Oprava pneu a disku

Jaké nejvhodnější pneumatiky na léto, na zimu, do terénu ? Jaké nejvhodnější ET disků ? Jaké jsou nejlepší řetězy ? To vyřešíme v této sekci
iaacek
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 107
Registrován: pon zář 14, 2009 2:12 pm
Bydliště: Valasske Mezirici/Brno

Re: Oprava pneu a disku

Příspěvek od iaacek »

K tomu umisteni rezervy:

Ja si teda manual v tu chvili necetl, ale nejak mi to s tim umistenim na predni napravu nesedi. Kouknul jsem ted do manualu (mam pouze anglicky v PDF a francouzsky tisteny) a nasel jsem tohle:

The temporary spare tire must be used
only on a rear wheel. If a front wheel tire
gets punctured, replace the wheel with a
rear wheel and install the temporary spare
tire in place of the removed rear wheel.

Prelozeno:
Rezervni pneumatiky musi byt pouzita pouze jako zadni kolo. Pokud je prorazeno predni kolo, nahradte ho zadnim kolem a rezervu dejte misto demontovaneho zadniho kola.

Dale jsou tam poznamky:
- rychlost max 80km/h
- nepouzivat retezy
- nepouzivat 2 a vice rezerv naraz
- pouzivat pouze originalni rezervu kvuli rozmerum
- neprejizdet prekazky kvuli snizene svetle vysce
- a pro vozidla s AT je tu poznamka, ze je treba vypnout AWD vytazenim pojistky

Tak nevim, ale ja bych ji dopredu urco nedal, zvlast ted na tom snehu...

PS: v pneuservisu mi na to, ze ji chci na zadni napravu, tez nic nerekli.
Impreza MY2008 2.0R Sport - Obrázek
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4034
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Oprava pneu a disku

Příspěvek od Doro »

:670: :655: :655: ...tak to je divné...U Imprezy 2001 bylo napsáno, že když rezervu, tak na předek, u Forestříka jen a pouze na předek, jinak hrozí sejmutí LSD a mezinápravové spojky.
U dojezdového kola je myslím omezení i na vzdálenost.
Jo a v pneuservisu ani neumí správně nafoukat kolo - přestože to je na středovém sloupku napsané, na kolik :1774: :713: :baseball:

Kdo se koukne na CZ manuál a dá info?
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Oprava pneu a disku

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak v mym manuálu to specifikovaný neni. Ale bude to tim, že originál rezerva má stejný rozměry jako kola na autě, takže je to jedno.

Ale stejně jsem kdesi četl, že je lepší to dát na nehnané kolo a když je to 4x4, tak dozadu a do vozovky (u nás doleva) - protože zadek je míň zatíženej a uprostřed býva silnice v lepším stavu naž na kraji.

Každopádně když má Forester LSD, tak je jasný, že tam by se to dávat nemělo. U Imprezy by to zase mohlo nějak souviset s DCCD?
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
iaacek
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 107
Registrován: pon zář 14, 2009 2:12 pm
Bydliště: Valasske Mezirici/Brno

Re: Oprava pneu a disku

Příspěvek od iaacek »

Tez se priklanim k rezerve na zadni naprave a priste uz bych ji hodil na levou stranu.

Nedelali jste nekdo v posledni dobe geometrii? Co vsechno jde seridit u subaru? Resp. je seriditelna i sbihavost na zadni naprave nebo je dana z vyroby? Co odklony?
Impreza MY2008 2.0R Sport - Obrázek
Uživatelský avatar
Albi
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3126
Registrován: stř črc 29, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Albert Němčík
Bydliště: Železná Ruda / Praha

Re: Oprava pneu a disku

Příspěvek od Albi »

sbíhavost seřiditelná pokud vím je, pokud někdo hne těmi zarezlými excentry v ramenech :655:
odklon je myslím jako vpředu, excentr ve spodním úchytu tlumiče ...
iaacek
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 107
Registrován: pon zář 14, 2009 2:12 pm
Bydliště: Valasske Mezirici/Brno

Re: Oprava pneu a disku

Příspěvek od iaacek »

Takze shrnuto: lze seridit sbihavost i odklony na obou napravach?
Impreza MY2008 2.0R Sport - Obrázek
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10622
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Oprava pneu a disku

Příspěvek od Mira »

U Imprezy na předku se šteluje odklon i sbíhavost, na zadku pouze sbíhavost, odklon ne. V Brně jezdím do bývalé Obnovy Brno, dnes Contitrade Services. Dělají vše včetně geometrie. Ta mě stála si 800 i se slevou a to musel nahřívat autogenem aby to šlo seřídit. Jsou v Krpoli na Herčíkově , na Opavské - vedle novýho Bauhausu a ještě na Lesné. Šikovnej je i Bílý a syn v Bohunicích, vedle Fordu.
iaacek
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 107
Registrován: pon zář 14, 2009 2:12 pm
Bydliště: Valasske Mezirici/Brno

Re: Oprava pneu a disku

Příspěvek od iaacek »

Diky za info. U toho bauhausu i v krpoli jsem se ptal a bohuzel jeste nemaji v pocitaci udaje na imprezu MY2008, aktualizace jim ma prijit ted v breznu. U Bileho a syna udaje maji, takze sjedu tam, mam to kousek od prace.
Impreza MY2008 2.0R Sport - Obrázek
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4034
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Oprava pneu a disku

Příspěvek od Doro »

U forestra se mi zdá, že de štelovat šecko. Na předku na 100% na zadku si nejsem na těch 100% jistý tou sbíhavostí, sklon jde. :657:
Jasně, že vše je nějak omezeno
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
iaacek
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 107
Registrován: pon zář 14, 2009 2:12 pm
Bydliště: Valasske Mezirici/Brno

Re: Oprava pneu a disku

Příspěvek od iaacek »

Tak uz to mam opraveno. Guma je dobra, po sundani jsme ji prohlizeli, prohmatavali a nic nenasli. Pak se to misto poznacilo kridou a po nasazeni na novy disk tam nic nebylo, takze parada. geometrie byla vsude krome toho praveho predniho kola dobra, prave predni melo o milimetr spatnou sbihavost a o necely stupen spatny odklon. Na impreze jde seridit sbihavost/odklon na predku a sbihavost na zadku (jak uz predtim psal Mira). Slo to v klidu seridit, za 10minut to meli hotove. Kontrola geometrie + serizeni sbihavosti a odklonu na predni naprave celkem 800.

Jinak pneu Bily a syn mohu doporucit. Delaji tam mladi kluci, ale velmi ochotni, neni problem s nima postat na dilne a dohlednout na vec. Napr. gumu na novy disk nasazoval dvakrat, protoze pri vyvazovani mu to ukazalo, ze je treba 95g zavazi. Tak to shodil, pootocil gumou na disku, nahodil a uz tam bylo jen 15g =).

Jel jsem to hned vyzkouset, jede krasne rovne, na volantu nejsou nejmensi vibrace, proste krasa :3gears: .
Impreza MY2008 2.0R Sport - Obrázek
iaacek
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 107
Registrován: pon zář 14, 2009 2:12 pm
Bydliště: Valasske Mezirici/Brno

Re: Oprava pneu a disku

Příspěvek od iaacek »

Tak jsem si ted o vikendu prehazoval kola na letni a cekalo me nemile prekvapeni. Na tom pravem zadnim kole, kde jsem mel rezervu a kde mi pak v pneu servisu nasazovali novy disk s pneu, byl jeden steft strhnuty. Bylo treba dost sily na to ji sundat a to jsem ji strikal WDckem a zkousel rozhybat. :baseball: Je to uplna hovadina (kolo tam mam ted na 4 matkach a drzi), ale jak K...A muze nekdo :zachod: nasazovani matky na sroub???

Matka je v kytkach, sroub pretahnout nepujde, takze vymena. Koukal jsem na opposedforces a na vymenu bude muset dolu brzdovy kotouc, tzn. povolit trmen - 2 srouby a stahnout kotouc? Nebo je treba povolit i stredovou matici? Dostanu se pak ke sroubum kol nebo musi dolu jeste neco?

Bohuzel jsem servisni manual na svuj model a evropskou verzi jeste nenasel...
Impreza MY2008 2.0R Sport - Obrázek
Uživatelský avatar
hetzer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1785
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: u Prostejova

Re: Oprava pneu a disku

Příspěvek od hetzer »

myslim ze na slovenskem foru vymenu steftu resili, zkus se tam mrknout
'ach 'a' jIH yIt vegh ngech vo'
QIb vo' Hegh
jIH DichDaq taHvIp ghobe' mIghtaHghach vaD SoH 'oH tlhej jIH
iaacek
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 107
Registrován: pon zář 14, 2009 2:12 pm
Bydliště: Valasske Mezirici/Brno

Re: Oprava pneu a disku

Příspěvek od iaacek »

Precteno. Trmen, kotouc dolu, sroub by pak mel jit v jednom miste vyklepnout (s citem, at se nedojebe lozisko). Nekdo tam ale psal i o sundavani ABS cidla a krouzku, ze bez toho to pry dolu neslo... Navic je to na zadnich kolech, takze pozor i na rucku...

Jinak zitra jim to jdu ukazat do toho pneuservisu, uvidime jak se na to budou tvarit :baseball: . Jen nevim, zda jim pri pripadne vymene sverit k oprave auto, ktere je jeste v zaruce... :655:
Impreza MY2008 2.0R Sport - Obrázek
Uživatelský avatar
pavelblz
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 177
Registrován: úte zář 01, 2009 8:29 pm

Re: Oprava pneu a disku

Příspěvek od pavelblz »

Ahoj,můžete mi někdo doporučit někoho v okolí Liberce-Jablonce kde dobře opraví alu disky?
Forester 2006 2,5XT
Forester 2006 2,0-ex
Impreza GT kombi 2000-ex
Impreza 2,0GX kombi 2001 -ex
iaacek
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 107
Registrován: pon zář 14, 2009 2:12 pm
Bydliště: Valasske Mezirici/Brno

Re: Oprava pneu a disku

Příspěvek od iaacek »

Takze vymena steftu v zadnim kole hotova, slo to jak po masle:

- sundat kolo
- povolit trmen (drzdi na dvou sroubech) a zavesit ho na drat, at se neposkodi hadicka
- stahnout kotouc, bylo nutne pouzit 2 pevnostni srouby - osmicky, rovnomernym dotahovanim sel kotouc krasne dolu. Zavit na stahovaci srouby byl lehce zarezly, prostriknuti WDckem a rozpohybovani sroubu to spravilo...
- poskozeny steft sel (po nastrikani WDckem) vcelku lehce vyklepnout. Mista tam bylo dost.
- novy steft pak pekne rovne nasadit na tisicihran a pres matku a par podlozek jsem ho dotahovanim dostal cely do naboje.
- nasadit (pomuze projet smirkem rantl naboje + kotouce, pripadne odmastit) kotouc slo samo.
- nasadit a dotahnout trmen
- nasadit kolo


Stalo me to 30,-- za steft a pul hodky casu na vymenu se vsim vsudy...
Impreza MY2008 2.0R Sport - Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Pneumatiky, Disky, Řetězy“