Špinavá světla

Odpovědět
kkubass
Nováček
Nováček
Příspěvky: 30
Registrován: čtv úno 20, 2020 3:14 pm
Bydliště: Olomouc

Špinavá světla

Příspěvek od kkubass »

Zdravím vespolek, řešil jste někdo čištění vnitřku světel? Mám otb rv. 2005 a skrze zevnitř špinavá světla už skoro nejde vidět potkávačky :) za každou radu budu vděčný
Přílohy
IMG_20200921_165926.jpg
OTB 2.5 AT / 121kw / 2005 / LPG
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16148
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Špinavá světla

Příspěvek od quickly »

Mněl jsem to podobně na SpecB, rozlešnění mi dělali v Pardubicích - https://www.cistyjedelip.cz/rozlesteni- ... vetlometu/
Obrázek
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7831
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Špinavá světla

Příspěvek od mnov »

Zevnitř to určitě čistit nejde. To jsem si vyzkoušel, když jsem opravoval praslé světlo. Vnitřek plastu byl orosený a nechtělo se mi čekat, až to samo oschne. Opatrně jsem to otřel a tím jsem ten plast zničil.
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Kámen
Nováček
Nováček
Příspěvky: 37
Registrován: ned zář 20, 2020 2:09 pm
Jméno a příjmení: Jiří Kuča

Re: Špinavá světla

Příspěvek od Kámen »

Jsi si jistý, že je to zevnitř? Normálně to bývá venkovní problém. To dělal kámoš v lakovně často. Brousí se to až po hrubost smirku 2500, následně se to nastříká bezbarvým lakem.
Doma bych to ale nedoporučoval. On je profík a určitě má na to nějaký správný lak
Zevnitř to nemá moc možnost takhle degradovat. Světla jsou téměř hermeticky uzavřena. Jediné prostupy jsou na žárovky, a ty se zpravidla taky těsní
Uživatelský avatar
bushman1
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3628
Registrován: úte led 21, 2014 3:15 pm

Re: Špinavá světla

Příspěvek od bushman1 »

Ma tam asi vnitrni vlhkost kvuli netesnosti svetel a pak jsou uz zvenku mlecna kvuli veku. To prvni lze resit pretesnenim/prelepenim spoju, to druhe rozlestenim a nanesenim laku. Oboji je bezna zavada teto generace.
Subaru WRX STI 2.5 2012
viewtopic.php?f=39&t=7756
Mini Cooper Clubman S ALL4 2.0 2016
Skoda Octavia IV 1.5 2021
Mazda MX5 NA 1.8 1995
Ex Subaru Legacy 2.5 2008
viewtopic.php?f=39&t=3638
https://www.instagram.com/fova.bushman/
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Špinavá světla

Příspěvek od HonzaCZ »

Nevím, jestli to ty "světlaři" leští i zevnitř, ale amatérsky rozhodně zevnitř na čirej kryt nešahat.

Jinak s tím hermetickym uzavřením nevím nevím, to by se pak právě mlžily. Všechny světla, co jsem zatím prohlížel, tak měly zezadu odvětrání s takovým "sifonkem", aby do nich nenacákalo.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Tureck
Nováček
Nováček
Příspěvky: 11
Registrován: pon srp 31, 2020 3:56 pm
Jméno a příjmení: Martin Tureck

Re: Špinavá světla

Příspěvek od Tureck »

HonzaCZ píše:Nevím, jestli to ty "světlaři" leští i zevnitř, ale amatérsky rozhodně zevnitř na čirej kryt našahat.

Jinak s tím hermetickym uzavřením nevím nevím, to by se pak právě mlžily. Všechny světla, co jsem zatím prohlížel, tak měly zezadu odvětrání s takovým "sifonkem", aby do nich nenacákalo.
Přesně tak, světla většinou mají "odvětrání" kvůli vlhkosti.

Toto je klasicky zvenku, nechat rozleštit. Já si to dělal na několika vozech sám, samozřejmě není to taková kvalita jako od profíků, ale naprosto dostačující. Důležité je ty světla pak zakonzervovat nějakým voskem. Ale samozřejmě jakmile se na ty světla jednou sáhne, už se to bude stále opakovat, vydrží to průměrně tak rok, záleží na kvalitě a šikovnosti ;)
Uživatelský avatar
bushman1
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3628
Registrován: úte led 21, 2014 3:15 pm

Re: Špinavá světla

Příspěvek od bushman1 »

Jde o to, ze nekdy je auto bouchle na predek a svetla dostanou ranu. Na prvni pohled na nich neni nic videt, ale lepeny spoj kolem dokola uz netesni a zatika tam. Pak se doporucuje je rozpulit a znovu dotesnit. Jsou firmy, co se tim zabyvaji.
Subaru WRX STI 2.5 2012
viewtopic.php?f=39&t=7756
Mini Cooper Clubman S ALL4 2.0 2016
Skoda Octavia IV 1.5 2021
Mazda MX5 NA 1.8 1995
Ex Subaru Legacy 2.5 2008
viewtopic.php?f=39&t=3638
https://www.instagram.com/fova.bushman/
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Špinavá světla

Příspěvek od HonzaCZ »

Lepený spoj kolem dokola je lepený butylkaučukem. Tam moc nevím, jak by to mělo přestat těsnit. To je materiál, kterej netvrdne, nepraská. To samý, jako je tím třeba přilepená fólie ve dveřích. Taková ta žvejkačka.

Jako tím neříkám, že do světel po nehodě nemůže začít týct, ale bude to jinej problém, než přímo v tom spoji.

A kdyby to náhodou byl fakt ten spoj, tak by je mělo stačit "upýct".
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10657
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Špinavá světla

Příspěvek od podvlada »

Mimochodem, kdo by se s tím chtěl babrat, kupoval jsem teď butylkaučuk šňůru tady, levněji jsem to nenašel. Snad těch 8 mm bude dostačujících, v nejhorším tam toho namačkám více. - je toho prý 8 m, to by mělo bejt dost. Viděl jsem i "sady" kde byly "jen" 4 m, nebo i méně (prostě na jednu sadu světel) průměrně za 500,-.
Tohle bylo za ~320,-
http://www.europack.cz/katalog/samolepi ... lova-snura

Mám totiž jedny plonkový světla, resp. chystám se ze sady svých a sady poškozených udělat jedny top. Budu měnit i projektory, tak jsem zvědav na výsledek, určitě se tu s tím pochlubím. Jen... nevím kdy - klasika. :-)
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3181
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Špinavá světla

Příspěvek od dracekvo »

Ohledně těch špinavejch světel. Vypadá to spíš jako když jsou zašlé z venku. Pokud ve světle není vyloženě díra, tak snad ani není možnost, jak by se tam dostala. Jedině jezdit delší dobou bez žárovky.

A ohledně vnějšku. Viděl jsem několikrát rozleštěné světla a výsledek nic moc. Možná tak na chvilku. Ale pak se dostavil stav jako předtím, nebo horší. Protže leštěním došlo ke strhnutí originální UV ochrany. Ten vosk je dobrý nachvilku, ale časem se smeje a člověk by to musel furt patlat.
Já šel cestou broušení a pak lakování. Podle mě je to nejlepší výsledek jaký se dá v domácích podmínkách dosáhnout. Zrovna nedavno jsem to dělal.
Viz vlákno o autě.
viewtopic.php?f=39&t=8881&start=15#p480776
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10657
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Špinavá světla

Příspěvek od podvlada »

Jedno světlo už jsem zkoušel. Lak jsem koupil 2k, prý s UV ochranou, ale nastříkal jsem to blbě, měl jsem výraznej "orange peel" efekt a když jsem to pak ještě zkoušel rozleštit, nevylepšil jsem to... Moc informací k tomu, jak se vyvarovat pomeranči jsem nenašel, resp. stříkat silnější vrstvu je asi jedinej způsob.
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Kámen
Nováček
Nováček
Příspěvky: 37
Registrován: ned zář 20, 2020 2:09 pm
Jméno a příjmení: Jiří Kuča

Re: Špinavá světla

Příspěvek od Kámen »

Raději bych to svěřil profíkovi. To co jsem viděl, ta k s tím borec jezdí denně a po dvou letech vypadaj pořád jak nové.
Jen poznámka, nevím nejspíš to všichni ví, ale pokud někdo budete půlit světla, nešahejte na parabolu. Kousek mastnoty a je na odpis. Viděl jsem provoz, kde se světla vyrábějí a skoro chirurgická čistota..
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3181
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Špinavá světla

Příspěvek od dracekvo »

podvlada píše:Moc informací k tomu, jak se vyvarovat pomeranči jsem nenašel, resp. stříkat silnější vrstvu je asi jedinej způsob.
jo, s tím jsem taky bojoval a vyhrál, i když né na 100%. Ale až to někdy budu dělat znovu, tak to bude na 100%

Nevím jestli to může mít vliv, ale v sadě jsem k tomu měl i základovou barvu na plasty. Takže jednu vrstvu základovky. A pak dvě vrstvy vrchního 2K laku.
A lak je potřeba hned napoprvé nanést v takové vrstvě, aby se světlomet stal krásně čirý, pak pomeranč nebude. Je dost hustý, takže ani nemá tendenci stékat.
Ale je fakt, že návodu chybí detaily.
Tady na tom videu je to docela pěkně ukázaný, jak na to.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=w7xoto2iHYU[/youtube]
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
Uživatelský avatar
Tomiq
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1489
Registrován: pát říj 18, 2019 12:57 pm
Jméno a příjmení: Tomáš P.
Bydliště: Praha - Východ

Re: Špinavá světla

Příspěvek od Tomiq »

dracekvo píše:Ohledně těch špinavejch světel. Vypadá to spíš jako když jsou zašlé z venku. Pokud ve světle není vyloženě díra, tak snad ani není možnost, jak by se tam dostala. Jedině jezdit delší dobou bez žárovky.

A ohledně vnějšku. Viděl jsem několikrát rozleštěné světla a výsledek nic moc. Možná tak na chvilku. Ale pak se dostavil stav jako předtím, nebo horší. Protže leštěním došlo ke strhnutí originální UV ochrany. Ten vosk je dobrý nachvilku, ale časem se smeje a člověk by to musel furt patlat.
Já šel cestou broušení a pak lakování. Podle mě je to nejlepší výsledek jaký se dá …
Přesně jak píšeš, dělal jsem broušení a leštění doma, zakončil voskem a dlouho to nevydrží.
Příště jedině pořádně i s lakem, nebo nový světla :-DDD
Subaru Forester 2.0 MT 2006
ex Subaru Outback 2.5 MT 2002
ex Subaru Outback 2.5 MT 2002
ex Subaru Legacy 2.0 MT 1999
Odpovědět

Zpět na „Elektronika a elektroinstalace vozu“