letní pneu

Jaké nejvhodnější pneumatiky na léto, na zimu, do terénu ? Jaké nejvhodnější ET disků ? Jaké jsou nejlepší řetězy ? To vyřešíme v této sekci
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14702
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: letní pneu

Příspěvek od Tapan »

Tak jsem hodil na XTčko letní sadu kol, abych nehuntoval zimáky v těchhle vedrech, ale letní gumy mám ještě po původním majiteli, mají už dost za sebou, na přední a zadní nápravě jsou různé typy gum od různých výrobců a i nestejně sjeté, tak je dám pryč a přemýšlím, čím je nahradit. Poradíte?
Původně jsem myslel na ryze silniční gumy, ale nějak jsem dozrál k poznání, že nejvíce srandy užiju s autem v terénu a v blátě a aktuálně spíš přemýšlím o něčem takovém:
https://pneumatiky.heureka.cz/dunlop-gr ... 65-r16-98h
případně co nasadil kjell (jaké jsou dosavadní zkušenosti?), vypadají taky dobře a podle štítku by mohly být lepší za mokra...
https://pneumatiky.heureka.cz/continent ... 65-r16-98h
Jezdím 90 % silnici a když jedu do terénu, tak hlavně pro zábavu. Chtěl bych gumu, která bude dobrá na suché silnici (vymetat klikaté okresky také patří k mým oblíbeným kratochvílím), umožní bezpečný přesun i na mokru (bez blbnutí, ale nerad bych i v bezpečné rychlosti někdy zažil horké chvilky) a neztratí se v terénu (les, bláto...). Taky by mi při běžném jezdění nemusely zvednout spotřebu o dva litry :-) Je mi jasné, že pneu z odkazu nebudou v terénu nikdy tak dobré, jako kvalitní čistiokrevná AT pneu, ale BFGoodrich All Terrain T/A KO2 nebo GT Grabber AT3 mi přijdou už dost špalky a jak jsem psal - většinu času trávím na asfaltu a nerad bych zabil vlastnosti auta právě na něm, o tu stabilitu auta a držení stopy ve svižně projetých zatáčkách klikatých okresek bych nerad přišel. Taky bych nerad najednou jezdil za 14 litrů, na hluk sere pes, si kdyžtak zesílím rádio :-D
Nějaké rady, zkušenosti? Předem díky!
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: letní pneu

Příspěvek od námořník »

Osobní zkušenost s nima nemám, ale mají za mokra E a C, tak to asi na okresky nebude to pravý ořechový.
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14702
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: letní pneu

Příspěvek od Tapan »

Ano, Jirko, to jsem si samozřejmě všiml. Kdybych měl břichoplaza, vezmu Dunlop Sport nebo Myšáky a o ničem nepřemýšlím. Problém je, že cokoliv, co má aspoň teoretickou šanci v terénu, není na mokru lepší než C. Já se v dešti kravit nejezdím a umím se smířit s tím, že v dešti se pojede trochu opatrněji, ale teď na silničkách mi to za sucha drží v zatáčkách jak přibitý, o to bych nerad přišel...a to ze štítku bohužel nevyčtu :-(
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48964
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: letní pneu

Příspěvek od VDC »

C na mokru věřím, že půjde akceptovat. Osobně až budu vybírat nástupce svých Grabber AT, tak C na mokru budu považovat za snesitelnej parametr. Protože Grabber AT mají na mokru E a zodpovědně říkám, že kloužou jako kurva. Proto, ačkoli ty gumy jsou na suchu bezva, v terénu bezva, už bych do nich znova nešel, protože na čerstvě namonutém povrchu je to o zabití.
Jako hezká polosilniční pneumatika se mi líbí nové Grabber UHP. Ty jsou C na vodě a vypadají zajímavě.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14702
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: letní pneu

Příspěvek od Tapan »

Předsedo, díky za zkušenost, tím nám ze hry vypadávají Dunlopy, které jsou na mokru taky E. Ty Grabbery UHP - vzorek vypadá zajímavě, možná ještě trochu víc silnice, než ty Dunlopy a Contíky, ale jestli jsem dobře hledal, na mokru jsou taky E? Viz https://www.alukola.cz/general-tire-gra ... bni-a-suv/
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: letní pneu

Příspěvek od námořník »

Já osobně bych spíš věřil Continentalu :-). Nějaký ATčka (možná starší než to auto :-)) máme na SGčku a hučí jako kráva, ani není slyšet že profukujou okýnka :-). Takže přidaná hodnota.
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16114
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: letní pneu

Příspěvek od quickly »

SUV line od Nokianu mají "C" na mokro a krásně drží, takže za mne "C" je úplně v pohodě.
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
Traveller
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11873
Registrován: pát kvě 30, 2014 8:04 am
Jméno a příjmení: Jirka
Bydliště: Česká Třebová

Re: letní pneu

Příspěvek od Traveller »

Má pravdu, místopředseda. (*_^) |,,,,
WRX STI MY2016
Ex: Subaru Forester SJ 2.0i, stříbrný s fofr-klackem.
Uživatelský avatar
Levap
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2230
Registrován: ned říj 04, 2009 10:00 pm
Bydliště: Roztoky

Re: letní pneu

Příspěvek od Levap »

Ahoj,

mám na Nissanu Qashqai tohle.

https://pneumatiky.heureka.cz/matador-m ... e/#section

Vybíral jsem je za podobným účelem. Za mně spokojenost.
Pavel
Obrázek
Impreza 2.0 MY18
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10623
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: letní pneu

Příspěvek od Mira »

Na silnici ubereš jízdní vlastnosti už profilem. Cokoli vyššího jak 215/60 už bude houpavý jak parník. Takže pak je asi lépe vybírat dle vlastností na mokru. Když už to houpe, ať to tak neklouže. :-)
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
romull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4156
Registrován: pát zář 09, 2011 8:39 am
Bydliště: Jemnice, Vysočina

Re: letní pneu

Příspěvek od romull »

Mira píše:Na silnici ubereš jízdní vlastnosti už profilem. Cokoli vyššího jak 215/60 už bude houpavý jak parník. Takže pak je asi lépe vybírat dle vlastností na mokru. Když už to houpe, ať to tak neklouže.
Svatá pravda, já jsem se vytrestal jednou a vícekrát už to pokoušet nebudu >:( . Takže i když mám teď 255/35 19, tak na silnici nic jinýho než A na mokru nepřipadá v úvahu. Jenže ti co chtějí AT gumy to mají sakra složitější a je to tak o kompromisu a musím potom podle toho po té silnici i jezdit =) .
Ex:Subaru Outback 3,0R AT Comfort Navi MY 2007.... srdcovka a moc mě bavíl, budu vzpomínat
Nyní: BMW 330xd AT
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: letní pneu

Příspěvek od sima »

Taky mám ty své Rikeny C na mokru a je to absolutně v pohodě,v tomto směru jsem si nevšiml žádného rozdílu oproti předchozím myšákům,takže si myslím to samé co píšou kluci,že C by mělo být v pohodě.Stejně to člověk zjistí až je nazuje,jedna věc jsou udávané parametry,druhá pak co na cestě...ale taky docela věřím štítkům renomovaných výrobců,nějaké podivné neznámé číně ne,tam bych věřil že štítky nasází bez skurpulí jakékoliv.
Ať vybereš Tapane dobře.
Edit:předseda dal zkušenost,že E je špatně,tj dobré vědět!Dík za zkušenost =)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
Bekr
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 544
Registrován: sob lis 26, 2011 9:47 pm

Re: letní pneu

Příspěvek od Bekr »

K zamyšlení pro Tapana:
Dilema, jestli dát na forestera ryze silniční nebo AT gumy jsem řešil už třikrát. Po dvakrát jsem zvolil AT, i když ne tak ultimativní, jak sis vyhlédl. Zmiňoval jsem je pár příspěvků zpět. Oboje měly v popisu přesně to tvoje použití 90/10. Po dvakrát jsem došel k závěru, že jsou dobré pro přesun z bodu A do bodu B, ale ne na dovádění na okreskách. Ty první, pirelky, to vůbec nedávali, ty druhé, contíky, jakžtakž, ale zase o to rychleji odešly. A tak na potřetí jsem zvolil čistě silniční obutí pro obě auta a teprve teď jsem právě na těch okreskách spokojen...
Když už něco jako AT, tak bych doporučil ContiCrossContact LX2. Akorát počítej s výdrží tak 15tkm, možná 20... Rozhodně bych nedoporučoval šípový vzorek.
Bekr
Subaru Forester 2.0X Comfort 2003
Subaru Forester 2.0X Active 2007
Subaru Forester 2.5XT Low 2008
Subaru Outback 2.5i Executive ES 2020
GSX400SH 88 & XJR1300 00 & S22 60
romull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4156
Registrován: pát zář 09, 2011 8:39 am
Bydliště: Jemnice, Vysočina

Re: letní pneu

Příspěvek od romull »

Taky si myslím že pokud se nejezdí nějaký extra terén, tak stačí silniční. Na H6 jsem měl silniční Contíky Premium Contakt už ani nevím kolik a rozmoklou louku po bouřce i polňačky a lesní cesty byly v pohodě, nezůstal jsem nikde a jednou jsem z morké louky táhl do kopce i kámošovu Fóbii 1,2, který se od splavu nahoru nedostal ani na potřetí ;-D . Byl jsem s nimi i na Šumavě u Toma a ten krpál za myslivnou daly v tom dešti taky, a tam jsem jim už moc nevěřil, ale bez zaváhání. No a na silnici to bylo za jedna, jak jízdní vlastnosti tak i spotřeba, na těch AT to bude na silnici určitě žrát o něco víc =) ....jo a vydrželi skoro 40 kkm :-)
Ex:Subaru Outback 3,0R AT Comfort Navi MY 2007.... srdcovka a moc mě bavíl, budu vzpomínat
Nyní: BMW 330xd AT
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: letní pneu

Příspěvek od sima »

Jj subáro dokáže i se silničními zvládnout spoustu terénu,já fakt musím jen souhlasit,že kdo jezdí z většiny afsalt je lepší silniční pneu,bo i v lehkém terénu,kde "jiní" si vůbec netroufnou forejs jede a vyjede.Ono je pak škoda se s tím trápit na cestě,někomu to nemusí vadit,ale spotřeba+vlastnosti čistě letních-kvalitních pneu jsou jinde-je to přeci jen příjemnější poježdění o které se pak člověk připravuje.Což je právě u subaru ta strašná volba-čtyřkolka co umí na asfaltu komfort a přitom rychlost a bezpečí,vychutnat si to plnými doušky či to dost dobře zabít čistě terénními pneu...Musí každý zvážit sám kde a jak využívá plejádu,myslím,že si stejně každý věrný subarák musí touhle volbou projít sám :-)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Odpovědět

Zpět na „Pneumatiky, Disky, Řetězy“