Likvidace škody

Odpovědět
Uživatelský avatar
HAD
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1464
Registrován: pon črc 27, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Vladimír Šitavanc
Bydliště: Liberec

Likvidace škody

Příspěvek od HAD »

Zdar kolegové,

mám takový problém. Paní jela s Oktávkou z kopce, (prezentováno ve vláknu Naše malé prohry), nezvládla řízení v zatáčce a rozbourala mi vrata od garáže.Vrata jsou K.O. a musím nechat udělat nová. Nyní nás kontaktoval likvidátor škody(Česká pojišťovna) a má tu drzost mi tvrdit, že mi ta vrata nezaplatí celá, že nebyla nová, že je tam amortizace a kdesi cosi. Je tu něco z právní oblasti, na základě čeho bych ho mohl poslat k šípku, respctive za tou paní a ať se pojišťovna hojí na ní? Jedná se o povinné ručení k té oktávce.
Budu rád za každou radu či zkušenost než se do něj opřu.

Díky

Had
HAD

Forester 2.0 XT AT, MY2014,
Obrázek
XV 2.0 iS e-boxer
Obrázek
Uživatelský avatar
bushman1
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3600
Registrován: úte led 21, 2014 3:15 pm

Re: Likvidace škody

Příspěvek od bushman1 »

Bohuzel jde o beznou praxi pojistoven.

Tady si k tomu neco precti:

http://www.amortizace.cz/amortizace/
Subaru WRX STI 2.5 2012
viewtopic.php?f=39&t=7756
Mini Cooper Clubman S ALL4 2.0 2016
Skoda Octavia IV 1.5 2021
Ex Subaru Legacy 2.5 2008
viewtopic.php?f=39&t=3638
https://www.instagram.com/fova.bushman/
Uživatelský avatar
HAD
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1464
Registrován: pon črc 27, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Vladimír Šitavanc
Bydliště: Liberec

Re: Likvidace škody

Příspěvek od HAD »

Super, díky !
HAD

Forester 2.0 XT AT, MY2014,
Obrázek
XV 2.0 iS e-boxer
Obrázek
Uživatelský avatar
kiti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3387
Registrován: pát kvě 18, 2012 7:12 pm
Jméno a příjmení: Květoš
Bydliště: Brno-venkov

Re: Likvidace škody

Příspěvek od kiti »

Po právní stránce, pokud zpusobim škodu musim ji
a) uvest do puvodniho stavu

a pokud to nejde

b) zakoupitnové

ŠKodu prokazatelně zpusobila řidička a proto bych na základě již publikovaneho rozhodnutí soudu požadoval po pojišťovně a tato ať si to sama vyřídí z řidičkou.

zitra to ještě ověřím a pak napíšu

zdravi květoš
Forester 2,5 XT 2010 manuál
Uživatelský avatar
HAD
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1464
Registrován: pon črc 27, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Vladimír Šitavanc
Bydliště: Liberec

Re: Likvidace škody

Příspěvek od HAD »

Díky Květoši!
HAD

Forester 2.0 XT AT, MY2014,
Obrázek
XV 2.0 iS e-boxer
Obrázek
newli
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2389
Registrován: stř kvě 25, 2011 11:36 pm

Re: Likvidace škody

Příspěvek od newli »

Tak ono je treba se zamyslet na kazdym konkretnim pripadem. Pojistovny amortizaci resily ciste nasledujici logikou: Mas 4 roky stare auto a daji ti "novy" dil, takze ti auto zhodnocujem, a tudiz nemas narok na celou castku. To je samozrejme nesmysl (auto naopak ztrati na hodnote) a tuto praxi jim uz davno zatrhl ustavni soud. To, ze se tim dodnes (pokud vim) neridi automaticky, je jen hra se statistikou (zrejme jim porad vychazi to na lidi zkouset). Nicmene pokud bych opravoval skutecne shnile auto, tak tam ta uvaha je, dle meho nazoru, jiz relevantni.

U te garaze je to asi jeste slozitejsi v tom, ze na rozdil od auta se garaz opravou neznehodnocuje. Pokud tedy prokazi nejake zhodnoceni (nejsem stavar, nedokazu rict, zda je to s ohledem na byvale a soucasne technologie nemozne/mozne/nutne), dokazu si nejakou amortizaci (ve smyslu nutneho zhodnoceni - mels tam prastare/zrezivele dvere a dnes uz jine nez tyhle - sice low-end, ale porad mnohem lepsi nez ty puvodni) predstavit.

EDIT: Nejsem pravnik, ale skutecne by me zajimal pravni nazor na situaci, kdy mam garaz v veprovicovych cihel (ktere rekneme moc nevydrzi), nekdo mi to naboura a postavit to nejde z niceho jineho nez z kvalitnich palenych cihel, ktere maji lepsi parametry i vydrz. Skutecne muzu po pojistovne chtit uhradu 100% nakladu, i kdyz dojde ke zhodnoceni (zhodnoceni predpokladejme)? Nevim (spis si myslim, ze bych 100% nedostal) a zajimalo by me to.
Prodáno: BMW 340i xDrive Touring, ZF automat, LCI (7/2015)
Největší ostuda značky subaru: Subaru Legacy 2.0D, MT, MY08-09 ... první motor umřel v 64.000 km, druhý po 3.000 km a třetí vykázal znaky smrtelnosti po 35.000 km
Prodáno: Saab 9-3 2.8T Turbo X SportCombi (2008)
Prodáno: Subaru Impreza STI, Type R, MY98
Uživatelský avatar
kiti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3387
Registrován: pát kvě 18, 2012 7:12 pm
Jméno a příjmení: Květoš
Bydliště: Brno-venkov

Re: Likvidace škody

Příspěvek od kiti »

Newli

ale právě jde o to, že Ty jsi si tu škodu nezpusobil a nemůžeš přece doplacet na chybu druhého.
Pak jsme u toho že pachatel má vic práv než oběť.

Ty přece nechceš nic jineho než opravit a to tak aby to bylo v puvodnim stavu.
Forester 2,5 XT 2010 manuál
newli
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2389
Registrován: stř kvě 25, 2011 11:36 pm

Re: Likvidace škody

Příspěvek od newli »

Jak rikam, nejsem pravnik, ale pokud to nejde do puvodniho stavu dat a ja na tom vydelam, tak by mi to fer prislo. Na to je ale jiste jednoducha otazka a ja jsem liny to hledat. Mozna by ta odpoved byla i v zminovanem rozhodnuti US .. i kdyz po rekodifikaci obcanskeho prava to muze byt zase jinak :bp:

EDIT: nedalo mi to a proletl jsem nekolik pravnich vet a odpoved je v judikatech NS c.j. 25 Cdo 3729/2011 a zejmena 25 Cdo 3118/2012, kde se doctete, ze pokud ke zhodnoceni dojde, skutecne na to poskozeny nema narok (i kdyz se pri vyberu zhotovitele opravy vybiralo co nejpecliveji). Pak jsem tam zahledl jeste jeden rozsudek soudu nizsiho stupne, ktery dosel (podle me opet k logickemu) zaveru, ze pokud hodnota vozu v dusledku opravy klesla, ma poskozeny narok nejen na (cele) naklady opravy, ale dale i kompenzaci v podobe rozdilu mezi "trzni cenou pred havarii" a "trzni cenou po oprave".

Tot vysledek kratke analyzy pravniho laika bez zohledneni pripadnych zmen/dopadu z titulu noveho obcanskeho zakoniku :-)
Prodáno: BMW 340i xDrive Touring, ZF automat, LCI (7/2015)
Největší ostuda značky subaru: Subaru Legacy 2.0D, MT, MY08-09 ... první motor umřel v 64.000 km, druhý po 3.000 km a třetí vykázal znaky smrtelnosti po 35.000 km
Prodáno: Saab 9-3 2.8T Turbo X SportCombi (2008)
Prodáno: Subaru Impreza STI, Type R, MY98
Uživatelský avatar
celer
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 477
Registrován: úte lis 09, 2010 8:00 pm
Jméno a příjmení: Jiří Paleček
Bydliště: Hradec Králové

Re: Likvidace škody

Příspěvek od celer »

Ahoj. Napadá mne ještě jedna cesta. Nevím, jestli máš garáž jako součást domu nebo ji máš pojištěnou na živel, mělo by to jít zaplatit z pojištění domu - stavby (většina dnešních pojistek na baráky už obsahují náraz dopravního prostředku). Tvoje pojišťovna Ti to vyplatí v nové ceně jak je psáno v podmínkách, a veškerou vyplacenou škodu si na právním základě (třeba dle záznamu o dopravní nehodě) bude vymáhat po pojišťovně viníka v rámci regresu. Nemusí to ale fungovat u všech pojistných smluv, to si zkonzultuj s tím, do Ti dělá pojištění.
K amortizaci je třeba říct ještě toto: běžná praxe s krácením se odvíjí od technické hodnoty poškozené věci (tedy jejího stáří přepočteno dle předpokládané životnosti.) Praktikovalo se to, že pokud bylo opotřebení větší než 50%, krátilo se plnění o 30%, pokud opotřebení přesáhlo 70%, krátilo se plnění o 50%.
Pozor, krátí se náklady na materiál, ne na práci. Tedy pokud bude faktura za materiál na opravu 3 000 a práce za 7 000, bude se krátit jen ta položka materiálu.(to není návod, to je jen myšlenka :-D)

Samozřejmě ale jako v každý pojišťovně, můžeš narazit na debila který bude tvrdit, že to tak prostě nebude a basta.
Kdyžtak pošli SZ, zavoláme si a zkusím Ti s tím nějak pomoct.
...to auto mě prostě baví....
Subaru Outback 3,0R AT, MY 2006 - prodáno
Subaru Outback 3,6 AT MY 2012
BMW C1 125 Executive
Uživatelský avatar
kiti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3387
Registrován: pát kvě 18, 2012 7:12 pm
Jméno a příjmení: Květoš
Bydliště: Brno-venkov

Re: Likvidace škody

Příspěvek od kiti »

Tak jsem to dnes konzultoval s kamaradem právníkem a je to v podstatě jak psal CELER.

PRVOTNÍ je domluvit se na pojišťovně a rozdil by byl pouze v napadnem nepoměru. Pokud by jsi si výrazně polepšil.

Bohužel vic neporadim.
Forester 2,5 XT 2010 manuál
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 18905
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Likvidace škody

Příspěvek od hamoun »

drzim palce ... pojistovna mi amortizovala vyfuk ... doplacel jsem 7 nebo 8 tkc ze sveho ...
uz 1,5 roku mi na soudu lezi zaloba ... a houby z toho :(
škoda superb
ex WRX 2008
demeter
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 287
Registrován: stř lis 30, 2016 9:10 pm
Bydliště: Praha

Re: Likvidace škody

Příspěvek od demeter »

Srážku s daňkem mě pojištovna vyřešila bez spoluúčasti, ale teď mi na pobočce (asi trochu omylem) sdělili cenu, která mě skoro posadila... 93 tisíc Kč. Opravu sem musel nechat udělat v jejich nasmlouvaným servisu, což ani nebyl autorizák Subaru. Šlo akorát o kapotu, nárazník a masku (viz. foto), nic jinýho v servisu nedělali.
<:-<
Přílohy
danek.jpg
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 18905
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Likvidace škody

Příspěvek od hamoun »

a pak si nekdo z cebie vyjede skodu a mysli, zes mel skoro totalku :)
to je hned .. ty ceny jsou silene ...

Odesláno pomocí Tapatalk
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
bonboniera
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 797
Registrován: sob srp 15, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Vit Pochman

Re: Likvidace škody

Příspěvek od bonboniera »

A nedali do toho rovnou novej motor? :-)
Subaru Outback 3.0R, 5AT, 2009
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2972
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: Likvidace škody

Příspěvek od yeti »

To je na nadzvednutí mandlí. Ale taky jsem už zjistil, že to tak funguje. Pojišťovna má spřátelený servisy, který ty ceny špónujou do astronomických výšek. A pojišťovny to bez mrknutí oka platí. Ale nedej bože, když si to necháš opravit jinde za třetinu, to se pojišťovna cuká ti to proplatit. Je to prostě byzbys a proto jsou tak pekelně drahý ty pojistky >:-& ,,|,, (>_<) ,,|,, ,,|,, (>_<) ,,|,,

Už vidím ten rozpis prací:
- obhlídka
-diagnostika před
-geometrie
-objednání, lakování a výměna dílů
-diagnostika po

.
.

A nakonec ani nebude sedět odstín...
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Odpovědět

Zpět na „Pojištění, pojišťovny, banky, peníze“