Hmotnostni index pneu

Jaké nejvhodnější pneumatiky na léto, na zimu, do terénu ? Jaké nejvhodnější ET disků ? Jaké jsou nejlepší řetězy ? To vyřešíme v této sekci
Uživatelský avatar
hetzer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1785
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: u Prostejova

Hmotnostni index pneu

Příspěvek od hetzer »

Myslite si ze je nutne zachovat nosnost pneu? v manualu mam dle rozmeru pneu 88)560kg), v technicaku i 84 a zvazuji ze pristi letni pneu budou 195/50R15 s 82(475kg). zatez na kolo je max 420kg.
'ach 'a' jIH yIt vegh ngech vo'
QIb vo' Hegh
jIH DichDaq taHvIp ghobe' mIghtaHghach vaD SoH 'oH tlhej jIH
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48964
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od VDC »

Pokud jsi si jist, že hmotnostní index, kterej plánuješ nasadit bude dostačovat, tak ho tam klidně dej. To ti nikdo nikde kontrolovat nebude.
Uživatelský avatar
Harry
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1517
Registrován: ned srp 02, 2009 12:00 am
Bydliště: Pražská 605, Dobřichovice

Příspěvek od Harry »

V žádném případě si nechci hrát na děda Vševěda, ale pouze věcně podotýkám, že zátěžový index pneumatik není celková hmotnost vozidla dělená "4" !
Je tam úmyslně daná reserva, protože ne vždy jsou pneu zatěžovány rovnoměrně. Na příklad, určitě ne, v rychle projeté zatáčce, o terénu nemluvě.....
Jsem si velmi dobře vědom, že zátěžový index je přímo úměrný s cenou pneu, takže sám "trpím", protože i když mám v manuálu 195/60 R15 88H, dal mi úředník do TP 205/60 R15 91V, takže plně chápu o co jde!
Můj (asi příliš opatrnický) názor je dodržet to "84".....
Harry / Jindra
LEGACY II BG, H4 2,5/110 kW STW, model GX MY 96/97 AT
Veritas omnia vincit!
Uživatelský avatar
hetzer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1785
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: u Prostejova

Příspěvek od hetzer »

Harry: to 84 mi tam dal urednik, subaru pro muj motor predepisuje 88, ale domnivam se ze jim to vyplynulo proste z rozmeru pneu. hmotnost mam samozrejme ze servisniho manualu na moje auto a je to pri maximalnim zatizeni.

VDC:no uplne jist si nejsem, ale podle toho co rika vyhlaska se pocita hmotnost v klidu, takze ty pneu by snad mely mit rezervu pro dynamicke zatizeni.
Pneumatiky musí být pro každý typ vozidla použity tak, aby jejich konstrukce, provedení, rozměry a huštění odpovídaly podmínkám provozu, zejména největší povolené hmotnosti vozidla (povoleným zatížením připadajícím na nápravy) a jeho nejvyšší konstrukční rychlosti (rychlostní kategorie pneumatik musí být shodná nebo vyšší, než je nejvyšší konstrukční rychlost vozidla).
'ach 'a' jIH yIt vegh ngech vo'
QIb vo' Hegh
jIH DichDaq taHvIp ghobe' mIghtaHghach vaD SoH 'oH tlhej jIH
Uživatelský avatar
Harry
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1517
Registrován: ned srp 02, 2009 12:00 am
Bydliště: Pražská 605, Dobřichovice

Příspěvek od Harry »

Hetzere, já Ti rozumím! :wink: Ona je ta problematika trochu zašmodrchaná, takže podle toho co cituješ, bych vzhledem k povolenému zatížení náprav v TP (950 / 1040) mohl používat pneu s Li 86 tedy do 530 kg na kolo. Manuály i tovární údaje na B sloupku auta ale předepisují Li 88, tedy do 560kg na kolo, podle tabulky na této stánce http://www.az-pneu.cz/index.php?goto=technik
pro vozidlo do hmotnosti do 1867 kg.
Při tom můj automobil má pohotovostní hmotnost 1500 kg, užit. zatížení 445 kg, tedy celkovou povolenou hmotnost 1945 kg. :?

Samozřejmě, že je to Tvoje rozhodnutí, ale podívej se pro zajímavost na toto doporučení: http://lnk.nu/az-pneu.cz/z9f.php
Ať vyzkoušíš kterýkoliv rozměr, nejmenší Li je 84....
Proto se kloním k názoru, že by jsi Li 82 použít neměl, a že to Li 84, co máš v TP je vlastně minimum....
Je to ovšem pouze můj názor.... :)
Harry / Jindra
LEGACY II BG, H4 2,5/110 kW STW, model GX MY 96/97 AT
Veritas omnia vincit!
Uživatelský avatar
Harry
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1517
Registrován: ned srp 02, 2009 12:00 am
Bydliště: Pražská 605, Dobřichovice

Re: Hmotnostni index pneu

Příspěvek od Harry »

Hetzere, už jsem konečně, díky shodě náhod na šel tabulku, která vnáší světlo do Tvého problému. :845: Bez té tabulky by to šlo těžko vysvětlit.
Ta tabulka zřetelně ukazuje, že plné nosnosti, nebo přesněji, snášet bez poškození plné zatížení, dosahuje pneumatika až při nahuštění na tlak 250kPa. :wink: :!:

Jízdní komfort ale vyžaduje menší provozní tlak v pneu, proto tovární technici doporučují pneu s vyšší nosností, aby provozní tlak v pneu mohl být nižší. :845:
Takže proto mám na př. já na autě tabulku měr a tlaků, jakou tam mám,
títek pneu.JPG
i když pneu s Li 88 má nosnost 560 kg, a moje celé plně naložené auto smí vážit jen 1945 kg.
Ale 560 x 4 = 2240
Takže jakoby mám "reservu" v zatížení pneu 2240 - 1945 = 295 kg, tedy skoro 3 metráky.... :-)
Jenže nejenže ::-DD: se zatížení jednotlivých kol mění podle mnoha různých podmínek terénních, ale já ty gumy nefoukám na 250 kPa, ale abych jel v pohodě, tak (dle předpisu výrobce,) na 220 vpředu a 210 vzadu.....
Tím se dostanu na únosnost (2 x 505) + (2 x 485) = 1980 kg.

Tedy žádnou extra velkou reservu nosnosti pneu NEMÁM!

Tolik tedy k věci.
Že mi přiblbý úředník napsal do TP jiný rozměr, a "91V" namísto "88H", to vůbec něřeším, páč úředník je jenom úředník..... :713:
Harry / Jindra
LEGACY II BG, H4 2,5/110 kW STW, model GX MY 96/97 AT
Veritas omnia vincit!
Tom007
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 248
Registrován: pon říj 12, 2009 11:03 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Hmotnostni index pneu

Příspěvek od Tom007 »

S předepsanými rozměry, hmotnostmi, indexy rychlosti a zátěže si osobně nezáhrávám, protože stačí jedna dopravní nehoda a pojištovna klidně může odmítnout plnění z dúvodu nepředepsaných pneu.
eX Subaru Forester 2.0 GX = MY 1999
Uživatelský avatar
hetzer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1785
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: u Prostejova

Re: Hmotnostni index pneu

Příspěvek od hetzer »

Tom007: odmitat muze jen nez ji predlozis znalecky posudek 8)
'ach 'a' jIH yIt vegh ngech vo'
QIb vo' Hegh
jIH DichDaq taHvIp ghobe' mIghtaHghach vaD SoH 'oH tlhej jIH
Uživatelský avatar
Harry
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1517
Registrován: ned srp 02, 2009 12:00 am
Bydliště: Pražská 605, Dobřichovice

Re: Hmotnostni index pneu

Příspěvek od Harry »

Tom007 píše:S předepsanými rozměry, hmotnostmi, indexy rychlosti a zátěže si osobně nezáhrávám, protože stačí jedna dopravní nehoda a pojištovna klidně může odmítnout plnění z dúvodu nepředepsaných pneu.
No, já si taky nezahrávám, držím se toho, co předepisuje výrobce. :!:
Záznamy v TP mi mohou být ukradené, protože je zapisoval jakýsi pouhý úředník. :713:
Navíc je zapsal blbě. :!:
Je to vidět zde: http://subarufanclub.cz/forum/viewtopic.php?f=21&t=47

O povinnosti pojišťovny plnit, v případě sporu rozhoduje soud, s přihlédnutím ke znaleckému posudku nezávislého soudního znalce. Nikoliv pojišťovna sama. :!: :850:

Nemíním kvůli nějakému negramotovi kupovat pneu o Bůh ví kolik dráže. :!:
Pokud velmi pečlivě hledám na I-netu, je rozdíl v ceně u 4 ks slušných pneu, u nejsolidnějšího prodejce, kterého znám, kolem 1000 Kč, což nemíním obětovat. :1774: :!:
Už jenom z principu ne. :!:
Harry / Jindra
LEGACY II BG, H4 2,5/110 kW STW, model GX MY 96/97 AT
Veritas omnia vincit!
Uživatelský avatar
Albi
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3126
Registrován: stř črc 29, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Albert Němčík
Bydliště: Železná Ruda / Praha

Re: Hmotnostni index pneu

Příspěvek od Albi »

Harry, problém zákona je, že co právník to názor ...
Ale mám obavu (nejsem právník a zákony nejsou o logice) že pro tebe jako provozovatele vozidla je směrodatný TP, tak bylo schváleno do provozu; u tebe jde o individuelní dovoz. Kdyby ti tam zapsal pásy, tak to abys na ně sháněl gumové bloky. :811:
Pokud s tím nesouhlasíš, můžeš si zažádat o změnu, podložit to vyjádřením zastoupení výrobce, atd ...
Ale dokud máš v TP to, co tam máš, musíš se toho držet a pokud nabouráš ...
je směrodatné to, co je v TP ... pokud ovšem nebudeš mít ukecanějšího právníka než pojišťovna! :845:
Nechť náš nějaký věci znalý právník opraví, v těch zákonech je určitě tisíce kliček a děr.
OndraH
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 609
Registrován: stř zář 09, 2009 4:39 pm
Bydliště: Střimelice

Re: Hmotnostni index pneu

Příspěvek od OndraH »

2 Albi: S tím plněním od pojišťovny je to tak, že pojišťovna by musela prokázat že neschválené pneu byly příčinou škodní události nebo se na jejím vzniku podílely. Takže to že máš jiný rozměr pneu, hmotnostní index apod pojišťovnu nezbavuje povinosti platit v okamžiku, kdy napríklad někoho nabouráš při couvání na parkovišti.
https://www.instagram.com/acwoodworkz/
BMW 325xi 2006
Škoda Octavia 1.4TSI PHEV
Bylo:Volvo S70 T5 B5234T3 1997, Outback 2.5 MT MY2000 - R.I.P
Uživatelský avatar
Albi
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3126
Registrován: stř črc 29, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Albert Němčík
Bydliště: Železná Ruda / Praha

Re: Hmotnostni index pneu

Příspěvek od Albi »

tj, pojišťovna zaplatí, to je jasné;
ale pak skočí na tebe ...
Uživatelský avatar
Harry
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1517
Registrován: ned srp 02, 2009 12:00 am
Bydliště: Pražská 605, Dobřichovice

Re: Hmotnostni index pneu

Příspěvek od Harry »

Albi, soud rozhodne o tom, zda změna, kterou jsem provedl, byla, či nebyla příčinou škody, která vznikla. Event. o tom, z jaké %-ní části její příčinou byla.
To je vše.
Nějakej pisálek mi nezajímá. :1774:
Harry / Jindra
LEGACY II BG, H4 2,5/110 kW STW, model GX MY 96/97 AT
Veritas omnia vincit!
Uživatelský avatar
jorgge
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 112
Registrován: čtv zář 10, 2009 2:55 pm

Re: Hmotnostni index pneu

Příspěvek od jorgge »

A co rychlostní index? já mám na Forestera v techničáku V, ale s tím se bohužel moc "SUV" pneumatik sehnat nedá, všechno to má H. Abych dodržel zákon, musel bych koupit s H nějaký celoroční gumy s označením M+S, protože zimní gumy můžou mít nižší index (pokud budu mít v autě viditelně umístěný upozornění, že mám gumy s nižším indexem ::-DD: ) je to tak?
Forester SG 2.0X Dark Grey
Uživatelský avatar
Harry
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1517
Registrován: ned srp 02, 2009 12:00 am
Bydliště: Pražská 605, Dobřichovice

Re: Hmotnostni index pneu

Příspěvek od Harry »

jorgge píše:A co rychlostní index? já mám na Forestera v techničáku V, ale s tím se bohužel moc "SUV" pneumatik sehnat nedá, všechno to má H. Abych dodržel zákon, musel bych koupit s H nějaký celoroční gumy s označením M+S, protože zimní gumy můžou mít nižší index (pokud budu mít v autě viditelně umístěný upozornění, že mám gumy s nižším indexem ::-DD: ) je to tak?
Podívej se, co máš na štítku na "B" sloupku levých dveří. Tam by měla být nálepka.
Na př. já tam mám
títek pneu.JPG
To je jeden zdroj kontroly. Druhý je manuál, třetí dotaz na povolené pneu na "Dotazy na oficiální zastoupení značky" http://subarufanclub.cz/forum/viewforum ... 21&start=0
Já tam ten dotaz dal také. http://subarufanclub.cz/forum/viewtopic.php?f=21&t=47
Jak můžeš vidět, bylo mi kvalifikovaně odpovězeno.

Do doby, než odepíšeš, co máš na sloupku, lze těžko něco řešit. :wink:
Harry / Jindra
LEGACY II BG, H4 2,5/110 kW STW, model GX MY 96/97 AT
Veritas omnia vincit!
Odpovědět

Zpět na „Pneumatiky, Disky, Řetězy“