Letní pneu na Forestera

Jaké nejvhodnější pneumatiky na léto, na zimu, do terénu ? Jaké nejvhodnější ET disků ? Jaké jsou nejlepší řetězy ? To vyřešíme v této sekci
Odpovědět
Uživatelský avatar
Traveller
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11873
Registrován: pát kvě 30, 2014 8:04 am
Jméno a příjmení: Jirka
Bydliště: Česká Třebová

Re: Letní pneu na Forestera

Příspěvek od Traveller »

Na základě tohoto videa (kromě jiného) jsem je koupil a myslím, že ty gumy fungovaly celkem dobře. Na vodě proti původním Geolandarům opravdu neporovnatelné a na suchu také.
Spotřeba vylétla o kus nahoru, tak 0,5-1l/100 - dostal jsem se s nim na úroveň zimáků.
Co pro mě bylo kupodivu zklamáním - chování v terénu. I když se mi to zdálo hodně divné, tak ty původní Geolandary se v terénu chovaly neporovnatelně lépe. Vzorek tomu sice neodpovídá, ale prostě to tak bylo. Ale já toho po polích moc nenajezdil, takže by to chtělo někoho reprezentativnějšího, kdo sjede ze silnice častěji?!?
WRX STI MY2016
Ex: Subaru Forester SJ 2.0i, stříbrný s fofr-klackem.
Uživatelský avatar
Jackylle
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2070
Registrován: stř pro 11, 2013 10:52 pm
Jméno a příjmení: Lucka
Bydliště: Ostrava

Re: Letní pneu na Forestera

Příspěvek od Jackylle »

Taky se přidám k rozjímání nad letním obutím pro Forejse SG.
Mám dilema i co se týká výběru alu disků... k Legu mám jedny origo z lega II 15" a ty šílené modré 16".
Netuším, jaké mají ET... podle dokumentace a TP to mohly být ET 48 (což by bylo na Forestra OK) nebo 55 (asi nepoužitelné ???).
Dá se to na disku někde najít, nebo musím vzít šupleru a měřit? Ty 15" kluci zkusmo dali na auto a vejdou se a nic nedrhne.
No a v případě, že by byly obojí ET 48, které by bylo lepší dát na léto? (Lego dostane ty, co zbudou)
Osobně by se mi více líbily ty 15", ale i ty modré by byly hezké, kdybych je nechala renovovat a nastříkat rozumnější barvu... zas už mají svoje za sebou a byly několikrát rovnané :-/

A snažila jsem se nějak načíst vše, co na fóru ke gumám je a jsem z toho zmatená a stejně nevím... Každopádně gumy na obou diskách jsou KO a musím koupit nové.
Dávat vyloženě terénní v mém případě postrádá smysl, to co si zaslouží název terén, asi auto nikdy neuvidí.
Poloterén, když zimní sadu mám?
Nebo nějaké hrubší silniční, co budou dobře držet na mokrém povrchu a snesou i občasný výlet mimo cestu? (ono stačí k "radosti" i pravidelné parkování na chalupě ve výběhu... v blátě tam hrabalo i lego na normálních barumkách).

Pro ilustraci přikládám disky na Legu... ty stříbrné vypadají mrňavé, ale dle výpočtu z největšíma gumama (dle TP 205/70/R15) jsou skoro stejně velké jako momentální zimáky 215/60/R16.
Přílohy
start_0712.jpg
disky 15.jpg
Lucka

"Postarej se o svého koně a tvůj kůň se postará o tebe."

Subaru Forester "Sněžný Lišák" SG BiFuel
Ex Subaru Legacy GX 2.5 4AT zůstává na dohled
American Quarter Horse, all hoof ride off road
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14702
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Letní pneu na Forestera

Příspěvek od Tapan »

ET bývá vyznačeno někde drobným písmem z vnitřní strany disku. ET 48 na Forester patří, více by byly utopené, o trochu méně bude taky fungovat. Na SG poFL budou lepší 16'', pokud nemáš v plánu terénní pneu.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: Letní pneu na Forestera

Příspěvek od RadekN »

15 vs 16 není ani tak ve velikosti kola, jako spíš v poměru výšky pneu a disku. Na Forejse zkrátka nebude nic pohodlnějšího jak 205/70R15 :-).

Pokud ale máš sadu 15" a 16", pak bych 16" dal na léto a 15" na zimu. U 15" je možné jen ET48, u 16" ET48 a ET38.

... Pokud do jara neseženu na inzerci nějakou pěknou sadu patnáctek, pak jdu do nových MATADOR MP 47 HECTORRA 3 v 205/70R15. Je to čistě letní pneu, s "B" na mokru a za 1500Kč/kus :).

https://www.pneunet.cz/pneu/196054/mata ... 6-h-letni/
Přílohy
MATADOR_MP_47_HECTORRA_3.jpg
Uživatelský avatar
Jackylle
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2070
Registrován: stř pro 11, 2013 10:52 pm
Jméno a příjmení: Lucka
Bydliště: Ostrava

Re: Letní pneu na Forestera

Příspěvek od Jackylle »

Vím, že 15" měly být na zimu, jenže jsem na ně nebyla schopna koupit potřebný rozměr za jakž takž normální peníze ... zima už byla blízko a nikde nic nebylo >:-f
I na 16" už to bylo na houby, ale aspoň něco se ještě dalo najít... chvíli jsem si říkala (po přečtení recenzí), že Polaris III zničím přes léto, ale chovají se vcelku dobře (a já jezdím velmi mírně), tož je nechám na další zimu.

A co nějaké Vraníky? Zimní jsou super, dáváte to někdo i na léto?
Lucka

"Postarej se o svého koně a tvůj kůň se postará o tebe."

Subaru Forester "Sněžný Lišák" SG BiFuel
Ex Subaru Legacy GX 2.5 4AT zůstává na dohled
American Quarter Horse, all hoof ride off road
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Letní pneu na Forestera

Příspěvek od sima »

Jackylle píše: Pro ilustraci přikládám disky na Legu... ty stříbrné vypadají mrňavé, ale dle výpočtu z největšíma gumama (dle TP 205/70/R15) jsou skoro stejně velké jako momentální zimáky 215/60/R16.
Ty 15 jsou naopak ještě větší pneu,měl jsem oboje rozměry.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
plukovník

Re: Letní pneu na Forestera

Příspěvek od plukovník »

Jackylle píše:
...A co nějaké Vraníky? Zimní jsou super, dáváte to někdo i na léto?
Není kravina dávat na léto protektory ? ;-D
Uživatelský avatar
Jackylle
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2070
Registrován: stř pro 11, 2013 10:52 pm
Jméno a příjmení: Lucka
Bydliště: Ostrava

Re: Letní pneu na Forestera

Příspěvek od Jackylle »

plukovník píše: Není kravina dávat na léto protektory ?
No to já nevím, to co mají v nabídce vypadá dost terénní vzorek ... EcoTramp. Teď se na to dívám... a rychlostní index nevyhovuje.
Lucka

"Postarej se o svého koně a tvůj kůň se postará o tebe."

Subaru Forester "Sněžný Lišák" SG BiFuel
Ex Subaru Legacy GX 2.5 4AT zůstává na dohled
American Quarter Horse, all hoof ride off road
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14702
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Letní pneu na Forestera

Příspěvek od Tapan »

Vždyť píšeš, že terén prakticky nejezdíš, tzn. pro většinu tvých km budou nevhodné. A co ušetříš na gumách, zaplatíš ve zvýšené spotřebě. S Vraníky jsou tu dost rozporuplné zkušenosti, myslím, že jakákoliv silniční guma pro tebe bude na léto lepší všude krom rozbahněné louky.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
Jackylle
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2070
Registrován: stř pro 11, 2013 10:52 pm
Jméno a příjmení: Lucka
Bydliště: Ostrava

Re: Letní pneu na Forestera

Příspěvek od Jackylle »

Však já to tak myslela, jako že tudy (Vraník) cesta nevede.
A teď jsem ksakru narazila na ty rychlostní indexy. V TP mám V !!! Tak rychle reálně nejelo ani lego.
Budu si muset napsat o ten kouzelný papír a nechat dopsat do TP normální alternativy. A to aje furt něco :-(
Lucka

"Postarej se o svého koně a tvůj kůň se postará o tebe."

Subaru Forester "Sněžný Lišák" SG BiFuel
Ex Subaru Legacy GX 2.5 4AT zůstává na dohled
American Quarter Horse, all hoof ride off road
plukovník

Re: Letní pneu na Forestera

Příspěvek od plukovník »

Jackylle píše:Však já to tak myslela, jako že tudy (Vraník) cesta nevede.
A teď jsem ksakru narazila na ty rychlostní indexy. V TP mám V !!! Tak rychle reálně nejelo ani lego.
Budu si muset napsat o ten kouzelný papír a nechat dopsat do TP normální alternativy. A to aje furt něco
To je v pořádku, že máš v techničáku index "V", přestože tvoje ekvipáž má maximálku nižší. Co je psáno, to je dáno. Pneumatika musí mít tento index, je to rezerva (vítr v zádech, jízda z kopce, např. při maximálních otáčkách na "dlouhou" šestku...)

Nižší rychlostní index pneu než ten uvedený v techničáku je povolen pouze u zimních pneu a v takovém případě bys měla mít v zorném poli řidiče umístěn výstražný štítek s upozorněním na tento snížený rychlostní index. ;-D
Ovšem takový štítek se nedá nikde sehnat.
Ale prý pro silniční kontrolu stačí, mit to někde napsáno na kusu papíru.

Já mám teď u svých zimních gum dokonce rychlostní index o dvě třídy nižší, než v techničáku, protožety moje Blizzaky se s vyšším nevyrábějí :-DDD
Naposledy upravil(a) plukovník dne úte úno 05, 2019 3:08 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14702
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Letní pneu na Forestera

Příspěvek od Tapan »

By mě zajímalo, kolik lidí tady má na SGčku letní pneumatiky dle TP včetně rychlostního indexu :-) Snad zas někdo nepřijde s tou blbostí, že pojišťovna pak nebude v případě nehody plnit. To by museli prokázat, že k nehodě došlo kvůli rychlostnímu indexu (nebo tomu aspoň významně přispěl).
Ale jinak má plukovník pravdu, včetně pasáže o zimních.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
plukovník

Re: Letní pneu na Forestera

Příspěvek od plukovník »

Tapan píše:By mě zajímalo, kolik lidí tady má na SGčku letní pneumatiky dle TP včetně rychlostního indexu Snad zas někdo nepřijde s tou blbostí, že pojišťovna pak nebude v případě nehody plnit. To by museli prokázat, že k nehodě došlo kvůli rychlostnímu indexu (nebo tomu aspoň významně přispěl).
Ale jinak má plukovník pravdu, včetně pasáže o zimních.
Ujišťuji tě, že pokud nehoda nebude přímo zapřičiněna destrukcí pneumatiky, tak to bude pojišťovně jedno.

Stejně, jako je pojišťovně jedno, že máš nefunkční TPMS. V tomto případě musí pojišťovna plnit i v případě nehody zaviněné ztrátou tlaku.
Nefunkční TPMS je totiž závada typu B (vážná, nikoliv však C-nebezpečná), to jest taková, na jejíž odstranění máš 30 dnů.
Takže když ti bude v autě svítit TPMS, tak nejenom, že to nezajímá pojišťovnu, ale ani při silniční kontrole za to nehrozí postih.
Protože tato závada ti vznikla pravě teď, a ty máš na odstranění těch 30 dnů, a zase 30, a zase 30... :-DDD
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14702
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Letní pneu na Forestera

Příspěvek od Tapan »

Máš nastudováno. Dobře pro tebe.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: Letní pneu na Forestera

Příspěvek od RadekN »

Jackylle píše:
No to já nevím, to co mají v nabídce vypadá dost terénní vzorek ... EcoTramp. Teď se na to dívám... a rychlostní index nevyhovuje.
EcoTramp je pro tebe nesmysl, pokud hledáš letní pneu. Zaplatíš víc, budeš mít těžší pneu, protektor, problémy při vyvážení a hluk. Plus mám od Vraníka potvrzeno, že EcoTrampy mají zimní směs stejně jako populární HPL4.
Odpovědět

Zpět na „Pneumatiky, Disky, Řetězy“