Nesvítící xenony

Diskuse týkající se elektrické výbavy vozidla a osvětlení exteriéru i interiéru, žárovky, Led osvětlení atd.
Odpovědět
LonelyWolf
Nováček
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: ned zář 04, 2022 11:03 am

Nesvítící xenony

Příspěvek od LonelyWolf »

Zdravím všechny, potřeboval bych od někoho poradit, jelikož jsem se to nikde nedočetl a podle přirozeného elektrikářského smyslu chybu nenalezl. Nedávno jsem si pořídil svoje první Subaru, bohužel s mlžícím se levým světlem. Předchozí majitel a ani já to neřešil, světlo svítilo nádherně, akorát bylo zamlžené, prostě jen estetická vada do té doby než mi praskla žárovka. Koupil jsem tedy nové žárovky, světlo zevnitř vysušil fénem, vyměnil žárovku a nic.. Tak jsem se pustil do rozebírání té patice co drží žárovku (výbojku D2S), abych nalezl nějakou závadu, odpadlý drátek, zkorodovaný kontakt, ale vše vypadalo v pořádku. Relátka cvakají, pojistky jistí, jen to jedno světlo pořád ne a ne nastartovat. Kde mám hledat závadu, pokud tedy nějak půjde opravit? Jediné místo co mě už napadá je řídící jednotka a do toho se asi fakt nechci pouštět, jelikož jsem to nikdy nedělal a ani nevím jak na to.
Uživatelský avatar
bushman1
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3623
Registrován: úte led 21, 2014 3:15 pm

Re: Nesvítící xenony

Příspěvek od bushman1 »

U mých Subaru s xenonama mi párkrát vlivem vlhkosti/vody odešla řídící jednotka xenonů.
Dá se koupit za pár tisíc.
Subaru WRX STI 2.5 2012
viewtopic.php?f=39&t=7756
Mini Cooper Clubman S ALL4 2.0 2016
Skoda Octavia IV 1.5 2021
Mazda MX5 NA 1.8 1995
Ex Subaru Legacy 2.5 2008
viewtopic.php?f=39&t=3638
https://www.instagram.com/fova.bushman/
suubaru
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1988
Registrován: čtv zář 08, 2011 2:19 pm

Re: Nesvítící xenony

Příspěvek od suubaru »

LonelyWolf píše: pát zář 23, 2022 1:01 pm jen to jedno světlo pořád ne a ne nastartovat.
taky se tomu říká startér, ballast, trafo... xenonová výbojka potřebuje vysoké napětí a to dělá ta krabička, ze které čouhá patice na tu D2S.
Dá se to vyměnit, origo z bouračky nebo druhovýroba uni. nový díl origo je dost drahý.
https://www.jb-tuning.cz/www-jb-tuning- ... allast-D2S
IMPREZA 2,0i cvt sport MY18 naše dvanácté subaru :-)
LEGACY kombi BPE H6 5AT MY2008 letní auto
Outback 2019 BS exec cvt 2,5i
93, RXL, LR series
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3175
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Nesvítící xenony

Příspěvek od dracekvo »

Chce to vyndat světlo. Dole je kryt na šroubky a pod ním je ta elektronika. Když jsem se kdysi vyprdl na mlžící světlo, tak elektronika odešla. Bylo mi to celkem jedno, bo jsem měl sehnané pěkné světla z dýzlu.
Ale když jsem to zamlžené světlo rozebral, tak tam byla docela velká loužička vody. Subaru to má blbě vymyšlené, že ta elektronika je až dole a není tam žádný odvodňovací kanálek. Zřejmě počítali s tím, že tam nikdy nenateče.

Obrázek
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
Uživatelský avatar
bushman1
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3623
Registrován: úte led 21, 2014 3:15 pm

Re: Nesvítící xenony

Příspěvek od bushman1 »

Na STI mi servisák natřel tu VN cívku po výměně voskovým nátěrem Valvoline a zatím mám klid.
Subaru WRX STI 2.5 2012
viewtopic.php?f=39&t=7756
Mini Cooper Clubman S ALL4 2.0 2016
Skoda Octavia IV 1.5 2021
Mazda MX5 NA 1.8 1995
Ex Subaru Legacy 2.5 2008
viewtopic.php?f=39&t=3638
https://www.instagram.com/fova.bushman/
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7827
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Nesvítící xenony

Příspěvek od mnov »

Do těch měničů nezatéká jen u Subaru. Já to jednou dělal s kamarádem na jeho Passatu. Rozebrali jsme krabičku, vylili vodu, vysušili kompresorem a pak omyli isopropylem. Po té měnič normálně fungoval.
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
danyellsan
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 50
Registrován: úte kvě 03, 2022 11:44 am
Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí

Re: Nesvítící xenony

Příspěvek od danyellsan »

Prave dneska jsem se pustil do mych svetel na SHcku. Jak prselo tak jsem mel zarosene svetla zevnitr a oba xenony ve ctvrtek prestali svitit, coz je ted dost pruser. Jinak uz asi necham ty krytky zarovek shozene at se to vetra. Tak dneska dolu naraznik, vybrat svetla, vymontovat ten balast xenonu a kdyz jsem to vyndal tak z nej tekla voda ... [ŠIBENICE] Takze rozebrat, vysusit, pak jsem to slozil na silikon a obsilikonoval jsem jeste i zespod konektoru a zhora, pac to je ten problem tady ze jak je ta jednotka pod svetlem, tak kazda kapka vlhkosti co spadne protece tim konektorem, ptz kolem konektoru je proste dira X-& a je to jasny no....ale po vysuseni vse funguje bezproblemu 👍
IMG_20220924_095628.jpg
IMG_20220924_113607.jpg
Přílohy
IMG_20220924_113923.jpg
IMG_20220924_114205.jpg
Forester SH 2.0 Bifuel
Uživatelský avatar
bushman1
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3623
Registrován: úte led 21, 2014 3:15 pm

Re: Nesvítící xenony

Příspěvek od bushman1 »

Takže ten ballast se dá zachránit vysušením?
Já vždycky myslel, že tou vodou se vyzkratuje, je po něm a musím koupit nový.
Měnil jsem ho za ty roky už asi 3x.
Subaru WRX STI 2.5 2012
viewtopic.php?f=39&t=7756
Mini Cooper Clubman S ALL4 2.0 2016
Skoda Octavia IV 1.5 2021
Mazda MX5 NA 1.8 1995
Ex Subaru Legacy 2.5 2008
viewtopic.php?f=39&t=3638
https://www.instagram.com/fova.bushman/
danyellsan
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 50
Registrován: úte kvě 03, 2022 11:44 am
Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí

Re: Nesvítící xenony

Příspěvek od danyellsan »

bushman1 píše: sob zář 24, 2022 8:21 pm Takže ten ballast se dá zachránit vysušením?
Já vždycky myslel, že tou vodou se vyzkratuje, je po něm a musím koupit nový.
Měnil jsem ho za ty roky už asi 3x.
Vypada to tak 😏
Forester SH 2.0 Bifuel
Majklaz
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 216
Registrován: čtv kvě 03, 2018 6:04 pm
Jméno a příjmení: Michal
Bydliště: Hradec Králové

Re: Nesvítící xenony

Příspěvek od Majklaz »

Mám teď ten samý problém, na Impreze GH, LP světlo mi přestalo svítit, vlhkosti v něm je spousta. Díky moc za fotky, teď vím, jak postupovat. Jen se chci zeptat, zda je možné kvůli vyzkoušení prohodit ten balast? Abych si ověřil, že to je tím, než ten druhý pořádně vyschne. I když asi ničím jiným to být nemůže, když výměna výbojky nepomohla :-/

Druhá věc je, jak to utěsnit? Budu posílat světla na repas, tak bych tomu rád v budoucnosti předešel. Je to zasilikovani bezpečné, nemůže se tam něco pokazit?
EDIT: Už jsem se to měl rozebrané a nevěděl jsem, že to už je zalité v tom černém silikonu. Takže řešení je jednoduché - rozšroubovat, vydrbat silikon z přiléhajících spojů, rozebrat a vysušit, ideálně dát silikon podle fotek od danyellsan, pak po obvodu a sešroubovat.
Odpovědět

Zpět na „Elektrická výbava auta a osvětlení“