Tepelná čerpadla

Uživatelský avatar
clay
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2258
Registrován: stř črc 07, 2010 10:53 pm
Jméno a příjmení: Michal Šprachta
Bydliště: Cerkytle - Svatá Kateřina - Borová
Kontaktovat uživatele:

Tepelná čerpadla

Příspěvek od clay »

Ahoj, vím že je to hodně mimo, ale máte někdo zkušenosti?
Dík za ozvání se - čeká mne výběr asi Vzduch/voda a tak bych rád znal názor i někoho jiného, než jen prodejců. :bp:
Clay
Sny se mají plnit.....Subaru bez kompromisů !!!
Subaru Outback H6 3,6 2010
Mila69
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 184
Registrován: sob říj 22, 2011 12:19 pm
Jméno a příjmení: Milan

Re: Tepelná čerpadla

Příspěvek od Mila69 »

ahoj, mám 5 let tepelné čerpadlo vzduch/vzduch značky Toshiba RAS-13 a naprostá spokojenost. Topí to i při -15 C, pokud je teda sucho, větší vliv než teplota má na účinnost vlhost vzduchu, déšť, sníh (teda pokud nemáš vekovní jednotku pod střechou, pak tento problém odpadá). Účinnost samozřejmě s teplotou klesá, ale o vlivu vlkosti se ne vždy dostatečně mluví, na vekovní jednotce totiž pak vzniká námraza a ona musí "občas" přestat topit a otočit na chvilku chod aby námrazu rozpustila. Jinak co se týká značek tak v mém okolí všichni co mají Toshibu jsou spokojeni. Topení tepelným čerpadlem mohu jen doporučit.
Subaru Forester 2.0 XS AT 2011
Skoda Octavia 2.0 TD DSG 2005
Uživatelský avatar
Kolben
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 5404
Registrován: pon bře 26, 2012 2:06 pm
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Holýšov

Re: Tepelná čerpadla

Příspěvek od Kolben »

Ja jedu zeme/voda od IVT druhym rokem, takze moc neporadim. Resp neporadim se vzduch/voda.

Soused ma vzduch/voda od Acondu bohužel jen cca rok, takže se prozatím nedá říct hnedle nic. Jediny co se mi u toho libi, je moznost kompletniho nastaveni a regulace pres internet. To je fajn. Ale prakticky zkusenosti zatim moc nema.


A tak nejak vseobecne pokud je to do rekonstrukce a mas tam radiatory, tak bych to zvazil. Fungovat to bude, ale vzhledem k tomu, ze do radiatoru se musi topit vic jak do podlahy, tak pak je otazkou, jestli se to vyplati s ohledem na porizovaci cenu a provozni naklady.
Outback 2.5i Sport Lineartronic 2017
Outback H6
Slepice ´18
---
Subaru Justy 1.2 4WD (MY95)
Forester XT Sport 2017 (MY18)
WRX STI Sport 2016
Forester XT 2014 - Executive
Legacy Combi 2.0D Sport - 2012
https://www.spritmonitor.de/de/user/kolbic.html
Uživatelský avatar
nasticka
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3540
Registrován: stř říj 12, 2011 8:00 pm
Jméno a příjmení: Stanislava Kopcová
Bydliště: Václavice

Re: Tepelná čerpadla

Příspěvek od nasticka »

Tohle téma mě taky zajímá, tedy hlavně zkušenosti s jednotlivými typy, výrobci. Spousta našich klientů si TČ vzduch/voda dává do dřevostaveb a jsou spokojení. Já je tedy navrhuji, lépe řečeno doporučuji, i do zděných RD. Sama mám v úmyslu jít také touto cestou, konkrétně se značkou NIBE. Zkušenosti osobní nemám. Můj známý TČ používá na vytápění RD už 3 roky (dřevostavba) a je moc spokojený. Má tedy kombinaci více systémů, ale TČ jako hlavní zdroj (doplněné o solár krb s výměníkem).
Forester SG 2.0XT - SíGr
Uživatelský avatar
Kolben
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 5404
Registrován: pon bře 26, 2012 2:06 pm
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Holýšov

Re: Tepelná čerpadla

Příspěvek od Kolben »

Ja s tim vytapim a ohrejvam vodu ve zdenym baraku a neni s tim vubec zadny problem. Vykon cerpadla se spocita podle tepelnych ztrat baraku. Nibe je dobra znacka. Kolega ma NIBE a je s nim max spokojeny. Tedy zeme/voda. :-) :-) Co se ruznych kombinaci topnych systemu tyce, tak alespon cerpadlari co jsem je poptaval rikali, ze udelat se da vsechno, ale ze to vsechno dohromady spolecne moc dobre nefunguje. Puvodne jsem chtel taky krb s vymenikem a cely to propojit a nakonec sem rad, ze jsem to neudelal. Krb mame, ale postupem casu mi prijde, ze bude spis na okrasu :-) :-) Ono to cerpadlo bezi vlastne porad (pokud to clovek nevypne) a tim padem se nestane, ze by cloveku bylo chladno a rekl si.... "To by bylo prima nalozit do krbu :-) :-)"
Outback 2.5i Sport Lineartronic 2017
Outback H6
Slepice ´18
---
Subaru Justy 1.2 4WD (MY95)
Forester XT Sport 2017 (MY18)
WRX STI Sport 2016
Forester XT 2014 - Executive
Legacy Combi 2.0D Sport - 2012
https://www.spritmonitor.de/de/user/kolbic.html
Uživatelský avatar
nasticka
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3540
Registrován: stř říj 12, 2011 8:00 pm
Jméno a příjmení: Stanislava Kopcová
Bydliště: Václavice

Re: Tepelná čerpadla

Příspěvek od nasticka »

Já právě také preferuji jeden "pořádný" systém, kombinace se mi moc nezamlouvají. Krb ani do domu neuvažuji - topení v kotli na uhlí jsem si užila 6 let až dost :839: I když, kdyby to záleželo jen na mně, tak bych "sáhla" po kachlových kamnech..ale už to je mimo téma.
U toho TČ vzduch/voda se bojím jedné věci - nám by dispozičně vyšlo umístění jednotky na severní fasádu a mám obavy, že tam bude "málo teplo". Nemáte někdo zkušenosti s tím, jak rozdílný může být výkon s ohledem na orientaci venkovní jednotky?
Forester SG 2.0XT - SíGr
Uživatelský avatar
Kolben
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 5404
Registrován: pon bře 26, 2012 2:06 pm
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Holýšov

Re: Tepelná čerpadla

Příspěvek od Kolben »

Vzduch voda netusim. Soused ho (vzduch voda) ma ve stinu porad a nemyslim si, ze by to s nim nekdo resil. Znam jednoho borca co ma jedno vzduch voda cerpadlo na vyhrejvani bazenu a ten ho ma zakopany v zemi a z obou stan nad cerpadlem ma pochozi rosty a taky mu to funguje. Takze tezko rict. By Ti to meli spocitat pani cerpadlari.

A hlavne bacha, pokud si nekde v lokalite, kde je v noci klid, tak to cerpadlo az pobezi, tak ho 100% uslysis. Takze aby tam nebylo zadny okno pobliz.
Outback 2.5i Sport Lineartronic 2017
Outback H6
Slepice ´18
---
Subaru Justy 1.2 4WD (MY95)
Forester XT Sport 2017 (MY18)
WRX STI Sport 2016
Forester XT 2014 - Executive
Legacy Combi 2.0D Sport - 2012
https://www.spritmonitor.de/de/user/kolbic.html
Uživatelský avatar
nasticka
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3540
Registrován: stř říj 12, 2011 8:00 pm
Jméno a příjmení: Stanislava Kopcová
Bydliště: Václavice

Re: Tepelná čerpadla

Příspěvek od nasticka »

Právě i kvůli umístění co nejdál od oken mi vychází na "špatnou" severní stranu. Ono je pěkný, že mi "čerpadláři" řeknou "to je cajk", ale taky si u toho můžou myslet něco o temném místě na těle. Zkušenosti jsou určitě lepší :850:
Forester SG 2.0XT - SíGr
Uživatelský avatar
garmont
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1510
Registrován: ned říj 09, 2011 4:11 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Tepelná čerpadla

Příspěvek od garmont »

Vedle soused má Tč vzduch/voda. Má to umístěné na severní straně, nad jednotkou má udělanou polykarbonátovou stříšku. Co se týká hlučnosti tak o tom v podstatě nevíme že to tam má - máme to od oken cca 15m. Někdy venku to jde slyšet ale nemám pocit že by to nějak obtěžovalo. On s tím je spokojený, akorát říkal že to chce trochu naddimenzovat nad vypočtené tepelné ztráty.. Soused na druhé straně má taky Tč ale zakopaný zemní kolektor.
Má to první zimu takže těžko zatím hodnotit.
Jinak podle mě do dobře zateplené dřevostavby se Tč vůbec nevyplatí.
Máme dřevostavbu cca 100m2 vytápíme přímotopy + topná folie pod plovoucí podlahou v obýváku a náklady na topení jsou cca 10-12tis ročně...Přičemž celý otopný systém vyšel na cca 20tis..
vw caravelle 2,5i syncro
Subaru Forester SF 2.0 MT 2001 LPG lovato
Subaru Forester SG 2.5 AT 2006 - Us model, LPG Magic - ex
Subaru Forester SF 2.0 AT 1998 - ex ale zůstal v rodině..
Subaru Impreza 2.0 MT 2000 - ex
Uživatelský avatar
clay
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2258
Registrován: stř črc 07, 2010 10:53 pm
Jméno a příjmení: Michal Šprachta
Bydliště: Cerkytle - Svatá Kateřina - Borová
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepelná čerpadla

Příspěvek od clay »

Děkuju za reakci. U nás je to tak, že zvažují TČ použít společně s podlahovým topením do statku s metrovými zdmi z tzv. černého kamene (žuly) tedy tam, kde budu muset topit skoro pořád alespoň na nějakou nižší teplotu, abych tam o víkendu nezmrzl - tedy použití bude v domě s velkou akumulační schopností a celkem dobrou izolací. Jen jsem zvědav, jak tam spočítají ztráty, esli mají tabulky na žulu kolem roku 1850.
http://subarufanclub.cz/forum/images/smilies/713.gif
Clay
Sny se mají plnit.....Subaru bez kompromisů !!!
Subaru Outback H6 3,6 2010
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48974
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepelná čerpadla

Příspěvek od VDC »

Chápu to správně, že tím čerpadlem to budeš průběžně temperovat a o víkendu si pořádně zatopíš ? :)
Osobně nemám s tímhle způsobem vytápění zkušenost, jen můj velmi dobrý kamarád to používá. Má jedno TČ vzduch\voda na vytápění pasivní zděné stavby a druhé menší TČ vzduch\voda má čistě na ohřev TUV. Sám je instalatér\topenář, tak si to dělal sám. Osobně bych do toho určitě šel, kdybych znovu stavěl...

Odesláno z mého ASUS Transformer Pad TF300TG pomocí Tapatalk
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Mila69
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 184
Registrován: sob říj 22, 2011 12:19 pm
Jméno a příjmení: Milan

Re: Tepelná čerpadla

Příspěvek od Mila69 »

clay píše:Děkuju za reakci. U nás je to tak, že zvažují TČ použít společně s podlahovým topením do statku s metrovými zdmi z tzv. černého kamene (žuly) tedy tam, kde budu muset topit skoro pořád alespoň na nějakou nižší teplotu, abych tam o víkendu nezmrzl - tedy použití bude v domě s velkou akumulační schopností a celkem dobrou izolací. Jen jsem zvědav, jak tam spočítají ztráty, esli mají tabulky na žulu kolem roku 1850.
http://subarufanclub.cz/forum/images/smilies/713.gif
Clay
Na tohle Ti spočítaj tepelné ztráty bez problémů, stejně to berou odhadem ::-DD: , protože často "počítají" ztráty bez znalostí složení zdí (proste to řada lidí neví a nemá od toho nic) ...a taky jim to "nějak vyjde" ::-DD:
Subaru Forester 2.0 XS AT 2011
Skoda Octavia 2.0 TD DSG 2005
Uživatelský avatar
clay
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2258
Registrován: stř črc 07, 2010 10:53 pm
Jméno a příjmení: Michal Šprachta
Bydliště: Cerkytle - Svatá Kateřina - Borová
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepelná čerpadla

Příspěvek od clay »

Děkuji všem za reakci.
to VDC: ano chápeš správně - seknice, ložnice a koupelna podlahové topení - to je ta kamenná část a topit pořád na nějakých 15-18 st. Další dva pokoje jsou zděné a zůstanou tam radiátory - tedy přidám tam i ty zbytečné ze seknice a ložnice a topit na nějakých 5-15 st.
Přijedu na chalupu, zatopím ve velkých kamnech v seknici a do okruhu začnu posílat výrazně teplejší vodu - tedy do toho klasického s radiátory - pokud nebude moc velký mráz, tak dotopím ty dva zděné pokoje, pokud bude mráz velký, tak se děcka vyspěj v seknici, No a k tomu pořádné akumulační nádrže, kde chci jímat teplo z kamen z víkendu tak, aby pomohlo přes týden a případně do akumulačních nádrží pošlu i nějaké teplo ze střechy.
Tedy hledám výhody stálého tepla a k tomu, když budu chtít, tak poezii plamenů za sklem.
Ono za chvíli (teda ne že bych spěchal) se může stát, že tam budu celoročně a pak budu za pohodlí tuplem rád.
vnější jednotku chci umístit po polootevřenou kůlnu, je otevřená do dvora, kam nevedou žádná okna z obytných místností.
Ono stateček není ještě můj, vyřizuji hypotéku, ale musím si to rozmyslet a připravit, protože to chci mít do zimy v cajku.
Dík všem Clay :diky:
Sny se mají plnit.....Subaru bez kompromisů !!!
Subaru Outback H6 3,6 2010
Uživatelský avatar
alky
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1255
Registrován: úte srp 11, 2009 12:00 am
Bydliště: býv. voj. výcvk. p. Ralsko

Re: Tepelná čerpadla

Příspěvek od alky »

výborný server:
http://www.tzb-info.cz/

a jinak tohle
garmont píše:dobře zateplené dřevostavby se Tč vůbec nevyplatí
je hlavní argument, proč jsem tč opustil, 200 litrů za to dávat nebudu, a neplatí to jen pro dřevostavby.
Forester 2003 XT..starouš.. & Mazda CX 7 černej chrocht - alias Marabu and here comes: 2015 XT
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48974
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepelná čerpadla

Příspěvek od VDC »

Jo souhlas, že tzb-info je výbornej informační zdroj.

Lukáši ale 200 to teda fakt nestojí, to tak voda\voda. Ale vzduch\voda je výrazně levnější.

Odesláno z mého ASUS Transformer Pad TF300TG pomocí Tapatalk
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“