Řetězy na zimu nebo do terénu

Jaké nejvhodnější pneumatiky na léto, na zimu, do terénu ? Jaké nejvhodnější ET disků ? Jaké jsou nejlepší řetězy ? To vyřešíme v této sekci
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4042
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Řetězy na zimu nebo do terénu

Příspěvek od Doro »

Když jsem měl Imprezu, tak jsem měl sněhové řetězy - RUD-compact easy2go ( http://www.x-chain.cz/ )a byly moc dobré - velmi odolné, dobře se nazazovaly (všechny 4 nasazené i za 5 min, dle podmínek), samodopínací přes gumu, cenově kolem 6 tis. Kč
zadek.jpg
retezy.jpg
Na forestříka jsem už vyhlížel po něčem brutálnějším s kolmými články a asi bych bral tohle - Thule CL-10

Na levné řetězy pozor, jsou určeny na asflatové silnice a ne jinam - hrozí roztrhnutí a co umí rozmlátit volný řetěz si každý domyslí sám, pak se to prodraží mrknutím oka :1774:
Naposledy upravil(a) Doro dne stř zář 09, 2009 11:50 pm, celkem upraveno 1 x.
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4042
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězy na zimu nebo do terénu

Příspěvek od Doro »

V manuálu k autu je napsáno :
"....tyto by měly být nasazeny pouze na přední kola....neměla by být překračována rychlost 30 km/h....se sněhovými řetězy jezděte se zvýšenou opatrností...."

Takže, měly by být, což neznamená, že na zadku být nesmí - apropo: co není zakázáno, je povoleno (návody jsou-musí být takto řešeny). Jelikož tento zákaz výslovně není, k poškození by nemělo nastat a ani nedojde, jinak by na to bylo přímé upozornění - "nepoužívejte, hrozí.....".
Ohledně rychlosti, při rychlosti nad 40 km na asfaltě je to na řetězech, jako na ledě bez řetězů - klouže to skvěle . Na sněhu je to mnohem klidnější. (zde platí hlavně, že řetězy na zadku mohou být nebezpečné - těch 30km/h tam není ze srandy i při osazení jen na předek)
Závěrem:
* bez řetězů na zadku bych si nedovolil sjíždět / vyjíždět prudký kopec v klopené zatáčce - ujede zadek a jsem v prd.... neboli ve stromě
* s řetězy nebudu jezdit trvale - je to jako nouzovka a jen na předku to nijak zásadně nepomůže, to je odzkoušeno
* k použití řetězů už musí být opravdu důvod, bo to, co to vyjede bez nich, je až obdivuhodné
* poškození mezinápravového diferáku se nebojím - od toho tam je, aby vyrovnával otáčky náprav, což je zde skoro jako na suchu - hrabou všechny kola téměř stejně, je to jako bych dal gumy s hřeby nebo drsným vzorkem (naopak při řetězech jen na předku dostane diferák zabrat vyšším rozdílem otáček)

Pokud něco nesouhlasí, klidně doplňte co a proč
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
tango
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 6393
Registrován: sob srp 08, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Ondřej Oplt
Bydliště: U Sila 1201,Liberec

Re: Řetězy na zimu nebo do terénu

Příspěvek od tango »

Tak díky Dorovi konečně tak nějak vím jak se daj řetězy použít :supeer: . No u nás v Liberci je skoro stále sněhu dost a dost a u ná s předbarákem se zajízdí na parkoviště uplně na ... :725: . Takže 4x4x ideál a do půl metru sněhu úplně vpohodě, ale opravdu mně zajímalo jak se dají využít a to teď už zhánět nemusím díky :supeer: :690: :690:
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4042
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězy na zimu nebo do terénu

Příspěvek od Doro »

Odpověď na dotaz na řetězy do Rakouska a do hor:

...nooo, fakt necu odrazovat, ale já řetězy na forestříka eště nepotřeboval a to jezdím docela brutální věci (v očích ostatních jsem zralý na Chocholouška, ale to já jen potřebuju až k chalupě) . Ani akce na Návrší mě nepřesvědčila. Každopádně, pokud už joo, tak fakt na šecky kola, jinak to je dle mého názoru jen drobná výpomoc. To řetězy na všech kolech, to je panečku jiný nářez, sice to na asfaltě klouže, ale jinak to nezná překážku (pokud se jako já někdo nezafrézuje v hoře) .
......sám jsem ale eště řetězy nekupoval.....raději pořid pořádné pneu

Ale zase, oni tam jsou řetězy myslím i poviné a je nutné mít je v autě jako zimní výbavu, ale to stačí jakékoliv, které jsou nějakým způsobem označené (nevím přesně).
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4042
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězy na zimu nebo do terénu

Příspěvek od Doro »

Jo a eště uporoznění, normálně stačí řetězy v klidu jen na předek, bo i takto to vyjede dost. Po kvalitních zimních řetězech se bude poohlížet každý, kdo na nich bude jezdit větší kus cesty nebo po horších cestách - stačí zahrat za šutr a levný spotřební řetěz je f prd...., což jsme si jednou s Lajem i odzkoušeli.
Pro sjetí či vyjetí kopce na ledě stačí cokoliv levného
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
Vladimir_xh
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: stř zář 02, 2009 6:21 pm

Re: Řetězy na zimu nebo do terénu

Příspěvek od Vladimir_xh »

S levnejma řetězama mám svou zkušenost :725: Pořídil jsem si je na svojí předohrabku kdysi dávno. Dokud jsi na sněhu, tak je to o.k. , jednou jsem sednul na břicho a neměl sebou lopatu. Tak že se vyrabu bez ní, přece nepůjdu kilometr do chalupy. Jen co jsem se prohrábl na zmrzlou polňačku a trochu za to vzal, tak řetězy roztrhaný na sra.ku a už lítaly kolem auta. (vydržely 2x nasazení a asi tak 10 km slušného zacházení a 3 minuty neslušného :845: ) Ještě že má Felda podběhy z plechu, jinak by asi dobře nedopadly. Tak že určitě investovat do pořádných a né do "made by Tesco" :zachod: za tři kila. I když je použiješ jednou za rok, tak ty nekvalitní můžou udělat víc škody než užitku.
Ex. Subaru Outback BR MY11 2,5 123Kw
Subaru Forester SG MY03 2,0 92Kw
CUCV M1009. V8 6,2D
Uživatelský avatar
alky
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1257
Registrován: úte srp 11, 2009 12:00 am
Bydliště: býv. voj. výcvk. p. Ralsko

Re: Řetězy na zimu nebo do terénu

Příspěvek od alky »

Doro, díky, již jsem to s tebou jednou řešil i přes interku na sc.cz, ale takto je to jasné, přehledné, a pro všechny. Díky :783:
jmm
Nováček
Nováček
Příspěvky: 40
Registrován: stř zář 30, 2009 7:32 am
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězy na zimu nebo do terénu

Příspěvek od jmm »

Tak jsem si konecne poridil THULE XS-16 - 225 (4245 Kc s dopravou). Jednim slovem super. Je to bytelny retez. Prvni nasazeni na jedno kolo za 25 vterin. Sundat to jde jednim zatazenim;)) Takze rychlost prace je skvela. Samodopinaci a stredici mechanismus funguje perfektne. Akorat jak uz tu nekdo psal, ta velikost 225 je na 205/70 - R15 tak tak, neb napinaci mechanismus je nadoraz. Ale kdovi jak by sedly retezy o cislo mensi.

Tak ted jen zenu donutit se naucit je pouzivat;)
Subaru Forester MY98, 2.0, 5MT
Subaru Impreza Combi MY94, 1.8, 5MT
Toyota Corolla Liftback E11 MY2000, 1.6VVTi, 5 MT
Uživatelský avatar
Dušan
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1376
Registrován: stř zář 02, 2009 8:44 pm
Jméno a příjmení: Dušan Šindel
Bydliště: Ostrava

Re: Řetězy na zimu nebo do terénu

Příspěvek od Dušan »

jmm : i když nerad, ale musím tvoje nadšení z řetězů trochu zchladit. Mám ty samé. Pravdou je , že samotný řetěz s článků 16 mm je hodně pevný a má vynikající záběr. Všechno ostatní už za moc nestojí. Možná to funguje v nějakých ideálních podmínkách lehkého terénu. V opravdu těžkém terénu, jak jsem si sám před 14 dny ověřil, není to ostatní konstrukčně dobře vyřešeno. Kladka , přes kterou je vedena mikroregulace, či co to je (lanko s perličkami v červené kladce), zřejmě o něco zavadila a úplně se ohnula. Je to výlisek z tenkého plechu a nemá dostatečnou pevnost. Tím samozřejmě přestalo fungovat samonapínání a navíc to nešlo z kladky při sundávání řetězů vůbec vytáhnout. Pomohlo až nářadí a hrubá síla. Navíc při sundávání řetězů nefungovalo ani automatické uvolňování na jedno zatažení. Pak jsem zjistil proč. Projížděli jsme potok, občas se prohrábli až na nezmrzlou hlínu pod sněhem, přitom dost mrzlo, takže kolem zámku na vnitřní straně kola se postupně vytvořila ledová hrouda a ta nedovolila zámek otevřít. A mohl jsem tahat jak chtěl. Nakonec sundání řetězů trvalo déle než u těch nejobyčejnějších.

Závěr : Trakce vynikající, ale celkově pro těžký terén a těžké offroudění nejsou zrovna nejvhodnější.

Jo a mám taky rozměr 225 a používám ho na větší pneu 205/75R15, ale strašně blbě se to nasazovalo, tak jsem na obvodový řetěz na vnější straně kola přidal jeden článek. Teď už jdou nasadit dobře.
Tam je jakoby cesta .....

Forester 2003 - manuál, zvýšený, oplechovaný
Toyota Land Cruiser 95 - r.2001, Ironman 2", šnorchl
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4042
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězy na zimu nebo do terénu

Příspěvek od Doro »

Jak píše Dušan, je opravdu možné, že ty XS-16 nejsou do terénu právě nejlepší - sem teda myslel, že to mají líp propracované :670: :655: . S těmi XB-16 (mimo problém s velikostí, což se ale teď i hodilo, bo vlezly i na větší kola :657: ), jsem v terénu problém nezaznamenal a odzkoušené už sou myslím dost. Na jednom řetězu jen upadl kousek z kladky, kudy vede dopínací řetízek. Šlo by to snadno opravit, ale budu na jaře reklamovat - jezdit se dá i takto, jen kladka trochu trčí ven. Možná, že sem to špatně nasadil....nevím.
Do terénu obecně nejsou moc vhodné napínací mechanismy, které napínání řeší jinak než gumou, ale to je věc názoru. Do opravdu špatných podmínek to mosí být bez kladek a výstupků, bo co se může urvat, se taky urve.

Každopádně Dušane je to zajímavá a cenná informace :655: :655: :655:
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
jmm
Nováček
Nováček
Příspěvky: 40
Registrován: stř zář 30, 2009 7:32 am
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězy na zimu nebo do terénu

Příspěvek od jmm »

No ted jsem je trosku testl v hlubsim snehu. A kdyz se nasazuji v hlubsim snehu, tak se ne uplne dopnou. Ale jinak vpohode. Na tech mych 205/70 jsou opravdu ponekud volnejsi. Nad 30km/h to klepe o plasty.

Ja nepotrebuju nejak ofroudit apod. Me staci dojet vklidu domu a do prace;) Je pravdou, ze kdyz se clovek nekde zaseka v bahne a kameni a vetvich apod, tak spousta vystouplych nesmyslu muze vadit. Ale ja preferuju snadne nasazovani a sundavani.

Soused ma retezy samodomo. Nasazeni jednoho trva tak 3 minuty minimalne a navic musi clovek lehnout pod auto. Coz neni prakticke pro kazdodenni pouziti. A pro zeny uz vubec ne. Tem prijde slozite a narocne i toto (vetsine;)))

Dneska rano jsem musel do prikopy protoze tesne za horizontem stale vedle sebe dve auta. V tech 70kmh jsem to musel zapichnout do prikopy do zaveje. Snazil jsem se nasadit retezy na zadek, ale tam vubec nebylo misto kvuli namrzlemu snehu apod. Asi to bude chtit vetsi podlozky, nebo nove tlumice...
Subaru Forester MY98, 2.0, 5MT
Subaru Impreza Combi MY94, 1.8, 5MT
Toyota Corolla Liftback E11 MY2000, 1.6VVTi, 5 MT
Uživatelský avatar
Dušan
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1376
Registrován: stř zář 02, 2009 8:44 pm
Jméno a příjmení: Dušan Šindel
Bydliště: Ostrava

Re: Řetězy na zimu nebo do terénu

Příspěvek od Dušan »

Doro , ty máš tu kladku úplně stejnou jako já, akorát jí provlíkáš řetízek místo lanka s korálkama. Kladka je slabina mých i tvých řetězů. Není dost festovní. Je poddimenzována z hlediska pevnosti. Když z boku chytneš o kámen nebo pařez, tak se deformuje.
Tam je jakoby cesta .....

Forester 2003 - manuál, zvýšený, oplechovaný
Toyota Land Cruiser 95 - r.2001, Ironman 2", šnorchl
jmm
Nováček
Nováček
Příspěvky: 40
Registrován: stř zář 30, 2009 7:32 am
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězy na zimu nebo do terénu

Příspěvek od jmm »

Tak kladku by nemel byt problem udelat z neceho festovnejsiho;)) Teda nerikam, ze ja bych to sved. Jsem sice strojar, ale teoretik;)
Subaru Forester MY98, 2.0, 5MT
Subaru Impreza Combi MY94, 1.8, 5MT
Toyota Corolla Liftback E11 MY2000, 1.6VVTi, 5 MT
Uživatelský avatar
Dušan
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1376
Registrován: stř zář 02, 2009 8:44 pm
Jméno a příjmení: Dušan Šindel
Bydliště: Ostrava

Re: Řetězy na zimu nebo do terénu

Příspěvek od Dušan »

Jo, určitě by šla udělat festovnější. Ale zatím jsem ji srovnal kladivem a s výrobou pevnější budu uvažovat až ta původní odejde úplně.
Tam je jakoby cesta .....

Forester 2003 - manuál, zvýšený, oplechovaný
Toyota Land Cruiser 95 - r.2001, Ironman 2", šnorchl
Uživatelský avatar
bushmanski
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 158
Registrován: stř srp 05, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Pavel Budín
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězy na zimu nebo do terénu

Příspěvek od bushmanski »

Retrořetězy:
jak praví klasik:
včera uklízel jsem ve skříni, a když jsem chomáč prachu ze dna zvedal,
já znenadání našel jsem, ten starj řetěz co jsem dlouho hledal :)
a proto přikládám fotky...

Při jarním úklidu v garáži jsem našel úžasný retrořetězy, asi ještě po Spartaku, nebo tak... bratr na to čuměl jako Wabi Jelen - Daněk :D a chtěl je skoro vyhodit. Ale rozhodně když se k nim přidělá delší popruh, aby obkročil dnešní větší kola a gumy, určitě by udělaly kus práce. Jsou z hliníku, nebo duralu, či co. Úžasný udělátko - utahovátko na 14ku klíč. Do bahna asi nebudou, ale na sněhu by se záběrem asi pomohly. Počkáme do zimy, uvidíme :)
Přílohy
retro retez1.jpg
retro retez2.jpg
retro retez3.jpg
někdy Tě posere pták, někdy posereš ty jeho...
Odpovědět

Zpět na „Pneumatiky, Disky, Řetězy“