Unifikace grafické šablony pro dokumenty

Odpovědět
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5219
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Unifikace grafické šablony pro dokumenty

Příspěvek od draconis »

Vzhledem k http://subarufanclub.cz/forum/viewtopic ... 10#p221623 a případným dalším plánovaným dokumentům (rád bych taky zpracoval do grafické podoby jednotlivé generace modelových řad Subaru), bych se rád domluvil, jestli bychom neudělali nějaký jednotný návrh grafické podoby těchto dokumentů. Nechtěl bych to asi už dávat do wiki a navrhuji vše uložit třeba jako PDF s nějakým grafickým záhlavím, vodotiskem atd...

Bylo by fajn to mít hezké a jednotné. Využilo by se to případně i do budoucna pro další dokumenty, které kdokoli v rámci SFC vypracuje.

Co vy na to?

Případně pokud dostanu grafické podklady, mohu zkusit něco vytvořit.
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21979
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Unifikace grafické šablony pro dokumenty

Příspěvek od HonzaCZ »

Proč to nechceš dávat do wiki? Od toho je...

Jinak grafický podklady jsou ve wiki, to je paradox. ;)

EDIT: Resp. nevím, co nechceš dávat do wiki. Obecně mít šablonu není blbej nápad. Až jí uděláš, tak jí můžeš dát do wiki. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5219
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Unifikace grafické šablony pro dokumenty

Příspěvek od draconis »

Já nevím, mně ta wiki přijde ergonomicky naprosto debilní. Já rád některé materiály zpracuju a udělám, ale nechtějte to po mě dávat do wiki. Od čeho máme web, může to tam krásně viset. Neřeknu, kdybychom měli nějakou knowledge base jak prase, ale na těch našich pět a půl článku je to podle mě zbytečné.

Ale jinak napsal jsi to moc hezky 8)
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5219
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Unifikace grafické šablony pro dokumenty

Příspěvek od draconis »

HonzaCZ píše:Jinak grafický podklady jsou ve wiki, to je paradox
Já vím, ale s mým loginem mě to na ně nepustí, hlásí to že nemám oprávnění...
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21979
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Unifikace grafické šablony pro dokumenty

Příspěvek od HonzaCZ »

Hele asi takhle. Ano, přesně tak, od čeho máme web? Od toho, abys mohl využívat funkce jako vyhledávání, prolinkování, odkazování atd. To všechno v PDF reálně používat nebudeš. Další věc - nikdo učenej z nebe nespad - je potřeba sem tam něco upravit, doplnit, někdy se ten "dokument" vyvíjí nějakou dobu v čase. V PDF? Jak? Každej bude mít PDF editor? Pak pošle tu úpravu někomu, kdo to bude muset nahrát na server? Nebo jak? Co když se sejde víc úprav naráz?

A knowledge base? 5,5 článku? Protože tam téměř nikdo nic nepřispívá? Nedá si tu práci tomu dát nějakou formu. Radši to plácne do fóra, kde o to za 2 dny už nikdo ani nezavadí. Přesně to je důsledek způsobenej takovejma názorama, jako píšeš třeba ty. Proč bych se s tím jebal do neergonomický wiki, když to můžu vyblejt do PDF a nikdo na to už nikdy co do obsahu nešáhne a když jo, tak se nebude dát dohledat nějaká revize, jestli to, co mám je aktuální, nebo ne. Budu chodit na web a koukat po PDFkách, jestli nějaký není aktualizovaný? Ještě, že si to neřekli všichni a vznikly projekty jako třeba wikipedia.org.

A když si to budu chtít uložit do PDF nebo vytisknout pro offline použití, tak z wiki můžu úplně stejně.

To, že ta wiki je ve stavu, v jakym je, je daný tím, že není téměř nikdo, kdo by to rozvíjel, nikdo si nechce dát zadarmo tu práci a vytvořit něco smysluplnýho. Ze začátku jsem se o to staral sám, spousta obsahu tam vytvořil, sem tam mi někdo pomoh a teď už tam je jenom těch 5,5 článku a to je vše. A fakt se divím, protože by se tam někdo mohl totálně vyřádit, udělat to na pohled pěkný, rozřadit, otagovat atd. Ne. Prostě lidi nechtěj. ::-DDD: Navíc by to nemusel každej řešit přímo do wiki, ale mohl by bejt editor, kterej by to tam převáděl - chápu, že každej nemusí chtít se naučit syntaxi a prát se s tím. Taky jsem nejen já takhle pár smysluplných věcí z fóra převedl, aby je někdo ještě někdy mohl najít a využít. Třeba místo, aby tam někdo udělal příspěvek o olejích, tak se to bude 1000+1 opakovat v tématu o olejích. To samý by mohlo bejt třeba checklist pro nákup auta - obecnej, pak pro jednotlivý modely... nápadů je spoustu. Nikdo přeci ale nebude zadarmo tvořit obsah pro ostatní.... ::-DDD:

Ono obecně lidi rádi berou, ale už moc nechtěj dávat. To samozřejmě není na tebe, když se tu bavíme o tom, že chceš něco vytvářet. :845:

Takže toť můj skromný názor. Piss!!! Totiž, peace!!! :pr:
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5219
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Unifikace grafické šablony pro dokumenty

Příspěvek od draconis »

Aha, takže abychom se pochopili... :-)

Nehodlám ty materiály vytvářet jen v PDF. To byl jen příklad, hlavní myšlenka byla, že by si tu PDF mohl každý jednoduše stáhnout a uložit a taky třeba vytisknout a dát do auta nebo podle toho postupovat, když to bude třeba nějaký návod.

Já to hlavně myslel v souvislosti s novým webem - vše by se vytvářelo jako články pomocí CMS. Bylo by to začleněno do webu a tím i vyhledávání atd. Navíc by to mohl upravovat i běžný člověk, kterého prostě bude wiki brzdit a odrazovat svou ergonomií, když už bude mít chuť něco udělat a něčím přispět.

Hlavní výhoda wiki tak zůstává asi jen možnost simultánních úprav a vedení historie úprav a jednotlivých verzí článku. Což jsou podle mě věci, které absolutně nevyužijeme. Z mého pohledu se solidním CMS je pro nás wiki naprosto zbytečná.

Rozhodně nekritizuju, jak wiki vypadá a v jakém je stavu. Je mi jasné, že je vždycky snazší kritizovat něco, co aktuálně existuje než vymyslet a najít řešení pro něco lepšího a obětovat tomu čas atd. Z několika důvodů si prostě ale myslím, že wiki je pro nás zbytečné dále udržovat a lepší by bylo materiály z ní vytáhnout a převést ve formě článků přímo na nový web.

Tím spíš jak píšeš, že se o wiki nemá kdo starat atd. - tak proč to proboha udržovat při životě.
HonzaCZ píše:téměř nikdo nic nepřispívá? Nedá si tu práci tomu dát nějakou formu. Radši to plácne do fóra, kde o to za 2 dny už nikdo ani nezavadí. Přesně to je důsledek způsobenej takovejma názorama, jako píšeš třeba ty.
Sorry, ale to si nemyslím. Naprosto souhlasím s tím, že ve fóru to zapadne a je to v pytli. Ale neber to z pohledu IT znalého. Spousta zdejších jsou běžní uživatelé PC a když jim řekneš "dej to do wiki" a oni si to otevřou a ani po hodině zírání nejsou schopni tam jen přehrnout prakticky již vytvořená data, tak se na to vykašlou. A já se jim nedivím. Myslím, že nejsem úplně tupej, dělal jsem několik let weby (ale to už je dlooouho), podílel jsem se pár let let v rámci CZilly na produktech Mozilla v ČR a několika dalších projektech. A dám si práci s tím vše hezky připravit, zdokumentovat, popsat atd., ale když po mě chcete nasypat to do wiki, tak toho nejsem schopen. Asi by to šlo, ale za tu dobu než si to opět po letech osahám a naučím se s tím bych třeba napsal dalších 20 článků o něčem jiném. A jsem-li BFU, které posadíš k wiki nebo hezkému WYSIWIG ala Word, kam jen sypu bez zdržování obsah, co myslíš, že si vyberu? Z mého pohledu je důležitější generovat obsah než nutně řešit jeho formu. Wiki je pro potřeby SFC podle mě prostě fakt zbytečná. Nikdy to běžní lidé nebudou kreativně používat, jen si tam maximálně budou hledat informace, ale nebudou reálně vytvářet obsah.

Asi jsem to na začátku blbě napsal. Resp. rád bych v souvislosti třeba s těma žárovkama měl PDF se seznamem, ale k tomu by samozřejmě byl i článek a další obsah.

Zabředli jsme do toho trochu hlouběji než na co jsem se ptal původně, ale to je vlastně dobře. Nedrž se prosím těch PDF, je mi jasný že je to naprosto nevhodný pro tvorbu obsahu, myslel jsem to fakt jen tak jak jsem popsal výše.

Jinak mi právě přijde škoda nevyužít pro tvorbu obsahu user friendly CMS.

Aby bylo jasno, nechci se s tebou rozhodně o čemkoli hádat a kritizovat. Jen hledám cestu, jak co nejjednodušší cestou podpořit ty, kteří chtějí ten obsah vytvářet a pomoct jim v tom. A ano, tím i sebe a snad některé další z nás... :-)

Snad jsem dokázal, že jenom nebuzeruju aspoň tím, že cokoli jsem zatím dělal na Forynovi, jsem poctivě zdokumentoval a popsal. Pár dalších věcí chystám. Ale do wiki už mi to musel dát Quickly... :-)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21979
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Unifikace grafické šablony pro dokumenty

Příspěvek od HonzaCZ »

To není hádka ani kritika, jen druhej pohled na věc. :-)

Píšeš o CMS a o tom, že by mohl upravovat každej - v tý chvíli samozřejmě JEDNOZNAČNĚ potřebuješ udržovat historii, nastavovat práva atd. To vše už má wiki hotový. Obecnej CMS rozhodně nedrží verze. Nějakej lepší možná jo.

Myslím, že tu wiki trochu démonizuješ. Vždyť k tomu nic nepotřebuješ umět. Snad jen pochopit princip, že nejdřív někde vytvořím odkaz na obsah a tím, že na ten slepej odkaz kliknu mi to nabídne ten obsah vytvořit. Ano, to by se dalo považovat za trochu nezažitý, ale z use case pohledu je to poměrně dost lineární přístup. Druhá věc jsou jmenné prostory a nějaká interní "neviditelné" struktura, to už trochu zavání složitostí. ;)

To, že to neukazuje WYSIWYG, by se možná dalo řešit nějakým pluginem. Ale obecně wiki mají být hlavně informace, takže nějaké velké formátování je tam kontraproduktivní a těch pár značek snad člověk s normálním IQ musí během pár minut pochopit. Kór, když se ani tu syntaxi nemusí učit a na skoro všechno tam jsou tlačítka.

Ohledně "dej to do wiki" jsem psal. Holt by měl bejt nějakej správce, kterej by s tím buďto pomohl nebo to tam rovnou dal.


A pokud se počítá s použitím CMS pro takovéto účely, tak by si ověřil, že v zadání je to zmíněný. Bez jemný správy oprávnění a držení historických verzí bych to fakt na nějaký "veřejný" vytváření obsahu nedoporučil.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5219
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Unifikace grafické šablony pro dokumenty

Příspěvek od draconis »

A mně se ta wiki stejně pořád nelíbí :-)

Právě jsem si myslel, že by se to mohlo s novým webem vyřešit nějak přijatelněji, když už se to dělá. Nebo pokud se chcete wiki zuby nehty držet, tak kdyby se povedlo to aspoň nějak udělat opravdu user friendly, bylo by to fajn.

Ale samozřejmě je taky otázkou, jestli se tu vůbec někdo kromě třeba nás dvou najde, aby chtěl obsah tvořit... :850:

No nic, já si udělám svojí šablonu pro PDF a ty to pak dáš do wiki ::-DD:
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5219
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Unifikace grafické šablony pro dokumenty

Příspěvek od draconis »

Jinak jsem nemyslel úplně veřejnou editaci, kterou by mohl dělat každý reg. uživatel. Budou tam moct samozřejmě admini a pak by se zřídil přístup každému, kdo by měl zájem něco udělat nebo by na to byl jeden společný uživatelský účet jen pro tyto účely (pokud by nebylo potřeba historicky dohledávat původce úprav). To už by se dalo vždycky nějak vymyslet, neber doslovně vše, co píšu. Spíš tak nahlas přemýšlím za pochodu... :-)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21979
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Unifikace grafické šablony pro dokumenty

Příspěvek od HonzaCZ »

A já si zase myslím, že wiki je prostě přesně na to. ::-DD: Ale v poho, udělat se to může, jak bude potřeba a hlavně jak to bude vyhovovat. Hlavní je, že jsou nějaký lidi, co jsou ochotný tvořit. :826:

Jinak jsem na materiálech povolil čtení pro "nečleny", ale moc toho tam není. :-) https://subarufanclub.cz/wiki/klub/materialy
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16151
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Unifikace grafické šablony pro dokumenty

Příspěvek od quickly »

Pokud mohu mít připomínku, tak jsem za stávající Wiki.
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5219
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Unifikace grafické šablony pro dokumenty

Příspěvek od draconis »

Jak říkám, já nejsem ani vysloveně proti wiki, ale spíš když se řeší nový web, abychom se dohodli a případně se to dalo rovnou řešit předtím a ne až bude hotový.

Spíš bych pak tedy třeba uvítal nějakou možnost jednoduchého exportu a publikování článku z wiki na web. Už si nepamatuju, na čem říkal Tom, že to pojede? Wordpress?
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49227
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Unifikace grafické šablony pro dokumenty

Příspěvek od VDC »

Petře nakonec wordpress ne, bude to víc custom řešení.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7831
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Unifikace grafické šablony pro dokumenty

Příspěvek od mnov »

quickly píše:Pokud mohu mít připomínku, tak jsem za stávající Wiki.
Mám stejný názor.
V práci jsme měli klasickou Wiki a nové vedení to nahradilo SharePoint. :1774:
Jinak děkuji za ty informace co do Wiki dáváte.
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Odpovědět

Zpět na „Web, připomínky, dotazy, komentáře“