letní pneu

Jaké nejvhodnější pneumatiky na léto, na zimu, do terénu ? Jaké nejvhodnější ET disků ? Jaké jsou nejlepší řetězy ? To vyřešíme v této sekci
Odpovědět
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20649
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: letní pneu

Příspěvek od námořník »

Myslím, že Moskvič by ještě horší :-D
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24338
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: letní pneu

Příspěvek od sima »

HonzaCZ píše:Fakt bych to nedramatizoval. Lego na slušnejch letních bude fungovat i na sněhu a ledu líp než většina aut před 20-30 lety i se zimníma... A nemám pocit, že by dřív skončil svět, protože všichni přes zimu zbourali všechny auta, protože nejezdili na zimních.

A pro jistotu opakuju, tak jde o ježdění po Praze, kde sníh nebyl už asi 5 let a když jo, tak za 2 dny roztál. A navíc stejně ty kola asi přehodím, jenom mě to zajímalo, jak se to bude chovat. A potvrdil jsem si názor, že to je jako se vším - akorát se to …
Ježdění v Praze bych taky neřešil, možná napadne i tam u vás letos párkrát sněhu fest, ale i tak, kdyby se nakrásně člověk, pneu necítil-y :-) tak nemusím holt vyjet a jen skrz těch pár dnů toto neřešit.
Sierru si pamatuji, že jsi měl, žigula už ne :-) toho pamatuju u nás, co s tím táta vše vyjel tu v Karlovicích, žádné zimáky, nahoru k chalupě, drtivý rozjezd jak na sprintu a pak bokem dveřma sem a tam až nahoru, jo to auto ještě člověk cítil a uměl ovládat :-) je ale fakt, že by to pro mě dnes bylo docela dost na odvahu, to auto když zůstalo stát, tak na těch tehdejších pneu byl problém nezačít hned couvat :-)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21977
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: letní pneu

Příspěvek od HonzaCZ »

Tyjo, přes 16 let... Jsem se musel na chvíli ponořit do fotek. :-D Nechci bejt moc offtopic, tak jsem našel jednu, kde jsou obě. :-D
KIF_2333.JPG
Pořádný RWD s motorem podýl. [3GEARS] :-DDD
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
zhor
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2720
Registrován: pon srp 26, 2013 2:38 pm
Jméno a příjmení: Standa H.
Bydliště: Šumperk/Ostrava

Re: letní pneu

Příspěvek od zhor »

HonzaCZ píše:A potvrdil jsem si názor, že to je jako se vším - akorát se to děsně zveličuje. Lidi jsou nemožný a neuměj řídit, tak se hledá každá blbost, která by aspoň trochu pomohla.
Přesně tak, když jsem někomu řekl, že jsem přijel na letních i v prosinci, když už bylo třeba ráno kolem nuly, tak se na mě dívali, jak kdybych cestou vystřílel nějakou mateřskou školku. Holt to chtělo víc předvídat, a prodat potencionálně rizikový místa ale i tak jsem nebyl brzda provozu.

A to nemluvím o zoufalcích, co mi tvrdí, že zimní kola jsou povinný všude od 1.listopadu, a že zimní guma funguje líp v +7°C na suchu než letní. <:-< Bych jim přál ten pocit šáhnout na rozpálenou letní gumu po pár kolečkách teďka v Mostě, kde bylo kolem +2°C.
Subaru Impreza GG WRX EJ205 165kW 2003
Volvo V70 D5 120kW 2002
ex - Subaru Impreza GG EJ201 92kW 2001
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24338
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: letní pneu

Příspěvek od sima »

:-D pěkné foto. Ale to přeci nejsi mimo vlákno. Ne moc jak píšeš :-)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24338
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: letní pneu

Příspěvek od sima »

zhor píše:
Přesně tak, když jsem někomu řekl, že jsem přijel na letních i v prosinci, když už bylo třeba ráno kolem nuly, tak se na mě dívali, jak kdybych cestou vystřílel nějakou mateřskou školku. Holt to chtělo víc předvídat, a prodat potencionálně rizikový místa ale i tak jsem nebyl brzda provozu.

A to nemluvím o zoufalcích, co mi tvrdí, že zimní kola jsou povinný všude od 1.listopadu, a že zimní guma funguje líp v +7°C na suchu než letní. Bych jim přál ten pocit šáhnout na rozpálenou letní gumu po pár kolečkách teďka v Mostě, kde bylo kolem +2°C.
Hovno funguje lépe zimní :-) =) A to myslím včil neokruh, jen běžnou jízdu.
Edit: Když tak čtu níže Honzu, snad jsem nebyl špatně pochopen, radši upřesňuji-funguje samozřejmě vždy lépe letní, při těchto teplotách jo.
Naposledy upravil(a) sima dne pát pro 04, 2020 12:28 am, celkem upraveno 1 x.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21977
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: letní pneu

Příspěvek od HonzaCZ »

No jako co si vzpomínám na krizovky, co by byly způsobený nevhodným obutím, tak to teda bylo spíš za tepla na zimních, než obráceně. Prostě zimní s rostoucí teplotou hodně rychle zhoršují adhezi. I když musím říct, že zase ty nový Goodyear taky jsou lepší, než ty starý Nokiany, co jsem měl před tím. :-D

Jako co je očividně nepopiratelný je, že drahá/prémiová guma funguje líp a nová guma funguje líp. :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22764
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: letní pneu

Příspěvek od spm »

No za me to jezdeni po Praze je na kvalite gum zrovna to skoro nejhorsi... kdyz jsem mel na outbacku ty stary ztvrdly polaris 2, ktery snad ani jako novy nebyly nejaka hitparada, tak to vsude jezdilo krasne, akorat v Praze jsem mel par krizovek, protoze to nebylo schopny zastavit nebo zatocit, kdyz jsem v brecce potreboval neco narychlo objet. To samy ty novy polarisy, kde vsechny problemy byly pri prudsim brzdeni... coz je disciplina, kterou nekde na okresce nepotrebuju skoro nikdy, zatimco tim mestem bez toho nezvladnu projet ani jednou :-DDD

Odesláno z mého SM-N950F pomocí Tapatalk
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
cleo
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 6347
Registrován: čtv lis 20, 2014 11:38 am
Jméno a příjmení: Pavel Klofáč
Bydliště: Poddžbánsko

Re: letní pneu

Příspěvek od cleo »

námořník píše:Myslím, že Moskvič by ještě horší
Nebylo to tak hrozný :-) . Na zimu jsem dával do kufru 25kg brus a jak to sedělo a taky se s tím skvěle driftovalo :-) .
MY2020 Subaru Outback 2.5i Active - otouš Obrázek
ex 2016 Subaru Forester 2.0i-L Comfort CVT - modrásek
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10660
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: letní pneu

Příspěvek od podvlada »

HonzaCZ píše:Žigul 2105 a hlavně teda Sierra 2.0i DOHC
Tak to jsou pěkný analogový kousky :-)
Já začínal na Omeze, neměla ani ABS. V zimě na sněhu bylo skoro jedno co máš za gumy :-)
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
zhor
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2720
Registrován: pon srp 26, 2013 2:38 pm
Jméno a příjmení: Standa H.
Bydliště: Šumperk/Ostrava

Re: letní pneu

Příspěvek od zhor »

sima píše: Hovno funguje lépe zimní A to myslím včil neokruh, jen běžnou jízdu.
Edit: Když tak čtu níže Honzu, snad jsem nebyl špatně pochopen, radši upřesňuji-funguje samozřejmě vždy lépe letní, při těchto teplotách jo.
Na hovnu jsem ještě nejezdil, tak nemůžu posoudit :-DDD Ten okruh jsem dal jako příklad, že gumy se tam dají slušně rozpéct i v takto nízkých teplotách. Byť se gumy hodně zlepšují, tak lamela na zimní gumě musí být měkká, a díky tomu bude vždycky víc klouzat než minimálně pohyblivá letní guma. Za mokra se ty rozdíly trošku smazávají, a podle druhu asfaltu, může zimní obšas lehce fungovat líp.

Nicméně ty rozdíly jsou celkem malé, a spíš mi jde o tvrzení, že letní gumy jsou v nízkých teplotách nebezpečné. To prostě není pravda.

Naopak poslední dobou jsem měl možnost se svést na zimních gumách, které jezdili teprve druhou sezónu, a na mokru nebo ledu byly naprosto nepoužitelné (nejspíš zatvrdly, i přes rozumné skladování přes léto). Jednalo se o Barumky a Nokiany. Netuším jestli jde o vadu jednotlivých kusů nebo je to obecnější problém těchto značek.
Subaru Impreza GG WRX EJ205 165kW 2003
Volvo V70 D5 120kW 2002
ex - Subaru Impreza GG EJ201 92kW 2001
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49211
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: letní pneu

Příspěvek od VDC »

Kluci řekl bych, že paušalizování není úplně na místě. Že obecně neplatí ani to, že nejde v zimě jezdit na letních, ani to, že nejde v létě jezdit na zimních. Bude to značku od značky. Ve většině případů zimní gumy na mokru kloužou a jezdit na nich v létě bývá o držku.
Ale zcela konkrétně Cooper Weather Master WSC, se chovají na mokru tak hezky, že bych na nich klidně jezdil celej rok. Proto jsem je taky doporučil ségře na Navaru, místo AT gum, který jsou ve většině případů v zimě na hovno a ještě kloužou na vodě. :-D
Stejně tak se velmi slušně a předvídatelně na mokru chovají Weather Master SA2, co mám na Previi, taky je tam jezdíme celoročně. Jasně, ani jedno to auto nejezdí v extrému a je jasný, že ta směs je měkčí a na okruhu by dlouho nevydržely.
S těma letníma to bude podobně, určitě neplatí paušálně, že na tom nejde jezdit. Ale zase to bude značku od značky.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21977
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: letní pneu

Příspěvek od HonzaCZ »

podvlada píše:Tak to jsou pěkný analogový kousky
Já začínal na Omeze, neměla ani ABS. V zimě na sněhu bylo skoro jedno co máš za gumy
Jj, vtipný bylo, že jsem jezdil nejdřív tou sierrou, protože jsem si jí půjčoval od rodičů, pak jsem jim jí zabavil trochu víc, ale pak jsem si řekl, že si musím pořídit přeci vlastní auto, tak jsem koupil toho žigula a po asi 2 letech jsem jim zabavil sierru úplně, protože jsem seznal, že sebemrskačství v produktu z Togliatti bylo už dost, a začal se o ní starat včetně servisu atd. :-D Ale těch dvou let v žigulu nelituju. Mělo to funkční LPG, jezdilo to za korunu na km, vejfuk na to stál asi jako basa piv, rozvody jako dvě basy, když jsem potřeboval desky, tak kamarád šáhnul v garáži na polici a dal mi nějaký sice asbestový, ale funkční... atd. :-D To byla doba, kdy přesto, že jsem měl asi nejmíň peněz za svůj život, tak jsem toho nejvíc najezdil. :-D

Jinak Sierra byla na svojí dobu celkem slušně vybavená - 14" kola (!), ABS, servo, šíbr, elektrický přední okna, ten 88kW DOHC motor fakt pěkně fungoval. A hlavně jsem se na ní naučil spoustu věcí. Ani zase už tak moc analogová nebyla - motor řísen pošítadlem, elektronický zapalování a tak. :-D No a pak když jsem jí prodával, tak mě pobavilo, jak hoch si při zkušební jízdě málem rozbil úsměv o volant, protože zřejmě podle návštěv ostatních inzerovaných vozů nečekal, že to i brzdí. :-D Ta šla tenkrát za běžnou tržní cenu (15k) a přitom za stejnou cenu se prodávaly totální srágory. Ale tak aspoň někomu dál mohla dělat radost. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21977
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: letní pneu

Příspěvek od HonzaCZ »

VDC píše:Kluci řekl bych, že paušalizování není úplně na místě. Že obecně neplatí ani to, že nejde v zimě jezdit na letních, ani to, že nejde v létě jezdit na zimních...
No jasně, proto uvádím, o jaký gumě a většinou i způsobu užití mluvím. Ono to není jenom o gumách, ale i o autu, prostředí a hlavně řidiči. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10660
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: letní pneu

Příspěvek od podvlada »

Honzo, tak to ta Sierra fakt tak analogová jak jsem si myslel nebyla :-) No pěkná historie. A skvělá doba, tyhlety začátky :-)
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Odpovědět

Zpět na „Pneumatiky, Disky, Řetězy“