Kreditka

Uživatelský avatar
Tiger
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1206
Registrován: úte črc 16, 2013 12:27 pm
Jméno a příjmení: Tomáš V
Bydliště: Praha

Kreditka

Příspěvek od Tiger »

Najde se tu zkušený majitel, případně bankéř, ale NE takovej, kterej bude honit bonus?
Nechci jí a nikdy jsem ji nechtěl. Bohužel to vypadá tak, že budu donucen, ale zase tak moc o ní nevím.

Jde mi o půjčení auta v zahraničí. Všude většinou chtějí kreditku. Ano znám lidi, kteří si půjčovali auto i na debetní kartu a klaplo to bez problémů, ale taky jsem četl o lidech kterým to neklaplo ani s embosovanou.
Jsem sice vlastníkem dvou debetních, embosovaných karet, MC a Visa, ale nerad bych na začátku dovolené v cizí zemi, kde bez auta jsem 107mej, zjistil, že mi jsou obě k ničemu a auto si nepůjčím.
Pokud bych jí musel mít na furt, tak bych od kreditky vyžadoval alespoň nějaké výhody a vedení zdarma.
Nebo a to asi ideálně bych zkousl i poplatek, ale s tím, že bych jí třeba po měsíci zrušil.
Napište mi zkušenosti.
Subaru XV 1.6 84kW CVT MY20 Comfort
Subaru Forester SG 2.0 92kW MT MY05 ADV Comfort
ex Subaru Forester SF 2.0 92kW MT MY99 ADV
Honda SH150i 2022
Triumph Tiger 955i MY01
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Kreditka

Příspěvek od Slavek_xxx »

Ja mam k uctu u CS jedu debetni a jednu kreditni kartu (pro manzelku). Diky tomu mam vedeni uctu za nejakych 30Kc mesicne. Kreditni karta ma naprosto zamerne neprehledny vyuctovani, takze je treba prevest kazdy mesic vycerpanou castku, aby clovek nepretahl bezurocny obdobi 40 dnu. Toto nejde nastavit automaticky, takze kdyz bych to nehlidal, naskoci mi okamzite urok skoro 20% p.a. z cerpany castky. Ale jinak s tim funguju bez problemu.
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Uživatelský avatar
cleo
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 6320
Registrován: čtv lis 20, 2014 11:38 am
Jméno a příjmení: Pavel Klofáč
Bydliště: Poddžbánsko

Re: Kreditka

Příspěvek od cleo »

všechny kreditky jsem splatil a už mi nesmí domů
MY2020 Subaru Outback 2.5i Active - otouš Obrázek
ex 2016 Subaru Forester 2.0i-L Comfort CVT - modrásek
Uživatelský avatar
Tiger
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1206
Registrován: úte črc 16, 2013 12:27 pm
Jméno a příjmení: Tomáš V
Bydliště: Praha

Re: Kreditka

Příspěvek od Tiger »

Slavek_xxx píše:Ja mam k uctu u CS jedu debetni a jednu kreditni kartu (pro manzelku). Diky tomu mam vedeni uctu za nejakych 30Kc mesicne. Kreditni karta ma naprosto zamerne neprehledny vyuctovani, takze je treba prevest kazdy mesic vycerpanou castku, aby clovek nepretahl bezurocny obdobi 40 dnu. Toto nejde nastavit automaticky, takze kdyz bych to nehlidal, naskoci mi okamzite urok skoro 20% p.a. z cerpany castky. Ale jinak s tim funguju bez problemu.
To je přesně to proč jsem ji nikdy nechtěl. Vždycky jsem si vystačil s kontokorentem a nemusel jsem nic hlídat, páč vejplata mi chodí pravidelně.
Subaru XV 1.6 84kW CVT MY20 Comfort
Subaru Forester SG 2.0 92kW MT MY05 ADV Comfort
ex Subaru Forester SF 2.0 92kW MT MY99 ADV
Honda SH150i 2022
Triumph Tiger 955i MY01
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48967
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreditka

Příspěvek od VDC »

Tome já myslím, že kreditku ti dneska zřídí bez problémů v každé slušné bance, u které máš účet. Alespoň v Raiffce to nic nestojí, pokud jí nepoužíváš. Může celej rok ležet v šuplíku a vyndat jí opravdu jen jako forot s sebou na takovouhle akci.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
.dundee.
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2869
Registrován: stř kvě 18, 2011 1:08 am
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Praha

Re: Kreditka

Příspěvek od .dundee. »

Kreditku používám roky a ke spokojenosti, ale je potřeba se s ní naučit zacházet, neboť je to dobrý sluha ale zlý pán. Kdysi jsem ji pořizoval abych měl karty od dvou vydavatelů na cesty po světě, ale to už dnes není relevantní.

Výhody:
- během bezúročného období využíváš finance banky a ne svoje, které můžeš vrhnout jinam
- naučil jsem s ní platit téměř vše, takže mám dost dobrý přehled o útratách (hotově platím prakticky jen v hospodách)
- při obchodování na internetu opět nedáváš všanc "svoje" peníze a běžné konto
- delší čas na reklamaci transakce při problémech
- bývá zdarma, pokud na ní máš měsíčně nějaký obrat (zhruba ve výši dvou nádrží do Forestra)
- mívá nějaké výhody, např. vrací ti zpět 1,5% ze zaplacené částky, nebo třeba 15% sleva na karibské rumy :-), apod.
- samozřejmostí je notifikace každého pohybu na mail/telefon i s aktuálním zůstatkem

Nevýhody:
- naprosto nekřesťanský úrok, pokud zapomeneš na splátku, nebo není splátka kompletní
- je třeba najít banku, která ti nastaví automatickou splátku, abys na to nemusel myslet (ano, jde to)

A situaci s autem si prožil můj kolega s rodinou ve Walesu, kde měl domluvené půjčení auta, ale i dvě debetní karty mu byly k ničemu, když půjčovna trvala na kreditce. Znamenalo to narychlo shánět pro rodinu nocleh (měl naplánovanou cestu do jiného města ještě ten den) a druhý den hledání jiné půjčovny = den dovolené v hajzlu, náklady na náhradní ubytko a neskutečný voser.
A jiný kámoš používá kreditky tři a protože má nepravidelné příjmy, tak je schopen se tři měsíce zdarma úvěrovat právě těma kreditkama, než to pak naráz zamázne.
Subaru Impreza WRX STi MY04
ex Subaru Legacy 2.0D MY09
Uživatelský avatar
Marty73
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 3306
Registrován: sob črc 31, 2010 5:44 pm
Jméno a příjmení: Martin J.
Bydliště: Statenice

Re: Kreditka

Příspěvek od Marty73 »

Banky většinou nabízejí kreditky i neklientům. Bez poplatku je tuším Sberbank, KB, Raifka a mbank. Výhodou kreditky k účtu v jedné bance je automatické inkaso. Na to bych se určitě zaměřil, aby si karta inkasovala z účtu sama. Jak zapomeneš zaplatit ve lhůtě, je to hned ranec. Dnes už se to stírá, ale Master Card má zúčtovací menu EUR a byla lepší na Evropu, VISA je v USD a byla lepší na USA a zbytek světa. Například v Japonsku je ale občas problem s akceptací čehokoli nejaponského. Kreditky mají take lisovaná čísla na žehličky a to se třeba ve Státech a Asii hodí. Jiný kraj, jiný mrav. Jinak kreditky bez poplatku většinou nenabízejí nějaké extra výhody, přesto se občas objeví cestovní pojištění nebo asistence a slevy u obchodníků.

Tady je nějaký odkaz, kde bych začal: https://www.usetreno.cz/kreditni-karty/ ... t=air_bank
"If in doubt, flat out." (Colin McRae)

Impreza WRX Prodrive, MY07
XV 2.0 Ridge, MY19
Toyota Aygo X
Forester SF, MY02 (ex)
Uživatelský avatar
Mareka
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2591
Registrován: čtv bře 24, 2011 8:25 pm
Jméno a příjmení: Marek
Bydliště: Ostrava

Re: Kreditka

Příspěvek od Mareka »

Máte štěstí že jdu kolem..... Kreditek jsem měl a mám spoustu od téměř všech společností co ji vydávají.
Primární samozřejmě je, že je nutno ji splatit v bezúročném období, jinak je to cesta do pekel (úrok nad 20% ročně). Jedinou výjimkou je momentálně kreditka k Premium účtu u ČSOB, kde je roční úrok 7,9%, což je méně, než většina půjček a kontokorentů. Ale její získání není snadné - je to prémiovka.

Obecně platí, že v zahraničí (a hlavně v USA) jsou věci jako půjčení auta, rezervace hotelu a pod. bez kreditky velmi složité.

Ad bonusy - dnes je na kreditkách zpětný bonus zpravidla jen 0,5 - 1,0% a navíc je tam max měsíční limit v rozmezí 100-1000 Kč, které mohou být navíc vázané (např. jde za ně koupit jen pojištění apod).

A bezplatné vedení je taky složité - např. výše zmíněná Raiffeisenbank ji dá zdarma na rok, poté s poplatkem (ale lze ho uhádat zpátky). Jinde je zase min. měsíční suma, kterou je třeba utratit a pak je zdarma. Další varianta je pak karta zdarma v měsíci, kdy ji nevyužiji.

Ad automatické inkaso/úhrada kreditky - některé banky si za tuto službu účtují poplatek.

Prostě samé háčky a výjimky.

Neb mne toto zajímá, jsem schopen si i větší množství karet uhlídat a vyjednat podmínky. Pro běžného uživatele, který by se s tím nechtěl zatěžovat, bych doporučil jít do banky kde má účet, požádat o kreditku a jednat o bezplatném vedení.

Pak je spousta dalších brandovaných karet....
Na platby v zahraničí je z nich nejlepší Cetelem (mají i banku Hello ale jejich kreditka už tak zajímavá není) - dává bonusy (dle typu platby), za jistých podmínek je zcela zdarma a hlavně má kurzy měn dle MasterCard bez přirážky. Na toto v cizině POZOR - většina karet si ke kurzu přirazí 1-3%.
Ale získat Cetelem kreditku není snadné - jako jedni z malá dělají dost velkou lustraci (příjmy, pohyby na účtu, dotaz zaměstnavateli ....).

Pokud bych neuspěl u své banky, zkusil bych Cetelem, ČEZ karta (ale to chce mít pro bonusy elektřinu od ČEZu), Moneta bank (není třeba mít u nich účet, kreditka je zdarma a bonus 5% - jen je třeba zvolit správně na které služby/zboží to bude), popřípadě Raiffeisenbank.
Naposledy upravil(a) Mareka dne pát lis 10, 2017 4:09 pm, celkem upraveno 1 x.
Forester XT 2.5 EcuTek 1 (06), ex Forester XT 2.0 EcuTek 2 (02), Forester 2.0 (99)
Uživatelský avatar
bushman1
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3600
Registrován: úte led 21, 2014 3:15 pm

Re: Kreditka

Příspěvek od bushman1 »

Tak ať to tady máte názorově trochu vyvážené:

Kreditek jsem měl několik a postupně jsem všechno poplatil a zrušil je. Dnes nemám ani jednu.
Používat to na sanaci momentálních finančních problémů vidím jako cestu do pekel kvůli šílenému úroku při překročenení bezúročného období.
U kreditek mi vadilo, že často byly nějak zpoplatněné, i když se prakticky nepoužívaly.

Pro platby na internetu mám druhý účet, který je mi veden zdarma a mám k němu platební kartu.
Na tomto účtě nejsou žádné prostředky a operativně tam převádím z primárního účtu částku k zaplacení.
K tomu prázdnému účtu mám navázaný i Paypal účet.

Je pravda, že mohou nastat trochu komplikace v zahraničí, když nemám kreditku, ale to se dá nějak operativně pořešit.

Jinak svoje prostředky mám rozdělené mezi primární účet, hotovost, akciový trh a komodity (nechci jmenovat :-))
Kvůli diverzifikaci rizik.
Takže když potřebuji teď operativně koupit třeba ledničku, tak dřív jsem to řešil kreditkou, teď mám na toto vyčleněnou operativní hotovost.
Naposledy upravil(a) bushman1 dne pát lis 10, 2017 4:11 pm, celkem upraveno 1 x.
Subaru WRX STI 2.5 2012
viewtopic.php?f=39&t=7756
Mini Cooper Clubman S ALL4 2.0 2016
Skoda Octavia IV 1.5 2021
Ex Subaru Legacy 2.5 2008
viewtopic.php?f=39&t=3638
https://www.instagram.com/fova.bushman/
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2441
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: Kreditka

Příspěvek od JRJ »

Nikdo tu zatím nezmínil (aspoň pro mě) nejdůležitější výhodu, u plateb kreditní kartou je odpovědnost za správnost, zneužití atp. na obchodníkovi. To znamená, že nabízené pojištění je ku ničemu. Netřeba platit.

Měl jsem kreditku u Citi, teď u Reif a nic za vedení neplatím ani po letech. Běžný účet mám u jiné banky, takže inkaso nemám. Ale vyúčtování chodí pravidelně, takže upozornění v úkolech to jistí. Reif vydá kreditku po předložení příjmů za poslední 3 měsíce do pár dní.
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2441
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: Kreditka

Příspěvek od JRJ »

bushman1: Tiger nechce sanovat finační problémy, ale potřebuje kreditku k půjčení auta v zahraničí.
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
Uživatelský avatar
Mareka
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2591
Registrován: čtv bře 24, 2011 8:25 pm
Jméno a příjmení: Marek
Bydliště: Ostrava

Re: Kreditka

Příspěvek od Mareka »

JRJ píše:Nikdo tu zatím nezmínil (aspoň pro mě) nejdůležitější výhodu, u plateb kreditní kartou je odpovědnost za správnost, zneužití atp. na obchodníkovi. To znamená, že nabízené pojištění je ku ničemu. Netřeba platit.

Měl jsem kreditku u Citi, teď u Reif a nic za vedení neplatím ani po letech. Běžný účet mám u jiné banky, takže inkaso nemám. Ale vyúčtování chodí pravidelně, takže upozornění v úkolech to jistí. Reif vydá kreditku po předložení příjmů za poslední 3 měsíce do pár dní.
Odpovědnost je vždy na majiteli karty. Platba se dá reklamovat/stornovat u kreditky i debetky, jen u té kreditky jde o peníze banky (do skončení bezúročného období, pak je musím uhradit a čekat na vyjádření k podané reklamaci).
Raiffka má kreditku zdarma rok (pokud u ní nemám účet), pak je třeba pohrozit odchodem a zase je zdarma.
Forester XT 2.5 EcuTek 1 (06), ex Forester XT 2.0 EcuTek 2 (02), Forester 2.0 (99)
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2441
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: Kreditka

Příspěvek od JRJ »

Mareka: Když dojde k zneužití debetky, jde to za majitelem karty => je třeba se pojistit, zvlášť používám-li kartu pro platby na internetu. Když dojde k zneužití kreditky, jde to za obchodníkem, že kreditku přijal. Tedy pojištění není třeba.

U Reifky jsem od 1.1.2016 a nic za vedení neplatím, vše jsem vždy splatil v bezúročném období a nikomu jsem ničím vyhrožovat nemusel.
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
Uživatelský avatar
u-geen
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2103
Registrován: úte led 19, 2010 9:49 pm
Jméno a příjmení: Evžen Eiba
Bydliště: Kyje, okres Jičín

Re: Kreditka

Příspěvek od u-geen »

mam kreditku uz pomerne dlouho, primarne byla na internetovy platby, ted ji pouzivam na vsechny platby v obchodech
- pokud by ji nekdo zneuzil, nejsou to primarne moje penize
- mam jakejs takejs prehled (kdyz splacim kreditku) za co utracim a kolik
- mam to u KB, pokud bych ji pouzival mene nez (tusim) 3k/mesic, je tam nejakej poplatek. Vubec ty financni sluzby jsou u KB divny a nejradsi bych je zrusil, kdyby slo ponechat IB (coz pri nejde bez BU)
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22548
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Kreditka

Příspěvek od spm »

Jn, ale pojištění debetky stojí něco jako 150Kč / rok... (použil jsem to zatím jenom jednou, kde by mi to patrně prošlo i bez pojištění - nějakou záhadou jsem si kupoval dovoz žrádla a strhlo to tu platbu 2x... vypsal jsem reklamaci a bez řečí peníze vrátily). Kreditky, které vrací procenta částky zpět, jsou taky typicky k účtu, kde vedení zadarmo nebude, takže ty výtěžný procenta tak možná +- zaplatí ty poplatky za vedení účtu... Takže nepotřebovat to na ty věci do zahraničí jako půjčení auta, atd. (co se tu zmiňuje) tak je kreditka IMHO úplně k prdu :-DDD

Jo, jedna výhoda na tom co si vybavuju je. Půjčil jsem si kdysi malinký skútr, v Praze. Teda, já to dostal, takže zaplacený jsem to měl, jenom jsem na místě skládal nějakou kauci, kterou jsem "zaplatil" debetní kartou. A na to jsem narazil - ty půjčovny placení kauce kartou obvykle řeší tak, že oni provedou blokaci té platby, ale peníze nestrhnou. Na účtu je ta částka pak reálně blokována, oni dostanou potvrzení, že tam ty peníze jsou, ale reálně se ty peníze někam nepřevedou. No a teď ta výhoda kreditky - když to člověk vrátí a oni by měly teda vrátit kauci, což znamená, že by měli komunikovat s bankou a blokaci zrušit. Na což samozřejmě všichni úplně prdí, protože ta blokace má časový limit a když se do té doby peníze nestrhnou, tak se blokace zruší. Akorát že na kreditní kartě je ten limit v řádu snad nějakých malých dní, zatímco na té debetní (alespoň té mojí) to bylo snad měsíc. Takže jsem měl asi měsíc na svém účtu zablokované dva litry...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Pojištění, pojišťovny, banky, peníze“