Hašení ohně, hasící přístroje

Odpovědět
Uživatelský avatar
M a r c e l
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 15410
Registrován: pát úno 05, 2010 2:58 pm
Jméno a příjmení: Martin Fabian
Bydliště: Středozem B-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od M a r c e l »

...sou hasici ne... chudak tatka B-)))


kua, ale byly to horky chvilky co? B-)

nedavno se na to vzpominalo na Jozkolandu B-)
M a r c e l B -)

FORESTER 2.0 XT SG AT 04 (iXTéčko)
FORESTER 2.0 Sturbo SF MT-R 00 LPG (TEJPRESTR)
OPEL TIGRA 1.6 KROSTIGRA
MULTICAR M25 4x2 MULA
IMPREZA 2.0 WRX STI 02 (BERUŠKA)
<Scenic 2.0<Felicia Combi 1.2LXI LPG<3x GARDE<120LS<110L<kolo<plastová Tatra<odrážedlo<kočárek
Uživatelský avatar
kiti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3387
Registrován: pát kvě 18, 2012 7:12 pm
Jméno a příjmení: Květoš
Bydliště: Brno-venkov

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od kiti »

Já jsem přidělal hasici přístroj do foryska na ty šrouby před sedačkou řidiče a myslím, že se hned tak neutrhne. Je dvoukilový v originál držatku. Fotky jsou někde na fóru
Forester 2,5 XT 2010 manuál
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7813
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od mnov »

Švagrová v tomto oboru podniká a tak jsem dostal k různým příležitostem pár hasičáků. To se tedy musím podívat co je to vlastně zač. :-)
Zatím jsem používal jen CO v garáži při svařování, když mi něco začalo hořet. :-)
V autě samozřejmě žádný nevozím. :655:
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48964
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od VDC »

Děkuji ti Mamute... :D

Honzo trefils to, plnohodnotná náhrada halonů jsou ty halotrony, ale cena pekelná....

Jinak je to kromě jinýho výborný odmašťovadlo.... :)

Podle mě ideální umístění je před sedačkou řidiče nebo spolujezdce.


Odesláno z mého ASUS Transformer Pad TF300TG pomocí Tapatalk
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7813
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od mnov »

Tak jsem okoukl to co mám doma. V garáži je toto:
Obrázek
Obrázek
To čidlo jsem tam nainstaloval kvůli LPG.
V dílně mám taky nějaký hasičák:
Obrázek
Ostatní hasičáky se mi válí někde na chalupě.
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10622
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od Mira »

M a r c e l píše:...sou hasici ne... chudak tatka B-)))


kua, ale byly to horky chvilky co? B-)

nedavno se na to vzpominalo na Jozkolandu B-)
No jo, no. Holt musel zaskočit na hašení jeden betelné borec ze štatlu, co fasuje hasičáky v DPMB.
Já hasičák vozím v kufru přidělanej sucháčema aby necestoval. Pod sedačku se mi nevešel. Naštěstí jsem ho nikdy nepotřeboval.(ťuk ťuk ťuk).
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od catana »

Novec 1230 je docela zajimava hasici tekutina...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=InJoDfdxwY8[/youtube]
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Uživatelský avatar
ok1mpx
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1344
Registrován: ned bře 06, 2016 2:49 pm
Jméno a příjmení: Zbyněk Trojan
Bydliště: okres Česká Lípa

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od ok1mpx »

Ahoj hasiči! (ale i jiní, informovaní).
Po tom, co se dneska, naštěstí neúspěšně, snažila má lepší polovička podpálit hranolkama barák, zase koukám po hasičáku.

6kg prášek doma mám, práší se na něj u kotelny. Sáhnu po něm, až když bude opravdu zle. Té citlivé elektroniky, mě drahé a v případě potřeby plnění, pojišťovně ukradené, mám doma spousta.

Mám i dvě 6kg lahve CO2. Jedna je upravená šedá, ke druhé mám i proudnici. Bohužel je obě používám ke sváření a případný plamínek hasím hubicí svářečky. Při dávání plnit se bojím, že už řeknou NEE!

Přemýšlím tedy o příručním 2kg CO2 hasičáku, přednostně takovému, co umí stát na svém spodku a půjde bez problému kdekoliv naplnit. A bude doma někde po ruce a případně si ho budu brát ssebou kdybych něco flexoval na půdě nebo tak.

Uvítal bych teda i nějakou šedou 6kg lahev, co mě tlakovkou přežije.

Zn.: Nabídněte
Zbyněk
Forester SG5LK, 2.0 MT*2005,, daily car XV, 2.0D MT*2013, taťkovo daily car
Forester SF5LJ, 2.0 MT*1999, 4 kousky v různém stádiu rozpracovanosti
Outback 4S4BR, 3.6 AT*2010, Outback 4S3BG, 2.5 MT*1996, synkovy, Legacy BG7LJ, 2.2 MT*1996, K.O.na srazu v Bělé
Uživatelský avatar
nothink
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 862
Registrován: ned pro 30, 2018 8:34 pm
Jméno a příjmení: Vojtěch Hvězda
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od nothink »

ok1mpx píše:Přemýšlím tedy o příručním 2kg CO2 hasičáku, přednostně takovému, co umí stát na svém spodku a půjde bez problému kdekoliv naplnit. A bude doma někde po ruce a případně si ho budu brát ssebou kdybych něco flexoval na půdě nebo tak.

Zn.: Nabídněte
Zítra se ti podívám po HP CO2 2 kg co "sám stojí" v garáži, myslím, že bych tam měl mít jeden volný, ale nejsem si jist co tím budeš schopen na půdě uhasit :-).
SUBARU OUTBACK BE/BH H6 3.0 AT 154kW MY2003
SUBARU OUTBACK BE/BH 2.5i MT 115kW MY2002
ŠKODA OCTAVIA COMBI 2.0FSI AT 110kW MY2007
TOYOTA PROACE (DODÁVKA) 2.0D MT 94kW MY2014
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od spm »

Já bych se trochu obával toho, že až bude opravdu zle, tak chodit pro hasičák do kotelny už nemá ani smysl... Ono tím hasičákem se zas tak moc uhasit nedá (práškové jsou teda na tohle údajně lepší, ale stejně) a když ho dáš někam do pryč, tak než pro něj dojdeš, bude v těch plamenech všechno...

Jinak stojací CO2 asi problém není. Nedávno jsem jedno kupoval, mám ho teda pověšený na zdi, ale dle tvaru dna by klidně stál. Jenom když se teď na něj dívám, tak mám pocit, že do něj tu pojistku strkal (a zaplomboval >:-& ) nějakej levák :-DDD

A do tý kuchyně možná ještě nějakou hasící deku nebo něco podobného. Ne že bych to měl, ale co jsem tak viděl, tak takovej hořící olej v nádobě se stejně hasičákama hasí dost mizerně...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od HonzaCZ »

Taky už jsem uvažoval, že bych si domů koupil CO2. Má smysl ten 2 kg nebo radši rovnou 5 kg? O místo asi zase tolik nejde - jde o to, aby to něco kdyžtak uhasilo. A jaká je reálná životnost, tedy ne formální, ale reálná? Musí se to nějak kontrolovat nebo když prostě bude stát 10 let v koutě, tak s ním můžu počítat?
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od spm »

Zkušenost s hořícím bytem nemám. Ale měli jsme nedávno praktické cvičení pro náš staff. Zapálil se biolíh ve vaně - vana mohla mít tak 70x70cm, lihu v ní byla louže po dně, aby to plápolalo. A hasilo se to CO2. Měli jsme tam ty větší příruční, tuším 6kg. A po nějakých 5 - 6 uhašení ten hasičák zpravidla došel. Byť to teda taky není relevantní měřítko - někde do toho fouknul a bylo po ohni, jinej tu vanu vykropil sněhem, pustil hasičák a ono to baflo znova. (Klíčem úspěchu se zdálo být systematicky postupně tím postříkat celou plochu). Takže úplně moc to nevydrží :-)

Jinak já mám ve spodním patře (obývák s kuchyní) 6kg prášek a nějaký spraye, v horním patře u pracovny 2kg CO2. Beru to tak, že něco typu doutnající 3D tiskárna, blbě opřená páječka, atd. ten 2kg uhasí. Nějaký větší průser už bych asi zkusil vyhasit tím práškem. A jinak zdrhat. (Ono beztak v tom uzavřeném prostoru se při čemkoliv jenom lehce větším ten prostor zakouří tak, že je lepší tam snad ani nelézt...)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od HonzaCZ »

No tak jasně. Ono kdo zažil někdy nějaký hoření v uzavřenym prostoru, tak ví, co to je za situaci a když není trénovanej, tak je úplně v prdeli. To vím, když mi v bejvalý práci začala hořek grafika v kompu. Resp. nějaký součástky na ní, už ani nevím, co to bylo, někde mám fotku, a normálně z toho sršely plameny. Žádný plápolání. Naštěstí poměrně rychle dosršely a byl klid, ale kdyby to pokračovalo, tak jenom se "odseknout" a začít to nějak řešit je celkem problém.

Takže doma mi jde o hašení přesně toho, když prostě začne hořet nějaká elektronika, něco od páječky, případně něco menšího v kuchyni. Prostě mít něco doma okamžitě po ruce. V horším případě mám 2 m za vchodovejma dveřma vodní hasící systém, nebo jak to nazvat, prostě hadici s pevným přívodem vody. Ale jako člověk si nechce úplně vyplavit byt, když mu tam blafne něco menšího. :-)

Teď jsem koukal, že ještě jsou nějaké účinnosti - KTe, H, B... Cenový rozdíl minimální. Takže jako něco typu CO2 BC 5 kg B za něco přes 2 litry? Není to overkill cca na výše nebo v spm-ově příspěvku uvedené příklady?
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
nothink
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 862
Registrován: ned pro 30, 2018 8:34 pm
Jméno a příjmení: Vojtěch Hvězda
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od nothink »

HonzaCZ píše:Taky už jsem uvažoval, že bych si domů koupil CO2. Má smysl ten 2 kg nebo radši rovnou 5 kg? O místo asi zase tolik nejde - jde o to, aby to něco kdyžtak uhasilo. A jaká je reálná životnost, tedy ne formální, ale reálná? Musí se to nějak kontrolovat nebo když prostě bude stát 10 let v koutě, tak s ním můžu počítat?
Pokud ti nejde o místo, tak vždy hasicí přístroj s větším obsahem hasiva je lepší, což dokládá i hasební schopnost uvedená na HP. Co se týká životnosti tak papírová je u CO2 40 let a u prášku 20 let. Pokud narazíš na dobrý kus, tak není problém, aby byly provozuschopné i více než je uvedená jejich životnost, ale je to kus od kusu a výrobce od výrobce tak, jak u všeho. Co se týká kontroly, i když by to měla kontrolovat oprávněná osoba, tak pro domácí účely, kde člověk nepotřebuje papír, tak bych prováděl kontrolu osobně a ne skrze servisního technika. Je potřeba rozlišit roční kontrolu a pak periodickou zkoušku. Periodická zkouška se provádí u CO2 a prášku za 1 x 5 let a provádí ji tlaková zkušebna (servis), kdy se HP rozebere, atd.

Co se týká té roční kontroly: u prášku musí být ručička na manometru v zeleném poli, a doporučuji jednou za čas ten hasicí přístroj několikrát otočit o 180 stupňů, jelikož ten prášek si časem sedne na dno.

U hasicího přístroje CO2 tě zajímá jeho váha, u těch nových s pákovým ventilem se ta váha pohybuje v rozmezí 12 - 15 kg, dle výrobce. Jinak přesnou váhu lze zjistit z nádoby, kde člověk vezme hodnotu "TARA" - váha nádoby, přičte váhu hasiva, tj. 5 kg + něco málo za funkční vybavení. Není tam moc možnost co víc kontrolovat, pokud je váha ok, je předpoklad, že v HP je hasivo pro hašení.

Pokud je u prášku tlak v zeleném poli a na u CO2 dobrá váha, tak bych neřešil ani úkony periodické zkoušky po 5 letech, resp. předpokládám, že HP budete mít v domácích podmínkách, takže nehrozí riziko proreznutí nádoby, atd. Prostě bych HP užíval dokud se na něm nějaký z výše uvedených parametrů nezmění. Upozorňuji, že je to návod pro domácí pužívání HP a jeho případnou kontrolu, ale jinak by tyto úkony měla provádet oprávněná osoba.
SUBARU OUTBACK BE/BH H6 3.0 AT 154kW MY2003
SUBARU OUTBACK BE/BH 2.5i MT 115kW MY2002
ŠKODA OCTAVIA COMBI 2.0FSI AT 110kW MY2007
TOYOTA PROACE (DODÁVKA) 2.0D MT 94kW MY2014
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od sima »

Chodím už skoro 30 let pravidelně na školení PO a hlavně následných praktických ukázek a osobního zkoušení.Oheň a různé zápalné směsi a matrjoše dokážou opravdu věci,člověk se zneškodní raz dva sám samotným hašením,natož hasit.Mám na chalupě darovaný hasičák těch 6 kg,darovaný od hasičů a pak jeden menší příruční,ten ani nevím kde přesně je.Ten 6kg mám záměrně na terase,v truhle,aby byl co nejvíc dostupný...no a výdrž neřeším,ten příruční má tlakoměr,možná i ten větší,mrknu,prostě mám aspoň něco nachystaného.Jinak furt lepší pytlík písku,hadra,deka,než nic.Jen o ní vědět a nehledat to,čas hraje roli,jinak tj známé vím,i voda dokáže někdy udělat ještě větší požár.
Edit:Jo a jeden auto 2kg hasičák mám v autě,kde jinde než v kufru :-D Předsedův držák je lepší umístění vím :-/
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“