Hučící ložisko a jeho výměna

Diskuse o podvozkových částech, které jsou podobné nebo stejné napříč jednotlivými modely Subaru. Typicky kosti stabilizátorů, tlumiče, pružiny, silentbloky atd...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ynhoj
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1028
Registrován: čtv říj 15, 2009 9:28 am
Jméno a příjmení: Sebastian Sehnal
Bydliště: Tourov (Bavorov)

Re: Hučící ložisko a jeho výměna

Příspěvek od Ynhoj »

Včera výměna zadních ložisek, pravé hučelo, koupil jsem tedy dvě ložiska na zadní část. Granex nezklamal, ložiska SKF do 3 dnů doma a za skvělou cenu... Potom domluva s kamarádem, kter na to má vybavenou dílnu a rovnou mi řekl, že to bude na půl dne práce a "jásá". Pravdu měl, pravdu měl... Pravá strana ještě jakže takže šla, i ten dlouhý šroub šel poměrně lehce vytlouct kladivem...Levá strana, to byl oříšek... Ani pomocí plamene se nic nepohlo. Musela se vyndat celá poloosa, vyšmátrat podstavec, kde by to vydrželo úder palice...
Dvě tři rány a pohlo se to, odnesla to manžeta, tisícihran a závit na tu velkou matici. Tisícihran se musel trochu poopravit, pro matici udělat nový závit, "čepičku" nad závitem poopravit na fréze... Tak si říkám, zda není nějaká lepší varianta pro výměnu ložiska, protože toto byla fakt hnusná práce... Samotné vylisování a vlisování ložiska byla brnkačka... To je to nejmenší na celé akci...Tušil jsem, že s tím budou určité problémy, ale levá strana auta mne tedy dostala... Přikládám nějaké ilustrační foto... Začátek práce 10:00 konec kolem 19:00, z toho druhé ložisko zabralo 6 hodin...
Přílohy
WP_20161002_010.jpg
WP_20161002_009.jpg
WP_20161002_001.jpg
Subaru Impreza Outback Sport 2.0 r.v. 2005, ex Subaru Justy 1.3 1998, ex Daihatsu Feroza, ex Škoda Forman 1.3 LX, ex Škoda 105 L
Uživatelský avatar
klimat
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 321
Registrován: sob kvě 22, 2010 7:46 am
Jméno a příjmení: Tomas Klima
Bydliště: Benešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hučící ložisko a jeho výměna

Příspěvek od klimat »

Dát to do servisu? ;-D
Tomáš K.

Subaru diagnosa
www.boxerauto.cz
pufko
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1118
Registrován: pát úno 11, 2011 10:42 pm

Re: Hučící ložisko a jeho výměna

Příspěvek od pufko »

Popredu si kúpiť nové skrutky a potom sa s tým nikto nemusí babrať a môže rovno rezať a vytiahnúť to celé von, kde sa s tým lepšie manipuluje. Pred tým to poriadne namastiť - aj 3x, pár dní pred tým ako sa to pôjde robiť.
Aj ked je pravda že tá dlhá skrutka je pekne tvrdý oriešok

Ja som teraz robil niečo podobné na Legacy a po skúsenosti s Imprezou som rovno kúpil skrutky. Síce nemali pozinkované skrutky M12x1,25 ale tak M12x1,5 nie je problém a nie sú problém ani štandardné M12. Navyše miesto hláv na 17 orech bude mať človek 19, ktorá toho vydrží viac z hladiska ošlahania hrán
Ale aj tak mi jedna skrutka zahrdzavela vo vnútri silentbloku že som to musel rezať flexou, potočiť šlo len tolko kolko guma dovolila. Tiež som kedysi kúpil komplet sadu silentblokov aby ma v prípade takéhoto problému nič neprekvapilo + mám vyrobené prípravky na nalisovanie. Kupovať to po jednom podla potreby nemá zmysel, skladom to nedržia a ani to neponúka každý.

Človek sa pri Subaru naučí, že najlepšie je ked si veci urobí sám. Lebo počúvať nejakého "odborníka" čo to v živote nevidel v servise je jednoducho strata času. Ja som bol kedysi darebný riešiť "problém" na zadnej náprave (auto v zátačke trošku odskakovalo), tak že to zanesiem tuto jednomu pánovi čo sa vyslovene venuje hlavne geometrii áut a oprave náprav. Kúpil som všetky silentbloky aby nebol problém že niečo nie je, vyrobil som prípravky na nalisovanie a po hodine blbých kecov ako s tým bude určite problém, lebo to nie je ako Octavia kde presne vie "čo a ako" mám počítať že by tam auto strávilo určite tri dni. A toto vydedukoval bez toho aby si auto dal vôbec na zdvihák a videl čo ho čaká.
Dakujem, to sám urobím na ulici za jeden den bez zdviháku, akurát si neurobím geometriu. Nakoniec to bol vybitý iba jeden silentblok, ktorého výmena mi zabrala cca 1,5hod s tým že sa menil hned aj tlmič za nový, druhý den výmena druhého tlmiča dalšia hodina

Silentbloky som si chcel objednať cez http://www.carspace.cz ale ani po mesiaci stále nebolo tovaru, nasilu mi chceli poslať len to čo bolo skladom s čím som nesúhlasil. Chcel som všetko naraz. Tak som po vyše mesiaci zrušil objednávku a objednal z PL, odkial to prišlo za 5 dní
Přílohy
IMGP9704.jpg
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, rv2001...
Subaru Legacy 2.5i, AT, rv2005...
goha
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1862
Registrován: pon srp 10, 2015 3:37 pm
Bydliště: Hradec Králové

Re: Hučící ložisko a jeho výměna

Příspěvek od goha »

Tak já si nechal měnit zatím jen pravé zadní ložisko ... vč. všech tří gufer a mechanik si pochvaloval, jak to jde vše lehce povolit. Otázkou je, jak by to šlo na druhé straně, ale tam zatím potřeba výměny nebyla ... ťukám :-)
Forejs SG, 11/03, 2.0 92kW + nové LPG.
Uživatelský avatar
dethroned
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2236
Registrován: pon čer 07, 2010 6:09 pm
Bydliště: Brno

Re: Hučící ložisko a jeho výměna

Příspěvek od dethroned »

na legu od 2004 se naštěstí mění celý náboj. nedávno jsem dělal tři (pravé zadní už bylo měněno před 4 roky) a bylo to bez problému. náboje také od SKF z granexu...
Outback 2.5 BS9 CVT MY18 129kW
ex - Outback 2.5 BI-Fuel BP9 4AT MY09 127kW LPG BRC
Obrázek
ex - Legacy 2.0R Wagon BP5 5MT MY07 121kW
Obrázek
ex - Legacy 2.0i Wagon BP5 5MT MY04 101kW LPG PRINS
Obrázek
pufko
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1118
Registrován: pát úno 11, 2011 10:42 pm

Re: Hučící ložisko a jeho výměna

Příspěvek od pufko »

Nič to ale nemení na tom že ak príde na výmenu uloženia ramien tak tie skrutky bude tiež možno treba rezať ako u mna.
Na jednej strane OK, ale na druhej som sa potrápil a bolo treba aj rezať
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, rv2001...
Subaru Legacy 2.5i, AT, rv2005...
Uživatelský avatar
M a r c e l
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 15410
Registrován: pát úno 05, 2010 2:58 pm
Jméno a příjmení: Martin Fabian
Bydliště: Středozem B-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Hučící ložisko a jeho výměna

Příspěvek od M a r c e l »

já ji jednou taky musel odvrtat a odsekat...
M a r c e l B -)

FORESTER 2.0 XT SG AT 04 (iXTéčko)
FORESTER 2.0 Sturbo SF MT-R 00 LPG (TEJPRESTR)
OPEL TIGRA 1.6 KROSTIGRA
MULTICAR M25 4x2 MULA
IMPREZA 2.0 WRX STI 02 (BERUŠKA)
<Scenic 2.0<Felicia Combi 1.2LXI LPG<3x GARDE<120LS<110L<kolo<plastová Tatra<odrážedlo<kočárek
Uživatelský avatar
Juras
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 766
Registrován: čtv bře 04, 2010 7:42 am

Re: Hučící ložisko a jeho výměna

Příspěvek od Juras »

Mě už ten dlouhej šroub vyndat nejde, když jsem potřeboval vyměnit ložisko, muselo se to udělat na autě.
Subaru IMPREZA 2.0GT MY95 300hp 25/100 - funny car
Peugeot 205 1.7GRD MY92 60hp 4/100 - EX a už i R.I.P (kovoschrot)
Citroën C5 2.2 HDi MY02 133hp 6/100 - daily car
Ducati Multistrada 1000 DS MY04 - funbike?
goha
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1862
Registrován: pon srp 10, 2015 3:37 pm
Bydliště: Hradec Králové

Re: Hučící ložisko a jeho výměna

Příspěvek od goha »

Asi to chce preventivě několikrát do roka prosříknout nějakým "omastkem" .. co kdyby bylo potřeba to rozdělávat....
Forejs SG, 11/03, 2.0 92kW + nové LPG.
Uživatelský avatar
Juras
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 766
Registrován: čtv bře 04, 2010 7:42 am

Re: Hučící ložisko a jeho výměna

Příspěvek od Juras »

Ono je to celkem nešťastně vyřešený, kdyby tam dali 2 kratší šrouby, na každej silentblok jeden, bylo by s tím míň problémů.
Subaru IMPREZA 2.0GT MY95 300hp 25/100 - funny car
Peugeot 205 1.7GRD MY92 60hp 4/100 - EX a už i R.I.P (kovoschrot)
Citroën C5 2.2 HDi MY02 133hp 6/100 - daily car
Ducati Multistrada 1000 DS MY04 - funbike?
Uživatelský avatar
M a r c e l
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 15410
Registrován: pát úno 05, 2010 2:58 pm
Jméno a příjmení: Martin Fabian
Bydliště: Středozem B-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Hučící ložisko a jeho výměna

Příspěvek od M a r c e l »

ono hlavně, jak je to v té těhlici v tom polootevřeném prostoru, tak tam zůstává bordel, hlína, a tam to díky tomu zatuhne, zarezne, chce to občas vyšškrábat a vyčistit, stejně, jako misky tlumičů...
M a r c e l B -)

FORESTER 2.0 XT SG AT 04 (iXTéčko)
FORESTER 2.0 Sturbo SF MT-R 00 LPG (TEJPRESTR)
OPEL TIGRA 1.6 KROSTIGRA
MULTICAR M25 4x2 MULA
IMPREZA 2.0 WRX STI 02 (BERUŠKA)
<Scenic 2.0<Felicia Combi 1.2LXI LPG<3x GARDE<120LS<110L<kolo<plastová Tatra<odrážedlo<kočárek
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Hučící ložisko a jeho výměna

Příspěvek od draconis »

dethroned píše:na legu od 2004 se naštěstí mění celý náboj.
To je otázkou. Nevím tedy jak u Subaru, ale řešil jsem kdysi u Fiatu a protože celý náboj, díly stál cca 3-4x víc než by stálo jen ložisko... :-)
pufko
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1118
Registrován: pát úno 11, 2011 10:42 pm

Re: Hučící ložisko a jeho výměna

Příspěvek od pufko »

Som kupoval aj zadný náboj a cena bola 74€, sú aj lacnejšie varianty. Nie je to také hrozné.
Celkové sú už ceny ND úplne inde ako 5 rokov dozadu. Vtedy ked som pozeral trebárs tlmiče KYB, tak cena zadného kus 130€, predný ešte viac. Dnes zadný 60€, predný 80€, hydraulický napínak remena kludne 120€, dnes 50€...

S ložiskom je zasa práca navyše a bez prípravkov ho nie je problém poškodiť pri nalisovaní do tehlice
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, rv2001...
Subaru Legacy 2.5i, AT, rv2005...
divudi
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 294
Registrován: úte dub 24, 2012 12:19 am
Jméno a příjmení: peter p
Bydliště: ROMA

Re: Hučící ložisko a jeho výměna

Příspěvek od divudi »

ahojte.
potreboval by som poradit. zacalo mi hucat zadne prave lozisko. volal som do subaru a povedali mi ze az v polovici januara lebo ho nemaju na sklade, blizia sa sviatky atd.
ja ale po Novom Roku musim uz spat na vychod.
Takze som sa chcel spytat ci to mam risknut, ze mi to vydrzi cca 2.000 km a vymenin to az tam.

Alebo ci to mozem dat aj do ineho servisu nie subaru a vymenia mi to mozno aj lacnejsie. nejak sa mi zda vela za lozisko 250 eur aj s robotou.

dakujem
Obrázek
Forester XT MY09
Obrázek
Outback 2,5 MY22
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Hučící ložisko a jeho výměna

Příspěvek od draconis »

Tak záleží, jak moc to hučí. Jestli to teprve začalo, ještě to něco vydrží. Já jezdil pořád, když se začalo docela ozývat už hodně a najel jsem s ním cca 4 000 km než jsem se dokopal dojet do Dobřan. Vymění ti to samozřejmě i v neautorizáku, ale rozhodně bych to řešil preventivně výhradně v ověřených servisech (AWD, Boxer Auto, Dobřany atd.) - záleží kde se nacházíš.

Já nechával zadní ložisko měnit v lednu v Dobřanech. Navíc mi tam dali ještě nějaký další kus z nerezu, který prý často hnije - už si nepamatuju, co to přesně bylo. Tak aby se to nestalo, dal jsem cca 1 000 Kč navíc. Nepamatuju si přesně, kolik to stálo celkem, protože spolu s tím mi tam dělali ještě nějaké další drobnosti a geometrii. Ale můžu to kdyžtak dohledat.
Odpovědět

Zpět na „Podvozek“