LED žárovky, LED pásky, LED reflektory atd...

Odpovědět
Uživatelský avatar
u-geen
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2103
Registrován: úte led 19, 2010 9:49 pm
Jméno a příjmení: Evžen Eiba
Bydliště: Kyje, okres Jičín

Re: LED žárovky, LED pásky, LED reflektory atd...

Příspěvek od u-geen »

Sasi: me se takovejhle modul (ale ne s COB) ve svetylku odlepi a plast solidne teplem zohejbak
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48967
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: LED žárovky, LED pásky, LED reflektory atd...

Příspěvek od VDC »

Nevím jak je to s teplem, nezkoumal jsem to. Svítí to a nic to nedělá. :-) Tak já se podívám a osahám to.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
marcino25
Nováček
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: sob zář 24, 2016 1:32 pm
Jméno a příjmení: Martin Ondrášek
Bydliště: Jezdkovice (Opava)
Kontaktovat uživatele:

Re: LED žárovky, LED pásky, LED reflektory atd...

Příspěvek od marcino25 »

Já tam mám tyhle COB LEDky (31mm sufitky) z Wish-e a svítí docela festovně
Přílohy
20180224_185438.jpg
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: LED žárovky, LED pásky, LED reflektory atd...

Příspěvek od draconis »

Na Aliexpressu se chystají slevy a dnes jsem zachytil LED světla - možná osloví zdejší nejen offroadové svítiče včetně předsedy (sledujte "sale price", aktuálně budou tyto ceny platné za 6 dnů)... :-)

https://www.aliexpress.com/item/Tri-Row ... 03757.html
milan74ma
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 556
Registrován: sob pro 07, 2019 3:14 pm

Re: LED žárovky, LED pásky, LED reflektory atd...

Příspěvek od milan74ma »

Ahojte,

https://www.aliexpress.com/item/3303988 ... b201603_53

co hovorite na toto ?

Alebo - ma niekto nejaky typ na overeny set, ktory uz ma na aktualnom Outbacku ?

dik za tipy.
Subaru Outback 2019 (Comfort)
Muken
Nováček
Nováček
Příspěvky: 29
Registrován: čtv dub 30, 2020 8:40 pm

Re: LED žárovky, LED pásky, LED reflektory atd...

Příspěvek od Muken »

Ahoj,

řeším stejný problém...

Bude tento LED kit pasovat na Forestera 2006? Má někdo zkušenosti, popřípadě jaký typ LED tam bude pasovat?

Zatím jsem našel, že T10 W5W, ale prd tomu rozumím.

https://de.aliexpress.com/item/40002021 ... web201603_

Díky :-)
Kámen
Nováček
Nováček
Příspěvky: 37
Registrován: ned zář 20, 2020 2:09 pm
Jméno a příjmení: Jiří Kuča

Re: LED žárovky, LED pásky, LED reflektory atd...

Příspěvek od Kámen »

Právě jsem objevil toto téma. Jelikož se elektronikou zabývám (dokonce mě to i částečně živí) tak přidám pár postřehů:
1) kdysi se tu řešily náhrady za halogenové žárovky - dělali jsme pokusy s CREE diodami. Udělat rozmístění diod tak, aby bylo možné geometricky nahradit vlákna možné je. Největší problém je vyřešit chlazení a následnou stabilitu za provozu. Jinými slovy chladič musí čouhat za reflektorem a musel by být dost velký. Ideální teplota na čipu led je do 70°C, což se u motoru udržuje dost špatně.Proto i kdyby byly někde homologované žárovky k sehnání,nedoporučoval bych
2)interiérové osvětlení - dobrým ukazatelem u veškerých žárovek je svítivost a příkon. Ideální jsou žárovky co mají např 1W a svítivost nad 120lm. Účinnost ideální led je někde nad 200lm/W, což zatím není technicky možné, nicméně čím větší svítivost na W tím méně tepla LED vyprodukuje. Proto pokud někdo chcete nahrazovat žárovky typicky v lampičkách, kde se nemají jak chladit, vybírejte dle svítivosti, ne výkonu. (LED s výkonem 5W a svítivostí 120lm má 24lm/W takže vyzáří do prostoru cca 4,5W a zbytek vysvítí, kdežto led z výkonem 1W a svítivostí 120lm nejenže bude svítit stejně, ale vyzáří do prostoru jen asi 0,4W a zbytek vysvítí)
3)přídavná světla pro zpátečku - sobě bych to řešil tlačítkem ne vypínačem. Dal bych to na zpátečkové světlo, kde v případě potřeby stisknu tlačítko, přídavné světlo bude svítit do doby než se vyřadí zpátečka. Díky tlačítku se při opětovném zařazení zpátečky již nerozsvítí. Samozřejmě se k tomu dá přidat i vypínač natvrdo.
Toto zapojení potřebuje jen tlačítko a relé, které se zapojí tak, aby po sepnutí živilo relé sebe samo (schéma klidně nakreslím, zapojí to téměř každý).
Co se týká svícení pro otevření garáže, dá se vybavit přídavné světlo časovačem, kdy se opět sepne tlačítkem a po nastaveném času samo vypne. Zapojení opět za pár korun.
Pokud někdo něco takového potřebuje, umím to navrhnout i vyrobit,nebo jen pošlu schéma.Stačí jen zadat požadavky co to má dělat.
Ještě dodám k LED diodám. Velice často omezuju výkon u zakoupených LED svítidel. Ona totiž účinnost klesá čím víc se blížíte 100% výkonu. Což znamená, že pokud LED svítí na 80% daleko méně hřeje a rozdíl mezi 80% a 100% není tak výrazný, aby to někdo registroval. Navíc životnost led v provozu na 80% s teplotou do 50°C je zpravidla minimálně 50 000 hodin. Při 100% zátěže a teplotě kolem 90°C už ta samá LED nevydrží ani 1/3tohoto času, navíc se jí rychle snižuje svítivost.
Snad se tyto informace budou hodit..
Uživatelský avatar
Jechy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 692
Registrován: pon dub 06, 2015 4:46 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Jechort
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: LED žárovky, LED pásky, LED reflektory atd...

Příspěvek od Jechy »

To jsou super postřehy, díky moc.
Subaru Outback 3.0R 180kW MY2006 H6
Subaru Legacy 2.0R 121 kW MY2006 H4 - Prodáno
skuby
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 278
Registrován: stř říj 31, 2012 11:27 am
Jméno a příjmení: Radek Kubata
Bydliště: Budějky

Re: LED žárovky, LED pásky, LED reflektory atd...

Příspěvek od skuby »

Kámen píše:Ještě dodám k LED diodám. Velice často omezuju výkon u zakoupených LED svítidel.
Prosím, jak konkrétně omezuješ ten výkon?
Jinak díky za tipy, samozřejmě je ideální orientace dle lm, jen kdyby ty lm neměli Číňani uplně vylhaný... B-)
Ano, na "pokusy" beru LEDky z ALI, profíci nakupují jistě jinde - kde?
Legacy Wagon 2.5GT 2010 265k
Levorg 1.6 GT-S 2015 170k

ex Legacy Wagon 2.5i 2004 165k boxer returns!
ex 146 1.8 T.S. 1998 140k
ex 33 1.7 16V 1990 132k boxer!
Kámen
Nováček
Nováček
Příspěvky: 37
Registrován: ned zář 20, 2020 2:09 pm
Jméno a příjmení: Jiří Kuča

Re: LED žárovky, LED pásky, LED reflektory atd...

Příspěvek od Kámen »

Jsou 2 hlavní možnosti. Jedna je rezistorem(odporem), ale toto je poměrně neefektivní a nestabilní řešení. Je to sice levné ale LED musí být v sérii dle napětí. Průměrná bílá LED má vlastní úbytek 3,2V, takže je dobré dát alespoň 3 za sebou (9,6V úbytek) zbytek do 12V se odpaří na odporu jako teplo.4 LED už mají úbytek 12,8, takže na baterku bez nastartování skoro nesvítí.
Toto řešení má hlavní nevýhodu a to je závislost na napětí tj. na baterku svítí málo, po startu když najede alt. svítí víc, proto to nepoužívám i když to stojí cca 10Kč.
Druhá možnost je zařadit do obvodu stabilizátor nebo jiný regulátor. Já osobně používám proudový proudový stabilizátor, který zajistí stálý proud i při zahřátí LED (při zahřívání klesá úbytek napětí).
Pokud jsou LED do 10W každá, dá se použít jednoduchý stabilizátor LM350, což vychází cca 50Kč za materiál - zapojí se do série (za sebou) 3 LED a za ně stabilizátor (schéma můžu nakreslit). Zapojení zvládne téměř každý, kdo umí zapájet kontakty. Nevýhodou je, že stabilizátor potřebuje kousek chladiče, výhoda je v konstantním světelném toku.
V tomto konkrétním případě je proud povolený pro LED 3A, já bych dal stabilizátor nastavený na 2,5A
U modulů LED na 12V (např COB) je tato stabilizace problematičtější, jelikož moduly obvykle mají uvnitř své vlastní odpory. Takže pro tento typ je nejlepší řešení nízkoúbytkový napěťový stabilizátor, který je ovšem dražší / a nebo výše zmíněný odpor, který nedoporučuju nad 3W, jelikož se docela dost zahřívá
O některých LED "žárovek" je možné přímo na jejich desce zařadit malý odpor, ale to záleží na konkrétním kusu
Stabilizátor s chladičem se dá zařadit kdekoliv na napájecí kabel daného světla. Pro žárovky přímo na 12V se dá zařadit stabilizátor s regulací výstupního napětí - tím se dá nastavit jas dle libosti.
Pak existuje i chytřejší řešení, kde kromě regulace jasu lze nastavit i vypínací napětí, což znamená, že pokud klesne napětí pod řekněme 12,3V které je hraniční pro nastartování, světlo se zhasne a naskočí znovu až napětí opět vyroste nad 12,6V. Tím se dá předejít likvidaci akumulátoru

Když jsem řešil otázku denního svícení, tak jsem měl v plánu udělat denní svícení se 2 výkony tak, aby přes den svítilo jak má, a v noci by se dalo využít jako přídavné světlo třeba v synchronizaci s dálkovýma. Kdyby to mělo blokovací vypínač, na STK na to nejsou schopni přijít.
To jen tak naokraj

Jsem konstruktér, kdyby se někdo chtěl pustit do výroby vlastních světel, jsem schopen udělat výrobní dokumentaci. Pokud je tu někdo, kdo by to vyrobil..
Má-li někdo představu, stačí tužkokrezba a já to navrhnu. Nic bych za to nechtěl, taky mě to zajímá..
Kámen
Nováček
Nováček
Příspěvky: 37
Registrován: ned zář 20, 2020 2:09 pm
Jméno a příjmení: Jiří Kuča

Re: LED žárovky, LED pásky, LED reflektory atd...

Příspěvek od Kámen »

Zapomněl jsem, pro prototyp je nejednodušší nákup tady: https://www.svitilny.eu/vykonne-led/cat_12.html
Potom je lepší poptat u výrobce nebo v jiném obchodě, akorát dodací lhůty už bývají horší
pro větší množství zde: https://www.tron.cz/produkty/led-moduly-tron
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48967
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: LED žárovky, LED pásky, LED reflektory atd...

Příspěvek od VDC »

To jsou super informace díky za ně a díky za nabídku pomoci !!
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Chorche
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2487
Registrován: ned úno 06, 2022 5:21 pm

Re: LED žárovky, LED pásky, LED reflektory atd...

Příspěvek od Chorche »

Jen přidám svojí osobní zkušenost s ledkama v bytě. Měl sem taky období cca 8 nebo kolik let nazpátek (když začal jewrosajůz blbnout se zakazováním žárovek), že sem v baráku vyměnil většinu žárovek za ledky. Jenže sem pak zjistil (i moje pani), že nás často bolí hlava a když sem zhasnul do úplný tmy a zavřel oči, celkem dlouho sem ještě viděl "blikání" stejně po čumění do telefonu po tmě. Odvodil sem si z toho, že ta frekvence "modrýho" světla asi neni úplně zdravá. Pak se o tom začlo i víc mluvit a psát. Nakonec sem zase všechny ledky vyházel a vrátil se k žárovkám... Nutno říct, že sem odmalinka nesnášel i zářivky a trpěl jima už ve škole a pak různě v kanclech. Prostě klasická teplá žárovka je pro mě ideál.
offroadforum.cz
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: LED žárovky, LED pásky, LED reflektory atd...

Příspěvek od draconis »

Dělají se běžně základní tři teploty světla (a někteří výrobci i víc) - od studených po teplé. I LEDky se dají v pohodě koupit s barvou, která bude vyhovovat.
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48967
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: LED žárovky, LED pásky, LED reflektory atd...

Příspěvek od VDC »

Já zase to žlutý žárovkový světlo nemám rád a miluju bílý světlo. A žena to má naštěstí taky tak, takže máme všude bílý ledky 6500 k.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Odpovědět

Zpět na „Elektronika a elektroinstalace vozu“