Nejake ruseni

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jehla23
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 280
Registrován: sob čer 28, 2014 12:50 pm
Jméno a příjmení: JJ
Bydliště: Chomutov

Nejake ruseni

Příspěvek od Jehla23 »

Ahoj kluci, potrebuju radu. Zapojil jsem si do auta subwoofer, zadny rozbijec oken nebo tak. Napajeci kabely jsou vedeny na jedne strane auta a signalove na druhe jak je doporuceno. Bohuzel pri nastartovanem motoru, slysim z reproduktoru jakesi piskani hvizdani, ktere zesiluje podle toho jak pridam plyn. Kdyz vypnu radio nebo hlasitost nastavim na 0 je ticho. Doslechl jsem se, ze muze byt spatne odruseny alternator. Ma s tim nekdo zkusenosti nebo mel by nekdo nehake rady? :)
Obrázek

Škoda Fabia 2001 1,4 ................. prodáno
Citroen Saxo 2002 1,1 ............... >
Subaru Impreza 2000 2,0 ........... >
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7814
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Nejake ruseni

Příspěvek od mnov »

A v radiu bez subwooferu to slyšet není? Jinak je to typický příznak rušení alternátorem.
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
Jehla23
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 280
Registrován: sob čer 28, 2014 12:50 pm
Jméno a příjmení: JJ
Bydliště: Chomutov

Re: Nejake ruseni

Příspěvek od Jehla23 »

Bez subwooferu je to mirnejsi, ale na baterii jsem to pripojoval az dnes, predtim to bylo uzemneno na svetlech, prepojoval jsem to v domneni, ze to prestane nebo se to zmirni. A lze to nejak resit?
Obrázek

Škoda Fabia 2001 1,4 ................. prodáno
Citroen Saxo 2002 1,1 ............... >
Subaru Impreza 2000 2,0 ........... >
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Nejake ruseni

Příspěvek od draconis »

Ano, je-li to závislé na otáčkách motoru, je to alternátor. Moje zkušenost je taková, že se vyplatí projít kontakt kostry - ověř, že pod šroubem, kam jsi zapojil mínusový kabel, není třeba zbytek laku atd.

Téměř vždy to vyřeší odrušovač, který se zapojí do signálové cesty mezi autorádio a zesík, pracuje na základě galvanického oddělení.

My používáme a prodáváme tyto:
Kdybys měl cestu do ČB nebo ti to někdo přivezl, mohu ho zapůjčit na vyzkoušení. Jinak by neměl být problém ho sehnat v prodejnách autohifi a samozřejmě se to dá objednat i na netu.
Uživatelský avatar
Jehla23
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 280
Registrován: sob čer 28, 2014 12:50 pm
Jméno a příjmení: JJ
Bydliště: Chomutov

Re: Nejake ruseni

Příspěvek od Jehla23 »

Kontakty jsou v poradku, mam to z baterky zpet na baterku. Takze to mohu vyloucit.

O tom odrusovaci jsem zaslechl. Ale jen ten co se dava na napajeni. Myslis, ze by to mohlo byt nekvalitnimi RCA kabely? Jsou sice 2x stinene, ale kupoval jsem je v domneni, ze budou stacit, stali 175 kc a znacka neznama..navic maji 6m a na obou stranach mam jeste dost rezervu.
Naposledy upravil(a) Jehla23 dne sob bře 28, 2015 10:38 am, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Škoda Fabia 2001 1,4 ................. prodáno
Citroen Saxo 2002 1,1 ............... >
Subaru Impreza 2000 2,0 ........... >
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7814
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Nejake ruseni

Příspěvek od mnov »

Pokud se to změnilo při přepojení kostry, tak by mohlo pomoct ukostření do jednoho bodu s rádiem.
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Nejake ruseni

Příspěvek od draconis »

Kabely z naší nabídky co považujeme za solidní se pohybují v takové délce přibližně okolo 500 Kč a víc. Samozřejmě mohou být ty tvoje nekvalitně odstíněné, nicméně pořád je nejméně pracné řešení dát tam ten odrušovač. Je to nejlevnější, nemusíš přetahovat kabely znova a funguje to. Odrušení napájení nemusí být v tomto případě spolehlivé, alespoň mně málokdy problém vyřešily. Oproti tomu ten odrušovač téměř vždy.

A vyzkoušet to lze samozřejmě i tak, že si napájení zesíku zapojíš mimo auto na nějaký 12V zdroj (pozor na odběr, při 12V tam tečou desítky ampér, takže na zesíku ověř aby to ten zdroj případně utáhnul) a ponecháš jen signálovou cestu z autorádia. Jestli to nepomůže, je to jasné. Vylučovací metoda.

Ale vrátím se k tomu, že nejjednodušší je ten odrušovač... :-)
Uživatelský avatar
Jehla23
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 280
Registrován: sob čer 28, 2014 12:50 pm
Jméno a příjmení: JJ
Bydliště: Chomutov

Re: Nejake ruseni

Příspěvek od Jehla23 »

Musel bych si vzit zesik do prace, ale proud odebira malej, 0,4 A. Zesilovac je ve skutecnosti 4x100 ne 4x400 jak je napsano na nem.. :D vyuzivam jen jeden kanal a basy nemam ani naplno. Vychazim z pojistky, ktera na zesilivaci je ( je tam 20A). Resil jsem prave i prumer kabelu z tohoto duvodu. Vyresim to krabickou, rozebirat ty plasty me uz nebavi (pak poradne nelicujou :D )

A jeste jeden dotaz, ma to byl blize k zesilovaci, radiu nebo je to jedno? Ale tipuji spise k radiu, od nej signal jde.

Ted jsem si vzpomnel, ze budu tedy potrebovat jeste jedny kabely, ale to budou stacit obacejne, co jsme mivali doma k domacimu kinu ne? :D a pres tu krabicku prochazi i remote kablik?
Obrázek

Škoda Fabia 2001 1,4 ................. prodáno
Citroen Saxo 2002 1,1 ............... >
Subaru Impreza 2000 2,0 ........... >
Uživatelský avatar
Jehla23
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 280
Registrován: sob čer 28, 2014 12:50 pm
Jméno a příjmení: JJ
Bydliště: Chomutov

Re: Nejake ruseni

Příspěvek od Jehla23 »

mnov píše:Pokud se to změnilo při přepojení kostry, tak by mohlo pomoct ukostření do jednoho bodu s rádiem.
No ukostrene to mam na baterku, podle ruznych rad po internetu je to nejlepsi volba uzemneni. A radio netusim, kde je uzemnene, minus leze z toho baga nekde v palubce
Obrázek

Škoda Fabia 2001 1,4 ................. prodáno
Citroen Saxo 2002 1,1 ............... >
Subaru Impreza 2000 2,0 ........... >
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Nejake ruseni

Příspěvek od draconis »

Jehla23 píše:podle ruznych rad po internetu je to nejlepsi volba uzemneni
No někteří lidé to tvrdí, ale pokud si dá člověk pozor, aby byla kostra chycená dobře, je to prostě zbytečné. Funguje to stejně.
Jehla23 píše:proud odebira malej, 0,4 A. Zesilovac je ve skutecnosti 4x100 ne 4x400 jak je napsano na nem.. :D vyuzivam jen jeden kanal a basy nemam ani naplno. Vychazim z pojistky, ktera na zesilivaci je ( je tam 20A).
To je zvláštní, ten odběr je dost malý. Máš zapojený sice jen jeden kanál - resp. měl bys to mít IMHO radši zapojené na krajní svorky jednoho páru kanálů do režimu Bridge, ne? Tzn. s větším výkonem pro subwoofer. Jestli to teda ten zesík umí. Stejně je to divné - nejlevnější zesilovač, který tu máme, má 40A pojistku a odběr zcela jistě min. 7-10A i na nízký výkon. A navíc je to jen 2-kanál.

Jinak ohledně výkonu - napsán bývá tzv. špičkový výkon, který je nereálný. Klíčový je stálý výkon (např. RMS). A pokud by měl ten zesík opravdu 4x100W RMS, tak 20A pojistka nestačí a potřeboval by ideálně 20mm kabel. Např. autorádia mívají pojistky 10A a výkon 4x40W max., cca 4x20W RMS.

Ten další RCA kabel myslíš na další kanál (front/rear výstup z rádia) nebo k čemu? Pokud k tomu odrušovači, tam nepotřebuješ nic, většina má rovnou 2x RCA samice vstup a 2x RCA samce výstup. Každopádně bych takové kabely vůbec nepoužíval, ty jsou dobré akorát tak do koše. Mizerné jednoduché "stínění" (oplet) bez ALU fólie je v autě vždy akorát případný zdroj problémů. O průřezu vodičů a celkové kvalitě kabelu nemluvě, osobně takové kabely rovnou vyhazuji, prodávají se sice okolo 30 Kč, ale hodnotu mají ani ne bůra... Domů se to dá s jistým sebezapřením použít, ale do auta bych to nedal. Samozřejmě je to ale tvoje rozhodnutí.
Uživatelský avatar
Jehla23
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 280
Registrován: sob čer 28, 2014 12:50 pm
Jméno a příjmení: JJ
Bydliště: Chomutov

Re: Nejake ruseni

Příspěvek od Jehla23 »

Měřil jsem to multimetrem..změřím to znovu abych nelhal, ale pojistka stoprocentně je 20A. Tu značku ani neznám, ale splňuje to co od něj požaduji takže mi to až tak nevadí. Když jsem počítal podle vzorečku jaký průřez mám mít vyšlo mi nějákých snad 27A max odběr a průřez snad 12 nebo 15 mm na 5 metrů.
Bridge neumí, zkoušel jsem. Zesilovač je tuším už 4 roky starý, měl jsem sundaný zadní respektive spodní kryt a když jsem viděl ten plošňák docela mě to překvapilo.. :D 10 cm na 10 cm a v podstatě pár součástek..plošnák zabírá pouze polovinu vniřního prostoru a zbytek jsou kabely k jednotlivým výstupům..když to shrnu není tam toho tolik aby to mělo vysokej odběr :D ale změřím to znovu..

Jinak k těm kabelům, spletl jsem se...neprohlídnul jsem si to pořádně...myslel jsem, že do té krabičky zapojím kabely z rádia a z druhé strany další kabely od zesilovače, ale nevšiml jsem si, že to má také konektory.. ale už jsem to pochopil :)
Používat je tedy nebudu..byl to jen nápad, ale když v autě mohou být různé druhy rušení apod..a ty domácí kabely nic takového neohrožuje, takže na to nejsou připraveny. Svým způsobem je to logické :)
Obrázek

Škoda Fabia 2001 1,4 ................. prodáno
Citroen Saxo 2002 1,1 ............... >
Subaru Impreza 2000 2,0 ........... >
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Nejake ruseni

Příspěvek od draconis »

Jehla23 píše:ty domácí kabely nic takového neohrožuje, takže na to nejsou připraveny
No spíš je to tak, že to co dávají výrobci do balení bývají ty nejhorší (= nejlevnější) kabely, které jsou na trhu. Takže jednoduše řečeno jsou na prd.

Rušení se může běžně vyskytnou v domácím prostředí taky. A dokonce nejen může, ale opravdu se i vyskytuje... :-)

Každopádně k tomu odrušovači většinou žádný další kabel není potřeba.
Uživatelský avatar
Jehla23
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 280
Registrován: sob čer 28, 2014 12:50 pm
Jméno a příjmení: JJ
Bydliště: Chomutov

Re: Nejake ruseni

Příspěvek od Jehla23 »

Objednam to a bude klid. I kdyz ted mi to chvilema nevadi zni to trochu jako turbo nebo kdyby bylo upraveny sani :D :D
Obrázek

Škoda Fabia 2001 1,4 ................. prodáno
Citroen Saxo 2002 1,1 ............... >
Subaru Impreza 2000 2,0 ........... >
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Nejake ruseni

Příspěvek od draconis »

Tak si tam pořiď nějaký ten kunoplaš, ten bude pískat pořád... :-)

Anebo si tam to turbo dej, tipuju, že Marcelovi nějaký zbylo... :-)
Uživatelský avatar
Jehla23
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 280
Registrován: sob čer 28, 2014 12:50 pm
Jméno a příjmení: JJ
Bydliště: Chomutov

Re: Nejake ruseni

Příspěvek od Jehla23 »

Ne, ono mě to za chvíli přejde neboj :D
Obrázek

Škoda Fabia 2001 1,4 ................. prodáno
Citroen Saxo 2002 1,1 ............... >
Subaru Impreza 2000 2,0 ........... >
Odpovědět

Zpět na „Elektronika a elektroinstalace vozu“