Outback 2021-22 a offroad pneu a disky

Jaké nejvhodnější pneumatiky na léto, na zimu, do terénu ? Jaké nejvhodnější ET disků ? Jaké jsou nejlepší řetězy ? To vyřešíme v této sekci
Monte404
Nováček
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: čtv bře 03, 2022 9:02 pm
Jméno a příjmení: Petr Motejzík

Outback 2021-22 a offroad pneu a disky

Příspěvek od Monte404 »

Ahoj všichni!
Mám dotaz a věřím, že nebudu sám (téma zakládám, protože jsem zatím podobné téma nenašel, případně se omlouvám),
hledám 18kové offroad! disky pasující na Outbacka nové generace, rád bych je osadil A/T pneu a je to zatím celkem bída - jen samé 17ky, nějaký typ, nápad, rada???

V obou brněnských Subaru mě přesvědčovali, že asi nejlepší volba jsou originální disky…

Peace!
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14702
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Outback 2021-22 a offroad pneu a disky

Příspěvek od Tapan »

Proč co největší disk, když mají fungovat nebo aspoň působit jako offroadové? To pak dává smysl jít spíš do menšího průměru disku a dát větší profil pneumatiky, ne?
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Monte404
Nováček
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: čtv bře 03, 2022 9:02 pm
Jméno a příjmení: Petr Motejzík

Re: Outback 2021-22 a offroad pneu a disky

Příspěvek od Monte404 »

Jsem rád za jakoukoli radu! Obracím se na vás s dotazem, protože jsem dostal ze Subaru tuto odpověď:
“…Každopádně ale platí že pro daný vůz nejsou schválené jakékoliv jiné alternativní rozměry pneu a disků než ty, které jsou uvedené v TP. Pokud tedy pán sehnal A/T pneu v předepsaném rozměru a mají odpovídající tvar patky (J), pak bych asi originální disky.

S pozdravem / Best regards

Jaroslav Salamon
Manager Technical & Aftersales Dpt.

SUBARU CR, s.r.o.
Pekarska 5, 155 00 Praha 5”
Uživatelský avatar
Stekem
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 415
Registrován: sob pro 03, 2016 2:23 pm
Bydliště: Západ

Re: Outback 2021-22 a offroad pneu a disky

Příspěvek od Stekem »

A opravdu tam chceš AT pneu? Já mám Outback 2016 a přestože se relativně často pohybuji na polích, šotolině, polních cestách apod., tak jsem hledal takový kompromis na silnici a terén až jsem zvolil Michelin Latidude Cross. Ať se mi to líbí nebo ne, stejně v “terénu” trávím max 30% ježdění, takže trápit se zbytek času na AT jsem fakt nechtěl, resp. zvolil jsem pneu takový, abych v horších podmínkách podpořil to co auto dovede a dovolí mu výška atd., ale zároveň mě neštvaly po cestě např. na dálnici do Phy. Mám je na origo 18 discích, kdy jsem chtěl původně kola z Usa apod., ale pak mi dealer udělal nabídku na nový set včetně zimních pneu, které bych tak jako tak kupoval, takže jsem to víc neřešil.
Subaru Outback 2.5i X Special Edition MY2019

Subaru Outback 2.5i Sport ES MY2015
Mondeo Mk4 r. 2012
Monte404
Nováček
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: čtv bře 03, 2022 9:02 pm
Jméno a příjmení: Petr Motejzík

Re: Outback 2021-22 a offroad pneu a disky

Příspěvek od Monte404 »

Dobrý typ, děkuji! Má idea byla taková: mít “expediční” AT sadu i s rezervou (balkán), kterou bych využíval i v zimě tady v čr. Ale jestli to ty crossky dají, tak supr! Ještě jednou díky moc za tip!
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48967
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Outback 2021-22 a offroad pneu a disky

Příspěvek od VDC »

Vysvětli nám, proč chceš na auto dávat 18" kola s AT pneumatikama ? Já jen abych to pochopil. Protože logický je dát 17" a co nejvyšší profil pneumatiky, když to má jezdit v terénu.
Navíc tvoje idea, že at pneu bys používal v zimě je zcela scestná, protože všechny at pneu, ačkoli jsou značené jako celoroční, v zimě kloužou jako prase a nedá se na nich rozumě jezdit. Na zimu to chce zimní gumy.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Monte404
Nováček
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: čtv bře 03, 2022 9:02 pm
Jméno a příjmení: Petr Motejzík

Re: Outback 2021-22 a offroad pneu a disky

Příspěvek od Monte404 »

Ok, jasně. Zkušenosti nemám, proto se ptám vás.

1) klidně bych dal na auto 17ky - už jen z důvodu, který tady zmiňujete. Ale nesmím - musím dodržet rozměr uvedený v TP, jak mi bylo vzkázáno technickým ředitelem Subaru. Tudíž z toho vycházím… ale klidně mě, prosím, vyveďte z omylu

2) stejně tak, jako jste mě vyvedl z omylu, že AT nejsou dobré na zimní silnice. Jak jsem psal, zkušenosti nemám, jen se pokouším srovnávat informace od výrobců z vašimi opravdovými zkušenostmi, za to moc děkuju!
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14702
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Outback 2021-22 a offroad pneu a disky

Příspěvek od Tapan »

Ještě taková poznámka - ATčka na zimu nebudou nejlepší řešení. Na tom si akorát někde rozbiješ hubu. Ony ATčka mají sice hlubokej vzorek (a nemusí být úplně marný na čerstvým sněhu), ale taky jsou tvrdý, aby se nerozsračkovaly o každej šutr. A tvrdá guma na klouzavým povrchu není dobrý řešení. Existují i "zimní ATčka", minimálně Cooper nějaký dělá, VDC na tom jezdí...ale to už je prostě kompromis, měkčí směs víc trpí v terénu, zkrátka jak máš dva protichůdný požadavky, nebude to ani na jedno úplně ideál.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Monte404
Nováček
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: čtv bře 03, 2022 9:02 pm
Jméno a příjmení: Petr Motejzík

Re: Outback 2021-22 a offroad pneu a disky

Příspěvek od Monte404 »

Rozumím. Děkuji za rady!!! - přesně tyhle informace potřebuji. Už mám představu jak celou situaci vyřešit logicky, efektivně a vlastně o dost levněji, než jsem si myslel, což je skvělé!
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48967
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Outback 2021-22 a offroad pneu a disky

Příspěvek od VDC »

Pokud pro to auto nejsou jako alternativní rozměr 17" disky, ale jen 18", pak bych doporučil jít cestou, kterou ti doporučuje Stekem.

AT gumy jsou na zimu opravdu nevhodné. Jak už jsem napsal, všechny AT gumy jsou deklarovné a označené jako celoroční, ale v zimě na nich jezdit je o držku. Ono je to logické. AT gumy mají tvrdší směs, aby fungovaly v terénu a většina jich dost klouže i v létě na vodě. V zimě je to tragédie. Na zimu to chce fakt zimní gumy.
Já třeba v zimě jezdím Cooper Weather Master WSC, což je zimní AT guma, ale primárně zimní. Takže funguje. Navíc není extra měkká směs, takže i když se na nich jezdí přes rok, tak extra neubývají a nekloužou na vodě. Kdyby to měla být guma, která obsáhne zimu i výlet během roku někam mimo cesty, tak by to tahle guma zvládla. Ale není to typická AT guma, ten vzorek není tak hrubý, takže do terénu je to podobný kompromis, jako doporučuje Stekem.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14702
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Outback 2021-22 a offroad pneu a disky

Příspěvek od Tapan »

No jo, předseda to o těch ATčkách psal taky. Koukám, že jsem dneska nějaký roztržitý, příspěvky čtu jen do půlky :))
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14702
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Outback 2021-22 a offroad pneu a disky

Příspěvek od Tapan »

Monte404 píše: pát bře 04, 2022 7:13 am
1) klidně bych dal na auto 17ky - už jen z důvodu, který tady zmiňujete. Ale nesmím - musím dodržet rozměr uvedený v TP, jak mi bylo vzkázáno technickým ředitelem Subaru. Tudíž z toho vycházím… ale klidně mě, prosím, vyveďte z omylu
Pokud nejde ani dodatečně na tvé auto zapsat 17'' kola, může možná existovat ještě jedna cesta - pokud některý výrobce disků deklaruje kompatibilitu svých 17'' na tvé auto, lze použít tato kola, vyžádat si typový list a dle toho to nechat zapsat. Budeš pak mít zapsány tyhle jedny konkrétní 17ky (typ) od toho konkrétního výrobce. Ale samozřejmě netuším, jestli se ti takové podaří najít.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
Stekem
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 415
Registrován: sob pro 03, 2016 2:23 pm
Bydliště: Západ

Re: Outback 2021-22 a offroad pneu a disky

Příspěvek od Stekem »

Ještě pro jistotu ti (Monte404) doplním, že na zimu mám klasické zimní pneu (Nokian), a ty Michelin L. Cross mám jako letní sadu.
Subaru Outback 2.5i X Special Edition MY2019

Subaru Outback 2.5i Sport ES MY2015
Mondeo Mk4 r. 2012
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16115
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Outback 2021-22 a offroad pneu a disky

Příspěvek od quickly »

Já mám na BS (2019) Nokiany třetí zimu a v zatáčkách už bohužel nedrží, tak na další sezónu pořídím něco jiného.
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14702
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Outback 2021-22 a offroad pneu a disky

Příspěvek od Tapan »

Se obávám, že s dostupností Nokianů to teď bude stejně takové slabší :-)
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Odpovědět

Zpět na „Pneumatiky, Disky, Řetězy“