Zimní pneumatiky

Jaké nejvhodnější pneumatiky na léto, na zimu, do terénu ? Jaké nejvhodnější ET disků ? Jaké jsou nejlepší řetězy ? To vyřešíme v této sekci
Odpovědět
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4854
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od Makovica »

TS850P SUV / TS860 (860 nerobia rozmer na Forester >:-f ) neskusal nikto ? Hlavne oproti tym Bridgestonom (SJ6 maju predsa len trochu inu "specializaciu"). Neviem, preco sa tak malo pouzivaju, tie testy fakt nekecaju.
Mal som beznu verziu 850 niekolko rokov (odkedy prisli na trh) na Octavii a nemozem povedat jedine zle slovo.
Jedine, nad cim sa zamyslam, ci su dostatocne odolne na trochu blbnutia mimo cesty.
Obrázek
http://www.continental-pneumatiky.sk/os ... -850-p-suv

EDIT: Paradny prehlad legislativy ohladne zimnych pneu: http://www.continental-pneumatiky.sk/os ... /tire-laws
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
ferorev
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 149
Registrován: sob bře 05, 2016 9:33 pm
Jméno a příjmení: Fero Rev
Bydliště: Praha

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od ferorev »

Traveller píše:Je to celkem slušná guma, vhodná pokud jezdíš většinu po silnicích, což asi jezdíš. Jediná nevýhoda, která mě napadá je, že trochu nedrží v příčném směru, takže když jedeš bokem v kopci, tak to prostě ujíždí. Ale na asfaltu je celkem tichá a dost vydrží..., mám na nich okolo 25-30kkm a moc vzorku neubylo.
Traveller, ako pises, jazdim prevazne silnice, takze presne ocenim tie vlastnosti, ktore si popisal. Cena nie je zla - 12 za pneu, plus original Subaru disky - za 26 sa mi zda velmi rozumne.
Uz sa neviem dockat kedy to vyskusam!

Dakujem za pomoc.
Outback 2.5i Comfort CVT MY2016 : Spotreby.cz
Tribeca B9 3.0 AT MY2007
Ex: Impreza 1.5i AT MY2008
Ex: Forester 2.0D MY2010
Uživatelský avatar
racmaster
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 234
Registrován: stř říj 10, 2012 1:55 pm
Jméno a příjmení: rado cajko
Bydliště: Muranska planina, Slovensko

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od racmaster »

Slavek_xxx píše:Dneska jsem vlastne poprve poradne otestoval Vraniky HPL4 s GD v prostredi, pro nejz jsou urceny a musim rict, ze super! Led, snih, mraz -15, perfektne drzi, a prekvapive i smerove jsou dobry.Muzu porovnat primo jen s Michelinama Alpin5, ale se vzorkem uz jen 5-6mm. Ty se klouzaji daleko driv, hlavne do boku a pri brzdeni. Rozjezd neporovnam, protoze jsou na predohrabce s podobnym tocivym momentem.
ahoj slavek, co sa tych GD tyka, skusas uplne nove? co som o nich cital, tak tie zrniecka vylezu az po nejakom zodrati gumy po 500-1500km sa zvycajne uvadza. ja som si teraz objednal GD z talianska, lebo vraniky v mojom rozmere niesu, tam mi zas pisali, ze uz po 100 km by mali vyliezt...
8. JEEP Cherokee Liberty KJ, 7. Subaru Forester 2.0 SF, 6. Skoda Superb 2.8-V6, 5. VW Passat 1.8t, 4. Seat Inca 1.4, 3. Renaul Laguna 1.6i, 2. Skoda Octavia 1.6i, 1. Skoda 120LS
plukovník

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od plukovník »

Lze použít na Forestera zimní gumy s rychlostním indexem R (170km/hod), když v techničáku je u rozměru pneu tento rychl. index vyšší (např. V) ?
Aniž by to bylo proti dobrým mravům...?
Uživatelský avatar
racmaster
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 234
Registrován: stř říj 10, 2012 1:55 pm
Jméno a příjmení: rado cajko
Bydliště: Muranska planina, Slovensko

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od racmaster »

mne osobne sa nestalo za 20 rokov ani raz, ze by mi policajt pozeral na pneumatiky, vahovy index, rychlostny index, ci meral hlbku dezenu. v zime tak jednym okom pozru, ci nejdem na letnych, ale rychlostne indexy som ich nevidel hladat ani raz.

neviem ako u vas, ale tu je uplne bezne, ze policajta poslu rano do terenu s limitom, ze bez 1200 eur sa nema ani vracat... zatial vsak aj napriek tomu toto nerobil ziaden. asi to vedia naplnit inak... >:-f

taktiez je jasne, ze ked ich nedajboze nejako nastves, tak pohladaju a uz cashuju. index mozes totiz mat len vyssi, ked uz iny...

nevraviac uz o vaznej havarii a naslednom vysetrovani trestopravnom, ci minimalne poistovackom... tam uz by to hralo v tvoj neprospech.
8. JEEP Cherokee Liberty KJ, 7. Subaru Forester 2.0 SF, 6. Skoda Superb 2.8-V6, 5. VW Passat 1.8t, 4. Seat Inca 1.4, 3. Renaul Laguna 1.6i, 2. Skoda Octavia 1.6i, 1. Skoda 120LS
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4854
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od Makovica »

plukovník píše:Lze použít na Forestera zimní gumy s rychlostním indexem R (170km/hod), když v techničáku je u rozměru pneu tento rychl. index vyšší (např. V) ?
Aniž by to bylo proti dobrým mravům...?
Uz sme to riesili, da sa to. Asi aj niekde v tomto vlakne sa to da dohladat.
Je tam este taka nezmyselna poziadavka, ze by si mal ma v dohlade nejaky stitok s pripomienkou, ze mas pomalsie gumy.
Osobne to ale budem ignorovat, pokial mi ho nedodaju s nimi.
taktiez je jasne, ze ked ich nedajboze nejako nastves, tak pohladaju a uz cashuju. index mozes totiz mat len vyssi, ked uz iny...
nevraviac uz o vaznej havarii a naslednom vysetrovani trestopravnom, ci minimalne poistovackom... tam uz by to hralo v tvoj neprospech.
To nie je pravda, pokial ide o zimne gumy.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od HonzaCZ »

Jo, u zimních jde nižší, já to dokonce mám napsaný v TP. Takže pak se mě ten štítek netýká? I když tedy já dávám vždycky dostatečný index, zesílenou verzi atd.

Jinak při "hrách" s parametry pneumatik nejde ani tak o policajty či STK, jakožto o pojišťovny...
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
plukovník

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od plukovník »

HonzaCZ píše:Jo,
... při "hrách" s parametry pneumatik nejde ani tak o policajty či STK, jakožto o pojišťovny...
...přesně to jsem měl na mysli. Proto ta moje poznámka o "dobrých mravech".
To aby to nebylo něco jako lokomotiva "tendrem napřed"... :-DDD
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4854
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od Makovica »

HonzaCZ píše:Jo, u zimních jde nižší, já to dokonce mám napsaný v TP. Takže pak se mě ten štítek netýká? I když tedy já dávám vždycky dostatečný index, zesílenou verzi atd.
Jinak při "hrách" s parametry pneumatik nejde ani tak o policajty či STK, jakožto o pojišťovny...
To by poistovna musela dokazat, ze prave to bola pricina a ze to ine pismenko by ta zachranilo (jasne, ze rozmer musi sediet), co je samozrejme nezmysel. Nikto snad v zime nechodi 160/170+, aj ked ma v TP konstr.rychlost 190/200 a podobne.

Ja mam tiez pri zimnych v TP okrem mensej velkosti aj mensi rychl.index.
Moj nazor je, ze v tom pripade na nejaky stitok by nebol dovod uz vobec, ak by si sa trafil do parametrov v technicaku. Ale podla mna by musela byt kompletne spravna kombinacia X/Y RXX aj s rychlostnym indexom. Viem si predstavit, ze by organom nestacilo, ze na niektorom z rozmerov uvedenych v TP mas povedzme Qcko a pouzijes to s inym rozmerom.
Podla mna je to cista papierova buzeracia a riesit to tiez asi nebudem. Maximalne si mozes nacmarat rukou par slov na listok ("Pozor, neist na gumach v zime nad 160km/h") a niekde hodit poruke a ukazat to :) Forma na to predpisana nie je.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od HonzaCZ »

Makovica: Jo a ty se s tou pojišťovnou chceš dohadovat a soudit a já nevím co. Můžeš bejt klidně poškozenej a visej ti u nich peníze za opravu a budeš celej lačnej se s nima dohadovat, jestli ti to zaplatěj nebo ne, jestli jsi měl auto technicky způsobilý k provozu nebo ne atd atd. Už ses někdy s nějakou pojišťovnou jako poškozenej dohadoval?

Jinak jezdit kupodivu i v zimě se dá rychle. Dokonce ještě líp než v létě, protože je vzduch při nižších teplotách hustší a víc se ho dostane do motoru. ;)

Souhlasím, že pokud je v TP uveden pro zimní gumy nižší index, tak není potřeba žádný štítek.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4854
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od Makovica »

Ako myslis, v zakone/vyhlaske je, ze mozes jazdit s nizsim indexom.
V zime su ine limity ako hustota vzduchu :)

Dufam, ze to stale plati v tomto zneni:
(8) Symbol kategórie rýchlosti každej pneumatiky musí byť prinajmenšom zhodný s maximálnou konštrukčnou rýchlosťou vozidla. V prípade pneumatík triedy C1 s kategóriami rýchlosti V, W, Y, Z je pri zvýšení rýchlosti nutné zohľadniť závislosť na nosnosti pneumatiky podľa predpisu EHK č. 30.5) Ak sa použijú pneumatiky označené horským symbolom s nižšou kategóriou rýchlosti, ako je najväčšia konštrukčná rýchlosť vozidla, najmenej však kategórie rýchlosti zodpovedajúcej rýchlosti 160 km/h a v prípade vozidiel kategórie L najmenej kategórie rýchlosti zodpovedajúcej rýchlosti 130 km/h, je nutné na túto skutočnosť upozorniť dodatkovým označením formou nálepky alebo štítku. Údaj na nálepke musí obsahovať najväčšiu prípustnú rýchlosť zimných pneumatík namontovaných na vozidle, ktorá počas prevádzky vozidla v cestnej premávke nesmie byť prekročená. Nálepka musí byť umiestnená v zornom poli vodiča. Upozornenie formou nálepky môže byť nahradené zariadením trvale nainštalovaným vo vozidle, napríklad palubným počítačom. Zníženie kategórie rýchlosti nie je dovolené pri použití pneumatík s vylepšenými trakčnými vlastnosťami pri jazde na snehu s označením „M+S“, „M.S.“ alebo „M & S“, avšak bez označenia horským symbolom.
160km/h je Q.
A vsimnite si aj tu poslednu vetu.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od HonzaCZ »

Makovica píše:V zime su ine limity ako hustota vzduchu
Když bude sucho, tak se dá jet rychle i v zimě ;)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48967
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od VDC »

Tak mám za sebou víkend v hlubokém sněhu, tak mohu napsat své dojmy z Dunlop Winter Sport 5.
Na ujetém sněhu a ledu z města jsem z nich byl nadšen. Ale na nějaké ucelené dojmy jsem čekal, až vyrazím na chalupu. A to se mi povedlo tenhle víkend.
Jednak jsem si užil uježděných zasněžených silnic, na kterých jsem se mohl pohybovat rychlostí, kterou jsem na takovém povrchu dosud nepoznal. A pak jsem vyzkoušel pohyb v 30 cm sněhu, který v pátek byl přemrzlým prašanem a přes víkend se změnil v těžší měkký sníh, díky intenzivmímu slunečnímu svitu.
Tyhle pneumatiky nemají nijak výrazný hrubý vzorek, rozhodně to není zimní offroad pneumatika a tak jsem byl zvědav, jak to zmáknou. Výsledek mě bohužel nepřekvapil. Především v pátečním přemrzlém prašanu, nebyla trakce vůbec nic moc. Vzorek je do takového sněhu opravdu příliš jemný a nemá se moc čím zachytit. Ale směs je celkem měkká a gumy dělaly co mohly.
Včera sníh výrazně změkl a tam se trakce zlepšila, protože prostě gumy byly schopny otisknout vzorek do sněhu a víc zabrat.
Takže shrnuto a pro toho, kdo tu gumu zná asi bez překvapení. Je to úžasná guma, jezdí naprosto skvěle, ale do hlubokého sněhu jsou gumy lepší. Prostě v hlubokém sněhu tu trakci dělá hrubost vzorku a ne jen jemné lamelky...
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
goha
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1862
Registrován: pon srp 10, 2015 3:37 pm
Bydliště: Hradec Králové

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od goha »

Teď jsem na ně Tome koukal a asi co jim hlavně nejvíc chybí jsou ostré hrany na bocích profilu, tady jen profil hodně zakulacený.
Forejs SG, 11/03, 2.0 92kW + nové LPG.
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10623
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od Mira »

Já nedávno taky jel ve firnu a je to jak v písku. Tam i ten hrubej vzorek nebude o moc platnej. To je ten nejhorší podklad. Tam kde jezdím v pohodě ve sněhu, jsem taky vyjel, ale občas jsem si zahrabal. A vůbec nejhorší je ještě ledová krustička navrchu. Z toho se nedá vyhrabat.
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
Odpovědět

Zpět na „Pneumatiky, Disky, Řetězy“