letní pneu

Jaké nejvhodnější pneumatiky na léto, na zimu, do terénu ? Jaké nejvhodnější ET disků ? Jaké jsou nejlepší řetězy ? To vyřešíme v této sekci
Odpovědět
zdenal-awd
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 261
Registrován: pát čer 10, 2011 4:43 pm
Jméno a příjmení: Zdenek Vavra

Re: letní pneu

Příspěvek od zdenal-awd »

Přesně tak jak píše Honza, dříve se drandilo jen na letních a dodnes třeba v Itálii jsou třeba poviné řetezy označené značkou, ale můžou se nasadit na letní gumy, takže asi tak, zimní guma tam kde je třeba o tom žádná, ale plošné zavádění od do není to pravé ořechové.
Subaru Outback 3.0H6 154kw+LPG 280 000km voňavka
Subaru Legacy 2.5l 121kw 2005 210 000km
Subaru Outback 3.0H6 154kw 2003+LPG 580 00km část bude jezdit u předsedy
Subaru Outback 3.0H6 154kw 2001 316 000km ex. na orgány
Legacy Turbo Combi Limited 147kw 1994 236 000km stále v kompletní rekonstrukci
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20510
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: letní pneu

Příspěvek od námořník »

On každej kdo se má rád a musí v zimě jezdit si ty zimní gumy nandá. Pokud nemusíš jezdit tak si je nemusíš dávat ani teď. Když napadne, tak den, dva počkáš a je to. To štěstí jezdit na letních v zimě jsem měl a jsem rád že v současnosti existují zimní gumy co fungují. Řetězy taky všechno nevyřeší a hlavně, ploužit se 50 když to tak krásně klouže?
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10614
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: letní pneu

Příspěvek od Mira »

HonzaCZ píše:No já nevim, s těma zimníma se to furt hrozně dramatizuje. Já netvrdím, že nemají být povinné nebo, že na nich lidi nemají jezdit... ale prakticky celou svojí neřidičskou část života jsem zažil, že se zimní běžně nepoužívaly a normálně se jezdilo. Tak samozřejmě někam se sem tam nevyjelo, někdy se daly řetězy, muselo se dávat bacha, ale jako nebylo to nic nenormálního. A najednou se začaly hojně používat zimáky a v tu ránu to na letních nejde a je to vražda-smrt-zabití... Samozřejmě nemluvím o tom, když někdo bydlí v horský oblasti a taky nemluvím o tom, když je požadavek …
No je vidět, že jsi nejezdil žigulem a nebydlel na Vysočině. Bez pořádnejch drapáků, pytlem písku a lopatou v kufru ses v zimě nikam nedostal. Souvislá sněhová pokrývka byla přes 2 měsíce a silnice se někde vůbec nesolili. Pouze prohrnuto a inertní posyp. Holt Pražácí .... :-D
Tehdy hlavně byly gumy s universálnějšími vzorky, nejezdilo se na silničních gumám, který jsou až na pár drážek okolo úplně hladký. Na tom se v zimě jezdit fakt nedá. A dnes je trend opačnej. Lidi jezdí furt na zimních. Přezouvají pouze fajnšmekři. Ti vědí, že i universální gumy nemohou být echt letní a zimní. Je to vždy kompromis. Pokud chci jezdit bezpečně a bez obav, že někde zůstanu viset, přezouvám. Ostatní jsou jen planý debaty.
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21874
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: letní pneu

Příspěvek od HonzaCZ »

Mira: No žigulíkem jsem jezdil, pak ještě Sierrou a to byl, vzhledem k jízdním vlastnostem na kluzku, taky důvod, proč jsem začal se Subaru. :) I s tou Sierrou se dalo jezdit po horách - kolikrát jsme s ní byli v Jizerkách na lyžích... jak jsem psal, je potřeba to auto řídit, to, co dneska spousta těch lidí, co sedí za volantem a auto pouze "obsluhují", nechápe *). :) Samozřejmě byly gumy normální, žádný poloslicky. Na těch chápu, že to není asi úplně ono. Je fakt, že když jsem pak koupil na Sierru zimáky (nějaký Yokohamy - asi předzvěst Subaru :) ), tak to byl velký rozdíl, ale to neznamená, že to na zimácích nešlo.

*) tím nemyslím nikoho konkrétního - jen šťouchnutí směrem do problému, že lidi umí obecně čím dál tím míň řídit
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10614
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: letní pneu

Příspěvek od Mira »

No, ne jen že neumí, ale ani se nevěnují. :-)
Zajímalo by mne, co by takových řidičů co si dnes imrvére stěžují na spící silničáře, dělalo před 30 lety? Lidi jsou strašně rozmazlený a spoléhají na to, že se o ně furt někdo postará. Bohužel mne nevyjímaje, jsem strášně zpohodlněnej. I přezouvat auto si nechávám. =)
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21874
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: letní pneu

Příspěvek od HonzaCZ »

To já taky, protože nechávám vždy znovu vyvážit.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24131
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: letní pneu

Příspěvek od sima »

My jezdili se žigulem,byl tam nějaký ten obvyklý uni vzorek,ještě včil si ho pamatuju :-) a jezdili jsme do hor na lyže,tak vím jak se jezdilo,špatně a pomaloučku,bez citu to nešlo.Na dnešních vyloženě leťnácích ani nemluvit.A je pravda,že tehdy se údržba cest moc neřešila,hlavně se tak nesypala sůl,dneska každý nadává kde silničáři jsou,no kde,na cestách,pracují,někdy možná někteří nelogicky,ale co je bez chyby.
Jo,řidiči se dnes moc spoléhají na auto,nepřemýšlejí,neuvažují,neumí či je to ani nenapadne,nevím,je to kus od kusu,ale pravda to je.
Jezdím vlastně už 30 let,začátky jsem přežil ježdění na simsonu,několik zim,za jakéhokoliv počasí,-20 kluzko až nepěkně,sám v noci na okreskách,no dneska bych si to už nerozmyslel,ale mládí hřeje,kor když jezdíš za holkou :-)Měl jsem ale motorkářskou výbavu:vepřovici po dědovi,manšestráky a spoďáry a šátek přes hubu,to mě ještě ale hřálo páčo až na lopatky :-D Jezdil jsem samozřejmě na letních,jak jinak tehdy,kor na motorce :-D až pak jsem si dojel pro drapák na zadní koleso,až do Ostravy tehdy,jooo to bylo slávy,takový zázrak.
Tak jsem trochu už taky pamětník a můžu porovnávat za ty léta,jak se mění provoz a chování lidí na cestách,jejich dovednosti.
Edit:taky jsem už líný přehazovat,jednoho saxíka ještě někdy jo,ale forejse nechávám přezout i převážit a taky mě ho zatím vždy ohleduplně zvedli.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10614
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: letní pneu

Příspěvek od Mira »

Já byl chudej výpravčí, tak jsem jezdil na pinckovi. V létě, v zimě, akorát ne za ženskýma, ale do hokny. I přes věčně namrzlou ocelovou lávku přes 2 schody, když tam rozkopali most. Jednou jsem přijel později, do schodů mi to uklouzlo tak blbě, že jsem stroj zaklesl do zábradlí tak šikovně, že jsem ho 10 minut tahal ven... Holt gumy nic moc.
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24131
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: letní pneu

Příspěvek od sima »

:-) :-) já byl taky chudý,ale študent ještě,jen už byla jiná doba,pincek jsem nechtěl,lákal mě mustang,ale nakonec se podařilo a sen se splnil.Vše co šlo jsem spořil,z brigád,z chmelu,z toho co jsem dostal po stovkách na narozky apod.Já myslel,že se zblázním,když jsem ležel na palandě v ubytovně JZD a naši mě poslali dopis,že mě doma čeká simson,neskutečné,sen... :-) ono totiž druhý a ještě snad větší problém byl sehnat simáka simovi =) A na těch letních je fakt,že se dalo zvládnout hodně,kor když berem,že to má jen dvě kola :-)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10614
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: letní pneu

Příspěvek od Mira »

Sehnat Simsona normálně nešlo, pouze nenormálně ... A neměl stříbrnej simál drapáky už ve výbavě? Zelenej byl na letních, ale stříbrnej na drapákách. Aspoň na těch co jsme viděl i jezdil.
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24131
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: letní pneu

Příspěvek od sima »

Já měl zelený,takže cesťáky letní pneu.Nevím co enduro verze,ale něco mě říká,že drapáky už měla =) No sehnal to můj táta,udělal pro mě v tomhle vždy hrozně moc,aj nemožné,jako když kdysi sehnal faboritku :-) =) Měl strašně moc známých,v podstatě všechny,z fotbalu,který hrával a z jiných sportů a taky skrz práci skláře-teda sklofoukače technického skla,uměl krásné aj praktické věci,lidi to chtěli furt,nestíhal.Dodnes jsou počítám třeba jeho zdobené koštýře ve sklípkách na jižní moravě.Byl tam ixkrát a že to byly silné zážitky :-D Kdysi mu začla vysvětlovat jedna chytrá bába tu co si otevřela vinotéku co je to dobrý burčák a z čeho,tak jí dal školení,ač byl sám pivař :-)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10614
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: letní pneu

Příspěvek od Mira »

Takže si měl S50. Enduro bylo S51, mělo drapáky a hlavně polohovatelný zadní pružiny, což bylo super. Kamoš ho má dodnes a jezdí. Předloni generálkoval a dost se divil, protože i dnes na to úplně všechno seženeš a za pár kaček. A Mustang teda nic moc. Jawa 21 bylo šídlo proti tomu. Mustang byl těžší a neohrabanej, s pinckem se jezdilo líp, ale Mustang už vypadal jako motorka,.
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24131
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: letní pneu

Příspěvek od sima »

Míra přesně,enduro bylo s51 a mělo to co říkáš navíc.Jenže asi electronic green simson byl a já byl za to rád,taky bych radši enduro.Elektronic jel ale rychleji,aspoň ten můj,poctivě jsem ho taky zajížděl,rozdíl v maximálce byl tak pět km za hodinu,ale byl :-D Teda taky čumím,že díly jsou sehnatelné a levně furt,asi jich ještě dost jezdí,nebo co.Jinak mustang byl neohrabanější,ale vypadal podstatně líp,máš recht.Jeeenže simson byl oproti těmahle strojům MAŠINA non plus ultra,tak to bylo jj :-) =) Byl velice spolehlivý,v zimě,starty kdykoliv,nenáročný,nemusel jsem na něm nikdy nic řešit,jen raz vypálit výfuk,to bylo vše.Jo a dával jsem na zadek i silnější špice z endura,či rovnou celé kolo nové,ale to už mě bohužel přesně pamět neslouží.Spíš jen ty špice :-)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5142
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: letní pneu

Příspěvek od petr »

Já zas měl MZ 150 a mám ji dodnes a jezdí parádně akorát já na ni moc nemám čas. Soudruzi z NDR to zmákli parádně dokonce líp než třeba ti co vyrobili skutr yamahu co mám doma taky s tím jsou furt problémy je to šmejd oproti té MZ
Uživatelský avatar
saburafu
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2125
Registrován: stř srp 12, 2009 12:00 am
Bydliště: Budějce - Vyšák
Kontaktovat uživatele:

Re: letní pneu

Příspěvek od saburafu »

Domnívám se, že ten obecný zvyšující se tlak na řádné přezouvání je dán mimo jiné neustále se zvyšující hustotou a rychlostí provozu a také čím dál vyšší koncentrací bezmozků za volantem.
Pocházím z Pošumaví, takže s letňáky by se člověk většinu zimy alespoň v dřívějších letech nikam nedostal. Ta udržovanost silnic byla také někde jinde a stačilo popojet jen o pár desítek metrů n. m. výše, a bylo o zábavu postaráno.
Městský provoz je o něčem jiném. Tam se to dá s !adekvátní opatrností! vožulit. Ale zase, riskovat v případě byť sebemenší kolize vyfakování od pojišťovny právě kvůli tomu, to bych si asi nelajzl. Při pojistné události pak ti šťouralové hledají sebemenší záminku a typ pneu je celkem slušný sek.
Odpovědět

Zpět na „Pneumatiky, Disky, Řetězy“