chytrostí to bylo samozřejmě myšleno v nadsázce. Ale jsem rád, že jsi nám to objasnil technicky. ,,,,| (*_^) |,,,, =)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21884
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od HonzaCZ »

VDC píše:
S tou chytrostí to bylo samozřejmě myšleno v nadsázce. Ale jsem rád, že jsi nám to objasnil technicky.
Jasně ,,,,| (*_^) |,,,,
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4856
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od Makovica »

plukovník píše:Ještě jeden dotaz...
Jaký názor máte na tvrzení, že na Forestera musí !!! být použity vždy dva páry řetězů, z důvodu možnosti poškození stálého pohonu 4x4, kdy by v případě pouze jednoho páru řetězů a tím většího záběrového obvodu na této nápravě byla nadměrně zatěžována viskóza ?
Som teraz mudry, lebo som mal pri PN cas sa trochu hrabat v (SJ) manuali.
Tam je napisane, ze retaze pouzivat IBA na prednu napravu a jazdit do 30km/h.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48974
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od VDC »

To ale platí v případě, že máš jenom jedny řetězy na jednu nápravu.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
plukovník

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od plukovník »

Tak to by odpovídalo tomu, že v případě řetězů na jednu nápravu a doporučené max. třicítce, je přece jenom možnost ohrožení viskózy.
No a použití řetězů na obě nápravy by bylo zase příliš velké zatížení na celý agregát, jak psal předseda.

Takže suma sumárum, raději bez řetězů a do brutálního terénu se sněhem až po prdel raději Vraníky a rýč z titanu :-DDD
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4856
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od Makovica »

VDC píše:To ale platí v případě, že máš jenom jedny řetězy na jednu nápravu.
To je jasne.
Ale z toho, ako je to tam napisane, sa neda jednoznacne povedat, ci tym chceli povedat len toto.
Nenapada niekomu nejaky techn.dovod, preco by to tak mohlo byt ? Trebars nejake setrenie MPT v extremnych situaciach ?
EDIT: medzitym plukovnik nieco napisal, len tech.poznamka, automat tam nema viskoznu spojku.

EDIT2: Pozrel som do manualu este raz a az na dvoch miestach je tam doslovne napisane "Snehove retaze nasadzujte vzdy len na predne kolesa". Raz vo vseobecnejsej casti o pohone AWD a druhy raz neskor, pri radach na jazdu v zime.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
plukovník

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od plukovník »

Což takhle vykašlat se na řetězy a raději pořídit pneu Nokian Hakkapeliitta R2 SUV 225/60 R17 103R.
Prý jsou to v současnosti nejlepší pneumatiky na světě do sněhu a ledu.
Akorát ta jejich cena mně tak trochu pripomíná drahotu. :-/
Uživatelský avatar
Traveller
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11873
Registrován: pát kvě 30, 2014 8:04 am
Jméno a příjmení: Jirka
Bydliště: Česká Třebová

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od Traveller »

Asi by ti k tomu víc mohl říct Žužu. Ten je tuším má na Oťasovi?!? Ale už tu nějaký čas nebyl. :-/
WRX STI MY2016
Ex: Subaru Forester SJ 2.0i, stříbrný s fofr-klackem.
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5143
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od petr »

kdo zkusí co se dá přejet se čtyřmi řetězy tak pochopí že řetězy nikdy žádná pneu nenahradí ani omylem mám super gumy ale řetězy jsou další velké plus hlavně pokud je pod sněhem led a jiné podobné situace, ale jak psal předseda na normální veřejné komu nikaci a bez vozíku řetězy subaru nepotřebuje snad nikdy,
jen je potřeba dávat pozor na to aby se auto nezahrabalo s řetězama je to o hodně rychlejší než bez nich jinak je průjezdnost uplně někde jinde to člověk pochopí až to zkusí, pak je limit už spíš motor a spojka
Uživatelský avatar
Dušan
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1374
Registrován: stř zář 02, 2009 8:44 pm
Jméno a příjmení: Dušan Šindel
Bydliště: Ostrava

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od Dušan »

Myslím, že teorie už byla probrána dostatečně. Některým ale viditelně schází praxe.

Potvrzuji to co píše Petr.

S žádnými pneumatikami (bez řetězů), ať jsou to Vraníky nebo Nokiany, se nedá projet tolik, jako s řetězy na jedné nápravě, a zrovna tak platí, že s řetězy na jedné nápravě se nedá projet to , co s řetězy na obou nápravách. Každé Subaru, se kterým chceš nebo potřebuješ třeba jen občas projíždět hluboký a těžký sníh, by mělo mít ve výbavě řetězy. A líp na 4, než jen na 2 kola. Jsou situace, které se dají zvládnout jen s řetězy na všech čtyřech. Ne, že bych řetězy obouval nějak extra často, ale hodily se už mnohokrát. Jsou tady lidi, kteří obouvají všechny čtyři mnohem častěji. Za sebe můžu říct, že i když řetězy používám někdy na jedné, někdy na obou nápravách, tak k žádnému poškození pohonu nikdy nedošlo a auto funguje už 14-tým rokem tak jak má. Takže v příspěvcích popsané obavy považuji za přehnané. Jediným omezením je u mého forestra SG slabý výkon 92 kW, kdy nepomůže ani redukce, ale i to už Petr psal. No a taky samozřejmě světlá výška, i když mám zvednuto o 4 cm.

Jo a do auta pořádnou lopatu s dlouhou násadou. Když si auto sedne na břicho, tak žádný vojenský rýček ani ty dětské lopatky nepomůžou. Jenže to každý pochopí, až se v takové situaci jednou nebo dvakrát sám bez pomoci ocitne.
Tam je jakoby cesta .....

Forester 2003 - manuál, zvýšený, oplechovaný
Toyota Land Cruiser 95 - r.2001, Ironman 2", šnorchl
goha
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1862
Registrován: pon srp 10, 2015 3:37 pm
Bydliště: Hradec Králové

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od goha »

A kde tu dlouhou lopatu voziš?
Forejs SG, 11/03, 2.0 92kW + nové LPG.
Uživatelský avatar
Dušan
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1374
Registrován: stř zář 02, 2009 8:44 pm
Jméno a příjmení: Dušan Šindel
Bydliště: Ostrava

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od Dušan »

Já s tím nedělám žádnou vědu, prostě je tam, kde je zrovna místo, podle situace.
Tam je jakoby cesta .....

Forester 2003 - manuál, zvýšený, oplechovaný
Toyota Land Cruiser 95 - r.2001, Ironman 2", šnorchl
plukovník

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od plukovník »

Tak pohon 4x4 máme, řetězy máme, lopatu také máme.
Jedinné co nám schází ke štěstí je ten sníh. A to dost podstatnou část roku "sedím ve své hájovně, jak ta pecka na h...." na Šumavě, a opravdová kalamita, co by stála za řeč, nastane tak jednou za čtyři roky...
Odpovědět

Zpět na „Pneumatiky, Disky, Řetězy“